Kámen na vrcholu

Kámen na vrcholu
https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59981/bmid_kamen-na-vrcholu-Dhp-59981.jpg 3 24 24

Kroniky Druhého Kruhu série

< 2. díl

Druhá kniha Kronik Druhého Kruhu. Po útěku od starých mistrů, kteří se je pokusili ovládnout, skupina hochů obdařených silnými magickými schopnostmi se usadí na Ještěru, jednom z ostrovů Dračího souostroví. Skrývají se v zemi fantastických tvorů: draků, lamií a sirén, kde vytvoří Druhý Kruh, bratrstvo mágů spojených přátelstvím a odporem k učitelům, kteří se zpronevěřili svému povolání. Jejich společnicí a mladistvou láskou se stane Jahoda, dívka s velkým magickým talentem, která se stejně jako oni skrývá před představiteli Zámku Mágů. Přátelé však dospívají a izolace je začne tížit, bezpečí se změní v nudu, objevují se zárodky prvních konfliktů. A co hůř, ukazuje se, že ani svět na ně nezapomněl a klid pohádkového ostrova může být rychle zničen. Kámen na vrcholu je kouzelné vyprávění o přátelství, lásce a magii, za které se vždy platí velice vysoká cena.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Kamíeń na szczycíe


více info...

Přidat komentář

Zelený_Drak
24.03.2023 3 z 5

Druhý díl se mi líbil podobně jako první, trpěl ovšem odlišnými nedostatky. Nesourodost zmizela, ale objevil se syndrom prostředního dílu. Celý děj se postavy pomalu a opatrně šinou ke startovní čáře třetího dílu, který by měl být velkolepým finále a možná by i byl, kdyby byl přeložený. "Piołun i miód" se u nás sice dá koupit tištěný, ale vzhledem k tomu, že polsky jsem se nikdy neučila a zvládnu tak nanejvýš přelouskat informace na eshopu, ale na knihu se asi úplně necítím, potřebovala bych spíš e-book, nacpat ho do překladače a doufat, že výsledek bude mít hlavu a patu (a docela o tom přemýšlím, protože i přes níže uvedené nedostatky mě příběhy všech hrdinů baví).

Autorka prakticky nic nevytěžila z nálezů na Dračím souostroví. Druhý kruh ostrovy opouští aniž by si odvážel velké znovunalezené vědění, které by jim pomohlo v boji s Prvním kruhem. Ani čtenáři se nedostalo oslnivých střípků historie, které by teď byly známé jen jemu a Druhému kruhu. Mohli najít třeba nějaké odkazy na nějakou zemi za mořem? Dozvědět se něco o místě, odkud původně přišli mágové? Bohužel, nic takového se nestalo. Druhý kruh je opět na útěku. Chybí mi tam (od začátku) aspoň náznak plánu, co budou hrdinové dělat a čeho by chtěli docílit.

"Piołun i miód" (Pelyněk a med)
---------------------------------------------
Tak jsem se po čase (červen 2023, komentováno 25.) odhodlala k četbě třetího dílu v angličtině, do které jsem si knihu nechala přeložit Google překladačem. Bylo to šílené a volba slov často neadekvátní, ale bylo to kupodivu srozumitelné, pokud se člověk dokázal přenést přes častou záměnu rodů. Což pro někoho, kdo mluví jiným slovanským jazykem byly celkem srozumitelné chyby. Vyžadovalo to trochu víc soustředění, ale bez ohledu na příšernou kvalitu mě to dost chytlo.

Tento díl se Kamínkovi věnuje jen málo. Do popředí se dostává Paprsek a hned v závěsu je Ocelář. Některé postavy ustupují do pozadí úplně (Horský vítr, Noční zpěvák s rodinou, Jahoda) a většiny příběhu se neúčastní. Neuzavřených linek ale spíš přibývá než ubývá. Kdo usiluje čarodějům o život? Dozvíme se něco o technicky vyspělejší kultuře, ze které pochází předci čarodějů? Je na severu magie opravdu vzácná? Co se stane s dítětem, o kterém se naši hrdinové shodli, že je svým talentem všechny předčí? Založí Druhý kruh vlastní školu?

Chtěla jsem hned pokračovat čtvrtým dílem, ale ukázalo se, že "Czas złych baśni" ještě stále nevyšel a autorka ho zřejmě ani nemá dopsaný.

Braenn
28.10.2017 2 z 5

U prvního dílu jsem měla růžové brýle, tady je to přesný opak. Na druhý díl jsem čekala strašlivě, strašlivě dlouho, a dostala jsem se k němu asi deset let po vydání jedničky. Tak jsem ho popadla, sedla si do studovny a četla, četla, četla... a čím víc jsem četla, tím víc jsem se mračila. Nebylo to ono. Očekávala jsem strašlivě moc, a o to větší asi bylo zklamání.

Zvedat body za reálie a charaktery nebudu, obdobná kvalita se u druhých dílů rozumí sami sebou. Tady to naopak vypadalo, že se na nich autorka snaží stavět až moc a vychází dost křečovitě.

Měla bych být fér a přečíst si ji ještě jednou. Možná to udělám, a pak zvednu své dvě hvězdy výš. Nebo také ne. Kniha není zas TAK špatná. Jenže ve srovnání s jedničkou to prostě není dobré, a proto dávám jen dvě smutné hvězdy.

Další díly co? Mám louskat v polštině? :(


Peti
09.08.2017

Druhý díl série vypráví o Kamínkovi a přátelích a jejich životě na Dračím souostroví, kde si užívají klidného a idylického života. Nakonec ale pohádkový život končí a oni se musí vydat vstříc realitě. Krásná kniha.

trudoš
05.09.2016 4 z 5

Ewa Białołęcka tentokrát upustila od povídkové formy a vrhla se rovnýma nohama do hlubin románu. A nezklamala. Svět, který kdysi vytvořila v krátkých textech, zde maximálně využila a příběh mladičkých anarchistických mágů rozvedla do celku daleko rozsáhlejšího, než sama zřejmě původně plánovala. Kamínek už není hlavní postavou, která události čtenáři zprostředkovává a vyprávění se rozdrobilo mezi všechny hrdiny, kteří s Tkáčem iluzí opustili kontinent. Dozvídáme se tak daleko více o motivacích jednotlivých aktérů a přitom sledujeme, jak se z chlapců pomalu stávají muži.
Bohužel nic není dokonalé. Tentokrát totiž můžeme zapomenout na nějaký závěr. Už od prvních stránek je patrné, že autorka nikam nespěchá a své figury chce nejdříve řádně proprat před divákem. To má za následek desítky drobných událostí, které vám sice postavy více přiblíží, ale pro zápletku jako takovou moc význam nemají. A vzhledem k tomu, že sága už u nás přestala vycházet, je těžké přijmout otevřený konec s nadšením.

technolog
06.07.2015 2 z 5

Popravdě jsem rad, že jsem tuto knihu dočetl. Nebyla zla, ale něco mi zde schází...

steppen-wolf
23.03.2013 4 z 5

Trochu slabší než skvělý první díl, ale stále velmi dobrý příběh ze stejného světa s velmi sympatickými hrdiny. Škoda, že další pokračování již nikdy nevyšly.... :(

Akajra
24.03.2012

Tenhle druhý díl se mi moc nelíbil a končil strašně divně.. mělo by být pokračování... jediné co je na ni dost dobré je děj z více pohledů..

Autorovy další knížky

Ewa Białołęcka
polská, 1967
1999  87%Tkáč iluzí
2004  68%Kámen na vrcholu