Taťka Hraboš Online Taťka Hraboš komentáře u knih

Oheň z nebes 3 Oheň z nebes 3 Robert Jordan (p)

(SPOILER) Tenhle díl se na můj vkus poměrně pomalu rozjížděl, ale nakonec vygradoval do infarktového a překvapivého závěru. Trochu mi chyběl Perrin, ale poté, co v předchozím díle na svých bedrech odnesl skoro největší zátěž, si nějakou tu chvíli klidu a pohody s Faile zasloužil. A ještě poznámka, která je ale trochu spojlerem, takže kdo chce být překvapen úplně, ať dále nečte. Mnoha čtenářům hlavně první díl připomínal Pána prstenu, já si zase nemůžu pomoci, ale myslím, že se tímto cyklem pro změnu hodně inspiroval autor Hry o trůny (ona to nakonec taková hra o trůny je, dokonce víceúrovňová, jen v globálním měřítku o ně nebojují jednotlivé rody, ale mnohem rozmanitější skupiny a jednotlivci). Jeden zásadní (ale pro mě sympatický) rozdíl ve prospěch téhle série tu ale dosud byl – hlavní hrdiny nechával autor nakonec vždy postoupit do dalšího kola. To se ovšem v tomto dílu mění …

21.10.2022 5 z 5

O lidech a životě O lidech a životě František Koukolík

Kniha se tváří trochu jako slovník, trochu jako jakási osobní výběrová encyklopedie, ale je to mnohem více než cokoli z toho. Profesor Koukolík dokázal jednotlivé pojmy vysvětlit, uspořádat a uvést do souvislostí takovým způsobem, že kniha vlastně představuje ucelený výběr a vysvětlení těch nejpodstatnějších informací, které podrobněji rozvádí ve svých tematicky úžeji zaměřených publikacích. Je to čtení místy náročné, ne vždy a pro každého poutavé (záleží hlavně na tom, co čtenáře zajímá), ale nesmírně informačně hodnotné. Některé kapitoly stojí za to číst znovu a znovu – jednak je člověk lépe pochopí, především však obsahují informace, na které je více než vhodné při jakémkoli rozhodování pamatovat. Znovu mi nezbývá, než vyjádřit obdiv k člověku, který ve svém věku dokáže takové dílo vytvořit.

12.10.2022 5 z 5

Stín se šíří 3 Stín se šíří 3 Robert Jordan (p)

Už nepíšu komentář ke každé části příslušného dílu, nemyslím, že by to mělo smysl. Takže až tady konstatuji, že to bylo opět čiré potěšení z výborného fantasy příběhu. Původně jsem dodržoval pravidlo, že mezi každým dílem si přečtu něco jiného, ať se Kolem času nepřesytím, ale tentokrát jsem to nedal, musel jsem hned navázat, abych věděl, jak se budou osudy všech hlavních protagonistů (a z mého pohledu ani jedna větev nemá výraznější slabiny) vyvíjet dál. A nijak zvlášť mi nevadí ani ty některými vytýkané chyby - autorova záliba v popisech, častá opakování některých oblíbených frází nebo třeba (a to je můj osobní postřeh), že si trochu jakoby vyřizuje účty se ženami - i hlavní postavy nechává občas jednat nelogicky a hloupě, až na výjimky s trvalými ambicemi muže kolem sebe nutit tančit podle jejich not. No, možná vychází ze svých osobních životních zkušeností ;-) .

08.10.2022 5 z 5

Utz Utz Bruce Chatwin

Kniha plná překvapení. Nečetl jsem anotaci, takže jsem nečekal, že by Angličan napsal knihu o českých poměrech za socialismu. Nečekal jsem ani to, že tu pomyslnou hlavní roli sehraje porcelán a že mě toto téma může vůbec zaujmout. A konečně je kniha překvapivá ve své samotné podstatě – mám rád knihy, kde se v průběhu četby ukáže, že všechno je nakonec úplně jinak, než jak se to na počátku jeví. A k tomu ten skvostný jemný a suchý anglický humor.

15.09.2022 4 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

(SPOILER) Už od počátku má zase příběh neskutečné tempo, ještě okořeněné atmosférou tajemství a nejistoty – kromě hlavních hrdinů z Dvouříčí totiž vůbec netušíte, kdo na jaké straně stojí. Rand tentokrát – až na úplný závěr – stojí (či spíše běží) v pozadí; autor možná v této fázi trochu nevěděl, co s ním, a proto se tentokrát soustředil hlavně na příběhy Egwain, Mata a Perrina, což mně osobně vůbec nevadilo. Trochu s tím pak koliduje právě ten závěr, v němž nakonec tyhle postavy hrají daleko menší roli, než by předchozímu zájmu autora o ně odpovídalo (což možná některým čtenářů může vadit). A závěr byl překvapivý i v jiných ohledech, ale více už raději spoilovat nebudu.

