tamara1351 tamara1351 komentáře u knih

Mág Mág John Fowles

Opravdu nevím, jestli mi někdy nějaká kniha,tak zamotala hlavu,jako Mág.Vždy, když už jsem si myslela, že vidím smysl v Conchisových mystifikacích,tak v další scéně mi opět unikl.I mimo knihu jsem byla opletená pavučinou lží a stále jsem hledala odpovědi,stejně jako Nicholas,ale odpovědi jsou smrt a otázky život....., takže jen,že každý sám sobě jsme kouzelníkem a tvoříme si svou vlastní realitu i pomocí lží a iluzí a vidět pravdu to sakra bolí.

21.08.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tak tedy tohle.....! Klobouk dolů p.Mornštajnová.Tento příběh ve mně velmi rezonuje a bude rezonovat dlouho.Povedl se Vám přesný zásah.A to zásah do vzpomínek,do paměti,ale především do svědomí.Na jakou stranu bychom se přidali?Stali bychom se hrdiny?Chce se křičet:"Ano,ano"Ale já nevím, opravdu nevím.

26.07.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Já mám s autorčinými knihami malý problém, Vždy ze začátku, než se začtu, mi přijde, že styl jejího psaní je poměrně jednoduchý,ale velmi brzy zjistím,že mi to vlastně vůbec nevadí a že její knihy o rodinných dramatech mě absolutně pohltí.Nejinak je to i s Tichými roky,kdy jsem málem zapomněla vystoupit z MHD při cestě do práce.

22.07.2021 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Tuhle knihu můžete nazvat různými slovy,ale rozhodně ne tuctová.Doporučuji ji všem,kdo mají rádi pohádky,všem ,kterým dokáže fantazie pracovat naplno a kteří se nebojí tvořit si v hlavě svůj vlastní cirkus podle nádherných autorčiných předobrazů.Je to příběh osudovosti a velké lásky,které známe z pradávných legend,příběh o prolomení prokletí.
Cirkus se zjeví bez ohlášení.........je to pravda,je to sen nebo je to jen příběh?Co na tom záleží,hra právě začíná!

16.07.2021 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Skvělá oslava konce roku 1q84 a nástup toho nového,možná lepšího,možná nebezpečnějšího,ale hlavně jejich.
Lovestory v podání Murakamiho stojí za to a Ušikawa jako představitel tragického osudu vás rozhodně neponechá chladnými.

28.06.2021 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Tak tohle byla parádní jízda na vlně nespavosti, životního stereotypu a hledání osobní svobody a jako bonus nádherné komiksové kresby.Kdo někdy zažil tzv.hypnagogické stavy- paralýzu nebo halucinace,tak přesně ví o čem je tady řeč:"Byla to archetypální hrůza přímo z podstaty,jako když z bezedné studně paměti neslyšně stoupá ledový chlad.Chlad,který pronikal až k samým kořenům mé existence."

13.06.2021 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Opravdu půvabný romantický příběh.Z počátku jsem se musela sžít s pro mě zdlouhavými větami a někdy až trošku nudnými dialogy,ale postavy svými charaktery si mě získaly na celé čáře.Gabriel Oak, toť ryzí muž, inteligentní,čestný a zásadový.Bathsheba je na počátku citově nevyzrálá dívka bojující o svou nezávislost v mužském světě a jak už to tak bývá ,než se tihle dva sejdou ,uplyne ještě hodně vody .
Jednu hvězdu strhávám za urychlený závěr

11.06.2021 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Je to sci-fi?Je to podobenství?Je to Murakami v krystalické podobě.Reálné popisy dějů a postav zahalené do tajemných událostí souvisejících se střetem protichůdných sil,nezapomenutelné dialogy(Tengo s otcem,Aomame s Lídrem),příběhy v příběhu(Kočičí město,Sachalin) a po přečtení knihy jistota,že zaručeně zvednete hlavu k nočnímu nebi.

29.05.2021 5 z 5

Zoufalství,beznaděj,slova mi docházejí.......

