Cesta slávy

Hlavním hrdinou je George Leigh Mallory, jehož jméno je nerozlučně spojeno s nejvyšší horou světa, Mount Everestem. Jako vůdce anglické výpravy v roce 1922 dovedl expedici až pod Severní Sedlo do výšky 8255 m. Při výstupu na vrchol ale došlo k tragédii, při níž zahynulo sedm šerpů. Výprava kvůli svému neúspěchu sklidila v rodné Anglii velkou kritiku. Mallory se k Everestu však ještě jednou vrací… Poslední pokus učiní v roce 1924, ale i se svým kolegou zmizí ve svazích obrovské hory. Malloryho tělo bylo objeveno až v roce 1999. Zdolal či nezdolal vrchol Mount Everestu? Tato otázka je dodnes nezodpovězena. Existují jen domněnky. Ale jméno George Leigha Malloryho se stalo legendou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30976/cesta-slavy-30976.jpg 4.649

Paths of Glory (2009)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Plejáda

SilvaK

Knihu som rozčítala preto, lebo Jeffrey Archer... Vôbec som netušila, o čom bude. A priznávam, že som o Mallorym počula prvýkrát v živote. Jeho príbeh ma zaujal, takže som si vyhľadala už aj ďalšie informácie.
Kniha bola výborná, zaujímavý príbeh.

novecento

Velice dobře napsaná kniha. Jeffrey Archer je skvělý autor, záleží však, jak silné téma si zvolí. Cesta slávy je přesná trefa do černého terče anglických dějin. Je smutné, že dějiny vždy zajímají jen vítězové a ten kdo byl druhý, nebo čtvrtý a pátý se propadá do temnoty zapomnění. Osobně věřím zjištěným indiciím, které nám říkají, že Mallory s Irvingem na vrcholu byli, stejně jako ,,jen věřím,, výstupu Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye. Jak v úvodu svého biografického románu spisovatel Archer uvádí: Jistý si je člověk, buď velice chytrý, nebo velice hloupý a všem nelze vyhovět, krocani taky nehlasují pro vánoce. Kniha čtenáři nabízí kromě napínavého děje, také náhled na život v počátcích 20 století, včetně krutosti první světové války. Doporučuji.

Silmarien
17.04.2017

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Kniha, ktorou sa týram znovu a znovu (lebo nemá šťastný koniec, čo nie je žiadny spoiler, ale historický fakt). Príbeh o Mallorym, ktorý mal sen a podrobil mu všetko, aby ho dosiahol. Kniha o generácii mužov, ktorí mali horolezecké sny a z ktorých mnohí sa nedostali ani tam kam George, lebo prvá svetová vojna bola príliš krutá.
Výborne napísané, napätie, intrigy, česť i zrada v typickej britskej inštitúcii... to všetko tam je. A je to skvelé.

P. S. - je to román, nie historická kniha, na to by nikto nemal zabudnúť.

Toffee
02.02.2017

Malloryho příběh má všechno, aby byl legendou, a je milé, že autor mu v knize dopřál na vrchol Everestu vystoupit.
Kniha je čtivá, čtenář musí Mallorymu i ostatním přát, aby byli za všechno to úsilí a utrpení odměněni dosažením vrcholu. S tím tehdejším primitivním vybavením byli opravdovými dobrodruhy a průkopníky. Úsměvné jsou popisy akademických "výběrových řízení" na účastníky expedice, kdy se zdá, že dosažené vzdělání (včetně výběru školy) a gentlemanské způsoby znamenají víc než horolezecké zkušenosti.
Kniha se tváří jako románová biografie, jejíž kostru tvoří skutečné události v Malloryho životě. Není mi ale jasné, proč autor vynechal první Malloryho výpravu k Everestu v roce 1921, která byla zásadní, protože zkoumal výstupové trasy a testoval je a poprvé zjišťoval, co bude výstup až na vrchol obnášet. To, co je v knize líčeno jako premiéra, byla už jeho druhá výprava.

ElfkaEleanor
26.07.2016

Je to pěkná, milá kniha, která se snaží přiblížit čtenáři život George Malloryho, o to nic. Čtení je to opravdu příjemné.

Nicméně je to také příklad toho, jak vznikají mýty a legendy, v kterých se následně historická osobnost ztrácí. Když už se tedy autor v rozhovorech honosí, kolik toho prostudoval a s kolika lidmi mluvil, mohl z toho také něco použít nebo se reality aspoň držet, ne, že jen ocituje pár částí dopisů v závěru, zachová jména a místa, občas i notoricky známá data. Zajímalo by mě, kolik lidí si uvědomí, že to je pouze (a vzdáleně) jeho životem inspirováno a kolik to budou brát jako biografii. Zkrátka na legendy si potrpíme i v 21. století a tato kniha z George Malloryho dělá romantického rytíře.

IYv
02.03.2016

krásná kniha, kterou zhltla celá rodina, od syna až k babičce. Nikdo se nedokázal odtrhnout.
Je to skvěle napsáno, napínavé, lidské a když si člověk pomyslí, s jakou výbavou tam v r. 1922 lezli, musí jen smeknout.
Máme doma letitou knihu Arnošta Černíka "Trůny bohů" a do té jsem vložila pár výstřižků, když v r. 1999 našli Malloryho tělo. Když jsem Cestu slávy četla, úplně se mi svíralo srdce. Donutilo mě to vyhledat další a další info. Ten příběh je neuvěřitelný.
update 2018
dcera se stala členkou univerzitního lezeckého klubu v Oxfordu, je to nejstarší alpinistický klub (1857) na světě a samozřejmě Mallory i Irvine byli členem. Jsem pyšná :-)

Albina
08.02.2016

Kdyby mi někdo nabídl, ať si přečtu knihu o horolezcích, s díky bych odmítla. Naštěstí v tomto případě jsem přečetla první odstavec a už jsem knihu nedokázala odložit. Mallory byl úžasný člověk a Archer o něm napsal poutavý a velmi čtivý příběh.

kannibal28
12.10.2014

kniha lahko a dobre sa čitala

technik1965
08.06.2013

Veľmi pekné čítania, kniha Vás pohltí.

Lenka
24.01.2013

Knížka byla moc pěkná. Doporučuji přečíst

icecko
30.05.2012

Poutavý příběh,který chytne a nepustí.

kilometr
15.05.2012

Strhující kniha,kterou nejde odložit z ruky dříve,než ji dočtete.100%.
Letos jsem lepší knihu nečetl.

jezurka
21.07.2011

Knihu můžu doporučit, od Jeffereyho Archera jsem četla už několik knih a vždy jsem byla nadšená. Ani tentokrát nezklamal. "MONIFTA" mi mluví z duše, nevím co k tomu dodat snad jen že jsem si u závěru knihy pobrečela :-).

monifta
29.03.2011

Zaujímavá kniha so super príbehom :) ...a keďže sa o horolezectvo a všetko s ním spojené vôbec nezaujímam, tak mi aj trošku rozšírila obzory a ukázala aj čosi zo života horolezcov tým najzaujímavejším spôsobom - fakt odporúčam - super štýl písania, super príbeh, napínavé a...DOBRODRUŽNÉ :) - veľmi dobre sa číta.
A ako je napísané na obale knihy - "Príbeh muža, ktorý mal dve vášne (lásky) a jedna z nich ho zabila" ... mne osobne sa veľmi páčila láska Georgea a jeho manželky - a tie krásne listy, ktoré jej písal...super ! :)