Snoopi Snoopi komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Lehká kniha o těžkém tématu... Romantiku vyloženě moc nemusím, ale tohle se dalo vydržet - a četlo se to poměrně dobře. Ráda se ještě podívám na film.

22.02.2020 4 z 5

Pan Pip Pan Pip Lloyd Jones

Nezvyklá aluze na jednu klasiku světové literatury. O jednom svérázném učiteli, který neztratí hlavu, když se mu ztratí kniha, z níž předčítal dětem: prostě dá prostor jejich fantazii. Tuto postavu vnímáme jakoby nadvakrát: poprvé pohledem děvčete - a podruhé očima ženy, která pátrá po jeho osudu. Nejde o idylické čtení - nesmíme opomenout válečné dění oné vzdálené a téměř neznámé země, kde se příběh odehrává. Hranice světa dětí a světa dospělých jsou zde jasně vytyčeny... Kniha se mi moc líbila, mohu jen doporučit. Nabízí se ovšem otázka, zda naše vzpomínky na dětství jsou skutečně takové, jak si představujeme. A zda má cenu podnikat výlety za minulostí...

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Krásná a nápaditá kniha nejen pro děti. Vtipný příběh s neobvyklými hrdiny. Moderní pohádka, ve které se mísí svět lidí se smyšleným světem "lichožroutů". Žijí vedle nás, aniž bychom je zaregistrovali, jejich přítomnost poznáme podle toho, že nám zase nějak "přibylo lichých ponožek". Přesto se nechají spatřit jen dvěma vyvolenými lidmi... Při čtení jsem se slušně bavila. Kniha je navíc doprovázena krásnými ilustracemi Galiny Miklíkové. Mohu jen doporučit :-)

Básnické spisy Básnické spisy Bohuslav Reynek

Souborné dílo básníka, který byl za svého života téměř zapomenut - a uznání došel až po své smrti. Jeho básně vycházely v malých nákladech, mimo obzor oficiální literatury. Přitom patří mezi největší křesťanské básníky dvacátého století. Určitě stojí za přečtení - a za zamyšlení.

Dotkni se zvířecí duše Dotkni se zvířecí duše Gabby Harris

Kniha pro hloubavé čtenáře, kteří chtějí pochopit, na jakém principu zvířata přemýšlejí. Autorka popisuje zajímavé zkušenosti s různými zvířaty. Mohu jen doporučit.

20.02.2020 5 z 5

Můj psí deník aneb Jak přežít v rodině Můj psí deník aneb Jak přežít v rodině Zuzana Peterová

Milé, veselé a vtipné čtení o soužití psí duše s člověkem. Kniha má také moc krásné ilustrace. Milovníkům psů a vášnivým pejskařům mohu jen doporučit.

Tampa Tampa Alissa Nutting

Zajímavá sonda do života jedné sexuální zvrhlice. Když může být pedofil chlap, proč by pedofilií nemohla "trpět" i žena? Navíc taková, která si svou "nemoc" neskutečně užívá? Kniha nabízí nečekaně věrohodný a až naturalisticky přesný pohled do myšlení hlavní postavy, Celeste. Ta se stává jakousi sexuální "lovkyní", neúprosně jdoucí za svou kořistí. I přes dopodrobna vylíčené sexuální scény příběh nesklouzává k laciné pornografii - řekla bych, že své si tady najdou ti čtenáři, které zajímá psychologie narušené osobnosti. Nabízí se srovnání s Lolitou od Nabokova, ale myslím si, že každá z těch knih je osobitá svým způsobem. Též může být srovnána s knihou "Padesát odstínů šedi", přiznávám však, že tuto sérii jsem nečetla, tak nemohu posloužit :-) Dávám pět hvězdiček za věrohodné vylíčení hnutí mysli psychopatické osobnosti . I když chybičky by se určitě našly, viz v dalších komentářích, nechci se opakovat. Také mi nepřipadá, že by autorka tématem nějak extra šokovala...

Někde zvoní telefon Někde zvoní telefon Kjung-suk Šin

Zajímavá kniha, ale četla se pomalu a těžce. I díky spoustě náročných metafor a odkazů. Taky jsem si musela doplnit informace o novodobých dějinách Jižní Koreje.

