Ťapulka Ťapulka komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejdříve mě od četby této knihy odrazovala obálka, a to by byla obrovská chyba! Příběh se četl úplně sám. Ne že by byl napínavý, ale měl v sobě tolik krásného a lidského!Kniha je plná myšlenek (nejraději bych si je vypisovala, ale to bych rovnou mohla opsat půlku knížky), životních zkušeností a zrání, pochopení a lidskosti a také hodně humoru a potrhlosti. Prostě Backman...

24.02.2021 5 z 5

Když jsem tě ztratila Když jsem tě ztratila Kelly Rimmer

Tento typ literatury do rukou moc často neberu, ale tentokrát jsem za to moc ráda. Nebylo to přeslazené Salko, ale příjemný třtinový cukr. Čtení jsem nerada přerušovala, tolik mě to vtáhlo a zajímalo mě, jak se bude vztah Molly a Lea vyvíjet. Člověku těch několik stránek i připomene, že o vztahy je třeba pečovat a ne je jen přijímat a že na všechna škobrtnutí je třeba dívat se i očima těch druhých. Moc ráda si přečtu další knihu od této autorky.

16.02.2021 5 z 5

Zašustění v trávě Zašustění v trávě Robin Hawdon

Nádherná kniha! Pro svoji zálibu v "havěti" jsem po knize sáhla a udělala jsem moc dobře. Nejen že jsem se dozvěděla spoustu zajímavého ze života mravenců, ale kniha přináší i spoustu témat k zamyšlení, hodně moudrostí, zajímavé vložené příběhy, ve kterých je možné spatřit i ne tak vzdálené dějiny lidí. Začátek byl pozvolný, ale pak se příběh rozjel naplno, byl velmi dobrodružný, napínavý, a konec značně dojemný.
Knihu bych vůbec nesrovnávala se Sekorou a také zařazení mezi knihy pro děti a mládež mi nepřipadá šťastně zvolené. Určitě ji mohou číst mladší čtenáři, ale dospělákům nabídne i připomenutí toho ošklivého, co minulého století přineslo a nutnost poučit se.
Knihu jsem si zvolila do Čtenářské výzvy - Kniha s ilustracemi. Drobouncí mravenci jsou rozeseti po všech stránkách a vypadají tak skutečně, že jsem měla pořád tendence je odfouknout nebo smést :-).

10.02.2021 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Opět neuvěřitelně čtivé, napínavé, prostě úžasné! Každý díl této série mě vždy nadchne a vtáhne. I když jsem zpočátku nebyla úplně nadšená z návratu postavy z jednoho z předchozích příběhů, nakonec se to rozjelo naprosto skvěle a já při otáčení posledního listu už téměř sahala po dalším díle. A musím se přiznat, že tentokrát došlo ke konci příběhu i na slzičku dojetí. Nevím, jak to mají ostatní čtenáři, ale já už si připadám jako součást Kimina týmu :-), jako bych mohla mezi ně přijít a zeptat se: "Tak co tu máme dneska k řešení?". Tento díl je zároveň opět detektivkou, ve které čtenář dostane i spoustu témat k zamyšlení, psychologie člověka je opravdu zajímavá a složitá.

27.01.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Pro mě bohužel trochu zklamání, čekala jsem víc. Pořádně mě zaujala až poslední třetina knihy. Vše mi připadalo jenom takové očekávané, nakousnuté a nedotažené. Určitě bych čekala mlhu mnohem víc tajemnější, víc pátrání, víc rozplétání, víc bádání v předešlých zmizeních. Hodně se v knize řešilo soukromí, a řekla bych, že právě na úkor řešení případu. Vůbec mě nepřekvapil postoj policie, ale čekala bych více konfrontace s ní. Začíná mi chybět Erika...

25.11.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Moc krásná a přitom tak moc těžká kniha, plná nádherné přírody, dobra v lidech, ale také strašné bolesti, nespravedlnosti, strachu a zla. Tolik jsem se u ní naplakala, jak se osudy hlavních hrdinů dotkly mého srdce. Přiznám se, že jsem při čtení této knihy udělala něco, co nikdy ne, musela jsem prostě nahlédnout pár stránek napřed a aspoň odtušit, jak to bude pokračovat, abych byla vůbec schopná číst dál a nést tíhu příběhu.

