Sixao Sixao komentáře u knih

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Hodně zamotaný a propletený případ v závěrečném dílu série. Jedenáct let starý únos dítěte, rozsekané tělo v kufru auta, zmatky se záměnou identit. Forenzních stop hodně, ale množství osob zjištěných z DNA přinášelo jen další otazníky.

Jak Yrsa uvedla v rozhovoru, tento díl bude skutečně poslední: Šest dílu je moje maximální kapacita, co se tyče stejnych hrdinu. Budou mi chybět, ale člověk se od toho musí oprostit. Přijde mi to lepší, nez uprostřed další knihy zjistit, ze mě ty postavy nudí, rozpovídala se o svém uvažování nad ústřední dvojicí Sigurðardóttir.

24.03.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nic pro netrpělivé čtenáře. Audiokniha s délkou 45 hodin, skutečný čtecí resp. poslouchací maraton. Rok trvající vyšetřování, hodiny výslechů a rozhovorů se svědky a podezřelými. Veškerý postup vylíčený do všech podrobností. Ale stálo za to vydržet do konce. Vraha jsem neuhodla ani náhodou.

11.03.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Hódně rozvláčný styl psaní. Případ vydírání člena vlády a jeho podařené rodinky z vyšších kruhů, záhadný svědek vraždy, která se možná ani nestala a další vývoj v osobních vztazích Cormorana a Robin. Poslechnuto jako audiokniha. Typ knihy, u které se můžu věnovat pletení.

26.02.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Zatímco u předchozí Smrtící bílé bych pár stran klidně ubrala, tady mám jedinou opačnou výtku. Na poslední stránce mě mrzelo, že už to dál nepokračuje.

26.02.2023 4 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Na knihu jsem byla velmi zvědavá od dočtení série Sebastian Bergman a nezklama. Bavilo mě prostředí města na odlehlém severu Švédska u hranic s Finskem i jak se děj komplikoval a osudy postav proplétaly až k nečekanému závěru. Vyslechnuto jako audiokniha.

26.02.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Manželé Ahndorilovi se své věrné čtenáře snaží utáhnout na vařené nudli. Pavoukovi dávám 4 hvězdičky za čtivost a napínavost, jinak mám z knihy velmi rozporuplné dojmy. Saga s Joonou vykresleni jako jediní dva schopní kriminalisté a zbytek policajtů jako neschopní dementi. Joonova cesta je tady mrtvými kolegy přímo dlážděna. Zkrátka za blbost se platí. Stále stejný opakující se scénář hlavního zločince, který mu pokaždé vyjde a pak zázračně unikne v nepřehlédnutelném pick-upu s elektrickým navijákem, i když nad ním krouží zásahová jednotka s vrtulníkem. A takových momentů, které postrádaly logiku, je v knize plno. Jurek, jehož temnost byla tak nezměrná, až vylézá z hrobu. To už je také ohraná písnička. Nesmyslný hon na Sagu a Joonův závěrečný zákrok... Nebudu více spoilovat a kazit zážitek.

11.02.2023 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

(SPOILER) King je opravdu mistr ve svém oboru. Jeho vyprávění chytne a nepustí až k samotnému závěru. První povídka se mi líbila nejvíc. Hlavně ten překvapivý a optimistický konec. Paradoxně je příběh podán s lehkostí, jakoby se ani neodehrával v prostředí věznice. Povídka Nadaný žák nabrala děsivý vývoj a opravdu jsem do poslední chvíle doufala, že se to vše ještě nějak urovná a vrátí k normálu. Vyvrcholení bylo o to víc šokující a smutné. Další povídka vypráví hlavně o přátelství čtyř kluků, kteří se v parném létě odhodlají najít mrtvolu pohřešovaného chlapce jejich věku. Nějaká zlověstnost při jejich dobrodružné cestě číhá za každým rohem. Ani jejich rodinné poměry nejsou zrovna růžovým obláčkem. Obecně dost špatně snáším násilí páchané na dětech. Tady ho není zrovna málo. Rozhodně kniha, která bude doznívat delší dobu.

