SumýšIrena SumýšIrena komentáře u knih

Dcery Dcery Kateřina Dubská

Syrové a surové. Chvíli jsem si myslela, že knihu ani nedočtu, ale pořád mě zajímalo, jestli alespoň jedna žena prolomí to "prokletí". Tak jsem si musela dávat čtecí pauzy a trvalo dlouhých 6 dní, než jsem ji dočetla. Jsem ráda, že jsem vydržela. Moc se mi líbila poslední kapitola. Za tu dávám jednu * navíc.

12.03.2022 4 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Mám ráda film s V. Dlouhým. Ale kniha je mnohem lepší. Alanův názor na postižení je skvělý, ale mě se snad ještě víc líbí postoj jeho rodičů. Právě jejich přístup nechat kluka žít klučičí život bez omezení povyšuje knihu hodně vysoko.

04.03.2022 5 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Na tuto knihu asi jen tak nezapomenu. Obdivovala jsem oba hlavní hrdiny, jak se s celou situací vyrovnali. Co ale nikdy nepochopím, je chování rodičů, kteří ubližují svým dětem. Jak může otec dělat takové věci a matka to tolerovat? Nikde v přírodě to neuvidíte. Jen člověk je živočišný druh, který ubližuje vlastním mláďatům.

03.03.2022 4 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Miluji knihu Stařec a moře. Miluji Remarquovy knihy. Bohužel, tohle není ani jedno. Zdlouhavé popisy střídají nesmyslné rozhovory. Hlavní hrdina ještě ujde, ale Catherine mi pila krev hned od začátku. Za ten konec dávám jednu hvězdu.

27.02.2022 1 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Krásný příběh s úžasným hlavním hrdinou vyprávěný jen z jeho pohledu. Zajímal by mě I pohled Meruňky. Každopádně skvěle ukazuje problém mezikulturních vztahů.

23.02.2022 5 z 5

Když milujete muže Když milujete muže Tereza Boučková

Byla jednou jedna Tereza. A ta se zbláznila. A tak napsala tuto knihu.

18.02.2022 odpad!

Nikdo neví, že jsi tady Nikdo neví, že jsi tady Nicoletta Giampietro

Je to nádherný silný, příběh plný emocí. Mně ale nejvíc dostala snaha hlavního hrdiny pochopit nepochopitelné. Jak můžou dospělí vychovávat děti k fašizmu, když, jakmile tento padne, jsou hned všichni antifašisté. Ten zmatek v hlavě dětí, který nutně musely mít v hlavě všechny, je tady popsán dokonale.

17.02.2022 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Trochu připomínalo vyprávění mojí 95 leté babičky. Než se dozvím osud jednoho člověka, řekne mi rodinnou historii pěti jeho sousedů. Ale jako babiččino vyprávění, tak i tyto příběhy se mi moc líbily. Jen toho uceleného děje bylo málo.

13.02.2022 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Od začátku až do konce jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Byla jsem velmi zvědavá, jak to dopadne. Tím spíš, že o této kapitole z historie Španělska jsem neměla vůbec tušení.

09.02.2022 5 z 5

Had a hůl Had a hůl Barbara Wood

Překvapuje mě tak vysoké hodnocení této knihy. Mě velmi zklamala. Od této autorky jsem četla už hodně knih, ale tahle je zdaleka nejslabší. Zbytečně překombinovaný děj, příliš mnoho postav a ještě víc zlých úmyslů a ústrků. Dočetla jsem to jenom kvůli čtenářské výzvě.

07.02.2022 1 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Tak to je to nejlepší, co jsem od této autorky četla. Děj je krásně propracovaný, postavy lidské a uvěřitelné a vše ještě vylepšuje překvapivý, dojemný konec. Další bod přidávám za to, že jsou všechny otazníky na konci vysvětleny.

01.02.2022 5 z 5

Spodní proudy Spodní proudy Nora Roberts

Spojení detektivky a červené knihovny funguje, jako vždy u této autorky. Ale na plných 5 * to není.

29.01.2022 4 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Už dlouho jsem se na tuhle klasiku chystala. Jako malí jsme s bráchou poslouchali tenhle příběh z gramofonu. V knize je podrobnější, ale stejně jsem v duchu slyšela pana Kostku, Rösnera, Hrušinského, paní Maciuchovou... Prostě paráda. Určitě si přečtu pokračování.

27.01.2022 5 z 5

Neviditelná žena: Příběh agentky Virginie Hallové Neviditelná žena: Příběh agentky Virginie Hallové Sonia Purnell

Za poslední část u CIA ubírám jednu hvězdu. Četla se mi hodně špatně. Možná je to tím, že Virginie už neměla tak pestrý život. Ale jinak to musela být úžasně silná žena.

23.01.2022 4 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Skvělé zakončení série. Naprosto úchvatné finále. Jen mi trochu unikaly některé detaily, protože jsem minulý díl četla před rokem. Naštěstí bylo dost z toho vysvětleno. Někdy si budu muset přečíst celou sérii znovu a v kuse.

12.01.2022 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Knihu jsem nedočetla. Zjistila jsem, že mi vadí příběhy, kde rodiče ubližují svým dětem. A tato autorka, bohužel, píše až moc dobře. Při čtení se mi z chování rodičů Lilly dělalo špatně.

06.01.2022

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Mnohem víc se mi líbil příběh TEĎ. Ač sama podobnou zkušenost nemám, dokázala jsem pochopit a vcítit se do Grahama i Quinn. Za příběh TEHDY ale ubírám jednu *.

06.01.2022 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Knihu jsem si vzala v rámci svého předsevzetí, že si sem tam přečtu další povinnou četbu. Zase se potvrdilo, že mně se povinná četba líbí. Kniha má šmrnc, humor, spád.

04.01.2022 5 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Příběh se mi líbil, ale jednu hvězdu ubírám, stejně jako ostatní, za to, že byl rozdělený na dva díly. Je to zbytečné a vidím v tom jen ziskuchtivost.

03.01.2022 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Připomínalo mi to Divoké sny Maxipsa Fíka. Kniha nemá děj. Nesouvislé příběhy mnohdy bez konce spojují jen "nejkrásnější oči / ústa slečny Barbory" a "Chtěl jsem se Saturnina zeptat,..." To ale nestačí. Nejhorší jsou návraty na každou cenu.

02.01.2022 odpad!