Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Gilead Gilead Marilynne Robinson

Zvláštní kniha, myšlenkově velmi bohatá, ale rozhodně nic, co by zaujalo takříkajíc na první pohled. Pro někoho možná příliš poklidné tempo vyprávění, žádné dramatické události a navíc ani hlavní postava zrovna nevykazuje běžné znaky populárního hrdiny. Navíc to není úplně jednoduché čtení, spousta úvah, hlavně na téma, které v českých ateistických poměrech nenajde takové uplatnění, jako v autorčině rodné Americe. Ale mně se to líbilo, vždycky když jsem vzal knížku do ruky, dovedla mě četba k takovému příjemnému vnitřnímu klidu.

30.10.2015 5 z 5

K majáku K majáku Virginia Woolf

Není to lehké čtení, je to spíše taková báseň v próze, obraz střídá obraz, citová hnutí a myšlenky hlavních postav plynou jako voda, prolínají se, do toho občas věta v závorce, která člověku doslova vyrazí dech tím, jak svou závažností a náhlostí kontrastuje s poklidnou atmosférou vyprávění. Je třeba nebát se vynaložit ten čas a energii a nenechat se stylem autorky odradit, výsledek stojí za to. Ne nadarmo je tahle kniha řazena k tomu nejlepšímu, co ve světové literatuře vzniklo.

24.10.2015 5 z 5

Tatínku, ta se ti povedla Tatínku, ta se ti povedla Zdeněk Svěrák

Krátká knížečka, přečtená za jeden večer. Já jsem se bavil od začátku, na dětech bylo vidět, že je knížka zaujala až v okamžiku, kdy tatínek začal vyprávět pohádku O hasicím přístroji. Dílko prodchnuté Svěrákovým laskavým a trefným humorem, člověk jako by ho při tom čtení i slyšel.

22.10.2015 5 z 5

Pavouček Pája Pavouček Pája Pavel Šrut

Z knížky byly nadšené děti i já. Nepočítám-li převyprávění nějakých zahraničních pohádek, byla to naše první knížka od Šruta a rozhodně nebude poslední. Laskavý humor, hrátky s jazykem, milé básničky i nějaké to nenásilné mravní ponaučení ... prostě ideální čtení na večer. Vlastně na večer ne, protože děti mi u toho odmítaly usnout a dožadovaly se dalších a dalších příběhů :-).

21.10.2015 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Po delší době jsem vzal do ruky knížku z oblasti scifi a nelituju. Po úvodním rozjezdu nabírá spád, za který by se nemusel stydět ani James Bond. Navíc - pomalu co kapitola, to překvapivý dějový obrat o 180 stupňů. Ani lidi, co jim scifi nesedí, se podle mne u téhle knížky nudit nebudou.

16.10.2015 5 z 5

Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky Nová dobrodružství Štaflíka a Špagetky Alena Munková

Dětem se pejsci líbili. První díl jsme nečetli, takže srovnání chybělo. Některé příběhy byly lepší, jiné horší, osobně bych hodnotil tak na 75%.

09.10.2015 4 z 5

V zákulisí muzea V zákulisí muzea Kate Atkinson

Trochu jako Márquez ve Sto letech samoty (v tom množství postav jsem občas ztrácel přehled), trochu jako Martin ve Hře o trůny (co chvíli umřela některá z hlavních postav ... ) Ale teď vážně - skvělá kniha o naprosto obyčejné rodině (snad jen neobvykle rozvětvené), kde ovšem málokoho potkal jiný než tragický osud. Přesto mě při jejím čtení nikdy nepřepadl smutek nebo podobný pocit, a to především díky výživným dávkám humoru, který nechyběl snad v žádném odstavci. I tragické okamžiky jsou prostě součástí života a aby si člověk zachoval duševní zdraví, nezbývá, než je brát s humorem. Vřele doporučuji k přečtení.

04.10.2015 5 z 5

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Od počátku poněkud depresivní čtení, ale autorčin styl mi celkem vyhovoval. V knize se toho moc neděje, ale děj je tu pouze kulisou pro vhled do psychiky vypravěčky a jejích souputníků. Líbilo se mi, jak postupně odhaluje tu prázdnotu ostatních, zakrývanou různými maskami, ale ten nevěrohodný schizofrenní závěr jsem nějak neskousl. Původně jsem chtěl knize dát plný počet, takhle je to o hvězdičku méně.

26.09.2015 4 z 5

Duhové pohádky Duhové pohádky Daniela Fischerová

Originální, poetické, zábavné. Jako dospělému se mi hodně líbily. Naši kluci se nevyjádřili, ale vydrželi poslouchat, aniž by si řekli o jinou knížku (a to oni umí).