15.09.2022 5 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Kolikátý díl že to už je? Teprve třetí? Kdybych to nečetl dětem večer před spaním a kdyby se to jim nelíbilo, už bych to asi vzdal. Po oživení ve druhém díle v tom třetím autor opět sklouzl do své typické schematičnosti. Připomíná mi to schéma většiny počítačových her – získám novou abilitu, porazím nového bosse (nebo v opačném gardu) a jede se dál podle stejného vzorce. Zvláště Perenelina větev už začínala být únavná.

09.09.2022 3 z 5

Poslední noc proklaté Poslední noc proklaté Alfred de Musset

Dneska mají zájemci o tuhle problematiku k dispozici pornostránky na internetu (i když pochybuji, že by si jejich autoři dovolili zajít tak daleko, jako autor v téhle knížce). Čekal jsem více, i erotická literatura může mít přidanou hodnotu, ale to není tento případ. Ty dvě hvězdičky jsou za docela pěkný jazyk, kterým je to psáno.

04.09.2022 2 z 5

Dáma v lišku / Člověk v zoologické zahradě Dáma v lišku / Člověk v zoologické zahradě David Garnett

Dáma v lišku je milá absurditka, už od prvních řádků svědčící o autorových vypravěčských schopnostech a smyslu pro humor. Proces „polišťování“ hlavní hrdinky i smiřování jejího manžela s ním popsal tak věrohodně, že by mu snad člověk i uvěřil. Vlastně je to taková vtipná obdoba Kafkovy Proměny nebo Rothova Ňadra, až na to, že nevyprávěná přímo z pohledu postižené osoby. Člověk v zoologické zahradě má už z mého pohledu trošku vážnější ladění, zvířata se tu sice také vyskytují, ale jen ve vedlejších rolích. Radoslav Nenadál v předmluvě mimo jiné uvažuje o tom, že skrytým záměrem autora bylo postavit do kontrastu naši lidskou a zvířecí stránku, přičemž v tomto srovnání zvíře v nás nemůže obstát. Já jsem měl ale opačný pocit – spíše jako by autor poukazoval na některé absurdity lidského vnímání světa a myšlení a nabádal k občasnému „ponížení“ na úroveň zvířete, abychom si některé věci byli schopni uvědomit. Každopádně má vztah člověka, ať už ke konkrétnímu zvířeti, nebo ke zvířeně a přírodě obecně, výrazný vliv na jeho vnímání, myšlení a hodnoty.

02.09.2022 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Určitě netřeba pochybovat o tom, že Doerr psát umí, možná až moc dobře. Totiž – připadá mi, že tahle knížka je tak trochu psána na efekt – tak aby snesla přísný pohled kritiků, ale i zaujala co nejširší čtenářské vrstvy, včetně milovníků romantické literatury (viz volba postav, prostředí a doby i příběh samotný). Na druhé straně, proč vlastně ne – málokterý spisovatel píše jen proto, že ho to prostě baví – pro většinu je to hlavně zdroj příjmů. Mimochodem, mám jen já pocit, že to je kniha jako dělaná pro fimové zpracování? Už jen ty krátké, takřka filmové „záběry“ o něčem vypovídají. Co ale určitě stojí za ocenění, je autorův pokus o vhled do života, myšlení a pocitů slepé dívky, stejně jako snaha o zachycení bezvýchodnosti postavení nejen Němci podrobených národů, ale i samotných Němců, kteří s nacistickým režimem tak úplně nesouhlasili, ale pokud by se vzepřeli, čekaly by je vážné problémy. V tomhle ohledu je teď kniha docela aktuální s ohledem na současnou situaci na Ukrajině a v Rusku.

30.08.2022 4 z 5

Velké hledání 2 Velké hledání 2 Robert Jordan (p)

(SPOILER) Po dlouhé době kniha, kterou jsem musel dočíst i za cenu, že jsem šel spát v pozdních nočních hodinách. Ale abych jen nechválil, tentokrát mám i nějaké výhrady. Především nevím, proč musel autor z hlavních ženských hrdinek udělat hlupačky, naivní a důvěřivé káči - to nenašel jiný způsob, jak je dostat na místo závěrečného střetu? A pak ten samotný bombastický závěr - když tohle je teprve závěr druhého dílu a je jich ještě tolik, co musí autor udělat, aby ho ještě překonal a neopakoval se? No, jsem vážně zvědavý.

