Bestie na Moonshae

Bestie na Moonshae obálka knihy
Mé hodnocení:

Na straně Zla: nelítostná armáda obřích firbolgů, příšerní Krvaví jezdci a pekelné ztělesnění Bestie, úděsný Kazgoroth. Na straně Dobra: podivná aliance půlčíků a trpaslíků, bardů a druidů, sester rytířů a mocných dětí bohyně Zeměmatky - Jednorožec, Leviatana a Smečky. Jen Tristan Kendrick, uchazeč o dědictví Velkých rytířů, je schopen sjednotit rozmanitá plemena a bytosti obývající Moonshaeské ostrovy a zastavit šířící se temnotu... O tom všem je strhující první díl trilogie Moonshae, odehrávající se ve světě Forgotten Realms....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92125/bestie-na-moonshae-92125.jpg 3.222

Forgotten Realms - Moonshae 1.

Romány, Fantasy
Vydáno, Návrat

Darkwalker on Moonshae, 1987

Kniha Bestie na Moonshae

Gordonlord
20.06.2017

Tuhle knihu jsem poprvé četl před dlouhými šestnácti, možná sedmnácti lety. Od té doby si z ní pamatuji tři věci :
1) Hlavní hrdina a jeho kamarádi se potulují po nějaké cirkusové jarmareční slavnosti a snaží se nabalit nějakou holku
2) Rytířky na koních se projíždějí po nějakých bažinách
3) To, jak jsem celou knihu jen a jen čekal na závěrečný souboj s Kazgorothem.

...No, a dnes - bezprostředně po jejím druhém přečtení, jsou tohle stále ty jediné zážitky, které si z knihy pamatuji.

Celý příběh je asi takový, jako když s kamarády hrajete Dračí doupě. Dobro je tu dobré, zlo je tu zlé, hrdinové jsou neohrožení, odvážní a smělí, boje jsou rozjuchaně epické a veselé, příběh je naprosto lineární, dobro zvítězí nad zlem, hrdinové s pomocí prostých občanů, vyhecovaných bodrou řečí hlavního reka příběhu - Tristana - směle přemůžou hordy seveřanů, kteří napadli jejich zemi a ústřední družina dobrodruhů v poslední části knihy pronásleduje mocnou bestii Kazgorotha a poté ho prostě sejmou a konec. Tralala.

Ovšem při pohledu na mé hodnocení nečekejte, že je kniha na houby. Je to prostě jen lineární, předvídatelné, klasické fantasy s klasickými hrdiny, klasickými zápletkami a celé je to tak klasicky klasické, až mě to ani moc nebavilo číst. Ale jako velký fanoušek světa Forgotten Realms tuhle novelu považuji za solidní začátek knižních sérií z tohoto světa. Kde by se na světě také později mohla vzít nějaká originalita, neotřelost a novátorství, kdyby nebylo absolutní šablonovité, ale pořád ještě hezké klasiky ? :-)

Janičta
21.11.2013

Nebylo to špatné, jen mi to přišlo trochu zdlouhavé. Jsem zvědavá na další díl.

steppen-wolf
23.03.2013

No co? V pubertě se mi to líbilo:)