soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

Série nabírá na obrátkách. Počáteční oťukávání je pryč a na scénu přichází skutečné zlo. Příběh je sice stále zabalený do pohádkové atmosféry, ale napětí se zvětšilo. Zatím jednoznačně nejlepší kniha z celé série. Závěr slibuje velice zajímavé a napínavé pokračování a tak moc dlouhou pauzu před dalším dílem dělat nebudu. Audioknihu a celou sérii čte paní Margit Vinklárková.

27.05.2020 5 z 5

Chyba Chyba Marek Šindelka

Běžně u audioknihy pracuji, ale u této knihy jsem nedokázala, ani loupat oříšky. Vyžaduje maximální soustředění. Ale i přes značné soustředění na poslech, se mi nepodařilo všechno správně pochopit. Je to proto, že se zde bez varování zcela nečekaně místí lyrika s prózou. Děj navíc cestuje časem, ale co je ještě horší, také se přesouvá z osoby na osobu. Ještě nikdy jsem něco tak zvláštního nečetla. Mysteriozní, tajemné s hororovými prvky. Vyjádřeno jedním slovem, úchvatné. Audioknihu čte Jan Zadražil. Vím, že knihy číst umí. Načetl jich hodně a všechny moc dobře. Ale pro tuto audioknihu, bych vybrala úplně někoho jiného. Zazdil tu poetiku. Asi to chtělo dva hlasy. To by zároveň moc pomohlo při orientaci v příběhu.

20.05.2020 4 z 5

Nikdo není vinen? Nikdo není vinen? Eduard Fiker

Sledujeme osud poctivého obchodního zástupce s automobily, který se díky nepříznivému osudu ocitne ve skupině lidí, kteří přežívají na okraji lidské společnosti. Příběh je jednoduchý, bez hluchých a nelogických pasáží. Jenom je škoda, že se autor nepustil do většího psychologického rozboru hlavních aktérů. Přímo se to nabízelo. Přesto se jedná o velice zdařilou klasickou detektivku, kterých je v současné době značný nedostatek a tak musíme vzít za vděk staršími knihami a poděkovat vydavatelům, že se rozhodnou tato díla proměnit na audioknihy. Tuto konkrétní načetl pan Petr Třebický, který dokázal znamenitě vystihnout správnou atmosféru příběhu.

08.05.2020 5 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Začátek mě nadchnul, ale jak pomine reálné zlo a děti se ocitnou ve škole, je to fakt docela nuda. Neděje se vůbec nic. Poklidně proplouváte, až na konec knihy. Důvod je zřejmý. Cílová skupina této knihy bude někde kolem 8-10 let. Tato věková kategorie se nudit nebude. Pro mě 3 hvězdy, ale nebudu strhávat knize hvězdičku jenom za to, že nejsem její cílová skupina. Audioknihu čte Margit Vinklárková. To je první rétorka kterou z vydavatelství Čti mi, považuji za profesionála. Knihu načetla opravdu poutavě a díky vydařenému načtení mě kniha bavila o fous víc.

06.04.2020 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Příjemná pohádka, která postupně nabírá stále větší a větší tempo a ani chvilku nenudí. Přestože se jedná o fantasy, kde je možné v podstatě cokoliv, tak je příběh občas na samotné hraně uvěřitelnosti, ale příliš to nevadí. Celou partu Gaunerů jsem si zamilovala a tak jediné co mě rmoutí je fakt, že nevím jestli se dočkám někdy pokračování. Audiokniha je zpracována naprosto dokonale. Každá postava má svého vypravěče a tak není vůbec problém jednotlivé postavy rozlišit.

28.09.2019 5 z 5

Vzbouřenci z Bounty Vzbouřenci z Bounty Richard Hough

Tato kniha se mi hodnotí velice těžko. Podle popisu jsem se těšila na román, který ke svému příběhu využívá historicky známou událost. Ke svému zklamání jsem ale zjistila, že tato kniha je literaturou faktu. Všechny podobné knihy jsou psané ve stylu učebnic a to mi u oddechové literatury dost vadí. Nedokáži se tak plně vžít do příběhu a sleduji ho jakoby zpovzdálí. Audioknižní zpracování, přepis z dochovaných kazet z roku 1992 v sobě má několik drobných chyb, ale přednes pana Meduny je velice příjemný.

22.09.2019 3 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Na knize je hodně znát, že je určená především pro mládež. Ale díky tomuto faktu jí mohu s klidným svědomím odpustit spoustu nedostatků které má. Moc se mi líbil příměr od ivca79, že se jedná o Rychlé šípy v moderním pojetí. Z knihy jsem měla úplně stejný pocit. A to je hlavní důvod, proč knize dávám plný počet, přestože jsem občas jenom nevěřícně kroutila hlavou.

SPOILER: Především těžko koušu, jak si robot hravě poradil se svodidlem u dálnice, ale v souboji s medvědem si nevzpomene, že má v rukou skryté řezací kotouče a dál zcela marně tluče do medvěda pouze paží. Ale co mě vytočilo ještě víc, byl fakt, že před tím robot bez příkazu, neudělá ani krok a teď se sám od sebe zvedne a začne bránit člověka? Kdyby kniha nebyla primárně určena pro děti, tak jenom za tuto nelogičnost musela jít hvězda dolů.

