Sixtinka144 Sixtinka144 komentáře u knih

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Tahle kniha je opravdu něco jiného než autorčiny předešlé knihy. Celým příběhem se táhne temná atmosféra, ze které vás občas až mrazí. Ze začátku jsem byla lehce zmatená a dělalo mi problém se zorientovat a začíst, ale po pár kapitolách to šlo samo. Autorka vykreslila další úžasný svět, který je tentokrát ale opravdu zvrhlý a drsný. Hlavní hrdinka není úplně kladná postava, což mám ráda. I když má speciální schopnosti, stejně s ní nikdo nejedná jako s "vyvolenou" jak to tak v některých knihách bývá. Je zde hodně sakrasmu který miluju, takže to jsou další plusové body. Určitě knihu doporučuji minimálně 15+ (ideálně 18+, ale i já sama četla takové knihy, když jsem byla mladší :D)., protože je zde opravdu do detailu popsané násilí všeho druhu. Za mě je to zase něco originálního a určitě se chystám na další autorky knihy.

17.10.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Já ani nemám slov. Victoria Schwab je už od roku 2017 jedna z mých nejoblíbenějších autorek, protože její dualogie Divoká Píseň mi několikrát vyrazila dech. Právě proto, když jsem v knihkupectví zahlédla tuto knihu, neváhala jsem, a koupila si ji. Ale tohle? Kniha se čte sama, jemné strany vám mizí mezi prsty a vy potřebuje číst dál, protože je to krásně napsaný příběh. Fantasy je můj nejoblíbenější žánr a tohle je přesně to, proč miluju knihy. Celá kniha je zasazená do naše světa, takže se zde vyskytují i skutečné postavy, především malíři, filozofové, spisovatelé nebo váleční hrdinové. Dohoda s ďáblem je taky skvělé téma, a tady bylo briliantně popsáno. Příběh má krásné poselství a lze si z něj vzít hodně filozofie. Už teď vím, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, a že jsem jich už přečetla dost. Takže pokud jste tento skvost nečetli, děláte chybu.

02.10.2022 5 z 5

Rodina především Rodina především Karen M. McManus

Začátek knihy byl pro mě neskutečný porod. Nemohla jsem se začíst, postavy byly naprosto ploché, a nezajímalo mě, jak se příběh bude dál odvíjet. V tomto případě naštěstí, dočítám všechny knihy, ketré si koupím, takže i přes menší nechuť jsem se ke knize vracela, a jsem za to ráda. Někdy od poloviny knihy se to rozjede, začnou se zde odtajňovat indícije a celkově dostane kniha úplně jiný nádech. Pak už se mi četla opravdu dobře, zajímalo mě, jak se všechno stalo a i postavy mi přišly lepší. Co teda musím vytknout jsou jména začínající na A, protože jediného, koho jsem uměla ze sourozenců rozeznat je Allison, a to jen z toho důvodu, že byla jediná dívka:D Jinak konec byl nečekaný i trochu čekaný, ale co si budeme, tohle by se v reálu nikdy nemohlo stát, a proto mi to zkazilo celkový dojem z knihy. Ze začátku bych knize dala tak dvě hvězdy, skoro nakonci čtyři, ale hlavní zápletka byla opravdu zamotaná a neuvěřitelná, takže nakonec dávám zlatý střed, tři hvězdy.A taky se mi nelíbil "otevřený" konec. Od autorky jsem již četla jeden z nás lže a jeden z nás je na řadě a obě knihy jsou fajn.

