Hotel U mrtvého alpinisty

Sci-fi skoro detektivní příběh o příhodách v hotelu, kde straší. Vysokohorský hotel se stává dějištěm napínavého střetnutí obyvatel cizí planety s pozemšťany. V hotelu straší. Je Bruno chlapec nebo dívka? Odříznuti od světa. Smrt v zamčeném pokoji. Mimozemšťané nebo gangsteři?
Přeložil Jaroslav Piskáček.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13171/hotel-u-mrtveho-alpinisty-13171.jpg 3.765

Otěl U pogibšego alpinista (1970)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Lidové nakladatelství

Kniha Hotel U mrtvého alpinisty

OldFirehand
17.01.2018

K dočítaniu som sa musel donútiť. Väčšinou ma to ohromne nudilo, miestami som sa strácal v deji, celkovo veľmi slabé. Dokončil som to výhradne z úcty k Pikniku.

Kapis
17.08.2017

Úplně nechápu slabé hodnocení kolegů pode mnou, mně se to líbilo moc. Celou dobu zábavně a pečlivě stavěný příběh, kdy člověku není a nemůže být jasné co se děje. Podivné, nevysvětlitelné záhady, atmosféra vysokohorského kotle zasypaného lavinou, dobré jídlo a detailní popis, co všechno kdo vypil. Čtivá hříčka, která neztratila nic ze své poutavosti ani koncem formou všeshrnujícího epilogu. Já se příjemně bavil a i když by si to zasloužilo asi o hvězdičku méně, dávám plný počet, abych zvýšil rejtyng této knížečce, která se vleze do kapsy a ležet někde u vody, tak to zhltnu naráz. To, co se nepovedlo Lemovi v jeho pokusech s detektivním žánrem - Vyšetřování a Rýma - to se podle mne Strugackým povedlo velice dobře.

boubaque
21.06.2017

Strašně zvláštní kniha - prvních sto stran je to komorní detektivka v horském hotelu, zcela očištěná od vnějších vlivů, a posledních pár desítek stran se najednou úplně změní žánr, ovšem ze sci-fi si to vypůjčí sotva kulisy. Najednou se člověk dozvídá o mimozemšťanech, fašistech, senátorech, politických bojích... a zatímco nejdřív bylo všechno relativně sevřené (nakolik je to u detektivky možné), najednou musí autoři slovy hlavního hrdiny vysvětlovat pomalu celosvětový kontext. Potenciál celkem zajímavého nápadu vyprávět příběh mimozemšťana, který se zaplete do problémů na naší planetě, z pohledu obyčejného pozemšťana (vlastně otočení pohledu oproti o rok starší Levé ruce tmy od Le Guinové) je prakticky nevyužitý, protože první dvě třetiny příběhu se mu vlastně vůbec nevěnují, a na těch posledních pár desítkách stran už to bohužel působí nepatřičně. Dvě hvězdy za těch sto stran detektivky, konec mě hodně zklamal.

lushi
13.05.2017

Hodně zvláštní kniha, kterou jsem dočetla jen díky tomu, že v práci nebylo do čeho píchnout. V postatě jsem většinu doby nechápala, co se děje a jestli to mám vůbec brát vážně.

Arda
10.05.2017

prvně detektivka, pak mimoyemšťani - trošku zmatené a psycho

Palorizek85
01.07.2016

Průměrné...

eraserhead
03.09.2015

Nebudu-li počítat nějaké ty povídky v antologiích, tohle je první delší věc od bří Strugackých, co jsem četl. A tak nějak trochu nevím, co s tím. Špatné to nebylo, bylo to místy zábavné, docela dlouho tajemné (v podstatě takové rekreační krimi), s překvapující pointou (tedy překvapující, to si člověk nesmí přečíst anotaci na knize, která to vykvákne všechno dopředu). Jenže mi to přišlo slabší jako komedie, jako krimi i jako sci-fi, možná ta snaha nacpat tam všechno tohle to pokazila, protože ani jedna z těch linií není dost strhující.

steppen-wolf
23.03.2013

Slabší Strugačtí, ale vtipné dialogy a detektivní atmosféra z ní dělají příjemnou knihu i tak.

bikerbm
31.12.2012

Tuhle knihu jsem moc nepochopil!Ze čtyř pětin docela nudná detektivka,poslední pětina sci-fi.Navíc z gangsterů se vyklubou fašisti a hitlerovci,kteří zneužili chudáky mimozemšťany... Čekal jsem tedy od knihy vysoko hodnocených bratrů Strugackých mnohem víc!

Swiss
18.07.2012

Ponurý a smutný příběh. Hlavní hrdina jedná v zápalu spravedlnosti, ale je to v pořádku?

hotely

Autoři knihy