Zašustění v trávě

Svébytné mravenčí historky, které si nezadají s Čapkovými mloky. Krajina těsně nad zemí se táhne klidně a nerušeně, daleko od válek a strastí lidstva. Když se ale podíváme blíže, co se šustne v trávě, zjistíme, že mravenčí říše je plná zmatku. Kolonie černých mravenců se probouzí po dlouhém zimním spánku a čekají ji nemilé zprávy – červení mravenci ničí vše, co jim přijde do cesty. Pozoruhodný alegorický příběh o mírumilovné společnosti, jejíž chod se obrátí vzhůru nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356410/big_zasusteni-v-trave-Vrz-356410.jpg 4.29
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , XYZ (ČR)

A Rustle in the Grass, 1984

Kniha Zašustění v trávě

Márinka
31.03.2021

V anotaci se sice píše o Čapkových mlocích, ale já vám nabízím jinou paralelu. „Zvířecí“ příběhy mám ráda od dětství. Co se hmyzu týče, poprvé to byli Karafiátovi Broučci, pak Sekorův Ferda Mravenec. S šestinohými členovci jsem zatím skončila u „dospělácké“ Mravenčí trilogie Bernarda Werbera. A právě dobrodružné Zašustění v trávě může tvořit most mezi roztomilými pohádkami a drsnou sci-fi.

Každá bajka má poselství. Zvláště, když autor oslovuje čtenáře a jeden moudrý mravenec jménem Kliďas vypráví „příběhy s přesahem“ svým malým souputníkům. Zamyslet se musí nejen drobní tvorečkové, ale také „dvounozí obři“. Zajímalo by mě, zda „náctiletí“ pochopí paralelu s historií lidstva – hledání nejlepšího společenského zřízení, vykořisťování, nadřazenost „šlechty“, agrese… Rozhodně jim přečtení této knihy doporučuji.

Ťapulka
10.02.2021

Nádherná kniha! Pro svoji zálibu v "havěti" jsem po knize sáhla a udělala jsem moc dobře. Nejen že jsem se dozvěděla spoustu zajímavého ze života mravenců, ale kniha přináší i spoustu témat k zamyšlení, hodně moudrostí, zajímavé vložené příběhy, ve kterých je možné spatřit i ne tak vzdálené dějiny lidí. Začátek byl pozvolný, ale pak se příběh rozjel naplno, byl velmi dobrodružný, napínavý, a konec značně dojemný.
Knihu bych vůbec nesrovnávala se Sekorou a také zařazení mezi knihy pro děti a mládež mi nepřipadá šťastně zvolené. Určitě ji mohou číst mladší čtenáři, ale dospělákům nabídne i připomenutí toho ošklivého, co minulého století přineslo a nutnost poučit se.
Knihu jsem si zvolila do Čtenářské výzvy - Kniha s ilustracemi. Drobouncí mravenci jsou rozeseti po všech stránkách a vypadají tak skutečně, že jsem měla pořád tendence je odfouknout nebo smést :-).

IYv
16.08.2019

Jiný Ferda Mravenec. Srovnání s Čapkem a Mloky snad nikdo nemůže myslet vážně.
Místy mi to přišlo jako vykradený Sekora. Opravdu!

bagel
22.01.2018

Pomalejší rozjezd, ale pak jsem byla spokojená. Plusem navíc je poučení o životě mravenců a další pro nás "havěti".