03.05.2021 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Bohužel jsem nejdříve viděla film, takže kniha už mě neměla čím překvapit.Byla zkrátka taková,jaké už bývají knihy psané podle filmů.Neurazí , nenadchne

19.04.2021 3 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Nádherně sladkobolný příběh.Příběh příběhů,který teče jako med.Je to pocta mýtům,legendám,pocta tradicím.Fantazie autorky je bezbřehá stejně jako bezhvězdné moře.
Vždy, když jsem četla tuto knihu,tak jsem pociťovala úctu a tajemno, jako by sama kniha byla zaklínadlem, které vás vede hluboko,hluboko do králičí nory ,abyste po dočtení knihy zjistili,že ještě zdaleka nejste na konci,neboť zde náš příběh nekončí.Zde se pouze mění.

13.04.2021 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Tak tohle jsem nedala,že začátku mě to docela bavilo ,ale pak mi přišlo,že se tam stále omílá stejné téma a dost mě to unavovalo,takže nedočteno a ani nehodnotím.

29.03.2021

Hana Hana Alena Mornštajnová

Wow,co k téhle knize dodat?Silný příběh,obrovská citlivost k vině přeživších holocaust.
Babičko Tamaro,litevská židovko, přeživší pochod smrti,ať už tě osud zavál kamkoli,to, co sis nesla s sebou,bylo těžší,než se dalo snést,vše odpuštěno

26.03.2021 5 z 5

Požíračka duší Požíračka duší Lynda Suzanne Robinson

Ne,že by to bylo úplně špatné,asi jako historický román se to dá,ale jako detektivka je to takové neslané,nemastné a opravdu hodně předvídatelné.Kniha patří do série a na pozadí se odehrává další vyšetřování smrti královny Nefertiti,které se patrně odehrálo v minulých dílech?? a vlastně bude následovat v dílech dalších,takže tato dějová linka mi tam vadila,protože mi nic nepřinesla a další kihy už opravdu číst nehodlám.

19.03.2021 2 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Nádherné čtení o touze a osamělosti.Vnitřně jsem se cítila s tímto románem spojená.I když bylo těžké některé pasáže reálně zcela pochopit,někde hluboko jsem cítila,že vím.Často mi nezbylo ,než jen nevěřícně zírat na autorovu schopnost vložit tak složité emoce do slov.

09.03.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nejsem skalní fanoušek sci-fi ani hororové literatury,ale tohle se vážně povedlo.Autor v knize bravurně balancuje na hraně fikce a reality.K vytvoření děsuplné atmosféry mu stačí "jen překrýt dva stejné obrázky a posunout je o milimetr" a šílenství v naší hlavě může začít.

27.02.2021 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Velmi dojemné a krásné vyprávění o dospívání, naivitě a nevzdávání se.Je o tom,že něco napravit lze a něco zkrátka ne a když to zjistíme,tak dospějeme,ale přesto to nemusíme vzdát.

20.02.2021 5 z 5

Záhada domu Šeferů Záhada domu Šeferů Tamar Yellin

Tahle kniha mě moc neoslovila.Bohužel neznám historii Izraele a bylo pro mě těžké si ji dávat do kontextu s textem.Druhá polovina knihy byla záživnější a určitě více oceňuji kapitoly z minulosti,než kapitoly o kodexu a hlavní hrdince.Prostě si nejúspěšnější knihu z židovského prostředí roku 2007 představuji jinak.

18.02.2021 2 z 5

Zajatci Pardálí soutěsky Zajatci Pardálí soutěsky Vachtang Stěpanovič Ananjan

Kniha mého dětství.Četly jsme ji s kamarádkou a dlouze,předlouze o ní diskutovaly s tajným přáním zažít taky nějaké dobrodružství ????

30.01.2021 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Břitký humor,ironie,nadhled, moudrost,superhrdina Sam Elánius- to jsou klady téhle knihy,která byla velmi čtivá i pro mě ,absolutního neznalce Zeměplochy.Naše setkání probíhalo opatrně,trošku jsme se oťukávali,ale po zjištění,že jedeme na stejné vlně,jsme si padli do náruče a naše přátelství bude trvalé.

30.01.2021 5 z 5