Tezaurus jazyka českého

Tezaurus jazyka českého https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112625/tezaurus-jazyka-cesk-112625.gif 5 8 4

Tematický tezaurus je zvláštní druh slovníku, který řadí slovní jednotky nikoli abecedně, ale podle významu. Podobá se slovníku synonym, jeho záběr je však mnohem širší. Podává souhrnný popis slovní zásoby jazyka prostřednictvím pečlivě voleného systému 885 pojmových kategorií. Každá kategorie zachycuje příslušný pojem různými slovními druhy z různých úhlů. Na rozdíl od abecedního slovníku, který popisuje význam slov, tezaurus ukazuje, jakými slovy lze daný význam vyjádřit. Je průvodcem po slovním bohatství jazyka. Tezaurus jazyka českého se skládá z vlastního slovníku a z rejstříku. ... celý text

Lastodont
13.04.2022 5 z 5

Tohle je bichle, kterou fakt musí mít každý, kdo pracuje s jazykem - novinář, tiskový mluvčí, spisovatel, překladatel, učitel češtiny.

Snoopi
04.02.2020 5 z 5

Výborná pomůcka pro toho, kdo chce precizně zvládat slovní zásobu... A je i zajímavé do něj jen tak nahlížet a "opájet" se slovy :-)

LenysekC
20.12.2017 5 z 5

Už dlouho pošilhávám po nějakém slovníku synonym. A buch - dneska mi přišel do ruky tenhle fešák. Mám chuť ho hned použít a vypsat sem všechna oslavná slova, ke kterým mě přivede. Spokojím se ale jen se třemi: splendidní, vycizelovaný, seslaný z nebe!

umbra
13.03.2013 5 z 5

Neocenitelná pomůcka pro každého překladatele a lingvistu.

čeština slovníky jazykověda, lingvistika

Aleš Klégr
česká, 1951
1989  93%Světem jazyků
2007  100%Tezaurus jazyka českého
2012  93%Morfologie současné angličtiny
1991  100%Znáte anglická slovesa?
1994  80%Znáte anglická přídavná jména?

Kniha Tezaurus jazyka českého je v