19.09.2022 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nejprve mě kniha velmi bavila a oslovila. Mám ráda, když se řeší nějaká "záhada" a v průběhu mohu hádat, kdo co asi udělal a co se asi stalo. Tady by to asi taky bylo fajn, kdyby kniha neměla přes 450 stran. To je její největší kámen úrazu. Klidně by mohla být o více jak polovinu kratší. Tady ten příběh negraduje, vše se zde řeší dokolečka, až máte pocit, že čtete omylem stejnou část jako před dvaceti stranami. Autorka nepíše špatně, ale chybí tady nějaké napětí. Naopak se mi líbilo, jak zde bylo vyobrazeno "Hromadění" a to, jak je s ním hlavní hrdinka Erika propojená. Pokud ještě někde narazím na autorky knihu, možná ji dám ještě šanci, četla jsem od ní ještě Tři přání, které byli dost praštěné, ale bavili mě více, než tato kniha.

10.09.2022 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Od autorky jsem četla i její předešlé dvě knihy, a i proto jsem váhala, jestli si tuto mám přečíst. Dívka ve vlaku se mi moc líbila, je to jeden z prvních thrillerů, co jsem četla, a i možná proto, jsem z knihy byla nadšená. Ale její druhá kniha, Do vody je přesný opak. Celé to bylo zmatečné a nedávalo to smysl. Nakonec jsem se ale odhodlala a do třetí knihy jsem se pustila. Ze začátku jsem byla mile překvapena, kniha se čte opravdu skvěle, přečetla jsem ji na jeden zátah. Postavy byly také fajn, orientovala jsem se kdo je kdo. Taky musím pochválit mapu, protože jsem na ni nikde než ve fantasy knihách nenarazila, a tady byla. No teď k těm negativům. Četla jsem dál a dál, a nějak okolo strany 200 (což jsou dvě třetiny knihy) jsem si uvědomila, že kniha nepůsobí jako thriller ani jako detektivka. Vůbec to nemá takovou tu tajemnou atmosféru, která k tomu podle mého patří. Celou tu dobu mě absolutně nezajímalo, kdo koho zabil a proč, a to se mi zatím nikdy nestalo. Když přišel závěr, neříkala jsem si "Waau, to je tak dobře vymyšlené, tento vrah by mě nikdy nenapadl!". Reálně jsem si řekla jen, hm. Jediné, co se mi líbilo byl nápad ukradeného příběhu a celkové vyřešení, které se vám dostane až na konci, ale jen na jedné straně, takže ani to jsem si moc neužila. Knihu hodnotím průměrně, vlastně ani sama nevím proč.

06.09.2022 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Po delší době jsem přečetla opravdu originální knihu. Autorka nám zde představuje úplně nový svět, kde se z knih mohou stát krvelačné bestie. Vzhledem k tomu, jak moc všichni bookworms milují knihy, byl toto velmi chytrý tah. Příběh se čte velmi pěkně, na to, že je to autorka prvoti, zde nejsou nějak extra viditelné vady. Postavy jsou fajn, nejvíc jsem si oblíbila démony, a celkově vše, co se s nimi pojilo. Občas pokulhával děj, a točili jsme se malinko v kruhu, ale to se dalo překousnout. Jediné, co bych knize vytkla je hlavní zápletka, která nebyla moc překvapivá, naopak byla snadno odhadnutelná už snad od půlky příběhu. Já jsem ale stále spokojená, protože je to zase něco jiného, a jsem ráda, že autorce teď vycházejí další knihy, protože věřím, že se bude neustále ve své tvorbě posouvat a její světy a příběhy budou lepší a lepší. Za mě tato roztomilá prvotina stojí za přečtení.

