Dívka se zlatými kalhotkami

Zapomenutý falangistický spisovatel, vdovec, píše ve svém víkendovém domě na pláži paměti, v nichž se snaží zamaskovat politické zkompromitování s bývalým režimem a zamlžováním určitých okolností jim dodává poetické kouzlo. Do poklidného stereotypu a rezignace však přijíždí jeho nestydatá neteř Mariana se svým přítelem fotografem. Přes den se Mariana miluje nebo hádá se svým přítelem, kouří a chodí na procházky, z nichž si do strýcova domu často přivádí náhodné známé. V noci pak pomáhá strýci s přepisováním pamětí a nahá s ním vede vášnivé debaty v posteli, končící často až se svítáním. V pamětech a ve vyprávění spisovatele se postupně odkrývá jeho mládí, vztah ke dvěma sestrám – pozdější manželce a její sestře, matce Mariany. Spisovatel pod vlivem Marianiných otázek bilancuje svůj život a čím dál víc se oddává erotickým fantaziím o ní i její matce. Když se obě ženy ve víkendovém sídle setkají, má to pro spisovatele fatální důsledky, které mohou vést až k sebevraždě. Intimně laděný román, který byl ve své době šokující, působí dodnes nebývale otevřeně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46678/big_divka-se-zlatymi-kalhotkami-DOr-46678.jpg 3.361

Vydáno: , Odeon

La muchacha de las bragas de oro, 1978

Kniha Dívka se zlatými kalhotkami

Clair16
02.07.2020

Nebyla bych až tak přísná jako někteří komentující níž. Hlavní protagonista téhle útlé knížky je sice do značné míry antihrdina, ale i když používá pro zachycení svého příběhu "básnickou licenci", snaží se uvnitř poctivě o rekapitulaci dosavadního života. Erotická linka může působit trochu násilně, jako by byla dosazena jen kvůli větší čtivosti, ale dokresluje ani ne tak generační spor, jako spíš rozdíl v přístupu obou hlavních postav. Spisovatel sloužící fašistickému režimu, původně možná i přesvědčený o dobrém záměru, později jen využívající výhod – myslím, že paralel k ještě nedávné situaci v našich končinách se tu dá objevit dost. Za sebe bych hodnotila 3,5 hvězdičkami.

petrarka72
12.07.2019

Zajímavý záměr, který nevyšel. Chtělo by to držet se jednoho tématu a netěkat okolo. Takhle je téma autora, který přepisuje svůj život (lze to vůbec? a proč to někdy funguje a někdy ne?), beznadějně pohřbené pod balastem slov.

iiiccc
21.06.2019

Co to jako bylo? V porovnání se zbylou tvorbou autora lze konstatovat, že tady je nějaký problém. Ale to tu teď neřešíme, všichni máme něco. Nulový děj, špatně čtivé, zvláštní téma.

blanickaa1
18.07.2016

No ty kráso, co to jako bylo? Silou vůle jsem knihu dočetla, totální kravina bez děje, psaná jazykem, kterýmu snad ani nechci rozumět. To bylo 170 nekonečných stránek, stále jsem tomu dávala šanci a kde nic, tu nic. V knihovně mám od tohoto autora ještě jednu knihu, ale přísahám, že se jí ani nedotknu.

Basti06
23.03.2015

Zaručeně nejslabší a především nejzmatenější kniha, kterou jsem od Marseho cetl. Kniha je v nekterych vetach natolik spatne "čtivá", ze jsem si az musel klast otazku, jestli neni na vině překladatel. Samozrejme ho neobvinuji, nicmene napadlo me to.

olga3004
01.03.2015

Mně se kniha strašně špatně četla, dočetla jsem ji v podstatě jen silou vůle.

hopla
30.10.2014

Pravda a lež jako by v životě musely být v rovnováze. Možná proto existuje pokrytectví, zastírání reality, nalhávání si sobě samým. A o to jde i v tomto románu. Že se odehrává v jiné zemi, jiných společenských poměrech a je provokativně okořeněn sexem a drogami, nemění nic na tom, že paralelní zkušenost s neschopností vyrovnat se s minulostí máme i my. Fašismus i komunismus má stejné pohrobky, kteří nám o sobě neúnavně vnucují svou falešnou pravdu. A že se jim to daří, vídáme při volbách... Podnětů k tomu, abychom chtěli pravdu hledat, není nikdy dost. Proto si tohoto románu cením.

Stromy
02.01.2014

Plné černoty a rezignace, ale i lidské blízkosti a světla z beznaděje, přesně z reálu...