13.08.2022 5 z 5

Velké hledání 1 Velké hledání 1 Robert Jordan (p)

Je škoda, že se mi nepodařilo dostat k ucelenému druhému dílu, to rozdělení každého dílu na dvě části je nešikovné a špatně se pak píší komentáře ;-) . Takže snad jen tohle – už v prologu vytvořil autor základ pro velmi bohatý, akční a tajemstvím prostoupený příběh (pořád se např. snažíte odhadovat, kdo z postav patří mezi Temné druhy). Jestli jsem moc nechápal stesky některých čtenářů ohledně zdlouhavosti vyprávění u prvního dílu série, tak v tomhle díle už k tomu snad opravdu nikdo důvod mít nemůže.

12.08.2022 5 z 5

Oko světa 2 Oko světa 2 Robert Jordan (p)

Ani zbytek prvního dílu mě nezklamal. Jordan je výborný vypravěč - sugestivně a plasticky dokáže podat nejen akci, ale i atmosféru a prostředí (třeba jeho Morna je fascinující) a ani jeho postavy nepostrádají originalitu a přiměřenou hloubku. O poutavosti samotné zápletky ani nemluvím. Takže pro mě velmi příjemný čtenářský zážitek a už jsem pořídil i audioverzi, aby si to mohl užít i zbytek rodiny při cestě na dovolenou ;-) .
PS: Snad ještě poznámka k té údajné zdlouhavosti vyprávění, jak si tady mnozí stěžují. Já myslím, že Jordan je jen důkladný a pečlivý, tempo jeho vyprávění se mění, někdy pomaleji plyne, jindy je naopak rychlé, tak jako bývá život sám. Stěžovatelé jsou možná namlsaní jinými, mladšími autory, kteří píší, tak jak to současná doba žádá - aby v tom bylo co nejvíce adrenalinu. Občas není na škodu odskočit si i k jinému literárnímu žánru, ať má člověk srovnání, co je to opravdu pomalé tempo vyprávění ;-) .

04.08.2022 5 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Autorka na několika místech píše, že se jedná o ženský text – jako by se bála reakce mužské části publika, dopředu se omlouvala, nebo se snažila tuto skupinu čtenářů od čtení odradit. Jako by před námi muži trpěla nedostatkem sebevědomí. Přitom to vůbec není třeba. Je pravda, že o některých otázkách v knize probíraných by asi žádná žena s mužem nemluvila, a je také pravda, že pro mě osobně byla trochu nepochopitelná autorčina posedlost téměř neznámou básnířkou žijící před několika sty lety (ale vášně obvykle s pochopením a tedy rozumem dohromady moc nejdou, ať už jsou zaměřeny na cokoli či kohokoli). Ovšem bez ohledu na obsah knihy už jen ta krásná práce s jazykem stojí za to, aby se i muž pustil do čtení (nadto se v ní i mnoho zajímavého o ženách a jejich způsobu vnímaní a myšlení dozví – i když autorka určitě žádnou "modelovou", průměrnou ženou nebude).

01.08.2022 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

(SPOILER) Druhý díl se podle mého názoru autorovi povedl více. Pomohlo rozdělení na tři dějové linie (dvojčata, Perenela a záporáci), podařilo se mu do jisté míry opustit schematické dějové postupy, kniha má svůj vrchol v podobě střetu s Nidhogem a událostí v katakombách a před katedrálou Notre Dame. Nemůžu si ale pomoci – magickou složku autor trochu odbyl (především probouzení Sophiiných schopností a její zaučování). A postavám – bohužel i dvojčatům – pořád tak nějak chybí osobitost. Scott prostě není bůhvíjaký psycholog. I časté pravopisné chyby v textu či místy podivně pospojované věty a jiné zvláštnosti, dané asi trochu neumělým překladem, přetrvávají.

01.08.2022 4 z 5

Řecké báje Řecké báje Terry Deary

Dearyho kouzlo - kromě humoru a toho, že opravdu zná to, o čem píše - je v pestrosti. Co kapitola, to jiný způsob podání. Kromě literárně-dějepisné hodnoty (samozřejmě s přihlédnutím k cílové skupině jeho knih) by tahle knížka klidně mohla posloužit i jako učebnice slohu - dopis, zápisník, novinářský článek, prosté vyprávění, komiks, divadelní hra ... S jeho názory, že současná školní výuka vede spíše k tomu, že děti ztrácejí zájem se samy vzdělávat, číst, poznávat nové věci, zcela souzním (a to mluvil o té britské, o níž mám z jiných zdrojů informace, že je přece jen o poznání praktičtější než ta česká). A jeho knihy jsou bezesporu jednou z možností, jak v nich tento zájem aspoň trochu znovu oživit.

