soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Docela mě překvapilo, že má tato kniha tak nízké hodnocení. Pro mne je zatím autorčinou nejlepší. Dokonalý magický realismus, ze kterého během celého příběhu, velmi příjemně mrazí. Ten příběh je koktejlem Gustava Meyrinka, lehce říznutým Stephenem Kingem. A je fascinující, že tak mimořádně nadaný spisovatel, pochází zrovna z Čech. Jsem si totiž jistá, kdyby tuto knihu napsal třeba již mnou zmiňovaný Stephen King, kniha by se stala světovým bestsellerem. Ale z české kotliny je ta cesta ke slávě velmi složitá. V příběhu jsou dvě časové roviny, dětství a dospělost. A jsou tak dobře promíchané, že po celou dobu udržují čtenáře v nejistotě co se to vlastně děje. Během poslechu jsem byla rozhodnuta knihu zařadit mezi ty které doporučuji. Ale protože tam zařazuji z mého pohledu pouze naprosto dokonalé knihy, nemohu tak učinit kvůli lehce pokaženému závěru. Vlastně nebylo nic špatně, ale já si myslím, že podobný příběh si měl zachovat veškerá tajemství. Totiž to co zabíjí všechny horory je fakt, že nám nestvůru ukáží již ve druhé kapitole a potom se děs, který se tím pádem vytrácí, snaží nahradit jedním kýblem krve za druhým. Ale tak to nefunguje. Strach máme pokaždé především z neznáma. Audiokniha je sice načtena velice dobře a já bych ji moc ráda označila za pomyslnou třešničku na dortu, ale bohužel ta třešnička je trochu červivá. Velice dobře ji načetl pan Igor Bareš, který ještě víc umocnil hororovou atmosféru, která tímto příběhem prostupuje, ale bohužel záplaty v audioknize dočetl pan Kamil Halbich. A to je strašná škoda, protože tento příběh si zasloužil větší profesionalitu.

01.11.2023 5 z 5

Kola Kola Arthur Hailey

Velice zajímavý pohled do struktury fungování automobilového průmyslu, v době nedávno minulé. Tak jak je pro romány Arthura Haileyho typické, tak také v této knize máme možnost seznámit se opravdu detailně s prostředím ve kterém se tento příběh odehrává. Tentokrát je to dění kolem výroby automobilů a to již od samotného počátku jeho vývoje, po výrobní procesy a obtíže s tím spojené, až po samotný prodej s využitím nekalých praktik prodejců automobilů. Román se nevyhýbá ani pohledu na rasovou otázku a ukazuje, jak bezvýchodná situace to v tehdejší době pro černošské obyvatele byla. Z dnešního pohledu je to jenom těžko představitelné. Přestože jsou v knize některé hlušší pasáže a několik dějových linek, bylo vyvedeno do slepé uličky, tak knize dávám plný počet bodů a to z toho prostého důvodu, že v dnešní době nikdo neumí, nebo lépe řečeno nechce napsat tak ucelený román. Protože příprava pro sepsání takového románu je časově velice náročná. A proto se všichni raději věnují nenáročným rodinným vztahům. Ačkoliv byla tato audiokniha natočena již v roce 1981, je načtena velice dobře a načetla ji paní Hana Makovičková.

29.10.2023 5 z 5

Lovci Lovci Thomas Thiemeyer

Tam kde končí závěrečná část Evoluce, začínají Lovci. Viz můj komentář k patřičné knize. Bohužel, kniha je až příliš zaměřená na velmi mladé čtenáře. Nemyslím si, že může zaujmout děti starší cca 12 let. Přitom základní myšlenka není vůbec špatná a já se těšila na příběh ve stylu Hunger Games a Ready Player One. Ale chyba lávky, tato kniha má pouze podobný námět. Jinak zpracování je prachbídné. Dějově se situace neustále opakují, v příběhu nejsou žádné zvraty a vrcholem je samotné finále. To je zcela nevěrohodné a zpracované asi jako legendární seriál Spadla z nebe. Naproti tomu audiokniha patří mezi ty nejlepší, které jsem kdy měla v uších. Je fantasticky načtena panem Martinem Zahálkou mladším a zároveň je také perfektně ozvučena.

