StrYke StrYke komentáře u knih

Vzpomínky na začátky imunologie a mikrobiologie Vzpomínky na začátky imunologie a mikrobiologie Jaroslav Šterzl

Kniha je záznamem rozhovoru J. Šterzla s neznámým redaktorem, který byl post mortem nalezen synem v jeho pozůstalosti. Jako vzpomínka byla publikována ke světovému dni imunologie (29. 4.) a jde o čtení velmi specifické. Nastiňuje rozvoj mikrobiologie a především imunologie v tehdejším Československu a také založení československé Akademie Věd a Mikrobiologického ústavu. Odpovědi v rozhovoru nejsou většinou příliš vysvětlovány ani dávány do širšího kontextu, proto k jejich pochopení musí mít čtenář již nějakou základní znalost popisovaných událostí, kterou jsem já nabyl během mnohých vzpomínkových přednášek Helenky Tlaskalové a dalších právě na Mikrobiologickém ústavu. Lidí, kteří tuto publikaci řádně ocení, však bude zákonitě ubývat a její trvanlivost je, bojím se, poměrně krátká.

30.04.2023 3 z 5

Hledá se pokusný králík Hledá se pokusný králík Richard Bessière

Jak píší kolegové, jde o velmi oddechové čtení, při kterém může čtenář dělat leccos, jen ne myslet. Kniha mě nijak neurazila, za pár týdnů či měsíců si na ni ale ani nevzpomenu.

27.04.2023 2 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Předchozí díly série jsem nečetl, takže mě, na rozdíl od ostatních, spojitost s Jurkem nijak nerušila. Kniha se četla skoro sama. Text je psán jednoduše a čtivě, kapitoly jsou krátké a co věta, to odstavec. Vraždy jsou správně brutální a nekompromisní. Co mi ale vadilo byla možná až příliš nízká komplexita příběhu a především nulová snaha detektivů celý případ vyřešit. Veškeré vyšetřování lze popsat očekáváním další vraždy a marnou snahou ji v posledních pár minutách zabránit. Nehledě na občas až tristní nelogické chování ze strany téměř všech hlavních i vedlejších postav...

20.04.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Děj série o Harrym Potterovi graduje a z dětského čtení se pomalu stává něco temného a mysteriózního. J. K. Rowlingová s každým dalším dílem zlepšuje svůj pisatelský um, rozplétá příběh stále více a připravuje si půdu na to hlavní, co pak spojuje všechny následující díly. Čte (/poslouchá) se to velmi dobře. Nejvíce mě bavily části, které byly nadstavbou nebo se lišily od filmového zpracování - a takových části je zde v porovnání s předchozími dvěma díly o poznání více. Každý fanoušek tohoto světa by si měl knižní předlohy přečíst.

07.04.2023 5 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Zábavná retro jednohubka s jednoduchým, ale o to propracovanějším příběhem.

07.04.2023 5 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Má první osobní zkušenost s tímto ikonickým "hororovým" spisovatelem. Moc se mi líbí myšlenka chronologického řazení jeho tvorby, díky kterému lze pozorovat jeho vývoj, čím byl v jaké době inspirovaný a jak postupně budoval své vlastní, nanejvýš komplikované mysteriózní universum. Ze zvědavosti jsem si pustil pár audiopovídek z pera H. P. Lovecrafta z období jeho ranější tvorby (Slavnost, Pes, V hrobce...), kdy nešla upřít jeho inspirace E. A. Poem. V tomto spisu pak povídky postupně ztrácejí na své syrové "hororovosti" a začínají se ztrácet někde v mysterióznu, na což jsem si musel nějakou dobu zvykat. Je nutné říci, že H. P. Lovecraft měl neskutečný spisovatelský um a stylistika jeho děl je prostě skvělá. Na druhou stranu je ale čtení jeho textů namáhavé a osobně jsem se musel vždy plně soustředit, abych děj vnímal. Povídky, které mě bavily (ikonické Volání Cthulhu, Pickmanův model a hlavně první část Případu Charlese Dextera Warda) jsem si tak velmi užil, ale méně zajímavé povídky (Stříbrný klíč a bohužel kvůli chvílemi zdlouhavým popisům také i Snové putování k neznámému Kadathu) byly chvílemi utrpení číst. Původně jsem nezamýšlel se na nějakou dobu k Lovecraftovi vracet, kvůli nedokončení Případu Ch. D. Warda, který mě bavil ze všech povídek zdaleka nejvíce, však zvažuji přečtení dalšího dílu spisů.