05.09.2022 5 z 5

Zrazená Zrazená Kiera Cass

No, po prvním díle jsem se bála do dalšího pustit, ale už jsem ho měla doma, tak jsem se odhodlala. Hned na začátek musím uznat, že je to mnohem lepší, než první díl. Opět se to čte dobře, i když nějaké scény jsou poněkud zmatené a uspěchané. Přesto jsem si čtení dokonce užívala, hlavní hrdinka mi byla sympatičtější než v prvním díle, vedlejší postavy byli také fajn. Ale opět se stalo to stejné, jako u minulé knihy. Posledních 50 stran před koncem se všechno zase pokazilo, a autorka nám zde servíruje jednu nepravděpodobnou náhodu za druhou. Až jsem se u těch úryvků musela smát, absolutně nechápu, co to autorku napadlo. Příjde mi, že se snažila napsat bombastický příběh plný zvratů, co všechny posadí na zadek, ale příšerně všechno překombinovala, takže jsem si ve finále spíš řekla, co to bylo za špatný konec, než abych si řekla, wau, to byla pecka. Nicméně čtivost se tomu ubrat nedá, a až na podledních padesát stran, které bych vytrhla a spálila, to nebylo tak špatné, jako předešlí díl.

01.09.2022 4 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Věděla jsem, že od knihy nemám mít takové očekávání, protože jsem na ni viděla jen špatné recenze, ale stejně jsem se chtěla sama přesvěčit. Začátek knihy byl vážně dobrý, až jsem si říkala, co se těm všem lidem sakra nelíbilo. Autorka píše svižně, příběh je poměrně tenoučký, takže stránky utíkají rychle. Hlavní hrdinka byla takový střed, nemilovala jsem ji, ale ani jsem ji nenesnášela. Zajímalo mě, jak se to bude celé vyvíjet, a tak jsem četla dál. No tak nějak ve 2/3 knihy se to celé zlomilo. Musela jsem si dát pauzu od čtení, protože jsem nevěřila svým očím. Takhle uspěchanou zápletku jsem snad ještě neviděla, navíc vztahy mezi všemi postavami lítali nahoru a dolů, a ani jednomu z těch vztahů, ať už šlo o kamarádský či partnerský nebo mateřský, jsem nevěřila. Autorka to nesmyslně překombinovala, a nemohla jsem pochopit, jak mohla toto dílo napsat ta samá osoba, jako mou milovanou Selekci. Dávám tři hvězdy, protože více jak polovina knihy byla celkem v pořádku a užívala jsem si ji, ale kvůli konci musím souhlasit s věčinovým názorem, že tento příběh je opravdu propadák.

01.09.2022 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Od Shari Lapeny jsem četla všechny knihy, a většinou jsem naprosto nadšená. Začneme pozitivy tohoto příběhu. Autorka umí skvěle psát. Opravdu si myslím, že i kdyby psala o nějaké nereálné hlouposti, stejně by se mi to četlo dobře, protože ona to prostě umí. Většinu jejích knihy, včetně této, jsem přečetla na jeden zátah, protože se od toho nemohu odtrhnout a čte se to velmi rychle. Další fajn věc jsou postavy, které jsou taky velmi dobře napsané, i když ve většině případů to bývají naprostí blázni. Příběh je vyprávěn z mnoha pohledů, takže by se mohlo stát, že nevíte kdo je kdo, ale po pár úvodních stranách se podle mě hned zorientujete. Teď jdeme na to, co mi vadilo. Už u minulé knihy, Její konec, jsem vytknula konec. Tato kniha má přes 300 stran, něco se tam řeší, ale "velkolepé" odhalení přijde až na posledních pěti stranách, není pořádně vysvětlené ani dořešené. Jasně, je nám zde řečený motiv, ale nevidíme pachately do hlavy, takže nevíme, proč zrovna teď tohle udělal atd. Další věc, která mi vadí je až moc očividný vrah. Já teda skoro vždy vraha uhádnu, ale Lapena používá ve všech knihách pořád stejné vzorce. Vždy se nejméně ukazuje na člověka, co to opravdu byl, a proto lze vraha odhadnout velmi brzy. Takže tahle kniha pro mě byla spíše takovou jednohubkou, než nějakým super promyšleným thrillerem, ale stejně jsem si to užila, protože se to dobře četlo. Od autorka plánuji číst i další knihy, co ji u nás vyjdou, tak snad se teď někam posune, aby to nebylo tak stejnotvaré.