25.10.2023 3 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Začátek mě zaskočil a chvilku jsem měla dojem, že jsem tuto knihu již poslouchala. Ale velice brzy mi došlo, že to pouze pan Vondruška své knihy nevydává postupně, ale děj různě míchá. Dost mě tím namíchnul, protože já několik let čekala, až bude série v audioknihách kompletní a nebudu ji tak muset poslouchat na přeskáčku. K příběhu samotnému. Patří mezi ty lepší, dějově zajímavější a také věrohodnější, méně pohádkové. Akorát já teď nevím, co mi vyhovuje víc. Pan Vondruška je každopádně pokaždé sázkou na jistotu. Nestane se, aby mě příběh zaskočil něčím výrazně odlišnějším od jeho jiných knih. Audioknihu načetl pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických pohádkových příběhů, se jeho pomalé vyprávění hodí naprosto dokonale.

25.10.2023 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Jenom díky audioknihám mám teď možnost občas sáhnout po díle, které bych v knižní podobě odložila po pouhém prolistování. Ale poslech u mne snese mnohem více, nežli oči. Byl to ovšem marný pokus prodrat se mezi poetické duše. Markéta Lazarová je epickou knihou o lásce, u které je velmi nesnadné udržet plné soustředění. Archaický jazyk a složitá velmi komplikovaná souvětí. Občas jsem děj hltala plně soustředěná, ale mnohem častěji jsem se v něm bezradně ztrácela a přes občasná zpětná přetáčení marně pátrala po tom, o čem to vlastně pan Vančura vypráví. Četba baladických knih, nutně vyžaduje vlastní velkou představivost. Zcela jistě se nejedná o špatné dílo, to jsem poznala i já z toho mála co šlo pochopit, ale pro mne to zkrátka není. Nepovedla se ani audiokniha. Ani vydavatel tedy v tomto případě Tympánum nepochopilo, co baladický příběh vyžaduje. Strohé vyprávění paní Mileny Steinmasslové, rozhodně nenavodí tu správnou atmosféru, kterou tento příběh vyžaduje. Teplo z krbu, zimu za oknem a jiného narátora a možná si příběh zkusím dát někdy ještě jednou. Jo a sklenku dobrého vína.

22.10.2023 3 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Začátek příběhu se nese ve znamení těch nejlepších psychologických thrillerů. Sice hned od začátku se mi příběh jevil značně nevěrohodně, ale s postupem času ve mně začal hlodat červíček nejistoty. Bylo to opravdu dobře napsané. Velmi pozvolné vypravování, které mi umožnilo nasát atmosféru příběhu a začít pochybovat. Až na ten závěr. Proč? Ve snaze šokovat za každou cenu, téměř každý příběh z této série ztrácí velmi výrazně na věrohodnosti. Bohužel se to týká také této knihy, která mě jinak velice bavila. Audioknihu čte pan Igor Bareš a tak jako vždy odvedl mistrovskou práci.

21.10.2023 5 z 5

Putování s oslem Putování s oslem Josef Fousek

Na knize je na první pohled poznat, že ji sepisovali dva čeští humoristé. Zatím co pan Šimek knihu pojal více reálně a jeho vyprávění bych téměř mohla označit za věrohodné, tak příhody od pana Fouska budou téměř celé vyfabulované. Těžko říci, co mě bavilo víc. Asi je to takto dohromady téměř dokonalé. Každopádně si dovedu zcela jasně představit jaký dobrodružství při putování s oslem musela skupinka těchto dobrodruhů prožívat. A závidím jim, uměla bych si představit být členkou tohoto nesourodého seskupení přátel přírody a milovníků nevšedních zážitků. Audioknihu svým typickým způsobem načetl pan Aleš Háma. A byl to zážitek.

17.10.2023 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Zdá se, že si pana Goffu již brzy zařadím mezi své oblíbené autory. Je totiž originální. Při poslechu jeho audioknih jsem zatím nikdy neměla pocit, že bych tento příběh již někdy slyšela. Navíc se mi zdá, že jsou jeho příběhy s každou další knihou lepší, humornější a čtivěji napsané. Ale především téměř pokaždé jsou s věrohodným dějem. A to je v tomto žánru skutečnost blížící se téměř zázraku. Jediné co mi vadilo byl způsob vyprávění, kdy nám dopředu prozradí co se odehraje. Ale teprve na konci jsem musela uznat, že kdyby byl příběh vyprávěn lineárně, patrně by mě nedržel tolik v napětí. Audiokniha je také velice vydařená a velice dobře ji načetl pan Jan Maxián.

