Nikdo neví, že jsi tady

Napínavý příběh o odvaze a přátelstvích, která jsou větší a silnější než jakákoliv ideologie. Příběh vypráví třináctiletý chlapec, který se navzdory fašistické výchově ve škole rozhodne řídit svou intuicí a vlastním rozumem, a udělat to, co považuje za správné, ačkoliv tím vědomě přivede do nebezpečí nejen sebe, ale i celou svou rodinu. Lorenzo dlouhých osm měsíců na půdě domu svých příbuzných ukrývá svého židovského kamaráda Daniela, aniž by o tom kdokoliv tušil, i když je to pro něj velmi náročné. Nejenže pro něho musí obstarat jídlo, oblečení, deky, a další věci, ale musí povzbuzovat i jeho vůli k životu. Podaří se mu vše utajit před svou rodinou a zachránit Daniela před deportací do Německa a smrtí v koncentračním táboře? Strhující a dojemné čtení na pozadí historických událostí z období 2. světové války v Itálii. Román, jenž líčí hrůzostrašné válečné činy, ale zároveň dává i naději....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454326/big_nikdo-nevi-ze-jsi-tady-hpp-454326.jpg 4.644
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Nessuno saprà che sei qui, 2020

Kniha Nikdo neví, že jsi tady

sikope

Válka byla těžko pochopitelná pro dospělé, natož tak pro děti. Ten zmatek , který prožíval Lorenzo mě hrozně deptal, těch otázek na které nejsou odpovědi...

JitaJL

První dvě tři kapitoly jsem se nemohla začíst, poté jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Smutné, ale moc hezké čtení. Na konci mi i slzička ukápla.

Mandlevest

Válečné romány v této době v podstatě odkládám, ale tuto knihu jsem měla doma již delší dobu a nechtěla jsem ji vrátit do knihovny, aniž bych alespoň nahlédla. A tak se včera v podvečer stalo a já se od ní do hluboké noci neodtrhla, dokud jsem nedočetla. Nádherné, strhující čtení, které budete prožívat spolu s hrdiny, chlapci Lorenzem a Danielem, ale i další postavy jsou znamenitě vykresleny a dostanou se Vám pod kůži. Příběh o dospívání ve složité, kruté době, o přátelství, odvaze a hledání pravdy. Příběh bez popisů krutostí, ale přece tak naléhavý a dojemný. Kniha nemá obálku, která Vás na první dobrou přitáhne (i když je krásná) , má hodně málo hodnocení, a přece mě příběh zcela okouzlil a dojal. Prosím, přečtěte si ho také.

SumýšIrena

Je to nádherný silný, příběh plný emocí. Mně ale nejvíc dostala snaha hlavního hrdiny pochopit nepochopitelné. Jak můžou dospělí vychovávat děti k fašizmu, když, jakmile tento padne, jsou hned všichni antifašisté. Ten zmatek v hlavě dětí, který nutně musely mít v hlavě všechny, je tady popsán dokonale.

bookcase

Nesmírně silný příběh, doporučuju.

Janisss

Moc krásný a poutavě napsaný příběh o síle přátelství navzdory strachu a obrovskému riziku... Přečetla jsem jedním dechem, zajímavé, smutné, poučné... Válka z jiného úhlu pohledu - dětskýma očima, moc pěkná kniha.

pydla
21.09.2021

Krásný příběh o odvaze a přátelství. Itálie za 2.světové války ve své surovosti. Zfanatizované děti, obrácení kabátů během i po válce, obrovská odvaha v křehké dětské duši, hyenismus, lidskost, pokrytectví, ale i láska, zmar či touha po trošičce naděje. Je dobré si neustále připomínat zbytečnost válek, velikost odvahy těch nejslabších i to, jak falešní a mrzí lidé dovedou být.

Fanda74
12.07.2021

Pěkné, takové "Musíme si pomáhat po italsku", ale obrau života lidí za 2. sv. války je mi asi z Evropy nejvzdálenější, tak se mi to román dost líbil. Knížka má napětí, inspirováno skutečnými událostmi.