strana1-100 strana1-100 komentáře u knih

Vězeňkyně Vězeňkyně Malika Oufkir

Silná, dobře napsaná kniha. Když jsem ji četla při čekání na vlak, vžila jsem se do její atmosféry natolik, že jsem měla pocit, že jsem taky na útěku a musím se chovat nenápadně, aby mě nikdo neodhalil. Dobré je i pokračování o sžívání se se světem, který se za dvacet let velmi změnil - Svoboda.

Za humny nejsou lvi Za humny nejsou lvi Milena Holcová

Spousta chytrých postřehů a závěrů zkušené cestovatelky, která se umí dívat a provádět syntézu zjištěného. Paní Holcová díky této knize v mých očích značně stoupla. Příběh, na který si často vzpomenu - o africké ženě, s níž si autorka chtěla vyměnit šaty. Ačkoli se Afričanka moc neumývala, autorka si šaty přesto oblékla. Afričanka si na sebe její šaty vzít odmítla, protože se jich štítila (přestože byly čisté). :-)

Kresby v prachu Kresby v prachu Zoë Klein

Krásný příběh a hodně informací o životě v Izraeli a jeho kultuře i potížích, židovství, víře... Mám ráda knížky, které mi kromě příběhu dají i vhled do prostředí, kultur a témat, která neznám. Doporučuju ji všem známým, kteří si chtějí přečíst dobrou beletrii.

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

S Londonem jsem se poprvé setkala, když nám pan učitel ve 4. třídě četl na pokračování Bílého tesáka (a taky Rychlé šípy... milovali jsme to). Takže jsem si ho zařadila jako autora dobrodružné literatury. Někdy v pubertě jsem se pustila do staré tatovy knížky o Mořském vlku a užasla jsem. Dokonalý metaforický příběh, který uspokojí i toho, kdo žádnou metaforu nevidí. London výrazně stoupl v mých očích, začala jsem vyhledávat jeho knihy a dostala se až k jeho top knížce, kterou je podle mě Tulák po hvězdách. Je to už celkem dlouho, kdy jsem Mořského vlka četla naposledy, ale dobře si pamatuju jednu scénu, na kterou jsem hodně myslela v jednom náročném životním období. Hlavní hrdina se bojí, že mu kuchař něco udělá, jak vyhrožuje. A tak si se sebezapřením opatří vlastní nůž, sedne si do kuchyně a začne ho brousit. Brousí ho a brousí... Je to nervydrásající jen při té představě. :-) Vzdá to kuchař.

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Co se týče výchovy dětí, nemám tuhle knížku zatím ověřenou v praxi, ale ráda ji doporučuju a dávám svým těhotným kamarádkám. Vím o lidech, kteří tento přístup praktikují a funguje. Batole slézá samo ze schůdků bez dozoru matky a nespadne. Potomek spadne ze stromu, ale rodiče mu nezakážou vylézt tam znovu, nebudují v něm zbytečný strach. Děti jsou sebevědomé a odvážné. Ale i když odhlédneme od tématu výchovy, je v knížce řada zajímavých témat. Oslovil mě třeba příběh navrátilého indiána, který nechtěl rybařit ani pracovat na zahradě a ostatní mu dali všechen čas, který potřeboval, aby dospěl sám k tomu, že pracovat chce. Ve svém životě ráda praktikuju to, že dělám nějakou práci, jenom dokud mě baví. Opravdu se to dá většinou dodělat jindy. :-)

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Co mě zaujalo hned na začátku - jak se pan Desenský zbavil své alergie (na psy) tím, že denně přicházel do kontaktu s alergenem (totiž psem, který mu zůstal jako "bonus" na zahradě, kterou si koupil). A pak ovšem jeho přístup ke psům, jeho naladění na jejich uvažování (nebo taky instinkt) i to obrovské zaujetí, kvůli kterému přizpůsobil psům celý svůj život.

29.12.2016 4 z 5

Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Jindřich Fiala

Velmi kvalitně zpracovaná biografická kniha, na které pan Fiala odvedl kus práce. Životní příběh zajímavé osobnosti Kuneše Sonntaga je podán snadno čitelnou a o to autentičtější formou rozhovoru. Vypráví o svých zážitcích z koncentráku i následně komunistického lágru, o životě mezi tím. Jsem přesvědčená, že tato kniha zaujme i čtenáře, který nemá tato témata rád.

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Zasvěcení ke mně přišlo před lety v době mého duchovního probouzení a spolu s Poselstvím od protinožců ji považuju za jednu ze zásadních a určujících knih pro sebe. V obou je obrovská čistota (kterou jsem v mnoha jiných duchovně laděných knihách nenašla). Bude stát za to přečíst si ji teď, v jiné životní etapě, znovu.

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Tohle je jedna ze dvou zásadních knih na cestě mého duchovního probouzení. Cítila jsem z ní takovou čistotu a pravdivost. Vůbec přece nejde o to, jestli se to doopravdy stalo, nebo ne. Pravda, základní a velmi čistá, je v samé podstatě sdělení, v tom jak bychom mohli a měli žít v souladu se světem a se sebou. Je docela překvapivé, jaká diskuze kvůli autentičnosti zážitků a obviňování ze lži se kolem knihy po jejím vydání rozpoutala. Jako by lidé nedokázali, nebo záměrně nechtěli vidět právě to poselství, o které tu ve skutečnosti jde.