17.10.2023 5 z 5

Po poslechu této audioknihy, mi hlavou běží hned několik myšlenek. Byla to jenom mladická nerozvážná naivita, která zapříčinila toto neštěstí? Byl to jenom jeden smolný okamžik, nebo díky způsobu života a místa bydliště neodvratitelný osud.? Příběh mě velmi zasáhl, protože je sepsán opravdu velice dobře. Měla jsem pocit, že poslouchám životopis a nikoliv pouze vymyšlený román. Tím skládám paní autorce hold a její knihu si řadím na seznam těch, které doporučuji. Kniha je rozdělena na tři části a každá z těchto částí je vlastně jiným příběhem. V první části sledujeme mladou naivní dívku, která si plně neuvědomuje riziko, které podstupuje, když se rozhodne bydlet na samotě ve vojenském pásmu. Druhá část je z vězeňského prostředí. Do této chvíle jsem neměla v ruce knihu, která by tak bezprostředně dokázala toto prostředí popsat. A třetí část je srdcervoucí. Dokonalý propletenec mezilidských vztahů. Tak málo stránek a tak silný příběh. I to přispělo k mé celkové spokojenosti. Žádná stránka zde není navíc. Ani vyprávěné pohádky. Audiokniha je načtena opravdu velice dobře a ještě tak umocnila mé nadšení z tohoto příběhu. A načetla ji paní Lenka Veliká.

15.10.2023 5 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Dávám přednost delším příběhům, protože u povídek mi vadí jejich rozdílná kvalita v rámci celé knihy. A tímto neduhem trpí také tato povídková sbírka s lehce hororovým nádechem. Z těch lepších bych chtěla jmenovat: Konec plavby, Finalizace, Poslední chod, Motýlí ostrov. Za méně nápadité potom považuji tyto: Prach, Kopírka, Nejsem Ed. Všechny povídky v této knize mají svou temnější atmosféru a většina z nich také docela vtipnou pointu. Audiokniha je velice vydařená a na jejím načtení se podíleli tito narátoři: Jitka Ježková, Vasil Fridrich.

14.10.2023 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

S potěšením shledávám, že je tato série zatím s každou novou knihou lepší a lepší. Druhý břeh je naprosto dokonale vyváženým příběhem, co se týká romantické linky, dobrodružné části a celkově věrohodnosti příběhu. Asi bych mohla tuto knihu zároveň označit, za nejlepší romantický příběh který znám. Nic nepůsobí kýčovitě, ani na sílu. Z ničeho mi nebylo trapně. A to je v romantickém žánru snad vůbec poprvé. Audiokniha je velmi dobře ozvučena a také načtena. A načetla ji paní Dagmar Čárová.

12.10.2023 5 z 5

Císař Nihon-Džinu Císař Nihon-Džinu John Flanagan

Nejprve mě zachvátilo nadšení, protože začátek mi přišel zatím z celé série nejvydařenější. Hodně tomu napomáhá nový svět a jiná kultura. Dvě dějové linky: Horácovy potíže a záchranná akce. Postupem času, ale příběh zapadne do všednosti. A celé to pokazila nová dějová linka s princeznou a kurýrkou. To si pan autor opravdu mohl odpustit, udělat z toho Večerníček pro děti předškolního věku. Ano, až sem spadla věrohodnost příběhu, až na úroveň Maxipsa Fíka. Za mě je to velká škoda, protože celkově lze tento ucelený příběh označit za velice poutavě napsaný. Bohužel dějově velmi předvídatelný a z části značně nevěrohodný. Audioknihu, jakožto také celou tuto sérii, velice dobře načetl pan Matouš Ruml.