29.03.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Jako malý jsem měl druhý díl Harryho Pottera velmi rád a myšlenka skryté komnaty se skrytým baziliškem uvnitř mi přišla nanejvýš přitažlivá. Kniha, kterou jsem si poslechl až jako dospělý divák, má stejné kouzlo, jako literární Kámen mudrců. Je čtivá, zábavná a navíc i značně mysteriózní. Opět jde o multigenerační dílo, které lze doporučit čtenáři jakéhokoliv věku či pohlaví. Těším se na další díl.

22.03.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Jiřím Lábusem. Multigenerační skvost, skvělý pro svou pohádkovost pro začínající čtenáře a skvělý pro svou nostalgickou stopu pro čtenáře prvně či opakovaně vstupující do literárního světa Harryho Pottera. Samozřejmě ne vždy se příběh řídí nějakými přísnými pravidly logiky (nad celým dobrodružstvím v Zapovězeném lese jsem jen kroutil hlavou a říkal jsem si "Proč?"), ale snad ještě snadněji se mi něco takového knize neodpouštělo.

17.03.2023 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Novela psána těžce stravitelným způsobem, s výborně vybudovanou, pochmurnou, až depresivní atmosférou. Chápu čtenáře, který si ke Krysaři nenajde cestu. Mě však autorova hra se slovy a především onen tajemný a skličující příběh bavil.

13.03.2023 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná četba. Musím jít však trochu proti proudu a prohlásit, že chování postav mi nepřišlo vždy úplně logické (resp. mi nepřišlo reálné).

08.03.2023 4 z 5

Vládce pavouků Vládce pavouků Michael Moorcock

Milé, nenáročné čtení s rychlým spádem :).

02.03.2023 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Nadčasové dílo, které mě přes drobné nedostatky (které se však dají přičíst dobovým rozdílům) velmi bavilo. Především dávám veliké plus za trojrozměrnost děje a postav. Po celou dobu čtení totiž vlastně nevíte, kdo je oním monstrem.

25.02.2023 5 z 5

Okřídlený muž Okřídlený muž A. E. van Vogt

Taková roztomile naivní retro záležitost. Úplně mě nenadchla, ale ani neurazila.

10.02.2023 3 z 5

Peklo z Araratu Peklo z Araratu Christopher Golden

První polovina kniha byla výborná. Bohužel v té druhé autor přestal budovat napínavou a mysteriózní atmosféru a vystřídal ji čímsi prvoplánovým, co začalo s každou stranou ztrácet na kvalitě a zábavnosti. Škoda.

06.02.2023 3 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Štvanice je nenáročné a ve výsledku i zajímavé čtení, kterému však několik faktorů sráží celkovou kvalitu. Přišlo mi, že autorka (nebo překladatelka) se dlouho nemohla rozhodnout, v jakém čase chce příběh vyprávět. Z dominantního přítomného času tedy chvílemi přeskakuje do budoucího či do minulého. Nejde o fatální nedostatek, ale o rušivý ano. Rušivé bylo i to, že všechny postavy jsou vyprávěny z první osoby kromě jedné (z ne zcela zřejmého důvodu). A v příběhu figuruje zbytečně moc postav - minimálně 4 postavy jsou pro děj naprosto zbytečné a v případě jejich odstranění by se nic zásadního nezměnilo. Na druhou stranu ale musím uznat, že po náročnější první polovině knihy, kdy se mi do ní nedařilo začíst, mě příběh začal velmi bavit. Závěrečná gradace děje byla povedená a měl jsem radost z toho, jak vše do sebe zapadlo. Takže doporučuji :).

