Spartan

Kniha je manuálem pro život spartana; průvodce životním
stylem, který vás posune ze zóny pohodlí do
zóny boje. Představuje jednoduchou filozofii, ze které
se zrodil Spartan Race a kterou nyní využívají miliony
lidí na tratích závodu: stanovte si cíl, pusťte se do prá-
ce a dotáhněte to do konce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258136/spartan-258136.jpg 4.147
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, BizBooks

Spartan Up!, 2014

Kniha Spartan

Jeár13

Perfektní kniha pro každého závodníka Spartan race (i jiných závodů). Člověk se dozvídá o vzniku závodu, jeho historii a s odstupem času bohužel už lituje, že některé pasáže už nejsou pravdivé a samotný závod už se od původních záměrů díky komerci trochu odklonil a jde trochu jiným směrem než popisuje kniha. Každopádně kniha je skvěle napsaná, jsou zde pasáže, které dokážou člověka "nakopnout a odhodlat" něco se sebou dělat a nezůstat na gauči nebo ustrnout na jednom bodě.

Peleus

Mám vám vnitřní nechuť k přílišnému upínání se k modlám. Ačkoli samotné závody Spartan nemohu než obdivovat (obzvláště propagaci), nesouzním s idealizací antických Sparťanů.

Kromě střídmosti, odvahy, loajality apod., šlo také o militarismus, společenskou segregaci, potlačení role jednotlivce ve prospěch celku, kruté tresty za neposlušnost a další zábavnosti těžko slučitelné s dnešním pojetím demokratické společnosti. Tohle však nechceme, ne? Tak jaképak nadšené "Arů!" (navíc je na hlavu, že se v českém textu neustále píše anglicky, tedy Aroo!)?!

Jenomže existuje množství lidí, kteří se hrdě hlásí do Spartan race komunity a podle mě to s celou myšlenkou funguje asi jako s náboženstvím, tj. většina věří na existenci čehosi nás přesahujícího, akorát se "to" zdráhá označovat slovem "Bůh". Jinými slovy, sport je sport, zbytek je hezký, leč povrchní, příběh kolem.

Toliko k mému krátkému zamyšlení. Pokud ale vezmeme závody jako celek, jedná se o skvělou myšlenku, kterou autor v knize neustále propaguje, až je to otravné. Stejně tak se pokouší otevírat oči ohledně stravování a jakémusi psychickému zocelování mysli. Škoda jen, že se neopomíná pochválit a poukázat na svoje dětství v mafiánském prostředí, kteréžto z něj udělalo "pravého muže".

Takže ano, jste-li sportem a cvičením nepolíbení a máte chuť si takhle v létě namotivovat k tomu určenou literaturou, klidně sáhněte po Spartanu. Je tam příběh jednoho muže a jeho úspěchu, hodně úvah o Sparťanech, nabádání ke zdravějšímu životnímu stylu plus reklama na překážkové závody. Jestliže vám nejsou neznámou slova jako Predator race, Gladiator race, Myslív race, Bahňák, 360° Challenge apod., kašlete na knihu a jděte cvičit shyby či ručkování!

antonin0999
10.10.2018

Nevím, jestli jsou všechny rady zmíněné v knize ty správné. Ty vedoucí k úspěchu. Ale zamyšlení nad nimi, stejně jako nad vyprávěnými příběhy jsou šancí pro změnu. Změnu k lepšímu. Přinejhorším místo Aroo na Áru.

Simtro
29.12.2017

Dodá sílu a energii ke zdolání jakékoli překážky...

Pasadenka
13.12.2017

Na knížku mě upozornil podkast. Její popis a výňatky zněli velice zajímavě. Proto pro mě byla samotná knížka zklamáním.

Myšlenka Spartakiády a romantizace Sparťanů v podobě výňatků toho nejlepšího a nejušlechtilejšího, co jejich kultura dokázala zplodit je obdivující. Nebudu říkat, že knížka nebyla motivační a neuvrhla mě to oblak přemýšlení nad tím, jak se stavět ke svému životu. Z tohoto pohledu splnila svůj účel.

Co mě zklamalo, tak to byla ta ohraná tlačenka o tom, jak je sport a zelenina super a jak utrpení ve skupině je nejlepší odměnou. Po literární stránce mi knížka přišla neskonale hloupá. Pár nosných myšlenek s občasnou kritikou a vztyčeným ukazováčkem propojený s marketingovou masáží na vlastní závod. A právě to bezostyšné PR, které možná nebylo ani úmyslné a vycházelo jen z autorovy nezkušenosti, toto dílko maximálně shodilo.

Nakonec je to jen další motivační knížka, která přináší pramálo nového. Docela mě i bavilo ji číst, ale jak píše autor, v omezeném čase, který máme, je na vážkách, zdali stojí za to, věnovat novodobým Sparťanským pozornost. Nebo lépe řečeno, jejich obsahově chudé reklamě. Ale jejich závod mě docela láká. Z toho málo, co se lze o nich v knížce dočíst, to vypadá opravdu lákavě. :)

Krátké shrnutí:
Soustřeďujte se na dlouhodobé cíle.
Poučte se z prohry.
Cvičte! Pořád!
Cvičte angličáky!
Jezte racionálně!
Nepodléhejte lenosti!
Pracujte na vztazích!

maygirl
25.09.2017

Námětem, řadou zážitků autora a příběhy řady inspirativních lidí se jedná o velmi zajímavou a unikátní knihu. Lépe jsem si také udělala představu o konceptu Spartan Race a dalších podobných závodů. Na druhou stranu si myslím, že se obsah dal shrnout do třetinové knihy, některé informace (například kritika současného nezdravého životního stylu v USA) se mnohokrát opakovala a co mi vadilo nejvíce byly opakované věty začínající "vědci zjistili..." bez uvedení zdroje. Knihu jsem dočetla, ale na můj vkus příliš mnoho textu kolem několika jasných myšlenek. Znovu už se k ní zřejmě nevrátím, ale jako oddechové motivační čtení, proč ne.

iveta3689
26.07.2017

Timto zpusobem uz ziju dva roky, takze pro me kniha nebyla manualem. Je to ale hodne zajimava sonda do mysleni "velkeho sefa".

strana1-100
28.12.2016

V životě bych neřekla, že je něco takového možné, ale tahle knížka mě, která jsem od základky nesnášela běh, neudělala pořádný klik, nevyšplhala ani centimetr.... (dosaďte si jakoukoli další sportovní disciplínu), přiměla k tomu, že jsem začala sportovat. Že jsem poznala, že dokážu mnohem víc, než bych považovala za možné. Že mě sport baví a jednoznačně ovlivňuje mou životní cestu. Nemuseli jste nikdy vidět Spartan Race, nemuseli jste o něm ani nikdy slyšet, abyste se v této velmi trefné a chytré knížce poznali a aby vám byla velkým přínosem. Autor ví přesně, o čem mluví. A proč dělá to, co dělá.

Hygge - Prostě šťastný způsob života
Hygge - Prostě šťastný způsob života