SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Praktická kniha pro vyhořelé matky, které neuspěly s návodem "Respektovat a být respektován". Styl mi úplně neseděl, na mě příliš autoritativní a všechnu vinu házející na matky. Na druhou stranu se snaží vyburcovat rodiče, aby se úplně nezničili sebeobětováním se pro své děti, aby nastavili jasná pravidla a ty vyžadovali, což je pravda a je dobré si to připomínat. Všude se o tom mluví, autorka však dává jasné příklady, v čem by to mělo spočívat. Její styl je sice direktivní, nebere si servítky, ale zároveň zastává respekt k dítěti a připomíná, že rodičovství je náročná věc vyžadující úsilí a nesmí se odfláknout.

06.12.2020 3 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Tak akorát. Detektivka, která má vše, co má mít. Přesně dávkovaný zločin, uvěřitelnost, postavy, kterým se dostanem tak akorát pod kůži (ale zas ne tak moc, abychom po přečtení knihy pro ně vzdychali - přeci jen, má to být oddechová četba). Efektně smíchaná kombinace spisovatelské zručnosti a žánru.

01.05.2020 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Moje první knížka přečtená v časech koronaviru, která na mě zbyla v poloprázdné městské knihovně těsně před zavřením. A splnila očekávání, které jsem do ní vkládala. Odlehčené čtivé téma, řemeslně dobře napsané, sympatičtí hlavní hrdinové. Přelomově a zásadně mě nenadchla, ke konci trochu ztratila "drajv", ale byl to slušný standard, při kterém jsem zapomněla na okolní svět.

21.03.2020 3 z 5

Přiznám se, že jsem tuhle knihu nikdy nedočetla do konce, zato se k ní opakovaně vracím vždy, když na mě přicházejí úzkosti a zatím se mi je vždy díky ní podařilo rozehnat. Takže na ní nedám dopustit.

15.11.2019 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Na Maye je spolehnutí. Tajemná atmosféra, ostrovní prostředí, hlavní postava trpí ztrátou paměti a tajemné okolnosti tak rozplétáme společně s ní. Příběh je navíc poměrně uvěřitelný. Ja jsem byla spokojená.

10.11.2019 4 z 5

Musím říct, že mám neskonalý respekt k někomu, kdo se přestěhuje do cizí země a začne tam v tom cizím jazyce učit děti na základní škole. Příjemná kniha ke čtení, která v několika krátkých kapitolách celkem výstižně zachycuje britskou mentalitu a reálie.

15.07.2019 4 z 5

Odemykání dětského potenciálu Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit

Syntéza koučinku, montessori a respektujícího přístupu. Nic závratně objevného, ale vše podstatné je zajímavě poskládáno dohromady. Zároveň se člověk při čtení může zamyslet i nad svým prokoučovaným životem. ;-) Pěkná knížka pro rodiče.

12.01.2019 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Tento Remarque mě nějak minul. Nepřišlo mi to ničím přelomové, možná jsem ho jen četla v nesprávném období a nedokážu ho pochopit v dobovém kontextu. Nebo jsem možná už přestárlý cynik. Pamatuji si, že při čtení Čas žít, čas umírat jsem plakala, ale to bylo před dvaceti lety, teď už bych možná taky neplakala, kdo ví.

19.11.2018 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

V pravdě velkoměstský román, resp. novela. Tíha a hukot velkoměsta je zde popsán velmi sugestivně.

18.11.2018 4 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Až se za sebe někdy stydím, ale nemůžu si pomoct, mně se ten Vondruška prostě líbí. Není to literatura, co překoná staletí, ale čte se to dobře a svižně. Autor je bezesporu "vypsaný", dokáže lehce navodit atmosféru středověku a člověk mu to jako historikovi i věří. Zápletka není nějak zvlášť nápaditá, ale není ani úplně triviální. Hlavní hrdinové jsou vtipní a chytří, jednoduše sympatičtí. Kolem a kolem, teď už chápu, proč je Vondruška nejčtenějším autorem městských knihoven.

17.09.2018 4 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Nadchla mě myšlenka přečíst si knihu od islandské spisovatelky. Když jsem si přečetla záložku, tak jsem se trochu vyděsila, co jsem si to v knihovně vlastně půjčila. Ale překvapivě je to čtivý příběh, který se vyhýbá zajetým klišé. Postavy jsou uvěřitelné, hezky načrtnuté. V ději je překvapivý dějový zvrat. A člověk se o Islandu dozví i pár zajímavých věcí, například, že vařená skopová hlava je zdejší pochoutkou.

01.05.2018 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Příjemná oddechovka, pokud se tedy použít slovo 'příjemná' v souvislosti s vraždami. ;-)

11.01.2018 3 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Jak už tu někdo podotkl, i tato kniha je pro mě mé první setkání s Ivanem Klímou a rozhodně nezklamal. Je ale samozřejmě možné, že napsal i lepší knihy, těžko soudit.

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Zajímavá kniha,v Německu bestseller (alespoň podle informací na přebalu), nabízí vhled do německé reality a ozvěny dávné historie. Z tohoto pohledu stojí za přečtení.

Údolí rozhodnutí Údolí rozhodnutí Marcia Davenport

Česká stopa v Pittsburghu se zajímavým příběhem, rodinnou ságou. Nelze tuto knihu nemít rád, když se nás tak dotýká. Jsem poctěna, že se zahraniční autorka zajímala o Čechy a zachytila jejich stopu na americkém kontinentě.

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Geniální a vtipná záležitost. A když k tomu člověk ještě studoval Filozofickou fakultu, nezbývá mu, než se smát...

05.11.2017 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Knihu jsem četla bohužel až po knize Slavík, která se zabývá podobným tématem - silnou ženskou hrdinkou ve francouzském odboji za druhé světové války. A Slavík to jednoznačně vyhrává. Každopádně jedná se o slušný příběh, solidně napsaný, v rámci očekávání splnil, co měl. Mawer psát umí a rozhodně si vybírá zajímavá a poučná témata. Možná kdybych četla knihu před Slavíkem, dám i čtyři hvězdičky.

28.10.2017 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Dobře vybrané téma Mašínů. Ti, co jsou proti nim, po přečtění knihy znejistí, takže už z tohohle důvodu stojí za to si knihu přečíst. Na některé věci je prostě složité mít jasný názor. Přijde mi, že autor knihy se svými hrdiny lehce sympatizuje. Jeho styl je originální a svůj a pozvedá tak knihu se zajímavým tématem ještě o stupínek výš, i když v druhé půli knihy mě už začínal místy lézt na nervy, jak se neustále opakoval.

28.10.2017 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Knihu jsem si přečetla asi dva roky po shlednutí posledního z natočených filmů, který mě lehce zklamal. A kniha naopak ne, prožívala jsem Gatsbyho osud skrze ni velmi intenzivně. Jeho zoufalou lásku k Daisy, které podřídil své konání. Nešťastný příběh člověka s hlubokým citem v povrchním pozlátkovém světě.

28.10.2017 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

O trochu méně čtivé než první díl, ale stále velmi poutavý příběh. V životě by mě nenapadlo, že mě příběh o jednom silném přátelství a dvou rozdílných ženách tolik zaujme.

09.10.2017 5 z 5