01.02.2023 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Moc hezký příběh, který jednoho nutí k zamyšlení. Doporučuji si pustit také zfilmovanou animovanou verzi z roku 2009, která je tomuto originálu překvapivě věrna.

30.01.2023 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Kniha se skládá ze 3 povídek se společným, nějakým způsobem bizarně sexuálním motivem. Mně se z nich nejvíce líbila ta ikonická, Strašidelná vagina. Její rozsah je však zbytečně dlouhý a kdyby byl osekán na polovinu, nic zásadního by se, dle mého skromného názoru, nestalo. Ono by se však nic zásadního nejspíš nestalo ani kdyby byla nějakým způsobem osekána (či naopak prodloužena) délka 2 zbývajících povídek. Autor má totiž talent vyprávět často téměř nulový příběh tak zábavně, že rozsah je většinou minoritní. I přes tento talent je však tato kniha z edice Club Bizarre jedna z těch slabších .

Pořadí knih od autora, podle toho, jak se mi líbily: 1. Plyšákokalypsa; 2. Dům na tekutých píscích; 3. Magořina; 4. Zbouchnul jsem Satanovu dceru; 5. Orgie v chomoutu; 6. Strašidelná vagina; 7. Lidožrouti z Lízátkova

27.01.2023 3 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Zatím nejlepší dílo z pera CM3, které jsem četl. Opět se jedná o oddechové čtení, které průměrného čtenáře zabaví na 2-3 dny. Opět jsou stanovena určitá pravidla, která musí čtenář pro plný požitek přijmout a příliš se nad nimi nezamýšlet. A opět jde o úderný a rychlý příběh doprovázený nejrůznějšími bizarnostmi a zvrácenostmi. Na rozdíl od předchozích knih od autora tu ale chybí "hluchá" místa, která nemají v knize s takovým počtem stran co dělat.

20.01.2023 5 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Výborná kniha. Rád bych potenciální čtenáře varoval před čtením anotace na přebalu knihy a na některých internetových obchodech. Jsou tam totiž hodně nešikovně (a stupidně) vyzrazeny dvě zásadní události. Také je tam prozrazena spousta vlastností lián, o jejichž pozvolné zjišťování v průběhu čtení je škoda se ochudit. A menší zajímavost: Ačkoli je v anotaci napsáno, že autor Scott Smith získal Oscara za adaptovaný scénář k jeho předešlé knize Jednoduchý plán, není to pravda. Byl pouze nominován. Hold zde práce nakladatele nebyla příliš dobře odvedena.

18.01.2023 5 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Tato kniha je literární variací průměrného amerického béčkového hororu se vším, co k tomu patří. Ať už mluvíme o nereálných situacích, o stupidním chování postav (a to na správné i špatné straně) či o závěrečném vysvětlení, které celé tu béčkovost podtrhává. Do poloviny knihy se toho příliš neděje a příběh by se dal označit za utahaný. Pak všechno nabírá stále rychlejší spád. V závěru je dokonce tak rychlý, že jsem si musel některé věci domýšlet. Místo popisu přechodu z bodu A do bodu B autor totiž rovnou popisuje přechod z A do C. Kdyby byla kniha delší, čtenář by si nejspíš nakonec musel vystačit z bodovým popisem děje: "Tonda šel. Potkal klauna. Umřel." I přes všechny výtky však hodnotím kladně, protože mi bylo dopřáno přesně to, na co kniha láká svým výmluvným názvem. Stejně jako nelze očekávat vysoký rozpočet, složitý děj a kvalitní speciální efekty u filmů jako je Pátek třináctého a Vřískot, tak tady nelze čekat nic jiného než oddechové čtení, které sice nevyděsí, ale dokáže alespoň příjemně zabavit.

14.01.2023 4 z 5