SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu Apokalypsa a možná tím mé čtení bylo negativně ovlivněno a čekala jsem něco jiného. Myslím, že jsem celkem zkušený čtenář, který je schopen přelouskat cokoliv, ale tohle pro mě byla jedna z nejtěžších knih na čtení a čtenářský zážitek byl po poslední stránce rozpačitý. Každopádně obdivuju každého, kdo je na takové čtenářské úrovni, že si knihu vychutnal.

05.08.2017 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Výborný nápad, stylistika, dojemnost.

04.08.2017 5 z 5

Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Alena Damijo

Jasně, je to jednohubka, vhodná třeba na cesty tramvají, ale milá, vtipná, potěší.

18.05.2024 4 z 5

Rozhovor u Katedrály Rozhovor u Katedrály Mario Vargas Llosa

Tuhle knihu si člověk musí "odpracovat", především začátek, kdy se na jedné stránce a někdy i v jednom odstavci střídají různé postavy i časové roviny a teprve v průběhu četby si je člověk dává do chronologického kontextu. Z tohoto pohledu je to opravdu totální román. Postupně jsou nám servírovány jednotlivé větve příběhu (už v jednodušší formě) a vše do sebe postupně zapadá. Ale ten konec?? Po takhle hutném čtení to odbýt?

05.05.2024 4 z 5

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Michael Goodwin

Kniha mi přijde určená spíše pro lidi, co už ty teorie znají, můžou si je zábavnou formou zopakovat. Nevím, zda bych je dokázala zcela pochopit jen z této knížky. Hodně informačně hutné, přestože v přístupném formátu, ke konci už jsem z toho byla lehce unavená.

13.03.2024 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Důkaz toho, že zajímavé a neotřelé téma nutně nemusí přinést čtenářský zážitek. Historicky zajímavé, literárně mě to ale neuspokojilo.

05.07.2022 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Pro mě obohacující četba. Dozvěděla jsem se něco o Nigérii, dozveděla jsem se něco o Americe, užila si zajímavé postřehy o rasismu a přitom i zjistila, jak řeší černošky problém s vlasy. Kdyby byla kniha ještě o fous kratší, bylo by to za plný počet.

22.09.2021 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Četlo se mi to sice lépe, než Příběh služebnice, ale taky mě to tak nezasáhlo. Možná je chyba číst Atwoodovou v angličtině, zřejmě mi tam uniká něco, co ostatní tak okouzluje...

22.09.2021 3 z 5

Život podle zero waste za třicet dní Život podle zero waste za třicet dní Anita Vandyke

Autorka nepřináší nic zásadně nového, ale těch známých pár rad a doporučení určitě není zbytečné číst a připomenout si. Týkají se i zamyšlení nad tím, jak plýtváme naším volným časem. Na druhou stranu autorka žije možná bezodpadově, ale užívá si dlouhé cesty letadlem do dalekých zemí, což ve výsledku může mít horší ekologický dopad, než život bez plastů. Myslím, že to hezky zobrazuje problém západní společnosti, kdy se sice snažíme, ale stejně si ten luxus moderního života neumíme odepřít.

19.12.2020 3 z 5

Jen hrobař zaplakal Jen hrobař zaplakal Miroslav Mráz

Tahle kniha mě hodně zasáhla. Musela jsem si jednoduše zjistit, kdo je autor, jaktože mi unikl. Radím, nedělejte tu stejnou chybu. Nechte v sobě rezonovat jen tuhle výbornou knihu, baladu nebo spíš sociální román, který se dokáže dostat pod kůži a zasáhnout to správné místo. Nemám slov.

06.12.2020 5 z 5

Sláma v botách 2 Sláma v botách 2 Veronika Kyčera Kučerová

Po prvním zasazeném semínku u nás doma jsem usoudila, že potřebuji rady zkušenějšího a pustila se do čtení této knihy (a k tomu jsem přidala knihu Zahradníkův rok od Čapka - vzala jsem to pěstování spíš literárně...). Rad se v této knížce dostává průběžně celou dobu, na konci knihy jsou pak všechny tipy pěkně shrnuty. Na uceleném a přehledně poskládaném příběhu mě však nejvíc zaujala autorčina osobnost, zaujatost, zabejčenost a cílevědomost, s kterými kráčí za svou metou. Je to evidentně inspirativní osobnost, s kterou ale asi nebude úplně jednoduché žít, jak už to tak u některých silných osobností bývá. Má ovšem úžasně tolerantního partnera, který ji její sny pomáhá plnit a přitom stojí nohama na zemi, smekám.
Tak ať Vám rostou!