26.07.2022 5 z 5

Oko světa 1 Oko světa 1 Robert Jordan (p)

Velmi zdařilá fantasy, nedivím se, že patří mezi legendy žánru. I když se zpočátku většinou nic zásadního a dramatického neděje, napětí a tajemství je tu neustále přítomné. A pak se náhle děj rozjede natolik, že se kniha nedá odložit. K postavám si člověk také rychle najde cestu, i když až na Randa a jeho kamarády nejsou nijak snadno čitelné – ale to souvisí s výše zmíněnou tajemností a je to tak pro knihu jen dobře. O kvalitách a žádanosti knihy nepřímo svědčí už jen ty ceny, za které se prodává v antikvariátech. Nebo to, že je skoro pořád vypůjčená – teď musím kdovíjak dlouho čekat na druhou část tohoto dílu :-/ .

18.07.2022 5 z 5

Anna Kareninová III Anna Kareninová III Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Konec příběhu postaveného na kontrastu osobností a osudů dvou hlavních postav - Anny a Levina. Navenek suverénní, zralá a cílevědomá Anna se nakonec ukáže být daleko sobečtější a slabší osobností, bez skutečných životních hodnot (dokonce ani dvě krásné děti pro ni nejsou dostatečným důvodem k životu). Naopak věčně nejistý a tápající, introvertní (dnes bychom řekli hypersenzitivní) Levin, vyhýbající se společenskému životu, je reálně v životě mnohem pevněji zakotvený a nakonec si dokáže i sám definovat svůj smysl života (ačkoli tu definici vlastně nikdy nepotřeboval). Nemůžu si pomoci, ale Levinovým předobrazem byl podle mého soudu sám autor - popis Levinova chování a vnitřního světa je evidentně mnohem detailnější a propracovanější, než je tomu u ostatních postav.

08.07.2022 5 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Mně osobně kniha moc nesedla. Nevím přesně, čím to je, asi toho bude více dohromady – trochu psychologicky ploché postavy, poněkud schematický, cyklický děj (objeví se nový nepřítel, vznikne nová nebezpečná situace a hrdinové se z ní dostanou), do toho ten ne zcela povedený překlad a odfláknutá práce korektora. Našim klukům se ovšem evidentně kniha líbila (mladší se na mě opakovaně zlobil, že končím četbu v nejnapínavějším okamžiku, ať už to bylo kdykoli); asi se není čemu divit – je plná magie a akce a hlavní postavy mají ten správný věk.

27.06.2022 4 z 5

Anna Kareninová II Anna Kareninová II Lev Nikolajevič Tolstoj

Druhý díl se mi líbil ještě víc než ten první, možná proto, že není tak profláknutý. Anebo také proto, že v něm dostaly spoustu prostoru mé oblíbené postavy Levin a Kitty. Překvapil přerod Karenina, nevím, nakolik by opravdu byl možný. Ale Tolstoj jej podává přesvědčivě, stejně jako další mužské postavy – je znát, že jim rozumí víc než těm ženským, které mi – až na titulní postavu – připadají trochu nevýrazné. Stejně se ale autorovi musí přiznat, že lidské psychice té doby rozuměl výborně. Kromě toho ale v tomto díle ukázal, že výborně zvládá i satiru a absurditu – především v pasážích týkajících se Kareninovy úřední činnosti. Prostě pestré, poutavé a myšlenkově bohaté čtení.

21.06.2022 5 z 5

Anna Kareninová I Anna Kareninová I Lev Nikolajevič Tolstoj

S hodnocením klasiků mám často trochu problém. Jednak se mi málokdy poštěstí dostat do rukou nějaký novější překlad, takže kromě dobového jazyka spisovatele musím ještě zápolit s archaickou češtinou. A za druhé je tu ten nešťastný způsob výuky literatury na střední škole v mé době (snad je to dneska už jinak), kdy do nás hustili obsahy knih a tím dopředu zabíjeli potěšení z příběhu. To je bohužel i případ Anny Kareninové. Síla téhle knihy se tak pro mě soustředila spíše do skvěle propracovaných postav (i když musím říct, že kromě Levina a Kitty mi žádná zvlášť sympatická nebyla – právě s ohledem na jejich žebříček hodnot) a výborně vykresleného rozporu mezi produktivním, s přírodou, zemí a lidmi spjatým životem Levina a jeho mužiků a prázdným, společenskými styky a zábavou vyplněným životem většiny ostatních postav.

10.06.2022 4 z 5