Ťapulka Ťapulka komentáře u knih

Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Irène Cohen-Janca

Jen několik stránek a přesto těch pár slov a nádherných ilustrací dokáže popsat to, co se nikdy nemělo stát! I když jsem přečetla již několik knih o hrůzách a nelidskosti 2.světové války, na poslední stránce jsem nemohla zastavit příliv slz... Vše je napsáno přesto citlivě a malí čtenáři si budou muset v některých větách hledat tu potřebnou hloubku. Určitě tuhle knihu hned teď půjdu koupit a určitě ji hned teď dám svým dětem k přečtení.
Moc hezké je také poselství a myšlenky Janusze Korczaka. Snad se dopídím více informací o jeho životě, myšlenkách a práci.

01.08.2018 5 z 5

Kam až smí smích Kam až smí smích Radek Malý

Básničky Radka Malého se mi moc líbí, a tak i když jsem dospělák, čtu je se stejným nadšením jako malé dítě. Užívám si jejich hravost, nápaditost až střeštěnost a jako dezert ještě přikusuji krásné obrázky Anny Neborové.
A do života si zapamatuji:
str.9
Kam až smí smích?
Smích smí všude.
Ono nějak bylo
a zase nějak bude.

01.08.2018 5 z 5

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

Krásná hravá kniha, která mi ale vůbec nepřijde vhodná k zařazení do knih pro děti, protože z ní cítím příliš mnoho podzimní melancholie.

30.07.2018 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Moje první kniha od této autorky a moc se mi líbila. Tématika puberťačky, která je ctižádostivá, silná a přitom moc citlivá a lidí, kteří žijí zajímavé životy se mi moc líbila. Možná byl místy děj trošku zdlouhavý, ale přesto mě bavil a přinášel zajímavý vývoj příběhu. Zároveň jsem se dozvěděla i pár zajímavých informací ze světa koní.

19.07.2018 5 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

Kniha se mi moc líbila a určitě se k ní budu vracet, abych si připomněla, jak se chovat jako kočka. Je to milé počteníčko, které nás pohladí po duši a zároveň lehké směrování k tomu, abychom byli v životě spokojenější. Velice hodnotím také pěkné provedení obálky.

09.07.2018 5 z 5

O Mamě Romě a romském pámbíčkovi O Mamě Romě a romském pámbíčkovi Hana Doskočilová

Řekla jsem si, že se pustím do povinné četby mého syna, abych dohnala, co jsem v jeho věku nepřečetla, nebo co ještě tehdy nebylo vydáno. A jsem moc ráda za toto rozhodnutí i díky této knížce, která je milým průvodcem historií Romů, pohlazením po duši, krásnou pohádkou a zároveň podnětem k zamyšlení. Nejvíce se mi líbily první kapitolky a pánbíček v loktuši. Určitě se k této knížce ještě mnohokrát vrátím!

22.06.2018 5 z 5

Skutečně je to "Malá kniha s velkým poselstvím", která se čte jedním dechem. Chvílemi je děj trošičku zmatený, stejně jako bývají myšlenky lidí, kteří zapomínají. Autorovi se opět povedlo vměstnat spoustu myšlenek, lásky, postřehů a vykreslení do pár stránek. Nejvíce si z knihy budu pamatovat úryvky, které o něco níže cituje dubakm.

14.05.2018 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Pavel Šrut

Vzhledem k tomu, že Ezop žil v 6.století před naším letopočtem, tak je to neuvěřitelně trefné čtení. Ale někdy mi ta moudra přijdou až moc uměle napasovaná na nějaký příběh. Nejvíce se mi líbily bajky Stařena a lékař, Včely a Zeus, Orel a chrobák. V bajce Skopci a řezník nacházím přímo současnost - vidíme přímo před očima spoustu problémů, ale nechceme si je připustit.

11.05.2018 3 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Je to kouzelně napsaná kniha, která má svůj vlastní styl, která čtenáři dává nahlédnout do úplně jiného světa, jiného pohledu na něj a jiného vnímání. Moc silný příběh a poslání, který čtenářovu duši naplní romantikou, láskou, dobrem, krásou, pohodou, ale také spoustou otázek, smutku a možná i studu za naše vnímání těch "jiných". Číst tuto knihu bylo pro mě jako pohlazení. Až si příště sednu na čundru k ohni, určitě si na Gabriela vzpomenu. Teď jen lituji, že nemůžu udělit těch hvězdiček šest...

11.05.2018 5 z 5

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Je to taková roztomilá pohádka. První díl se mi líbil určitě víc, ale i tento má své kouzlo. Žádná složitost, ale prostě oddechové čtení s trochou romantiky

02.05.2018 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nádherná kniha, kterou, i když je naučná a tudíž by člověk čekal, že přímo nestrhne svým napínavým dějem, jsem nemohla odložit a chtěla jsem číst dál a dál a dozvědět se víc a ještě víc. Miluju přírodu a ctím ji a po přečtení této knihy je můj vztah k ní ještě prohlouben a doplněn vyšší úctou, obdivem ale zároveň i studem nad chováním nás lidí, kteří ať už nevědomostí nebo svým bezcitným jednáním ubližujeme těmto sympatickým bytostem. Až budu příště usínat v lese pod širákem, budu si ještě více vážit té nejluxusnější postýlky, kterou mi les poskytne, i když mě budou tlačit šišky a větvičky. Ale teď už zase honem rychle sáhnu po další knize tohoto výjimečného autora...

