Poslední odpoledne s Terezou

Poslední odpoledne s Terezou https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60352/bmid_posledni-odpoledne-s-terezou-njS-60352.jpg 3 10 1

Román lásky chudého mladíka z periférie a bohaté studentky. Na pozadí milostného vztahu mladé dvojice plného neupřímnosti a předstírání podává spisovatel brilantní analýzu a břitkou kritiku španělské společnosti 50. let. Konfrontuje svět předměstských zlodějíčků s bezvýchodným pseudoradikalismem univerzitních studentů a obě společenské vrstvy soudí stejně nemilosrdně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Últimas tardes con Teresa , 1966

SuperSojka
05.11.2017 4 z 5

Těžko dodat něco víc, než co už je napsáno v souhrnných informacích o knize. Mně osobně se kniha líbila. Nejvíce mě zasáhla ta rovina příběhu, kdy existuje potenciální šance hlavního hrdiny na nápravu, protože se kvůli lásce k Tereze chce stát lepším člověkem, protože ona v něm ve své intelektuální levicové zaslepenosti vidí lepšího člověka, než jakým ve skutečnosti je. No a pak samozřejmě je zajímavý kontrast dvou sociálních skupin. Té, která je finančně zabezpečená a může si dovolit diskutovat a prát se za levicovou ideologii, a té sociální třídy, která bídou trpí, musí se složitě prodírat životem a nemá čas ani chuť zabývat se nějakými ideály. Autor používá složitější jazyk plný dlouhých souvětí s neotřelými metaforami, přesto se jedná o velmi čtivý styl.

Španělsko španělská literatura 50. léta 20. století společenské rozdíly nešťastná láska

Juan Marsé
španělská, 1933 - 2020