12.11.2020 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Hezká kniha s příběhem zasazeným do středověku, do tajemných lesů a příběhů, mezi zajímavé lidi. Bohužel mi konec přišel také zrychlený, překombinovaný a umělý. Jinak ale pohodové čtení a v něm pár zajímavostí z té doby.

05.09.2020 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nádherná kniha, ve které je hodně příběhů a v každém z nich spoustu pravdy, poučení a tipu k zamyšlení. Gump a jeho příběh by měl čtenáře především naučit, že než zavírat oči před nepěknou a krutou pravdou, je lepší otevřít srdce a náruč. Kniha bude především vítána pejskomily, ale měli by si ji přečíst všichni, aby mohli udělat svět a nás lidi lepšími.

31.08.2020 5 z 5

Básně Básně William Shakespeare

Poklad mezi knihami! Krásné mazlení se slovy, vtip a vykreslení lidských charakterů. Číst tyto básně bylo jak naslouchat té nejjemnější hudbě, jak procházka nejlíbeznější krajinou, prostě krásný a bohatý zážitek. Shakespearovo Sonety miluju a mám je přečtené již tolikrát a nyní si k nim přidám i tuhle knihu. Pan Shakespeare a pan Hilský jsou mistři!

26.08.2020 5 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Některé povídky byly velmi povedené, některé méně, některé byly mdlé a některé nesly úžasný nápad. Mně se nejvíce líbil nápad povídek Kufr a Popínavé růže.

20.08.2020 4 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Těžko se mi o této knize píše, když vím, že její příběh je skutečným. Vyprávění několika postavami je zajímavé, postupně se tak poodkrývá hlavní událost a osudy několika lidí. Kniha začíná krásným romantickým příběhem dvou duší, pokračuje však smutným vzpomínáním a odhalováním, a končí něčím naprosto neuvěřitelným a tak hrozným! Je příběhem toho, jak neuvážená slova, žárlivost, unáhlenost a malost mohou napáchat tolik zla. Příběh zpočátku plynul křehce a pozvolna, i když bylo jasné, že spěje ke smutnému závěru. Ten však není jen smutný, ale...otřesný. Ještě dlouho tento příběh ve mně zůstane a budu z něj smutná, ale přesto jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla. Zvolila jsem ji z toho důvodu, že jsem chtěla poznat nějakého spisovatele Slovinska, země, kterou jsem si letos v létě zamilovala, a když jsem zjistila, že křestní jméno spisovatele je stejné jako jméno našeho pejska, nebylo o čem přemýšlet :-). Ostatně ve Slovinsku je prý běžné, že psi a kočky dostávají lidská jména, třeba i jména členů své rodiny=smečky. Knihu všem doporučuji a ráda si přečtu i další od tohoto autora.

10.08.2020 5 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Za mě hodně příjemné odreagování! Knihu jsem si moc užila, usmála se, zasmála se, řehtala se, byla dojatá k slzám. I když jsem letos Itálii nenavštívila, jako bych tam byla. Z knihy na mě skočila ta italská dobrosrdečnost a přátelskost. Moc krásné! Určitě sáhnu i po dalších dílech, kterými proložím náročnější a vážnější četbu.

10.08.2020 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Hodně povedená kniha! Nedalo se od ní odtrhnout. Krásné prokreslení postav i prostředí. Spousta zamyšlení a i nějaké to životní moudro. Moc se těším na další knihu tohoto autora.

29.07.2020 5 z 5

Tak nějak už toho bylo moc a v tomto díle i vše příliš překombinované a nereálné, ale i tak jsem se nasmála.