03.02.2023 5 z 5

Muž z Vinci Muž z Vinci František Jílek

Velmi zajímavá exkurze do života vskutku renesanční osobnosti. Kniha dle dochovaných záznamů citlivě přibližuje okolnosti vzniku známých děl jako např. Klanění tří králů, Svatý Jeroným na poušti, Madona ve skalách, Poslední večeře, Dáma s hranostajem, Mona Lisa nebo Bitva u Anghiari. Leonardo úspěšně obsáhl celou řadu profesí: malíř, sochař, konstruktér, architekt, spisovatel, vynálezce a dokonce režisér. U mnoha jeho vynálezů předběhl svou dobu o stovky let.

22.01.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Nejslabší kniha od Hartla. Dokud ještě byla na scéně Jelena, byla to celkem zajímavá love story. Pak už jsem u toho víceméně trpěla. Odkládám nedočtenou.

01.01.2023 2 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Stmívání. S upírskou ságou jsem se poprvé setkala ve filmu. A jako pro Bellu a Edwarda to byla láska na první pohled. Ano, všechno je to správně přitažené za vlasy. V široko daleko nejzamračenějším a nejupršenějším městečku Forks se usadila rodina Cullenových. Jsou nadpřirozeně krásní a pohádkově bohatí. Ze slunného Phoenixu se sem přistěhuje studentka střední školy Isabella Swanová. Edward Bellu extrémně přitahuje. Její závislost je až patologická. Bella má pro Edwarda také neodolatelné kouzlo. Až na to, že je to upír a od prvního bližšího setkání musí bojovat se svou touhou Bellu zakousnout. A tak se lev zamiloval do beránka. Až na půdu romantická love story začíná :)

28.11.2022 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Yrsu jsem objevila letos v únoru a její knihy mě zaujaly natolik, že mám teď v říjnu přečteno všechno, co u nás zatím vyšlo. U téhle knihy jsem musela ponocovat, abych se dozvěděla rozuzlení a zejména osudy dvou ztracených chlapců. Místy byla kniha správně mrazivě strašidelná až hororová. Napětí jsem si užívala, jen jsem pak měla mnohem větší potřebu svítit. A podívat se do dveří otevřených do chodby taky nebylo jen tak :) Závěr u Benniho a Bernóduse byl vcelku uvěřitelný a méně zašmochrdaný než např. Plavba smrti. Ostatní záhady by si zasloužily podrobnější vysvětlení. Těším se na další Yrsiny knihy.

11.10.2022 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Výborné, prostě Peter May v nejlepší formě. Jeho detektivky mají často přesah do historického románu a to mě na jeho knihách baví. Pod vyvráceným stromem v jihozápadní Francii jsou nalezeny kosterní pozůstatky německého důstojníka. Enzo už v důchodu je přizván k objasnění jeho úmrtí. Zároveň se pustí do vyšetřování čerstvé vraždy, ke které došlo poblíž nálezu z druhé světové války. Případy, které dělí více než 70 let, se staly na jednom místě nikterak náhodně. Nechybělo napětí ani romantika v příběhu Georgette a Paula. Potěšila mě připomínka ostrova Lewis a více zmínek o oblíbených místech pana spisovatele. Děj se hodně točil kolem slavného obrazu a uměleckých galerií. Letos na jaře jsem při návštěvě Paříže prošla i Louver. O to víc jsem si čtení užívala.