31.08.2022 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Tohle je jedna z nejhezčích knih, co v mé knihovničce mám. Knihy z Griša světa mají nádherné obálky, tahle kniha je nádherná i uvnitř. Krásné ilustrace doplňují každou jednu povídku, a dodávají tomu hezkou atmosféru. Já osobně mám povídkové díly velmi ráda, a ani tento mě nezklamal. Nejvíc se mi líbila první povídka, Ayama a trnitý les. Všechny "pohádky" jsou horrorové, a končí jinak, než bychom mohli očekávat, to se mi na tom velmi líbilo. Také musím vypíchnout poslední povídku, která je nejdelší, a to Když voda zpívá oheň. Je to v podstatě prequel k naší známé Malé mořské víle, kterou já naprosto zbožňuji, a proto jsem byla samozřejmě nadšená i z této povídky. Rozhodně tato kniha za přečtení stojí, i když to není klasická Bardugo, jako v jiných knihách. A ty ilustace jsou opravdu nádherné.

31.08.2022 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Jestli se mi první díl této série četl dobře, co mám pak říci o tomhle? Knihu jsem měla přečtenou za jedno odpoledne, protože jsem ji nemohla odložit. Jsou zde nové intriky, které autorka moc hezky rozvíjí, a vy jen se zatajeným dechem čtete dál, a fandíte svým oblíbencům. Tahle kniha má trošku jiný spád než ty předešlé, je zde hodně romantiky a sentimentality. Já jsem člověk, kterému to normálně nevadí, ale tady jsem si občas řekla, že by autorka nemusela být až tak hodná, viz konec knihy. Přesto ten svět naproto miluji, je skvěle napsaný, a i když se od něj autorka chce "odprostit" tak si myslím, že by si zasloužil ještě další knihy do této série. Celá atmosféra Griša světa je úžasná, a hrozně těžko se mi s ní bude loučit. Autorka má opravdu talent na psaní, takže mám v plánu se pustit do všeho, co ještě napíše. Za mě všechny Griša knihy jen a jen doporučuji.

29.08.2022 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Po dualogii Šest vran, jsem se trochu bála dalších knih, aby se v nich nezačala objevovat repetetivnost, nebo aby nezačali být nudné. Naštěstí se žádné zklamání nekonalo. Autorka se každou svou knihou zlepšuje, toto se snad četlo ještě lépe, než Prohnilé město. I když toto není tak napínavé a akční, stejně jsem si to naplno užívala. Jsem ráda, že je všechno v Griša světě propojené, a že je zde jednou z hlavních postav Nina. Možná bych klidně ocenila samostatnou knihu o ní. Jsou zde i nové postavy a nové problémy, které se musí řešit. Za mě je to opět ano, a už mohu s klidným svědomím říct, že s Leigh Bardugo nešlápnete vedle.

29.08.2022 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Sice stále nechápu jak, ale tenhle díl je ještě lepší než ten předchozí. Celý ten svět, který autorka vymyslela je úžasný, proto jsem ráda, že se rozhodla napsat i další knihy z Griša světa než jen samotnou trilogii Griša. Šest vran jsem četla se zatajeným dechem, u Prohnilého města jsem ani nedýchala. Knihu jsem nemohla odložit, protože mě zajímalo, jak to celé skončí. Inej, stejně tak jako v Šesti vranách, je moje nejoblíbenější postava, i když tady jsem si oblíbila i nové postavy. Všechno to má skvělou atmosféru, která to pozvedá na daleí úroveň. Teď už chápu, proč je u některých jedinců Bardugo nejoblíbenější spisovatelka. Za mě je sice stále královna fantasy Maas, ale na můj seznam oblíbenců se Leigh vyšplhala okamžitě. Mohu vám s čistým svědomím doporučit jak trilogii Griša, tak dualogii Šest vran, která je ještě lepší. Tyto knihy opravdu stojí za to, a už se těším, až se pustím do Zjizveného krále.