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Jednou jsem byla velmi unavená a toužila jen zalézt si do měkka a tepla s dobrou knížkou o lásce, ve které nejsou žádná protivenství a boje, ve které prostě klidně plyne dobrý příběh. Po dlouhém hledání v katalogu (proč jen musí být v knihách o lásce většinou nedorozumění, rozchody, souboje atd.?) jsem objevila Marianu a bylo to přesně ono. I po letech na tu knížku ráda vzpomínám (konec je super a mě teda překvapil). Jsem ráda, že se konečně do češtiny začínají překládat i další autorčiny tituly.

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Půjčila jsem si ji v knihovně, kde mě zaujala její krásná obálka. Tak se ke mně nečekaně dostala nádherná, jedinečně poetická kniha, kterou doporučuju, kudy chodím. Od té doby toužím najít další takto citlivou a něžně poetickou knihu, ale zatím marně, marně...

Láska a úcta Láska a úcta Emerson Eggerichs

Jedna ze dvou nejpřesnějších vztahových knih, jaké jsem kdy četla (druhá je Pět jazyků lásky). Téměř se vším, co autor píše o ženském vnímání a potřebách ženy, jakožto žena souhlasím. U každé kapitoly jsem jen přikyvovala - jo jo, přesně tak to je, to se ani nemusí vysvětlovat. Zato mužské potřeby mi přišly trochu zvláštní. Dala jsem proto knihu přečíst muži. Řekl mi: "S 95 % toho, co se tam o mužích píše, naprosto souhlasím. Ale to ženské vnímání je nějaké divné..." :-) Mám za to, že porozumět způsobu vnímání, který nám není vlastní, může zabránit mnoha zbytečným nedorozuměním.

Nemoc jako řeč duše Nemoc jako řeč duše Ruediger Dahlke

Ke knížce jsem se dostala asi jako mnozí, když jsem hledala příčinu svého zdravotního problému. Hm, není úplně snadné to, co autor za hlubokou příčinu označuje, rozpoznat konkrétně ve svém životě. A i když ji rozpoznám, dospět k tomu, jak ji přetvořit, vyřešit. Nesnadné, protože na to nejsme zvyklí, ale ne nemožné. Jelikož už mám určité zkušenosti s komunikací s vlastním tělem a vím, jak neuvěřitelná sdělení může člověku dát, jsou pro mě informace v této knížce dobře přijatelné a obohacující. Autor se desítky let zabývá ezoterikou (spolupracoval i s T. Dethlefsenem, autorem výborné knihy Osud jako šance), proto chápe nemoc v souvislostech, ne odděleně. Dosti přínosná kniha.

Spartan Spartan Jeff O'Connell

V životě bych neřekla, že je něco takového možné, ale tahle knížka mě, která jsem od základky nesnášela běh, neudělala pořádný klik, nevyšplhala ani centimetr.... (dosaďte si jakoukoli další sportovní disciplínu), přiměla k tomu, že jsem začala sportovat. Že jsem poznala, že dokážu mnohem víc, než bych považovala za možné. Že mě sport baví a jednoznačně ovlivňuje mou životní cestu. Nemuseli jste nikdy vidět Spartan Race, nemuseli jste o něm ani nikdy slyšet, abyste se v této velmi trefné a chytré knížce poznali a aby vám byla velkým přínosem. Autor ví přesně, o čem mluví. A proč dělá to, co dělá.

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Nejdřív jsem si ji půjčila v knihovně, a po přečtení prvních kapitol mi bylo jasné, že tuhle knížku chci mít doma. "Většinou si ji kupují speciální lidé," řekl mi náš knihkupec, když pro mě z regálu vytahoval poslední výtisk. Vždyť je to taky speciální kniha! Autorovi se podařila jedinečná věc. Z tématu, které mnohé odpuzuje svou složitostí, totiž filosofie, udělat něco nejen srozumitelného, ale velice přitažlivého. Klobouk dolů.

28.12.2016 5 z 5

Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Marcia Grad

Mně připadá knížka velmi trefná už od začátku. To, jak rodiče často necitlivě dávají dětem najevo, kdy jsou vhodné/nevhodné či přijatelné/nepřijatelné, ovlivnilo nejen život princezny, ale většiny z nás. Proto ten snadno průhledný symbolický příběh o mnohých z nás alespoň z části je, kdekdo se v něm pozná a v leckom vyvolá emoce. Dobře napsané.

28.12.2016 4 z 5

Staň se, kým chceš být Staň se, kým chceš být Eric Greitens

Velmi moudrá kniha zkušeného člověka, který dokáže o životě přemýšlet a taky se z něj poučit. Je koncipovaná jako série dopisů příteli, který je v těžké životní situaci a autor mu nabízí pohledy na život i rady, které ho můžou provázet na cestě z problémů. Každá kapitola/dopis je věnovaná jednomu tématu. V jedné z nich autor doporučuje najít si vzory, které nás budou v životě inspirovat. Mám za to, že pobýt nějaký čas ve společnosti Greitense by mohlo být inspirativní hodně. Knížka, kterou si koupím do své knihovny a budu se k ní vracet.