10.10.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Způsobem jakým je tato kniha sepsána mi připomínala Království od Jo Nesbø. A já chci víc, mnohem víc. Tento způsob vyprávění mě nesmírně baví. Kalmann, jenž nám tento příběh vypráví, je místní psychicky narušený mladík. Vyprávění je velmi pozvolné, postupně se seznamujeme s ostatními obyvateli této zapadlé vesnice a také s rybářskou prací, kterou Kalmann vykonává. On sám si všechno co se stalo nepamatuje a tak nic netají a my společně s ním postupně tento případ pohřešované osoby odhalujeme. Stejně tak jako u Království bych si uměla představit jiný, z mého pohledu mnohem lepší závěr. Chtělo to ze čtenářů vyždímat emoce a příběh ukončit smutně, pod medvědem. A to je důvod, proč tuto jinak vynikající knihu nezařadím na svůj seznam těch, které doporučuji. Přesto bych dala knize víc než 5 hvězd. Audiokniha je načtena velice dobře a načetl ji pan Jan Meduna.

06.10.2023 5 z 5

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Mě nejvíc na této knize zaujalo, že v podstatě všichni byli se svým životem spokojení, až do té chvíle, kdy se jim snažila pomoci policie, potažmo sociální pracovnice. Novodobý otrokář to měl sakramentsky dobře vymyšlené. Vyzdvihnout musím způsob jakým byl tento román inspirovaný skutečnými událostmi sepsán. Každá z postav je úplně jiná a jejich povahové rysy jsou naprosto dokonale vykreslené. Audiokniha je také velice vydařená a načetla ji paní Jitka Ježková.

06.10.2023 4 z 5

Spiknutí v ulici bílých pláštů Spiknutí v ulici bílých pláštů Jean-François Parot

Když nepočítám Vondruškovu téměř nekončící pohádkovou sérii, tak je historických detektivek hodně málo. Proto jsem po této knize sáhla s velikým nadšením. O to větší zklamání jsem ovšem pocítila, po poslechu této audioknihy. Dialogy ani způsob vyšetřování se příliš nehodí do 18. století, ve kterém se tento značně kostrbatý a neučesaný příběh odehrává. Mnoho postav, příliš složitý a překombinovaný děj, který je navíc místy až zbytečně rozvleklý. Nicolas je v příběhu vykreslen jako velmi chytrý a bystrý muž a proto mi hodně vadilo, jeho občasné nelogické chování a ignorování zcela jasných indicií. Ani audiokniha můj dojem z této knihy nevylepšila. Pouze velice průměrně, až podprůměrně ji načetl pan Josef Prokop.

30.09.2023 3 z 5

Cesta slávy Cesta slávy Jeffrey Archer

Pro snílky a dobrodruhy to bylo nádherné období. Dneska již v podstatě nemají co objevovat a tak mohou rekordy pouze posouvat a to není totéž, jako učinit něco v životě vůbec poprvé. Tuto knihu nelze brát jako životopis a tentokrát musím pochválit žánrové zařazení, které nic takové netvrdí. Jde o volnou inspiraci příběhem, která má přiblížit jak tenkrát mohlo zápolení o zdolání nejvyššího vrcholu světa vypadat. Možná bych uvítala detailnější zpracování samotného výstupu, protože tyto pasáže jsou z celé knihy tím nejzajímavějším. Audiokniha moc povedená není. Postrádám hudební podkres, bitrate je pouze 96 kbps, ale především mi vadilo, že je kniha značně nepřehledná díky častým přechodům v dějových linkách a toto není nikterak zvukově ohraničené. Na dnešní dobu to považuji za značný nedostatek. Budu psát do vydavatelství, protože jenom když se někdo ozve, může se něco změnit k lepšímu.

