SuperFrankie SuperFrankie komentáře u knih

Opráski sčeskí historje 2 Opráski sčeskí historje 2 Jaz

Kua Kefka! Ěšťě jenda promněna a uďlám sváma krádkej Proces!

17.05.2014 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Tahle kniha není tak skvělá jako Orwellovo veledílo 1984, to ne, ale je úplně unikátní. Ve světové literatůře nenaleznete žádný jiný titul, který se zabývá spodinou tak důkladně jako právě Na dně v Paříži a Londýně. George nás ve svých vzpomínkách protáhne nejnuznějšími čtvrti Paříže a životem tuláka v Anglii. Díky jeho vytříbenému stylu a velmi povednému překladu se při čtění cítite, jako kdybyste koukali Orwellovi přes rameno, když pracoval jako umývač nádobí, nebo se toulal. Tohle vám žádná jiná knížka nenabídne.

Veliká škoda, že od roku 1996 ji u nás nikdo nevydal a tak je strašně těžké ji sehnat i v knihovnách. Já si svůj výtisk musel vypůjčit až z Vrchlabí, tak jsem ho oskenoval a dal na ulož.to. Tady je link, aby si knížku mohli užít i méně šťastní fanoušci božského George:

11.05.2014 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Věřím, že v 50. letech byla kniha přelomová, protože dokázala pustit čtenáře do duše mladých lidí a ukázat v plné kráse jejich svět a problémy, ale dnešní mláde je úplně jinde. Vážně.

11.05.2014 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

'A v čem se zmýlili jiní alchymisté, ktěří hledali zlato a neuspěli?'
'Pořád hledali jenom zlato,' odpověděl jeho společník. 'Hledali poklad svého Osobního příběhu a nepřáli si ten Příběh prožít.'

Přijde mi, že hodně čtenářů Alchymistu nechápe. Spousta z vás bude hledět na literární kvality a příběh, a přitom o to v knížce vůbec nejde! Jde hlavně o myšlenku, že každý má osud ve svých rukou a je středobodem svého vlastního Vesmíru. Zkuste se do té myšlenky pohroužit a vstřebat jí. Pak se vám Alchymista začne líbit.

30.04.2014 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Charlie vcelku autenticky popisuje typický život středoškolského studenta. V prváku na střední vás pohltí ten velký svět večírků, sexu, drog, cigaret a hlavně chlastu. Každý si tím dříve či později projde, ale po čase vás to omrzí a řeknete si, že je třeba čas jít dál. Kamarádi vám utečou na vysokou, zatímco vy musíte trčet mezi čtyřmi stěnami s bandou hlupáků a po večerech píšete komentáře na databáziknih.

13.04.2014 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Jsou tři skupiny lidí:

První je skupina lidí, kteří sedí v neděli večer u televize a vymývají si mozek žvástami z televize, v pondělí ráno nastoupí do práce a tak to jde minutu po minutě až do jejich smrti.

Druhá skupina je sorta lidí, která točí filmy, píše knížky a v pátek večer nad půllitrem s kamarády v žižkovsém baru vykládá o tom, že dokážou změnit svět, rozbít civilizaci a pokusí se žit jinak. Všichni jejich jména znají, ale ví, že žijí úplně obyčejný živůtek jako ti první.

A pak je tady třetí skupina lidí. To jsou lidé, které většina z nás nezná, ale víte, že existují. Je to váš bratr, který se o letních prázdninách vydal s batůžkem do Ameriky a od té doby jste ho nikdy neviděli. Ti nepotřebují psát o tom, že změní svůj život, protože opravdu žijí jinak.

Jsou tři skupiny lidí, do které se zařadíš ty?

