steppen-wolf steppen-wolf komentáře u knih

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic Krzysztof Kochański

Nehodnotím hvězdičkami, na to si knihu málo pamatuju. Asi se mi líbila. Zajímavý mix fantasy a sci-fi propriet v nenáročných dobrodružných povídkách. Neutkvělo mi to v paměti jako jiná polští fantasy spisovatelé: Bialolecka, nebo Sedzykowska....

23.03.2013

Kámen na vrcholu Kámen na vrcholu Ewa Białołęcka

Trochu slabší než skvělý první díl, ale stále velmi dobrý příběh ze stejného světa s velmi sympatickými hrdiny. Škoda, že další pokračování již nikdy nevyšly.... :(

Tkáč iluzí Tkáč iluzí Ewa Białołęcka

Vynikající a velmi nedoceněná fantasy, přehlédnutý drahokam žánru. Až nebudu tolik unavený, napíšu jistě víc. :)

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Vyvrcholení ságy bylo jak má být: napínavé a monumentální. Příjemná fantasy oddechovka. * * * 1/2-

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Stejně jako první díly. * * * 1/2

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Stejné jako komentář k prvnímu dílu * * * 1/2

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Jedna z těch lepších psudotolkienovských fantasy, co se mi líbily jako mladému. Tolkiena zas tolik nevykrádala, nechyběla jí dávka svébytnosti a pěkně se četla. Žádný Sapkowski to samozřejmě nebyl. Při správné náladě bych si jí ale přečetl znovu.
* * * 1/2

Bestie na Moonshae Bestie na Moonshae Douglas Niles

No co? V pubertě se mi to líbilo:)

23.03.2013 2 z 5

Pod plachtami kolem světa Pod plachtami kolem světa Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Úplně první kniha jakou jsem kdy četl. Alespoň pokud si pamatuji, Ve druhé třídě? Netuším.... Nemohu hodnotit hvězdičkami, to nejde!!
Dojem který zůstal? Krásná napínavá, poučná populárně naučná kniha pro snící kluky...

23.03.2013

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Nerad dávám odpady, razím názor, že skoro na každé knize se dá najít něco pozitivního, ale tohle je takový příklad nakladatelského a autorského hyenismu, že jsem nemohl jinak. Vzít rozsáhlé, propracované dílo psané vzdělaným člověkem, přepsat jej na úroveň šestákového braku a pak si na tomto základě vytvořit literární kariéru, to se jinak než odpad nazvat nedá.
A přesně to udělal Brooks s Pánem prstenů.
Já vím, že podobný postup celá "posttolkienovská" fantasy, ale tady už se nedá ani v nejmenším mluvit o inspiraci, to už je čistý plagiát, včetně konkrétních dějových linií.

23.03.2013 odpad!

Betonový ostrov Betonový ostrov J. G. Ballard (p)

Neskutečně depresivní kniha. Metafora údělu člověka žijícího osaměle v odlidštěné civilizaci? Anebo "jen" obraz jednitlivce, bojujícího o přežití v extrémní situaci? Možná obojí. Kniha je provokativní a očividně psaná se záměrem popíchnout a donutit k přemýšlení, přes hloubku poselství a zajímavost námětu jsem se však z nějakého důvodu nedokázal začíst. Jakoby knize chyběl onen nepopsatelný "drive", který jí dělá strhující a zůstaly "jen" myšlenky. Proč jinak psát beletrii a netvořit jen filozofické eseje? Uvědomuji si však, že to může být můj subjektivní dojem. Kvůli neotřelému námětu a závažnosti toho, o čem Ballard píše dávám vysoké hodnocení, srdcová záležitost to však není...

Hotel U mrtvého alpinisty Hotel U mrtvého alpinisty Arkadij Strugackij

Slabší Strugačtí, ale vtipné dialogy a detektivní atmosféra z ní dělají příjemnou knihu i tak.

Conan. Hodina draka Conan. Hodina draka Robert Ervin Howard

Jak jsem zmiňoval v komentáři ke sbírce povídek Conan Barbar: Howard byl přes svůj talent brakový spisovatel, a tady, na ploše románu se to plně projevilo. Conan je stále mužný a chlapácký, obrazotvornost, s jakou nám autor líčí svůj vysněný starověký svět je stále obdivuhodná, ale schematičnost, naivita a laciná a nenápaditá fabule, jež se dala v malé povídkové ploše částečně schovat, je v rozsáhlém prostoru románu již příliš výrazná.

