Poslední cesta: Doktor Korzcak a jeho děti

29. listopadu 1940 kráčelo ulicemi Varšavy 192 dětí. Se sevřeným srdcem, ale vztyčenou hlavou opouštěly v čele s doktorem Korczakem svůj krásný sirotčinec na Krochmalné ulici a odcházely do varšavského ghetta. Jejich nový dům je daleko menší a ghetto vypadá jako vězení, kam zavírají každý den více a více Židů. Naštěstí nad nimi bdí doktor Korczak. Doprovodí je i na jejich poslední cestě… Pravdivý příběh muže, jehož myšlenky zásadně ovlivnily mezinárodní Úmluvu o právech dítěte. JANUSZ KORCZAK, ústřední postava této knihy (vlastním jménem Henryk Goldszmit * 22. 7. 1878, Varšava, † 7. 8. 1942, vyhlazovací tábor Treblinka), byl polský židovský autor literatury pro děti, pediatr, pedagog a publicista, známý také pod přezdívkami Pan Doktor nebo Starý Doktor. V roce 1912 se stal Janusz Korczak ředitelem varšavského židovského Domu Sirotků. Inspirován švýcarským pedagogem Johannem Pestalozzim a německým pedagogem Friedrichem Fröbelem vedl se spolupracovnicí Stefanií Wilczyńskou dětský domov v souladu s myšlenkou, že „dítě se člověkem nestává, uo j&iacu te;m je“. V domově se dbalo na dětská práva, jejichž respektování dovolilo budovat zde autonomní společnost, ve které děti pečují o děti, vycházejí noviny, funguje dětský parlament i soud. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/357834/posledni-cesta-doktor-korzcak-a-jeh-XbM-357834.jpg 4.717

Le dernier voyage

Biografie a memoáry, Historie, Příběhy
Vydáno:, Petrkov

Kniha Poslední cesta: Doktor Korzcak a jeho děti

sadlo
15.08.2018

Lidé, čtěte tuto literaturu! Nejsou to pouze dějiny, může to být blízká budoucnost!

Ťapulka
01.08.2018

Jen několik stránek a přesto těch pár slov a nádherných ilustrací dokáže popsat to, co se nikdy nemělo stát! I když jsem přečetla již několik knih o hrůzách a nelidskosti 2.světové války, na poslední stránce jsem nemohla zastavit příliv slz... Vše je napsáno přesto citlivě a malí čtenáři si budou muset v některých větách hledat tu potřebnou hloubku. Určitě tuhle knihu hned teď půjdu koupit a určitě ji hned teď dám svým dětem k přečtení.
Moc hezké je také poselství a myšlenky Janusze Korczaka. Snad se dopídím více informací o jeho životě, myšlenkách a práci.

Chemiczka
26.05.2018

Nádherně ilustrované vyprávění - na pár stránkách je tak vykresleno a popsáno vše!! Úžasný počin pro přiblížení historie holokaustu dětským čtenářům. I bez krvavých scén a syrového výkladu všech nelidskostí, kniha směle konkuruje a možná i překonává svých dosahem jiná válečná vyprávění o šoa.
Doporučuji pro děti jako poučný příběh o této strašné době, pro dospělé pak pro myšlenky Dr. Korczaka o výchově dětí a hlavně oddanosti a lásce, k těm nejmenším.

cori
21.01.2018

Kratičký příběh s bohatými ilustracemi pro děti od 11 let přibližuje ve vyprávění židovského sirotka osudy dětí z varšavského sirotčince, které musely přežívat v ghettu, a jejich milovaného Doktora.

triatlet
29.10.2017

Pan Petr Novotný z nakladatelství Petrkov nám na besedě říkal, že zajímavé knížky si ho hledají samy. Jedna mu údajně na knižním veletrhu někde
v zahraničí spadla na hlavu.
Příběh Poslední cesta je skvostem v dárkovém balení. Ilustrace Maurizia
A.C. Quarella, text Irene Cohen-Janca, překlad Jana Machonina (vložená báseň v překladu Pavla Eisnera) dohromady dávají jednoduchou skládanku, ve které důležitou roli má i typografická úprava.
Text je jednoduchý a zvládne ho i mladší školák. Pokročilí čtenáři najdou aluze na Rabíndranátha Thákura (https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/rabindranath-thakur-899 ) nebo Jicchaka Lejba Perece (https://www.databazeknih.cz/autori/jicchok-lejbus-perec-107259 ).
Zajímavá je paralela s příběhem Henryka Goldzmita (původní jméno Janusze Korczaka) a jeho kanárka. (s. 40)
Přínosné jsou dobové reálie - Blankův palác je obdoba Petschkova paláce. "Neřekl jsem mu, že v Blankově paláci není soud, pravda ani spravedlnost."
(s. 22, 31).
Cenné jsou i myšlenky Janusze Korczaka, které vypravěč příběhu (malý chlapec se symbolickým jménem Šimon) místy uvádí:
"Říká, že děti jsou básníci a filosofové." (s.16)
Příběhy o holokaustu bývají smutné. Tento přináší poselství výjimečného člověka.
"Láska nemůže být povinná, ale úcta jo." (s. 28)
A jestli někdo ve vašem okolí odmítá jíst třeba kůrky od chleba, tak úsměvné rozklíčování najdete na s. 16.
..............................................................................
"Doktora Korczaka nikdo nemohl zabít." (s. 6)