19.09.2020 4 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Takové zvláštní post-apo, trochu nedotažené, občas přitažené za vlasy o něco víc, ale jako oddechovka na léto vlastně fajn.

19.09.2020 3 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Velmi zvláštní knížka. Pro mě velmi nežensky psaná, až bych řekla, že ji psal spisovatel-muž. Tim nechci nijak hodnotit, jen mě to hned zaujalo. Je tam hodně myšlenek, filozofických konstrukcí, fyziky, snů, ale méně emocí. Mně tento příběh zaujal jen středně, ale vím, že pár žen v okolí se s tím hodně identifikovalo, především intelektuálek v podobném věku jako hlavní hrdinka. Pokud chcete knihu, od které se neodtrhnete, tak tudy cesta nevede. Pokud chcete knihu od české spisovatelky, která vybočuje z proudu, tak směle do toho.

11.04.2020 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Nějak me kniha neoslovila, ani nezasáhla. Možná špatné načasování, možná nejsem ta správná cilová skupina.

07.08.2019 3 z 5

Jak jsem sebrala odvahu Jak jsem sebrala odvahu Barbora Šťastná

Jak jsem byla nadšená ze Šťastné knihy, o to větší bylo mé zklamání z této. Přišlo mi, že se jedná jen o slabší kopii s nijak zásadě novými myšlenkami.

17.07.2019 3 z 5

Sedm mínus jedna Sedm mínus jedna Arne Dahl (p)

Aaa, tak to je podraz. Tuhle knihu jsem četla v němčině a kvůli tomu ji louskala opravdu neúměrně dlouho a ten částečně otevřený konec mi nepřijde fér. Zas tak dobře napsané to není, abych chtěla číst ještě další díl. Občas to pozvedne zajímavý zvrat v ději, ale jinak je to trochu přitažené za vlasy a vrcholná konfrontace s vrahem trvá asi tak dvě stránky. To mi přijde trochu málo. Severský detektivní žánr druhé jakosti.

29.06.2019 3 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Aaaa, ta kniha je taková zvláštní. Čte se dobře, téma je zajímavé, trochu přitažené za vlasy, občas ad absurdum, ale napsané kvalitním stylem. Jsem ráda, že mám jednoho Vonnenguta přečteného, na dalšího se každopádně zatím nechystám.

19.11.2018 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nechala jsem se nachytat na její renomé, ale je to jen nafouknutá marketingová bublina, ničím se nevymyká. Je fakt, že už mi v době četby bylo přes dvacet let, tak jsem asi nebyla cílovou skupinou, která by knihu dostatečně ocenila. Budiž mi omluvou, že jsem to četla v angličtině, tak jsem si aspoň procvičila jazyk, když už nic.

05.11.2017 3 z 5

Faina aneb Příběh klavíru Faina aneb Příběh klavíru Jelena Bočorišvili

Krátká, čtivá, zajímavá kniha.

05.11.2017 4 z 5

Poslední odpoledne s Terezou Poslední odpoledne s Terezou Juan Marsé

Těžko dodat něco víc, než co už je napsáno v souhrnných informacích o knize. Mně osobně se kniha líbila. Nejvíce mě zasáhla ta rovina příběhu, kdy existuje potenciální šance hlavního hrdiny na nápravu, protože se kvůli lásce k Tereze chce stát lepším člověkem, protože ona v něm ve své intelektuální levicové zaslepenosti vidí lepšího člověka, než jakým ve skutečnosti je. No a pak samozřejmě je zajímavý kontrast dvou sociálních skupin. Té, která je finančně zabezpečená a může si dovolit diskutovat a prát se za levicovou ideologii, a té sociální třídy, která bídou trpí, musí se složitě prodírat životem a nemá čas ani chuť zabývat se nějakými ideály. Autor používá složitější jazyk plný dlouhých souvětí s neotřelými metaforami, přesto se jedná o velmi čtivý styl.

05.11.2017 4 z 5