27.08.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Já jsem věděla, že tohle bude dobrý, ale až takhle? Velmi oceňuji, když je kniha napsaná z více pohledů, tady jich máme rovnou šest, a nemusíte se bát, že by se vám postavy nějak pletly. Autorka umí skvěle psát, a proto i tady výborně popsala všechny postavy dost charakteristicky. Příběh má své temné pozadí, které tomu přidává na čtivosti. Hned jsem si oblíbila Inej, ostatní se mi museli trochu více dostat pod kůži, ale netrvalo to tak dlouho a miluju všechny. Zápletka se mi moc líbila, konec je velmi otevřený, takže se hned vrhnu na druhý díl, protože jsem napnutá, jak to celé skončí. Je to úplně něco jiného než Griša série, takže jsem se trochu bála, ale je to ještě lepší.

21.08.2022 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Závěrečný díl Griši vás nenechá vydechnout. Hned na začátek chci uvést, že tento díl je bezkonkurenčně nejlepší z celé trilogie, je zde spoustu zvratů, problémů, lásky a přáteltsví. Miluju, jak se zde postupně odkrývá minulost všech postav, jak to do sebe všechno začínalo zapadat. Příběh, který vám objasnil umocňovače jsem četla se zatajeným dechem. Vlastně jsem celou knihu přečetla na jeden zátah, protože se od toho nešlo odtrhnout. Postavy se opět někam posunuli, neřímá, že jsem jim občas nechtěla dát facku, ale bavilo mě to. Svět je krásně popsaný, konec je možná pro někoho trochu moc, možná i pro mě, ale je to velkolepá fantasy kniha, takže za mě proč ne. Nutně potřebuju samostatné knihy na Temnyje a jeho maminku. Jsem moc ráda, že jsem se do tohoto magického světa konečně pustila, neudělala jsem chybu. Teď už se pustím do Šesti vran, které mají být ještě mnohem lepší, než tato série, nemohu se dočkat, a celý Griša svět vám mohu doporučit.

05.08.2022 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Byť se druhý díl lidem nelíbil tolik, jako první, já byla spokojená. Hned na začátku je nám představena nová postava, Nikolaj. Jeho charakter je skvěle napsaný, užívala jsem si všechny kapitoly s ním. Naše hlavní hrdinka se od prvního dílu dost psychicky, ale také svou silou, posunula na nový level. Také se mi líbí, jak je popisován svět Grišů, že na to autorka nezanevřela a nepopisovala jenom děj. Je tam opět spousta zvratů, některé čekané, některé ne. Já jsem knihu přečetla na jeden zátah, protože mě zajímalo, kam tento příběh bude směřovat. Konec druhého dílu vás nutí si přečíst třetí, stejně tak, jako tomu bylo u prvního dílu. Já jsem tímto světem učarovaná, a nemohu se dočkat na velké finále.

05.08.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Konečně jsem se dostala k úžasné autorce Leigh Bardugo, a absolutně si nemohu stěžovat. Spoustu lidí říká, že po Šesti vranách je tato série podprůměrná, ale já nečetla ani šest vran ani jsem neviděla seriál. Mám ráda vše od začátku, a proto jsem se pustila právě do Griši. Opravdu jsem učarovaná tím světem. Autorka vymyslela skvělý svět, který dává smysl, jsou zde samé intriky a lži, což v knihách miluji. Hlavní hrdinka mi je od začátku sympatická, líbí se mi, jak se postupně vyvíjí. Magii a schopnosti jsem ještě tolik nepobrala, ale stejně jsem nadšená. Rozhodně se plánuji pustit do druhého dílu, a pak i do ostatních autorčiných knih. Už se nedivím, proč je Bardugo pro spoustu lidí nejoblíbenější spisovatelkou. První díl za mě velké ano.

