steppen-wolf steppen-wolf komentáře u knih

Sloup ohně a jiné příběhy Sloup ohně a jiné příběhy Ray Bradbury (p)

Českými redaktory vybrané a vydané povídky Mistra v průřezové sbírce, která zdaleka nedosahuje kvalit brilantního Kaleidoskopu. Vynikající povídky (Kosa, Strýček Einar, Dubnová čarodějka), se tu potkávají s průměrnými (Muž shora, Žila byla stará žena) i slabšími (Skleněná nádoba). Navíc část povídek již vyšla v jiných knihách, a to zrovna těch lepších. Povídky navíc v rozporu s výše uvedeným nepřekládal jen Petr Caha, ale celkem pět překladatelů, což úroveň knihy také ovlivnilo.
Jenomže i tak... je to Bradbury...

23.03.2013 3 z 5

Upírova fotografie Upírova fotografie Kevin Emerson

Konečně nějakého šikovného obchodníka napadlo zkombinovat (v době vydání UF) pomalu pohasínajícího, ale stále ještě úspěšného Harryho Pottera s upírskou ságou Stmívání, jež byla (v době vydání UF) na vrcholu popularity. Kvalitou nedosahuje zdaleka úrovně J. K. Rowlingové, a možná dokonce ani na úrovně Stmívání...

23.03.2013 1 z 5

Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra Wetemaa: Kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra Adam Andres (p)

Nejlepší česká fantasy 90.let? Jedna z nejlepších u nás napsaných vůbec? Atmosféra dávných ság, legendárních příběhů "o rytířích kulatého stolu," ale z originálního "posttolkienovkého" světa a s původními postavami? Kniha, ve které dávný epos potkává moderní prózu? Ano, i tohle bylo v roce 1992 možné.
Kniha podle mě patří do zlatého fondu české fantastiky.

23.03.2013 5 z 5