Sitth Sitth komentáře u knih

Tristanská občanská válka. Část druhá Tristanská občanská válka. Část druhá Jan Kotouč

Pokračování dílu prvního, víc k tomu asi nejde napsat. Autor pokračuje ve stejných kolejích, kvalitně, děj se nerozplizává, stránky se otáčí skoro samy. Prostě další povedený díl ze Sektoru Hirano. 5/6 hvězd

15.09.2021 4 z 5

Tristanská občanská válka. Část první Tristanská občanská válka. Část první Jan Kotouč

Historka na začátek: Tuto knihu jsem velmi dlouho sháněl, nebyla k sehnání a dokonce se mě pokusili dva podvodníci na FB napálit. Po půl roce se na fb profilu autora objevila jeho fotka s touto knihou z jednoho antikvariátu. Poprosil jsem ho o kontakt na antík a nakonec to klaplo a dokoupil jsem tam celou sérii Sektoru.
K hodnocení: Další výborný díl ze zatím velmi se dobře vyvíjející sérii Sektor Hirano. Musím konstatovat, že knihy jsou díl od dílu lepší. Na české scéně skoro zjevení. Doporučuji a dávám 5/6 hvězd.

29.08.2021 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tak konečně dílo tohoto autora, kdy chápu, že je pro mnohé světový fenomén. U Kinga mám problém, že v jeho množství knih mě zaujme třeba každá 5, ale zrovna tento příběh je parádní a řadil bych ho do top 5 v jeho repertoáru.
Dost mě zaujala i poznámka autora, že tento příběh psal nadvakrát, první pokus mu nevyšel a vrátil se k němu po mnoha letech.
Dávám 6/6

11.08.2021 5 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Když si chcete odpočinout od klasické fantasy či sci-fi a přečíst si nějakou oddechovku. Nu proč ne.... Sice závěr byl trošičku pro mě matoucí, ano přiznávám, že ač je to u tohoto druhu k nevíře, tak scéna s vyskakujícími Deux ex machina na poslední kokosové výpravě byla pro mě trošičku složitá.... :D
Zde velmi snížím stupnici hodnocení, ale u této "vážné" kategorie to tak prostě musí být a dávám 4/6

10.08.2021 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Hurá další příběh oddělení Q, řekl jsem si a šel jsem na to. Ale.... po pár stránkách jsem si říkal, wtf, to snad nebude oběť 2117 ale oběť dnešní doby - uprchlíci, rasismus blá blá blá...
Ale vydržel jsem a začalo to šlapat. Samozřejmě je velkým tahákem odtajnění Assadovi minulosti, ale jinak ruku na srdce, celkově to skřípalo jak nenamazané dveře. Linka s vyšinutým mladíkem byla pro mě úplně zbytečná. Finální scéna na náměstí - přípravy jak blázen a nakonec sejmou pár lidí a ani to neudělá booom? No to snad ne, to by i Pat a Mat udělali větší párty....
Nooo, dávám 4/6 a to jen z nostalgie a za Assada....

Příliš blízké setkání Příliš blízké setkání Jan Kotouč

Krátké navázání, skoro by se dalo říct obsáhlejší povídka, volně navazující na události prvního dílu. Pro mě o fous lepší než jednička, příběh není zbytečně nafouknutý, aby čtenář dostal tlustší knihu a díky tomu děj pěkně odsýpá. Sice mi trošičku nesedí podoba Hunů, ale na druhou stranu, proč ne, aspoň jsem byl překvapen a není to nějaký klišé "bubák"
Dávám 4/6 a hledám 3.díl.

Pokračování diplomacie Pokračování diplomacie Jan Kotouč

První setkání s tímto autorem a na poměry našeho malého rybníčku české sci-fi pro mě velmi slibné. Je příjemné, že u klasických vesmírných bitev, které nesmí chybět a musím konstatovat, že Kotouč se s tím tedy nepáře a kosí osádky plavidel jak čtvrtý jezdec apokalypsy v rauši, nám autor nabízí i diplomacii a zákulisí jednání. Na první díl série velmi slušné, dávám 4/6 a těším se na další díly.

Turnus Turnus Hugh Howey

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Začátek zajímavý, ale jak jsem se propracovával dále, tak jsem se místy musel nutit, abych knihu neodložil, přišlo mi to zmatečné, jako kdyby měl autor v hlavě pár povídek a spojil je do jedné knihy. Příběh sila 1 mě asi nudil nejvíce. Ale jak jsem se s radostí dostával ke konci knihy, tak mi to začalo být líto. Ale až tak na posledních 20 stránkách, asi když to začalo postupně zapadat do sebe a bylo mi jasné, že i když mě tato kniha zas tolik nechytla, tak mi svět Sila bude přeci jen chybět...
Dávám 4/6 a Prachu dám šanci, snad se vrátíme k ucelenému příběhu...