Samotná zápletka příběhu není ničím originální, stejně tak jako pokračující děj. Je tady cítit značná inspirace z jiných knih a příběhů. Ale celé to do sebe krásně pasuje a příběh baví. Audioknihu výtečně čte pan Marek Holý a již se opravdu nemohu dočkat pokračování.

04.09.2019 5 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Další výborná kniha od mého velice oblíbeného autora. Začátek je naprosto perfektní. Hlavní postava, alkoholik, naprostá troska, která jede za dobrodružstvím, to také nemělo chybu. Návrat do civilizace a soudní proces, byl ale zbytečně zdlouhavý a dost nudný. Nakonec ani samotné vyrovnání mě nepotěšilo. Vlastně k žádnému soudnímu procesu nedošlo. A ten závěr? Hm.. Veliký smutek, ale jenom chvilku. Asi jsem měla stejné pocity jako je měl Nate. Audioknihu čte sice amatér, ale Jared51 má nesmírně příjemnou barvu hlasu a jím namluvené knihy mám moc ráda.

19.08.2019 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Příjemný návrat k mým oblíbeným hrdinům. Dvě pohádky v jedné. King to prostě nikdy nenapíše jednoduše. V tom je tak geniální a oblíbený. Chtěla bych další pohádky a další nová a tajemná dobrodružství. Moc se mi to líbilo, asi také pomohlo, že jsem měla od Temné věže tak dlouhou pauzu. Ráda střídám žánry a cesta k Temné věži byla dlouhá a tak mě poslední díl, který byl vlastně asi nejlepší, již tolik nebavil. O to víc jsem si teď užívala návrat. Pan Libor Terš, čte celou Temnou věž a už by mě to asi od nikoho jiného tak nebavilo.

04.07.2019 5 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Špatná kniha to rozhodně není, ale také to není nic originálního. Podobných příběhů již bylo popsáno možná víc, než se jich ve skutečnosti stalo. Začátek mě bavil hodně, protože jsem ještě nevěděla kam se příběh stočí. Ale když přišel na scénu Franz, tak to bylo jasné. První kapitoly s Franzem jsou zbytečně zdlouhavé a popisné. Samotný závěr příběhu, to bylo také zbytečné. Audiokniha je velmi dobře zpracovaná a tak i přes tyto nedostatky, si kniha zaslouží vysoké hodnocení.

23.06.2019 4 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Další z knih u kterých je obrovský rozdíl jestli jí někdo čte před rokem 89, nebo až po něm. Bohužel patřím k té druhé skupině lidí a tak jsem si četbu tolik neužila. Všeobecně se peru s humoristickými knihami a málo která se mi vyloženě líbí. Bylo to milé vyprávění, ale bez nějaké hlubší myšlenky. Pouze jedna cesta na dovolenou. Není to na sepsání knihy trošku málo? Knihu mi přečetl pan Michal Roneš a místy mi hodně připomínal pana Nepila. Jestli to byl záměr, nebo mají tak podobný způsob čtení, teprve musím zjistit.

02.05.2019 2 z 5

Město světců a zlodějů Město světců a zlodějů Natalie C. Anderson

Kniha negraduje. Začátek knihy je mnohem zábavnější a věrohodnější než její samotný závěr. Především díky faktu, že je kniha určena především pro mládež, tak je samotný závěr příběhu příliš předvídatelný. Přesto jsem se u poslechu nenudila a díky výbornému podání paní Šikové jsem si poslech užívala.

11.03.2019 4 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Nenucený humor, to je přesně to co mám moc ráda. A tady ho dostávám měrou vrchovatou, přesně tak jak jsem doufala. A když k tomu přičtu autorské podání v audioknize, doplněné písněmi s texty pana Šípa, tak není nic, co by se dalo této útlé audioknize na jedno odpoledne vytknout. Vzkaz na závěr, pište si další deníčky. To nemělo chybu. Můj milý deníčku, dneska jsem nedělal vůbec nic. :-)

22.02.2019 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Hm.. tak ani nevím jak začít. Postavy jsou nevykreslené, nelze se s nikým ztotožnit ani někomu fandit. Samotný příběh není nic originálního a pachatele jsem uhodla asi v polovině knihy. Aby docílil autor většího napětí, nutí policisty k naprosto nelogickým krokům. Audioknihu čte pan Jirman dobře a také mohu pochválit hudební podkres. Ale tím má chvála končí.

08.01.2019 2 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Tak to byla strašná slátanina. Baron Prášil v sukních. Jenomže tady to nebylo plnoplánované. A tak u mne tato kniha vůbec neobstála. Byla jsem zvědavá jak to dopadne v tom vlaku a tak jsem vydržela, až do konce. Ale od setkání s Napoleonem, jsem již jenom počítala minuty do konce knihy. Ani poslech audioknihy, celkový dojem moc nevylepší. Paní Sylva Talpová má nakřápnutý hlas a čte zcela bez emocí.