24.07.2020 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Kniha se mi líbila, první třetina trošičku drhla, ale pak se příběh pěkně rozjel. Místy byl napínavý, místy legrační, místy smutný a místy z oblasti fantazie či paranormálních jevů, prostě od všeho trošku. Vulgární slova také, stejně jako většina čtenářů v komentářích pod mým, v knihách nemám ráda, ale do tohoto příběhu mi jaksi seděla. Každý jsme jiný a tento příběh je deníkem, věřím, že přesně taková slova v některých situacích běží hlavou spoustě lidem. Jsem moc zvědavá, až zase někdy navštívím prohlídku nějakého zámku, zda se mi vynoří v hlavě příběhy Aristokratky a Kastelána :-)

15.07.2020 4 z 5

Čtvrtky v parku Čtvrtky v parku Hilary Boyd

Tato kniha mi dala hodně přemáhání, abych ji dočetla a byla pro mě velkým zklamáním. Dialogy mi často přišly umělé. Lidské vztahy jsou různé, hezké i smutné, jako z pohádky nebo zlé. V příběhu najdeme od každého trošku.
Oslovení "Holka stará" si myslím, že je námi čtenáři špatně vnímáno jen rozdílem mezi angličtinou a češtinou, že v originále by to tak nevyznělo, stejně jako se používá "old boy". Angličané dle mého názoru to nevnímají tak v pravém smyslu těch slov jako my.

09.07.2020 4 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Kniha byla místy velmi čtivá, místy zbytečně protahovaná. Dozvěděla i zopakovala jsem si spoustu fakt o 2. světové válce, i když je vše z důvodu čtivosti ojíněno beletrií. Postavy Magdy a kuchařky se mi líbily. Konec byl zbytečně zrychlený a přivítala bych také pár stránek věnovaných životu Magdy po válce, určitě i toto období by bylo zajímavé. Neztotožňuji se zároveň s autorovo zaškatulkováním všech amerických vojáků do sekce andílků a ruských do sekce odporné zvěře. Myslím, že na obou stranách se našlo od každého trochu. Právě tato zaujatost, která by neměla být součástí knihy, která chce předkládat také fakta, a neuvěřitelný až harlekýnský příběh Magdy a Karla snižuje mé hodnocení o hvězdičku.

24.06.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Hezký, čtivý příběh, který čtenáři nabídl i zajímavé informace, ale pro mě trochu nereálný.

15.06.2020 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

(SPOILER) Opět hezké počtení, ale tentokrát mi přišlo vyšetřování zdlouhavé a konec najednou šup šup rychlý.
Nepovažuji za reálnou laxnost ohledně hledání Ingy, která mohla být tak důležitá pro vyšetřování a dopadení pachatelů, hlavně 3., bylo také hodně náhodné a vyumělkované. To, že jde inspektorka neozbrojená k dopadení pachatelů bylo už na mě trošku moc, stejně jako pohyblivost inspektorky po takových zraněních.
Ale jinak krásný strhující příběh, výlet do psychologie lidí a vztahů a opět úžasná Kim. To je důvod, proč jsem nakonec sáhla po 4 hvězdičkách.

15.06.2020 4 z 5

Moje Cesta hrdinů SNP Moje Cesta hrdinů SNP Václav Kerber

Nádherná kniha!!!! Kdybych mohla, dám okamžitě hvězdiček více. Miluju turistiku a je mým obrovským přáním podniknout někdy nějaký podobný výšlap. Tato kniha mi vnuknula myšlenku zvolit ke splnění svého snu právě Cestu SNP, cestu mým milovaným Slovenskem. Každou stránkou jsem se cítila přímo na cestě, prožívala všechna ta stoupání, bloudění, veselé příhody... Nejdříve mě zarazil počet stránek, bude to vůbec záživné přečíst o chození po červené turistické trase tolik stran? Bylo! Zhltla jsem tu krásnou knihu za 2 dny a mrzí mě, že už ji mám dočtenou. Autor knihy je nejen dle příběhu dobrý člověk a správný dobrodruh, ale také dobrý cestopisec. Děkuji mu za krásný zážitek, za zasetí semínka přání o putování a knihu ukládám do své knihovničky na čestné místo.

29.05.2020 5 z 5