16.08.2022 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Strašidelná panenka vylovená z moře, dva mladí cizinci stanující na Islandu, zavražděná Dísa, její tajemná dcera Rósa na útěku, ostatky těl, které vyloví ze dna moře Huldarův tým, případ zneužívání v dětském domově, na kterém se podílí Freyja, a zavražděný bezdomovec. To vše spolu nejdříve zdánlivě nesouvisí, ale postupně se ta záhada odkrývá a dozvídáme se, že naopak všechno souvisí se vším. Kniha mě bavila od začátku do konce, jen hlavní motiv mohl být o něco originálnější. A potěšil mě úplný závěr u Freyji a Huldara :)

14.08.2022 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Pokračování série je opět výborné. Děj se točí kolem obchodu s bílým masem a nucené prostituce. Nechybělo napětí a akce. Místy je kniha docela brutální. Mám jedinou výtku. Chápu, že autorka záměrně sbližování Avy a Luca natahuje, ale už mě to rozčilovalo.

02.08.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Kniha mi přijde slabší než předchozí díly. Morck řeší případ během covidových omezení. Sympatické bylo, že k nošení roušek zaujímal stejný postoj, jako u nás většina. Starý případ s hřebíkovačkou opět na scéně. Adler-Olsen měl vždy tendenci přehánět, tady mi to přišlo už moc. Zklamalo mě, že vrah byl odhalen asi ve 2/3 knihy. Nějak jsem postrádala napětí. Navíc otevřený konec.

20.07.2022 4 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Série má bohužel sestupnou kvalitu. První díl mě bavil nejvíc, tohle pokračování jsem pomalu měla problém dočíst. Od půlky bylo jasné, co se Aldě stalo. Závěr tedy nepříliš překvapivý, děj překombinovaný a chyběl prostě Matthias. Yrsa napsala lepší knihy.

21.05.2022 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

"Víš," svěřoval se Arthur, "v takovýchle chvílích, jako třeba když jsem uvězněný ve vogonské přechodové komoře s chlapem z Betelgeuze a čeká mě smrt zadušením v hlubinách kosmu, si vždycky přeju, abych byl poslouchal, co mi maminka říkala, když jsem byl malý."
"Proč? Co ti říkala?"
"Nevím, neposlouchal jsem ji."
"Aha." Ford si dál pobrukoval.

17.05.2022

Hodina ticha Hodina ticha Ivan Klíma

Knihou jsem se prokousávala těžce a dlouho. Je to smutné čtení. Ale je dobře, že takové knihy podněcující k zamyšlení existují. Počátky komunismu u nás je potřeba chápat v kontextu doby. Myšlenka spravedlivého rozdělení bohatství ve společnosti formou kolektivního vlastnictví nevznikla jen tak. Věřím, že v poválečné době to řadu lidí nadchlo a byli plní ideálů. Pamětníci o tom nakonec sami takto vyprávějí. Bohužel se slzami v očích, protože následnou dobu násilného zestátňování, zneužívání moci a teroru si rozhodně nepřáli. Vlastní omyl a ztrátů iluzí pocítilo i hodně postav v knize. Velké množství lidí nesouhlas s režimem vyjadřovalo tichým mlčením. Doufám, že žádná další éra ticha tady nenastane.

11.05.2022 4 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Zpočátku to vypadalo na velkou duchařinu a bála jsem se pak jít v noci potmě. Naštěstí se pak objevil Mathias a u jeho špičkování s Tórou jsem se mnohokrát zasmála. Příběh Kristín pro změnu dojímal. Celkově slušná detektivka za 4 hvězdičky. Jsem zvědavá na pokračování, jen se obávám, že bez Mathiase to nebude ono.

10.04.2022 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Tak to byl mazec! Zhruba do půlky mi připadalo, že jsou vrazi tentokrát nějak moc naivní a příliš snadno dopadnutelní. To jsem ještě netušila, jaký uragán čeká na dalších stránkách. Tahle dvojice autorů ze Švédska dokáže mistrovsky způsobovat čtenářům naprostý šok. Musím to teprve vstřebat. Možná jsem si mohla čtení pomaleji dávkovat, ale nešlo to jinak. Fanoušci této série to pochopí :)

06.04.2022 5 z 5