17.02.2020 3 z 5

Náhradní život Náhradní život Lidija Dimkovska

Velice zajímavá kniha. Už jen téma siamských dvojčat nebývá tak časté. Jejich osud též koresponduje s osudem země, ve které vyrůstají. A ve fázi dospívání se přidává i ono těžké rozhodnutí, zda oddělit, či zůstat spojené. Nabízí se otázka, zda vůbec může být člověk na něco takového připraven... Kniha se mi moc líbila, četla se rychle a svižně, také jsem se dozvěděla i něco z dějin novodobé Makedonie.

17.02.2020 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Úplně mne dostala... Četla jsem ji v kuse, jak to jen šlo, všude, kde to jen šlo... Jen málo knih mne tak chytnou - a nepustí. Když jsem ji dočetla, bylo mi líto, že už končí. Jsem ráda, že jsem si ji koupila - a že ji mohu půjčovat zase dál. Silný příběh, silná hlavní postava... Pokud je čtenář zvyklý na tlusté romány, mohu jen doporučit.

17.02.2020 5 z 5

Žhář Žhář Torkil Damhaug

Velice kvalitní detektivka. I když jsem si později musela občas ujasňovat, kdo je kdo. Zajímavé vykreslení psychologie postav. Samozřejmě nechybí ani gradující napětí. Kniha mne opravdu chytla a zaujala.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dětská kniha, kterou pochopí až dospělí... Jako malá jsem ji nenáviděla, i jako rozhlasovou hru... Až o dost později jsem pochopila její krásu. Má pořád co říci...

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Vynikající kniha... Když jsme ji před pár lety s kamarádkou dočetly, měla na nás tak silný účinek, že jsme si začaly psát vzkazy ve stejném duchu... Co říci víc. Ale čtenář si na ten jazyk musí nejdříve trochu zvyknout :-)

04.02.2020 5 z 5

Etymologický slovník jazyka českého Etymologický slovník jazyka českého Václav Machek

Určitě výborná příručka, pro laiky i odborníky...

Příruční mluvnice češtiny Příruční mluvnice češtiny Marek Nekula

Velmi kvalitní učebnice, obsahuje vše podstatné pro studium českého jazyka - a určitě se hodí do rukou nejen odborníkům, ale hlavně těm, kteří hledají odbornou pomoc. Jen je potřeba se tou knihou umět prokousat :-)

Průvodce literárním dílem Průvodce literárním dílem Ladislava Lederbuchová

Přehledná, abecedně uspořádaná... Základní příručka, pokud chce mít člověk něco společného s literaturou na vyšší úrovni.

Tezaurus jazyka českého Tezaurus jazyka českého Aleš Klégr

Výborná pomůcka pro toho, kdo chce precizně zvládat slovní zásobu... A je i zajímavé do něj jen tak nahlížet a "opájet" se slovy :-)

Zoologie Zoologie Miroslav Papáček

Velmi kvalitní a zajímavá učebnice... Připravovala jsem se z ní na maturitu na gymnáziu, mohu jen doporučit...

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha zajímavě, čtivě a plasticky líčí podmínky života obyčejných i neobyčejných lidí ve Francii za druhé světové války. Hlavní postavy, dvě sestry, představují zcela odlišné osobnosti - a každá se vydává jiným směrem. Jedna chce pouze přežít, působí více realisticky, druhá je spíše idealistka a zvolí cestu aktivního odporu. To je základní kontrast, na němž celý román stojí. Každá ze sester žije vlastním životem, zažívá vlastní dobrodružství... A přestože je rozdělila válka, jsou jejich osudy pevně provázané. Na jejich životech autorka deklamuje sílu rodinného pouta a mateřství. Ukazuje, jak velké dějiny "dostihnou" a semelou i toho nejmenšího člověka, jak důležitá je víra a obyčejná láska... Dějová linie románu nabízí mnoho překvapivých zvratů, které přispívají ke zvýšení napětí. Zajímavé je i jakési zpětné hodnocení a závěrečné rozuzlení po letech, které přináší jedna z hlavních postav. Možná že některá líčení prostředí a postav jsou příliš obsáhlá, ale čtivosti to rozhodně neubírá. A aby si čtenář udělal vhodnou představu o historických souvislostech, jsou do děje místy vloženy lehce vysvětlující pasáže, což však nepůsobí zbytečně "nadýchaně"... /Tato kniha mne úplně dostala, četla jsem skutečně jedním dechem... Mohu jen doporučit - a těším se na další díla uvedené autorky :-) /

03.02.2020 5 z 5