19.09.2015 5 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Krásná kniha, od začátku do konce, ve všech prolínajících se dějových liniích. Důmyslně namíchaná směs humoru a tragiky. Netušil jsem, že mě kniha s takovým specifickým tématem tak zaujme. Pulitzera dostala zcela zaslouženě.

17.09.2015 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Drsné, syrové vyprávění v reportážním stylu s nekompromisním zakončením. Je to dlouho, už nejmíň 20 let, co jsem od autora přečetl několik později napsaných knížek, ale matně si vybavuju, že tímto stylem psány nebyly. Poněkud depresivní četba, ale o to silnější emocionální zážitek. Určitě patří mezi knihy, které by si měl přečít každý, koho nezajímá jen lehká četba pro zábavu.

04.09.2015 5 z 5

Nejkrásnější pohádky o zvířátkách Nejkrásnější pohádky o zvířátkách Elke Meinardus

Texty jednoduché a ve třech případech podle úplně stejného modelu, ale docela vysoko hodnotím kresby a také naučnou hodnotu knížky - děti se v ní seznámí se spoustou rozličných zvířátek, plemen psů, nebo s tím, jak se chová kočka (až na to krmení mlíkem). Našim dvěma klukům - 6 a 3 roky - se knížka hodně líbila.

01.09.2015 4 z 5

Po přečtení prvního - a hlavního - příběhu jsem měl trochu smíšené pocity. Příběh, který mi v principu byl již znám, je bezesporu zajímavě vymyšlen, ale způsob podání mi nějak nesedl. Paradoxně se mi více líbilo, jak autor odvyprávěl zbývající dva příběhy, byť jejich námět už tak novátorský nebyl. Ocenil jsem i téma, které všechny příběhy spojovalo - zlo a dobro v každém z nás a jak si s tím poradit. Na stoprocentní hodnocení to není, ale za přečtení tahle knížka určitě stojí.

30.08.2015 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Přes nepochybné literární kvality - skvělá psychologie postav, bohatý jazyk, silný příběh a další - jsem se do téhle knížky nějak nemohl začíst. Asi proto, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci.

27.08.2015 4 z 5

Botanické zahrady a arboreta České republiky Botanické zahrady a arboreta České republiky Petr Hanzelka

Užitečný a dobře zpracovaný průvodce pro ty, kteří se zajímají o naše i cizí byliny i dřeviny. Ani jsem netušil, že je v ČR tolik botanických zahrad. Textová část je doplněna krásnými fotografiemi z jednotlivých zahrad, včetně konkrétních druhů rostlin. Asi si tuhle knížku pořídím do knihotéky.

26.08.2015 5 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Ze začátku se mi autorovo snažení začlenit tento text do děje celé série zdálo poněkud křečovité, ale oběma příběhy to spravil. Příjemné, napínavé, oddechové čtení, které zase vrhá trochu více světla na některé postavy knih Temné věže i některých jiných Kingových knih.

23.08.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V mládí jsem četl jen čítankovou ukázku ve škole, tak jsem si to teď vynahradil. Těžko říct, co je na té knížce hezčí - jestli ten úsporný moudrý a laskavý text, nebo roztomilé kresby. V každém případě se nedivím, proč je i tady na databázi knih v hodnocení čtenářů tak vysoko.

21.08.2015 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Krásná kniha, i když to není žádné jednoduché čtení. Ten důraz na detail a jakékoli hnutí mysli jednotlivých postav byl pro mě místy trochu náročný. A závěr mě dostal - pro mě osobně tam vůbec být nemusel, asi by se mi to líbilo víc bez něj. Filmovou adaptaci jsem ještě neviděl - jsem zvědavý, jak ten konec vymysleli filmaři.

20.08.2015 5 z 5

Modrý kocourek Modrý kocourek Ivana Peroutková

Přečtena jednou večer před spaním našemu staršímu. Normálně do deseti stránek usíná, ale u téhle knížky jsme se museli s manželkou dvakrát vystřídat. Bylo vidět, že pozorně sleduje děj, a nakonec nám spontánně řekl, že se mu moc líbila. Ostatně mně také. Hezký příběh o tom, jak to mají těžké ti, co se nějak odlišují.

17.08.2015 5 z 5

Na světě nejsou jen pomeranče Na světě nejsou jen pomeranče Jeanette Winterson

Prazvláštní kniha, ale ani chvíli jsem se při čtení nenudil. Nevím, co se mi líbilo více - jestli příběh samotný, nebo několik vložených pohádek či občasné nadčasové úvahy. Autorka si krásně umí pohrát s jazykem a myslím, že ani překlad to nijak nepokazil. A co na knize vždycky dokážu ocenit, je humor - v téhle relativně útlé knížce ho bylo požehnaně.

13.08.2015 5 z 5