28.07.2022 5 z 5

Bez dechu Bez dechu Jennifer Niven

Z této knihy mám celkem rozporuplné pocity. Od autorky jsem četla jak Všechny malé zázraky, tak Tíhu vesmíru, a obě knihy se mi moc líbily. Proto když vyšel nový příběh, neváhala jsem a knihu si koupila. Začnu pozitivy. Nádherně popsaný ostrov, připadala jsem si, jako bych tam také byla. Moře, želvičky, plachtění, autorka opravdu umí psát, a skvělá atmosféra z knihy jen číší. To navazuje na druhou dobrou věc, a tou je čtivost. I když se tam zrovna nic moc neděje, stejně čtete dál, protože Niven umí psát velmi pěkně, stránky mi mizeli pod rukama. Nakonec se mi líbilo poděkování, kde se autorka svěří, že jí je tato kniha velmi blízká, a vychází ze skutečných událostí. Teď negativa. Celkově jsem se nějak nesžila s hlavními postavami, nebyla jsem zamilovaná do Miaha a Claude mě taky nějak více nezajímala. Taky je zde opravdu hodně hluchých míst, a ano, přečtete je rychle, ale nic se tam neděje a jsou to zbytečné strany navíc. Taky mě příběh nezasáhl tak jako ty dva přechozí, proto knihu musím hodnotit jako průměr. Věřím, že kdybych měla přečtených míň YA knih, líbila by se mi víc.

26.07.2022 3 z 5

Spřízněni volbou Spřízněni volbou Veronica Roth

Tuhle knihu budu nejspíš ještě dlouho rozdýchávat. Když jsem zjistila, že má vyjít další kniha od úžasné autorky Roth, ani chvilku jsem neváhala a knihu si hned předobjednala. Dostala jsem se k ní sice až teď, ale nejsem ani trochu zklamaná. Divergence je jedna z mých nejoblíbenějších sérií, Čáry života se mi líbili, ale druhý díl byl zklamáním. Ale tohle? Začnu zpracováním knihy, které je přesně takové, jaké mám ráda. Útržky z novin, tajné emaily, básničky a útržky rozhovorů. Všechno tohle v knize najdete. Vím, že někteří lidé na tyto "doplňující informace" nejsou, a proto se jim kniha až tak nemusela líbit. Já jsem nadšená, kapitoly se čtou nádherně, užívala jsem si každou stránku. Už nějakou dobu mě žádná kniha nenadchnula tak, jako právě Spřízněni volbou. Hrozně doufám, že u nás vyjdou další díly, tahle série si nezaslouží zapadnout. Celý ten svět je dost složitý na pochopení, a jo, nejspíš má nějaké mouchy, ale to třeba mně vůbec nevadí. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila hned, byla dosti atypická od těch běžných hlavních hrdinek. Také velmi oceňuji přátelské pouto, které autorka napsala opravdu skvěle, je zde i trochu romantiky, ale opět, dobře napsané. Takže podtrženo sečteno, jsem nadšená a doufám, že autorka bude dále pokračovat v tak jedinečných knihách jako doposud.

23.07.2022 5 z 5

Odvážná a smrtící přísaha Odvážná a smrtící přísaha Brigid Kemmerer

Tak nevím no. Autorka píše skvělé YA knihy, které se čtou jedna báseň. První díl této série se mi tak líbil, retelingů není nikdy dost, ale druhý díl byl jedno velké zklamání. Právě proto jsem se Odvážné přísahy bála. Nakonec to nebyl takový průšvih, kniha se čte velmi pěkně, tedy hlavně především kapitoly Rhena a Harper. Ostatní mě dost nudili a chtěla jsem je mít rychle za sebou, což se dělo. Bohužel nemohu říct, že by se celá série dostala do mých oblíbenců. Pokud vyjde i další díl, nejspíš si ho ze zvědavosti přečtu, ale asi po tom toužit nebudu. Za mě má autorka mnohem větší potenciál jako YA spisovatelka než fantasy, i když je ten svět vymyšlený opravdu hezky. Příběhu dávám 3,5.

20.07.2022 4 z 5