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Není to špatné, není. Styl psaní velmi příjemný, děj se odsypává, postavy příjemné. Sice vyšetřovatelé mají více štěstí než rozumu, ale nezařazuji to mezi tuctové detektivky. Je pravda, že poslední dobou se kvalitních sérií vyrojilo spousty a je kam šáhnout, ale tímhle určitě nezvolíte špatně. Dávám 4/6

09.07.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moje již několikátá série různých vyšetřovatelů a ač nerad, tak kdybych to neposlouchal jako mluvené slovo, tak musím říct, že bych asi měl problém to dočíst. Žádná nová myšlenka, děj předvídatelný. Není to napsáno špatně, ale na Harry Hola, oddělení Q a jiné to prostě nemá. Vrah pro vnímavější čtenáře znán dopředu a to je jen jedna z mála chyb. Dávám 3/6
P.S.: Ale druhému dílu asi ještě šanci dám...

09.07.2021 2 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Pro mě po mírném zklamání z Čaroprávnosti návrat na správnou vlnu a opět je to ten starý dobrý Pratchett. Tento díl je pro mě velmi zábavný a příběh nám opět trochu více odhalí princip fungování Zeměplochy, aby ho pak zas někdy autor rozmetal a vymyslel ještě větší šílenost. Zatím mě to baví a pokračuji na 5.díl. Dávám 4/6

24.06.2021 3 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Další dobrá kniha z éry dnes již "klasické" scifi. Samozřejmě se člověk musí trochu odprostit od faktu, že je kniha psána v roce 1973, takže "slyšet" cvakání tlačítka rec na kazetovém záznamníku, když kapitán Norton nahrává zprávy, je trochu úsměvné, ale jinak je to velmi nadčasová kniha. Až jsem měl někdy pocit, že z této knihy brali inspiraci tvůrci seriálu Invaze.
Dávám 5/6 hvězd.

24.06.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak tohle bylo pro mě utrpení. Po natěšení z prvních dvou dílů jsem si předobjednal třetí a těšil se jak malé dítě. Ale musím bohužel konstatovat, že marně. Přijde mi to jako bloudění raněné laně. Prvních 100 stran jsem si říkal, že se to snad rozjede a 2/3 stránek přemýšlení Ilan dokola a dokola a dokola bude konečně za námi. U 200 jsem nevydržel a přečetl si tady ze zoufalství pár recenzí, kde bylo napsáno, že po 200. stránce se to rozjede. Bohužel.
Mám pocit, že kniha zaplula do kolejí adult fantasy, kdy nás autorka oblažuje niterními pocity hlavní hrdinky a to pořád dokola. Popravdě jsem mnohdy přeskakoval odstavce jakmile začala Ilan přemýšlet.... 25 to moc nezachránila a 10 dní po přečtení si už ani skoro nepamatuji klišé závěr s přerodem hrdinky do něčeho zvláštního... Takže za mě 2/6 hvězdiček. Ale ano, další díl si koupím, abych to měl aspoň jako komplet v knihovně.
P.S: Ještě jednou uslyším: "Do prasečí řitě!" - tak si snad ustřelím hlavu. To je takový problém vymyslet aspoň dvě kletby a střídat je??

31.05.2021 1 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

3.díl Zeměplochy je pro mě trošičku zklamání, nevadí mi, že v knize už není Mrakoplaš a Dvoukvítek, ale drobet mi vadí nahrazení Zavazadla kouzelnou holí, což mi příjde jako opakování, které nemá autor zapotřebí. Děj pro mě nemastný neslaný se zmatečným závěrem.
Hlášky pořád klasicky dobré, svět je rozšířen o další pěkný kus Zeměplochy, ale nedá mi to a hodnotím tento díl jakožto slabší a proto dávám 4/6

25.05.2021 3 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Já tento příběh prostě beru tak, jako kdybych skutečně seděl večer u piva v hospodě s Kronikářem, Bastem a Kvothem a poslouchal jeho vyprávění u praskání ohně v krbu. A proto se mi líbí to pomalejší tempo. A to díky autorovo stylu psaní. Jinak by to bylo trošičku utahané.
Mám pocit, že na to, že jsem v polovině knih celého příběhu, tak nevím, jak hodlá autor stihnout všechny ty načaté příběhy Královraha apod. Nu jsem zvědav, zda autor udrží kvalitu i nadále a ve dvou zbývajících dílech nevychrlí zbytek příběhu na úkor kvality.
Není to top příběh, ale 5/6 si jistojistě zaslouží.