13.04.2014 5 z 5

Goliáš Goliáš Scott Westerfeld

Velice slušné završení steampunkové trilogie. Strašně se mi líbí Westerfeldova vize světa, kdy má všechny prvky Industrialismu i Darwinismu vymyšlené do detailů, i ten nápad s Teslou je strašně zajímavý, ALE problém je v tom, že knížka má spád posledních 100 stran a ve zbytku času se nudíte a doufáte, aby se už konečně něco stalo. Další problém tkví v tom, že ten milostný příběh mezi Deryn a Alekem mi do celé trilogie trochu nesedí a možná by bylo lepší, kdyby se Scott orientoval víc na válku. 4/5

13.04.2014 4 z 5

Behemót Behemót Scott Westerfeld

O mnoho lepší než první díl. Kniha má větší spád a přesun do Istanbulu taky pomohl. Multikulturní prostředí metropole Osmanské říše si mě podmanilo a okamžitě jdu číst třetí díl. Jen ta zápletka se skrývanou láskou mi přijde tak trochu navíc.

19.03.2014 5 z 5

Leviatan Leviatan Scott Westerfeld

Přijemné, oddechové steampunk scifi s krásnými ilustracemi. 3.5/5

12.03.2014 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Josefův citát: "Co je psáno, je neměnné, a mínění jsou často jen výrazem zoufalství nad tím." je nejlepším hodnocením celé knihy. Stejně jako Proces je celé Kafkovo dílo nedokončené, a proto není možné ho v celé šíří pochopit a zanalyzovat. Každý v něm spatří něco jinýno. Já osobně jsem v Procesu spatřoval boj K. proti společnosti a jejímu tlaku, kterému nakonec podlehne. Ale co bych hlavně ocenil, je Kafkova schopnost vyvolat v čtenáři různé emoce. Při historce s úředníkem, který házel advokáty ze schodů jsem se smál, při obhajování K. jsem byl zmaten a při rozhovoru s vězeňským kaplanem mě mrazilo v zádech.
Franz zase dokázal, že je génius.

06.03.2014 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Každý má svého tygra a tahle knížka nám to připomene. A záleží jen na nás samotných, jak se ke svému tygrovi zachováme a co z něj nakonec bude. Tracyho tygr je láska, váš tygr může být cokoliv.

21.02.2014 5 z 5

Hitlerův národní stát Hitlerův národní stát Götz Aly

Kdo nechce mluvit o výhodách pro miliony obyčejných Němců, ten by měl o nacionálním socialismu a holocaustu mlčet.

Knížka je brilantní analýzou loupeživé finanční politiky Třetí říše a jejich politických dopadů. Pro každého nadšence do druhé světové války je její přečtení povinností.

21.02.2014 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafka je génius!
Co by vás po podobné proměně napadlo jako první? Mě teď už asi taky jak se dostanu do školy. :)

15.01.2014 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Toto je můj příběh. Doufám, že za něj dostanete hodně peněz, protože ve vašem světě sasareu - bílých cizinců nic jiného kromě nic nemá smysl.

Na každém kroku životem nás provází dva nerozluční parťáci Ďábel a Bůh.
Názor na knížku si musíte udělat každý sám, protože každý si v ní najde něco pro sebe je tak autentická, jako život sám.

31.12.2013 4 z 5

Pásmo Pásmo Guillaume Apollinaire

Fantastická báseň, která sleduje Apollinairovy myšlenkové asociace.

29.12.2013 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

-Jeane ani nevíte, jak jsem šťastná, že jste dneska přišel, řeknu.
-Opravdu? zeptá se překvapeně. Ale proč?
Proč?
Protože jedna kamélie dokáže změnit náš osud.

Protože krásné je to, co vnímáme, když se to děje. Je to pomíjejíci seskupení věcí ve schvíli, kdy vidíme krásu i smrt zároveň.

Představa, že když se na večírku odvážete a s někým se vyspíte, tak se z vás stane dospělej, je stejně hloupá jako věřit, že převlek z vás udělá třeba indiána.