23.03.2013 3 z 5

Conan Barbar / Conan Dobyvatel Conan Barbar / Conan Dobyvatel Robert Ervin Howard

Ano, tohle Conan v dokonalé formě, sword and sorcery v krystalicky čisté podobě. Krátké dobrodružné povídky, ve kterých mohl vyniknout Howardův mimořádný smysl pro atmosféru světa, napínavý děj, dravou akci a přímo přetékající heroičnost a chlapáctví. Především první a poslední zmíněný rys postavily Howardovy povídky vysoko nad běžnou pulpovou produkci své doby.
I přes silnou atmosféru si však nelze nevšimnout opakujících se syžetů a schematičnosti povídek, vše ale vynahradí nesmírně živé obrazy dávného neskutečného světa, kde muži byli ještě muži, ženy byly krásné, smyslné a žádoucí a politikům se bez milosti sekaly hlavy a páraly břicha. :)
Na rozdíl od pozdější Hodiny draka se tolik na malém povídkovém prostoru neukázaly autorovy nedostatky a omezení jeho tvůrčích schopností.
Povídky o Conanovi jsou brak, který se časem stal klasikou. Jeden ze základních kamenů žánru fantasy.

Černý korzár Černý korzár Emilio Salgari

Přiznám se, že kniha je vrcholem mých "guilty plessures" a její vysoké hodnocení pochází čistě z nostalgie a vysoké citové hodnoty, kterou pro mě má (proto jsem taky knihu nedal do Knihotéky, ani do Doporučených). Zdědil jsem jí po mámě, která jí také jako dítě četla, je to celkem druhá kniha, kterou jsi pamatuji, že jsem jí přečetl celou (první byla Pod plachtami kolem světa od Nikolaje Čukotského); četl jsem jí někdy ve 3. -
4. třídě a přečetl jsem si jí (a tím jsem si naprosto jistý) 6X PO SOBĚ! Dodnes bych si přál, aby mě nějaká kniha takto zhypnotizovala, jak to dokázal pan Salgari.
Objektivně se samozřejmě jedná "jen" o standardní dobrodružný román pro kluky, někde na úrovni mayovek a v rámci pirátských románů nedosahující kvalit takového Pokladu na ostrově. Ale jsou tam šermovačky jako ve Třech mušketýrech (příběh se odehrává circa ve stejné době, takže žádní Piráti z Karibiku), námořní bitvy plachetnic, dobývání španělských pevností a měst i putování středoamerickou džunglí a boje s jaguáry, krokodýly a indiány. Vášnivá romantická láska (která mě jako kluka nudila :)), zrada, pomsta.... Vy by jste to nezbožňovali?
Díky této knize jsem se začal zajímat o námořnictví a plachetnice a dodnes si pamatuju, co je to čeleň, vratiplachta a kosatka, že briga má dva stěžně a fregata tři, kolik děl mohla taková loď ze 17. století unést, a že se v 17. století nosili široké klobouky s péry a kordy (narozdíl od 18., kdy byly třírohé klobouky, paruky a šavle :) ).

Poslední templář Poslední templář Raymond Khoury

Kalkul, s jakým je tato kniha napsaná a s jakým se snaží parazitovat na Šifře mistra Leonarda je chladný tak, že přímo mrazí. Paradoxně je však Khoury lepším stylistou a vypravěčem než rutinér Brown.

23.03.2013 2 z 5

Rubín v kouři Rubín v kouři Philip Pullman

Po vynikající trilogii Jeho temné esence jsem natěšeně sáhl, ale byl jsem celkem zklamán. "Jen" průměrný "mládežnický" dobrodružný román, ovšem bez kouzla starých verneovek atd. Asi jsem na podobné knihy už moc starý... :(

23.03.2013 3 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Pane Pohle, pane Kornbluthe, buďte rádi, že jste se nedožili dnešního neoliberálního světa. Zaplakali by jste! Nečekaně aktuální vesmírná satira.

Eragon Eragon Christopher Paolini

V podstatě braková fantasy, napsaná však s velikou láskou k žánru, zdravě amatérským nadšením a obrovskou radostí z vyprávění. Tyto vlastnosti Eragona a jeho pokračovaní povyšují nad všechny ty rutinní Hickmany, Salvatory a Brookse. Její úspěch je samozřejmě věc reklamy a marketingu, ale to je případ i mnohem lepšího Harryho Pottera. I když si to někteří uživatele nemyslí (třeba Gattermayerová - viz její komentář). kniha je obšlehnutý Pán prstenů, kromě něj ještě silně vykrádá Hvězdné války - ty možná ještě víc - což je u podobných knížek obvyklé. Nemyslím si ale, že se jedná o záměr, alespoň v prvním díle ne: klučina prostě coby nadšený fanoušek psal a psal jak mu zobák narost a spontánně do svého dílka vepsal vše, co měl rád.
Jako dětská fantasy pro začínající čtenáře celkem fajn.

Edenie Edenie Janusz Andrzej Zajdel

Odkazuji na svůj komentář ke knize Kallokain od Karin Boye. S rozdílem, že tato kniha je přímo inspirovaná životem v "reálném" komunismu, především v jeho stalinistické variantě. Autor brilantně využil prostředky vesmírné SF (vesmírná stanice na oběžné dráze), aby na jejich základě vytvořil geniální metaforu totalitního režimu jako jedné velké Lži. Příznivci "Velké literatury" a odpůrci "laciné sci-fi," by se v žádném případě neměli nechat odradit vnějšími atributy. Tohle je literatura hodná Orwela.