11.05.2021 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Dobrodružství Mrakoplaše a Sedmikvítka pokračuje a jízda jede dál. Oproti 1.dílu dostáváme ucelený příběh a je to znát na celistvosti příběhu. Přibývají další a neméně zábavné postavy a celkově je tento díl ještě o fous lepší než Barva kouzel. 5/6

11.05.2021 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Tak konečně jsem dozrál a velká A´tuin otočila hlavou a mrkla i na mě. Pratchetta jsem zkoušel číst už dvakrát, protože kdo ho nečetl, jakoby nebyl, že? a vždy jsem knihu odložil, protože mě nezaujala. Ale asi to chce holt čas a každý někdy dospěje do stádia, kdy přestane brát vše kolem sebe tak vážně a v tu chvíli se mu svět Zeměplochy otevře se vší nádherou.
Já si myslím o sobě, že mám velký smysl pro humor a velkou fantazii, ale doteď kroutím hlavou, kde autor chodí na ty geniálně prostoduché ale zároveň vysoce sofistikované vtipy. Bál jsem se , že ta studnice musí časem vyschnout, ale zatím to jede a šlape.
Takže i když kniha je jen pár povídek, které dohromady dají jakýs takýs příběh, je to zábavné, má to šmrnc a hlavně to není blbé!
Doporučuji a jsem rád, že ten čas nastal! 5/6 hvězd

03.05.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Původně jsem si myslel, že autor jen vytěžil období pandemie Covidu a proto pro mě bylo překvapením, že kniha vyšla již v roce 2020. Ale třeba to tak bylo a autor zacítil příležitost s nástupem nemoci a rychle knihu splácal na koleně a poslal do světa. Protože ono to tak místy dost vypadá.
Začátek knihy se mi opravdu líbil, kdy autor popisoval karanténu Londýna, spalovny a nemocnice, ale od druhé poloviny knihy to začalo skřípat jak špatně namazané Londýnské oko. Závěr byl na můj vkus přehnaný hlavně díky Pinkiemu a jeho prahu bolesti.
Takže dávám 3/6

UPDATE: díky uživatelce FejKýý, která mi poslala zprávu s informací, že autor napsal tuto knihu už v roce 2005, jsem si rozšířil obzor. Děkuji. Ale nic to nemění na hodnocení, prostě mi to přišlo trochu přitažené za vlasy v závěru...

20.04.2021 2 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Je začátek dubna 2021 a začínám číst tuto knihu, venku je krásně, 18 stupňů a vypustili jsem naše letošní telata s matkami ven na pastvu, protože jaro je tady! Sedám si do gauče a otevírám knihu V ledovém sevření, večer přichází ledový vítr, -4 a sníh. Rychle letím házet slámu na pastviny, aby si telata měla do čeho lehnout....
Tak to tak historka na začátek. :D
Po nadchnutí po prvním díle, jsem se opravdu na druhý díl těšil. Už trošku chybí prvek překvapení a čtenář má nastavenou sakra vysoko laťku, tak se bojím, abych ji nemusel podlézat.
Opět jsem knihu přečetl během tří dnů, trošku podezřívám větší font použitého písma, nebo fakt nevím, jak můžou ty stránky tak rychle letět!
Popravdě, trošku mě tam tahají za oči, uši i nos medvědi a opice, ale asi proč ne, nemusí být všude fauna typu Vetřelec. Ale přeci jen mi trošku více sedl první díl, kdy autor se drží strohých "faktů" (nevím, zda se dá v oboru sci-fi psát o faktech) a tolik nepouští svojí fantazii na špacír. Obávám se, aby to nepustil na plné grády a ve třetím díle se nedočkaly jednorožců v diamondbacku.
Ale celkově jsem velmi spokojen, laťku autor nepřeskočil, ale svižně přelezl a ještě se pak hrdě narovnal! Těším se na další díl a dávám 5/6 hvězd.

14.04.2021 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Tuto knihu je pro mě velmi těžké hodnotit a to z několika důvodů.
1. před lety mi ji kamarád doporučil, prý je vynikající. Bylo to v době žní, takže jsem si ji našel jako mluvené slovo, ale jelikož byla namluvena pro mě velmi nepříjemným způsobem, tak jsem ji po půl hodince vzdal a odložil jakožto blbost a kamarádovi se Jménem větru vysmíval.
Letos se mi dostala do ruky a k přečtení mě přemluvila velmi dobře udělaná obálka ( né není to tím polonahým vlasatým trubadůrem) :-)
2. Abych hodnotil objektivně musel bych se odprostit od hromady fantasy knih, které jsem již za svůj život četl. Protože kdybych se neodprostil, musel bych konstatovat, že se jedná o tuctovou klišé knihu o vývoji nějakého chudáka hrdiny někde na univerzitě čar a kouzel v nějakém neoriginálním světě.
Ale kdybych se dokázal vžít do role čtenáře, který je ve fantasy nový (kéž bych někdy utrpěl amnézii a mohl některé perly číst znova), tak bych knihu hodnotil jako vynikající.

Takže když to vezmu zlatou střední cestou: prvních par stran jsem byl zaujat příjemným stylem psaní a stránky pěkně ubíhaly, ale bohužel v prostřední části knihy (nebudu spoilerovat kde), děj prostě ztratil spád, autor se dostal do kolejí nám známých z jiných děl a kniha mě pomaličku přestávala bavit, za mě balast. Ale naštěstí jsem vydržel a kniha se dostala do svého závěru, který mě opět zaujal a jistě se pustím za čas do druhého dílu.
Budu krutý a nemilosrdný a dám 4/6 (dal bych 4,5 ale jen díky krásnému vydání knihy od Arga, to se opravdu povedlo)

05.04.2021 3 z 5