Myslím, že komentáře podemnou už řekli víceméně všechno a tak jen přidám něco málo z vlastního soudku. Hrozně se mi líbí forma, kterou je psána přímá řeč, kdy se využívá pomlčky a taky-když-jsou-některá-podstatná-jména psána tímhle stylem, protože se tím krásně zdůrazňuje jejich ironičnost. Trochu mi na knížce vadilo, že některé části jsou plytké, nedávají smysl a hlavně postavy jsou málo uvěřitelné, proto jen 3/5.

02.12.2013 3 z 5

Snídaně o půlnoci Snídaně o půlnoci Louis Armand

Štěstí, nebo bolest: vyjde to nastejno, jen ta bolest je tak nějak skutečnější.

Prostituti a jídelny pro bezdomovce jsou přípomínkou, že propas tu na člověka číhá na každém kroku.

Možná, že když dám všemu na dost dlouho volný průběh, vyřeší se všechno samo. Koneckonců, jak říkávala Regen, nic není záhadou samo o sobě, ale vždy jen kvůli tomu, jak na to člověk pohlíží. Vyřešit je potřeba jen pohled. Věci samotné jsou prostě samy sebou. A samy sebou jsou tak, jak je samo sebou zrdcadlo. Šmouhou světla odraženou ve skle.

Snídaně o půlnoci je skvělý noir román, který má bohužel svoje mouchy. První čast románu, která se odehrává na severní Moravě je jedním slovem dobrá a s přesunem do Jižní Ameriky se kvalita příběhu ještě zvedne, ale potom se mi zdá, že Armandovi dojde šťáva a jeho popisy temných zákoutí Prahy nejsou tak chytlavé, jako popisy špinavých zákoutí Brazílie, Paříže a dalších měst. Myslím si, že je to hlavně kvůli tomu, že v Praze žiji celý život a narozdíl od Armanda jsem Čech, nelíbí se mi, jak popisuje vnímání komunismu Pražany a spousta dalších maličkostí, ale nejnepříjemnějším překvapením pro mě byl konec, který je pro noir styl netypický a do knihy se nehodí.

Proto bohužel jen 3/5, ale pro fanoušky žánru stojí za přečtení.

13.11.2013 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno je typický bestseller. Příležitostného čtenáře ohromí a zkušenému čtenáře neurazí.

Brownovi se opravdu povedlo vyprávět příběh z pohledu různých postav a díky tomu je celá kniha svižná a dobře se čte, ale po skvělé první půlce to jde společně s přesunem do Benátek dolů. Když pominu, že hádanky jsou opravdu jednoduché a umisťované na ty největší turistské atrakce v dané lokaci, tak mi pořád připadá, že s přibývajícími stránkami dochází Brownovi šťáva, až z toho je ve výsledku nemastný neslaný konec a celkově bohužel průměrná kniha.

09.10.2013 3 z 5

Pokrevní Bratrstvo Pokrevní Bratrstvo John Dickie

Rodiny totiž ganům propůjčují onen druh loajality, v níž se jim neosobnější formy organizace mohou zřídkakdy vyrovnat. Udat druhy policii je jedna věc, je to však něco zcela jiného, pokud je tím druhem bratranec, strýc nebo tchán.

Nedostatek důkazů. Již od sedmdesátých let devatenáctého století šlo o hrdé motto pod rodovým erbem mnoha sicilských zločineckých dynastií.

Knížka se snaží co nejvíce do podrobna a jednoduchou formou vysvětlit jak vznikly a proč stále existují tři největší zločincké organizace v Itálii. Ukazuje palčivé problémy současné italské společnosti, které se vyskytovaly už při založení samotné Itálie v roce 1860 a sužují Itálii dodnes. Zejména fungování italských soudů a ''laxní společnost' mi připomněla fungování státu v České kotlině. Bohužel. Řekl bych, že je to jediná kniha svého druhu na českém trhu a jasná volba pro každého ''fanouška'' všemožných holywoodských gangsterek a postaviček zločinckých bossů jako byl Al Capone nebo Lucky Luciano.

02.10.2013 5 z 5