24.04.2018 5 z 5

Včelaření krok za krokem Včelaření krok za krokem Alethea Morrison

Tato knížka se stala mým průvodcem na startu do včelaření. Získala jsem z ní mnoho důležitých rad a zajímavých informací. Jsem přesvědčená, že se mnou půjde včelařením krok za krokem, až její stránky budou upatlané medem a budou vonět po včelím vosku :-)

18.04.2018 5 z 5

Heidi Heidi Johanna Spyri

Knihu jsem četla až nyní jako dospělá a moc jsem si každou její stránku užila! Rozplývala jsem se nad popisy alpské přírody, kterou tak miluji! Záviděla jsem Heidi dny strávené ve společnosti alpských květin, stromů, hor, koz... A její schovávání housek pro babičku mě tak neskutečně dojalo! Kniha byla pohlazením po mé dušičce a určitě se k ní ještě někdy vrátím a určitě si také přečtu i další příběhy Heidi

06.04.2018 5 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Kniha se mi líbila moc, ale jednu hvězdičku ji dávám dolů za ten konec, který je, dle mého názoru, napsaný ve spěchu, honem honem a dá se při jeho čtení velmi snadno předpokládat, jak se vše vyvine. Jinak na mě při čtení úplně dýchla vůně domácího chleba, že jsem se opět vrátila ke svému milovanému pečení...a představa staré pekárny a majáku a chaloupky se včelkami ve mně vzbudila touhu se na nějaké takové místečko přestěhovat. Hned se pouštím do pokračování :-)

04.04.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha se četla úplně sama, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Napíná čtenáře až do poslední stránky, pořád předkládá něco nového, napínavého, zajímavého... Měla jsem radost, že pachatele jsem odhadla dobře hned na začátku. Možná je styl, kterým je kniha psaná, trošku jednodušší, ale jde přece o to, že člověka kniha baví a že ji těžko čtenář odloží, dokud ji nemá přečtenou.

28.03.2018 5 z 5

Tajný život krav Tajný život krav Rosamund Young

Krávy mám ráda odmalinka, je to taková naše rodinná tradice navštěvovat kravíny s každým maličkým pokračovatelem našeho rodu. Takže po knize jsem v obchodě sáhla závodní rychlostí a nelituji. Je to zajímavá knížka, jejíž slova jsou důkazem toho, co dnes už snad lidé i začínají vnímat a uvědomovat si - kráva není jen "živou konzervou", ale je to zajímavý tvor, který má duši, pocity, srdce a který potřebuje vlídné slovo. Některé příběhy byly hodně zajímavé, některé mi přišly trošku "ujeté", ale věřím každému písmenku. A moc ráda bych jednou takovou farmu, která je v knize popisovaná, navštívila a pozorovala její dvou- i čtyřnohé obyvatele. Poklonu autorce za krásný přístup a vytvoření Kravího Ráje na Zemi.

26.03.2018 4 z 5

Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Hope Jahren

Mně se kniha moc líbila! Přinesla mi spoustu zajímavých informací o zeleném světě, některé jsem si i vypsala. A líbil se mi i závěrečný nápad se zasazením vlastního stromu, který půjde naším životem a se kterým se můžeme vzájemně obdarovávat. Jestli někomu vadí množství informací o stromech - tak to asi bylo jasné a nemusel tedy knihu otevírat. Já naopak bych takových informací uvítala ještě mnohem víc, a to nejsem žádný biologie znalý človíček. Díky této autorce se můžeme dozvědět nenásilnou cestou toho o stromech moc a moc. A paralela mezi životem lidským a rostlinným je určitě na místě, tak to prostě v přírodě funguje. Autorce děkuji za krásné chvíle strávené čtením této knihy a doufám, že napíše ještě nějakou další.

26.03.2018 4 z 5

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let J. B. Morrison

Nádherná a tuze dojemná knížka! Zasmála jsem se u ní, někdy se i zasnila, a dost často jsem byla dojatá a myslela na své rodiče... Doufám, že vyjdou další příběhy Franka Derricka a já po nich pak okamžitě sáhnu a užiju si je

14.03.2018 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Hodně dojemná knížka. A moc pěkná knížka. Nejsem zrovna fanynkou zamilovaných ženských románů, ale tahle kniha mi nedovolila se od ní odtrhnout. Našla jsem v ní přiblížení vztahů lidí za 2.světové války, jak tahle doba byla jiná a na rozvod, domácí násilí, nevěru apod. se nahlíželo úplně jinak a jak tyto postoje ovlivňovaly životy žen. Jak někdy "dobro" automaticky za dobro považujeme a přehlížíme jeho kazy. A zároveň mi kniha připomněla, jak je to krásné dostávat zamilované dopisy a taky je psát

12.03.2018 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Krásná kniha, před autorem smekám. Číst ji po přečtení Hany mi ani na chvíli neumožnilo fandit hlavním postavám. Ale přesně jak napsal Boby17, nikdo nevíme, co by z nás udělal strach o své blízké, strach o sebe, nutnost vybrat si mezi dvěma zly, beznaděj...přesto nikoho nic z takových činů neomlouvá. Knihy o druhé světové válce vždy v sobě ponesou slova hrůzy, děsu a proseb, ať se nic takového už nestane! A jak je napsáno na zadní straně desek - "Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic". Nad touto větou bychom se především měli zamyslet a mít ji stále na paměti! A postavit se všemu včas a hrůzy zastavit hned v jejich zrodu. Držím nám všem palce!!!!

06.03.2018 5 z 5