26.09.2023 4 z 5

Naučte se správně dýchat Naučte se správně dýchat Yvan Cam

Kniha je opravdu velice zajímavá a laickým způsobem jasně a srozumitelně vysvětluje, co to vlastně dýchání je, jak funguje a co je s ním všechno spojené. A zjistíte, že úplně všechno. Naprostým základem je dýchat nosem a to velice pomalu, tak 10 až 12 nádechů za minutu. Nadechovat se méně, než vydechovat. A v žádném případě přitom nezadržovat dech a to ani při fyzické námaze a ještě na to nemyslet a provádět tyto úkony zcela automaticky. A tímto způsobem by se mělo správně dýchat. Chodím ráda a velice často běhat, jak jinak s audioknihou, ale při běhu se musím poměrně často nadechnout ústy. Kopce, snaha o zrychlení. A teď jsem se dozvěděla, že je to velice nezdravé. Krásně prší a to já při běhu ráda. Takže hned jak dopíši a vložím tento komentář půjdu si zaběhat. Nádech 2 kroky, výdech 3 kroky a uvidím jak mi to půjde. :-) Autora této knihy vnímám na pomezí lidového léčitele a vědce samouka. Každopádně by kniha mohla pomoci mnoha lidem, především těm které trápí časté migrény, deprese, nebo mají astmatické potíže. Autor je přesvědčen o tom, že správným dýcháním se dá vyléčit prakticky všechno. Audiokniha je načtena velice dobře a načetl ji pan Pavel Hromádka.

22.09.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Hlavní hrdinka tohoto románu Zulejka, za celý svůj život nepoznala nic jiného, než tvrdou práci a hlad a tak se pro ni přesídlením v podstatě nic nezměnilo. Máme možnost sledovat hned několik dějových linek. Mezi ty nejzajímavější patří ta s velitelem tábora Ignatovem a také ta s doktorem, či snad profesorem Leibem, kterému pobyt v těchto nelehkých podmínkách pomohl k návratu do normálního života. Kniha má být o prvních lidech, nuceně přesídlených do sibiřských pracovních táborů. Vynikající je začátek, cesta na Sibiř a počátky osidlování, ale s postupem času je kniha psána až příliš povrchně a pracovní tábor vykreslen jako idylicky fungující vesnice. Paní Jachina při psaní tohoto románu používá velice krásný a poetický jazyk, ale měla psát o něčem úplně jiném. Do tohoto prostředí se to vůbec nehodilo. Audiokniha, kterou načetl naprosto fantasticky pan Lukáš Hlavica je důvodem, proč knize 3,5 píši 4.

20.09.2023 4 z 5

Dívky nalehko Dívky nalehko Iva Procházková

Klasická česká detektivka, která neurazí, ale ani nenadchne. Oproti policii hned od začátku známe motiv vraždy. A to jsem považovala za chybu. Protože nás tak autorka připravila o část napětí. Také bych uvítala dějovou linku, která by daleko víc poodhalila osobní životy hlavních vyšetřovatelů. Zvláště proto, že mají mezi sebou svá tajemství. Kniha se ovšem téměř striktně drží pouze vyšetřování tohoto nepříliš složitého trestního činu. Hned od začátku je okruh pachatelů zřejmý a my tak pouze čekáme, na koho to nakonec všechno padne. Audioknihu lze označit za velmi vydařenou a načetl ji pan Jan Kolařík.

18.09.2023 4 z 5

Les Les Jan Hlubek

Z celé knihy mě nejvíc zaujal autorův doslov. S tím co v něm bylo řečeno bezezbytku souhlasím. O to je pro mě podivnější, že se těchto slov příliš nedržel. Nejvíc se lekáme stínů a tajemných zvuků. Vrzající branka někde v dálce, nebo vřískot při mrouskání, sykot a prskání obyčejných koček domácích, může někdy opravdu vyděsit, až téměř k smrti. Ale nic z toho nenajdeme v této knize. Vlastně jo, jsou zde drobné náznaky, ale je toho strašně málo. V jedné situaci se v bezvětrném počasí, klátí větve stromů. Jinde je zase absolutní ticho a je slyšet pouze zvuky vlastních kroků. To jsou situace, které měl autor mnohem více rozvíjet. Místo toho, se nám hned na začátku ukáže jisté zombie, které mě nejvíc pobavilo tím, jak se vydalo na návštěvu domů. Ona to měla být pointa příběhu, která měla čtenáře šokovat, ale mně to přišlo tak hloupé a nevěrohodné i v rámci tohoto žánru, že nemohu dát víc než průměrné tři hvězdičky a to přesto, že mě v podstatě jinak příběh docela bavil. Audiokniha je načtena slušně a načetl ji pan Gustav Hašek.

11.09.2023 3 z 5