04.10.2018 odpad!

Syn stínu Syn stínu Sjón (p)

Těžko uvěřit, že autor na tak málo stránkách dokázal stvořit tak krásný a poutavý příběh. Z počátku to vypadá pouze na souboj lovce s lišku. Ale autor nám postupným vyprávěním příběhu prozradí, kdo oním lovcem je. Závěr příběhu je racionálně těžko pochopitelný, ale vůbec mi to nevadilo. Ba právě naopak, iluzivní prvky mám v literatuře stále raději. Audioknihu velice dobře načetla paní Anna Došima.

25.03.2022 5 z 5

Klamný dojem Klamný dojem Jeffrey Archer

Po této knize jsem sáhla z toho důvodu, že mě nalákalo žánrové zařazení horory. Hororů je v audiu žalostně málo a tak je cíleně vyhledávám. Bohužel, pro toho, kdo tuto knihu zařadil do hororů, budou patrně Broučci od pana Karafiáta tím největším krvákem, který kdy v životě četl. Jiné rozumné vysvětlení nemám. Jedná se o thriller, případně o špionážní román. Z počátku to vypadalo, že budu z příběhu nadšená. Zajímavá záplatka. Svižně vyprávěný příběh, bez zbytečných hluchých míst. Nejnapínavější část se odehrává při teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. To byl velice chytrý nápad, jak svou identitu nechat zmizet ze světa. Bohužel, tím můj výčet chvály končí. Místo toho, aby příběh nabíral stále větší a větší tempo a patřičně se zamotal. Stává se naopak nudnějším a především velice snadno předvídatelným. Navíc se do příběhu začnou vkrádat nelogické, nebo jenom velmi těžko uvěřitelné situace. Celkově se jedná o průměrný thriller, který neurazí, ani nenadchne. Nicméně autor píše vcelku zajímavým způsobem a dostane u mě ještě jednu šanci. Z audioknihy jsem také nebyla zrovna nadšená. Což o to, pan Tomáš Jirman jí načetl velice dobře. Drobné chybičky při střihu jsou téměř nepostřehnutelné, ale již jsem si zvykla na úplně jinou úroveň zpracování. Vadila mi absence hudebního podkresu. A bylo by nanejvýš žádoucí, oddělit zvukem také přechod mezi jednotlivými dějovými linkami.

20.09.2021 4 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Mě to moc nebavilo, ale uznávám, že to nebude tím, že je kniha špatně napsána. Já mám zkrátka ráda, když má příběh děj. V této knize je pouze souhrn historických faktů, kterých je navíc poměrně málo. Autor tak příliš často musí kroužit okolo a sděluje nám notoricky známá historická fakta, aniž v nich zmíní něco nového, co by mě překvapilo, nebo by mi alespoň doplnilo to co již znám. Poválečné roky mám nastudované, ano bylo to hrozné a hraběnka Brandisová byla nesporně výjimečná žena, ale mnohem víc by se mi líbila kniha vítězů Velké pardubické a Laty Brandisová by v knize byla pouze jednou kapitolou. Překvapil mě epilog a autorův údiv nad tím, že v současné době sedlá koně více žen, než-li mužů. Pan Askwith si patrně nevšimnul, že se na koních již nejezdí a mužská část tak osedlala koně plechové. Audiokniha je vydařená a načetl jí pan Antonín Navrátil.

31.08.2021 3 z 5

Výbuch bude v šest Výbuch bude v šest Alena Vostrá

Takto nějak si představuji knížku, která je určená všem generacím. Žák páté třídy Ludvík, zcela propadne fyzikálním pokusům. Pro ověřování svých teoretických poznatků v praxi, je ochoten udělat prakticky cokoliv. Z čehož logicky vyplynou různé průšvihy. Do svých pokusů, také zapojuje lidi ze svého okolí. Ti o tom nemají vůbec ponětí. Tato vtipně, nenuceně, moc knížek napsaných není. Audioknihu, načetl velice dobře pan Jaromír Meduna.

18.08.2021 5 z 5

Šílenství Šílenství Arthur Herzog

Příběh, který je dost aktuální vzhledem k tomu co se ve světě v současné době děje. Genetické inženýrství je obor který neuznávám a myslím si, že dříve nebo později se nám snaha o změnu struktury DNA šeredně vymstí. Jak by to také jednou mohlo dopadnout, přibližuje tento příběh. Ten je místy zbytečně zdlouhavý. Respektive zdlouhavé jsou různé zápisky, testy a stále dokola to samé bádání, bez zjevného posunu v příběhu. Chtělo to víc akce, napětí, dobrodružství. Například takové jaké jsou až v samotném závěru. Jsou tam, ale bylo jich málo. Také bych mnohem víc uvítala otevřený konec. Protože závěr, nezněl moc věrohodně. Přes všechny mé výhrady, jsem ale ráda, že jsem se k této knize dostala. Audioknihu načetl velmi dobře pan Petr Křiváček.

24.11.2020 4 z 5