Údolí rozhodnutí

Hlavním dějištěm tohoto generačního románu rozsáhlé ságy rodiny Scottů je Pittsburgh. Tam stojí jejich huť a v ní probíhá urputný zápas mezi jejím majitelem Williamem Scottem starším a jeho odborově organizovaným dělnictvem. Děj se však později rozvíjí i v Londýně, Římě a dalších evropských městech a vrcholí líčením prvních měsíců okupace Československa hitlerovským Německem. Významnou a sympatickou úlohu v něm hrají i čeští a slovenští vystěhovalci v Pittsburghu a jejich příbuzní v naší zemi, s nimiž se hrdinka románu prostá irská dívka Marie i rodina Scottova, zejména v osobě Claire, hlavní představitelky její třetí generace, velmi sblíží. Osudy Scottova rodu sleduje čtenář v těchto třech generacích od roku 1873 až do 1941 román končí vstupem Ameriky do druhé světové války po Pearl Harboru. Osou děje je vztah mezi Pavlem Scottem a Marií Raffertyovou, ryzí láska neznající překážek, zároveň však schopná největších obětí. Autorčině vypravěčskému umění se podařilo nechat před námi defilovat celou galerii postav, skutečných lidí z masa a krve, a udržet dramatický spád i poutavost děje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14965/udoli-rozhodnuti-14965.jpg 4.4106
Vydáno, BB art

The Valley of Decision, 1947

Kniha Údolí rozhodnutí

Toffee

Ani roky tomuhle románu neubraly příliš na čtivosti, i když je samozřejmě poznat, že to není současné dílo. Tam, kde by dnes byl rychlý "střih", jsou podrobné popisy a vysvětlení, ale na druhou stranu, když přijde na dramata, člověk stránkami jen letí. Typově to trochu připomíná Jih proti Severu - nechybí sentimentální milostná romance, překonávání společenských rozdílů, ženská emancipace, síla rodiny. Velký prostor je věnován ocelářství v Pittsburghu a podnikatelské historii, od prvních generací zakladatelů továren, kteří vše vybudovali vlastníma rukama, prošli všemi dělnickými profesemi a každého zaměstnance znali jménem, přes další generace, na nichž člověk vidí, jak se jejich vztah k továrně se postupně oslabuje, až jde jen o výkaz zisků či ztrát. Zaujal mě i postoj dříve přistěhovalých Irů k novým přistěhovalcům ze střední Evropy, i když oslava Čechů mi celkově přišla až trochu moc. V každém případě jsem ráda, že jsem se k přečtení tohohle skoro tisícistránkového opusu odhodlala. Jen by mě zajímalo, jestli byly i v poúnorových vydáních ty oslavné pasáže o hrdinství legionářů bojujících na Sibiři o každý metr kolejí.

Ivetaa

Nekonečně mnoho stran, ale nelituji.

evask
16.02.2018

Vyprávění občas zdlouhavé, občas na hranici červené knihovny, občas zase Čechům se podbízející. Posledních sto stran už jsem dost přeskakovala. Váhám mezi tři a čtyři hvězdičky.

Mardou19
14.12.2017

Krasny roman, ktery me opravdu uchvatil. Krasne napsane, 1000 stran utece jako nic, jen trochu neprakticke do metra

SuperSojka
05.11.2017

Česká stopa v Pittsburghu se zajímavým příběhem, rodinnou ságou. Nelze tuto knihu nemít rád, když se nás tak dotýká. Jsem poctěna, že se zahraniční autorka zajímala o Čechy a zachytila jejich stopu na americkém kontinentě.

simona5843
20.08.2017

Skvelá kniha pri ktorej som sa vôbec nenudila.Autorka píše pútavo a rozhodne túto knihu odporúčam :)

Jana283
19.08.2017

Kniha, ke které se stále vracím...

Hannelle
26.07.2017

Tak trošku rozpaky z této knihy. Dle recenzí vypadala zajímavě, ale čím více jsem se do ní začítala, tím větší jsem měla chuť odložit ji na později - bohužel. Asi vážně nejsem románový typ. V každém případě ale autorce patří plusové body za to, jakým způsobem dokázala vylíčit osudy českých a slovenských vystěhovalců. Z knihy doslova dýchá jejich touha po lepším životě, po vzdělání, jejich vlastenectví a hrdost na rodnou zem - je dobré si občas něco takového přečíst.