simca9342 simca9342 komentáře u knih

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Přečtená před lety .

Dvě dívky v časové smyčce, jedna budova skrývající noční můru. Izzy, která nikdy neměla možnost poznat vlastní matku a otec zemřel, má po těžkých dobách snad konečně štěstí. Práce pro místní muzeum je pro ní to pravé - dostane se na místo, u kterého by jeho existenci nepředpokládala ani v tom nejhorším snu. Psychiatrie je v dnešních dobách doufám úplně jiným místem, než jakým byla popisovaná v knize. Mladé děvče najde zaprášený a léty zažloutlý deník bývalé pacientky Clary C.
Metody léčení pacientů, které si Izzy přečte jsou těžko představitelné.
Není divu, v ručně psaných zápiscích se nacházíme v minulém století, konkrétně r. 1929 a personál tehdy asi nic jiného než elektrošoky a přísný režim neznali. Hlavně ne k těm s mentálním postižením. Clara byla narozdíl od ostatních zdravá, ale skončila tam, kde si podle přísných rodičů zasloužila být. Na nabídku k sňatku s bohatým ženichem řekla ne, milovala přece někoho jiného. Její příběh odhlalujeme Isabellinýma očima a sledujeme ten její. Mohou mít dvě skoro stejně staré holky jiný pohled na svět? Historický román o době, kterou můžete znát leda tak z dějepisu.

15.01.2023 5 z 5

Pan Tau a tisíc zázraků Pan Tau a tisíc zázraků Ota Hofman

Před lety jsem četla v lázních, knihu jsem si mohla vzít i na pokoj :)
Objevila jsem jak kouzlo příběhu tak později i filmu s panem Ottou Šimánkem v hlavní roli, který před více než třiceti lety zemřel. V několika filmech ztvárnil nezapomenutelné role, které zůstanou v dospělých a dětských divácích, i když už herec nežije.
Příběh plný magie , ale hlavně vyplněných dětských přání a s nimi spojené trapasy v několika rodinách , která má na svědomí pán s kloboukem indisponovaný hlasem mě vtáhl do děje a já za pár dní knihu nerada vracela zpět do poličky.

14.01.2023 5 z 5

Barrandov pod vlajkou hákového kříže Barrandov pod vlajkou hákového kříže Miloš Heyduk

Malý ilustrovaný průvodce provede čtenáře Barrandovským ateliérem, jeho působením během 2.sv. války a slavnými herci,kteří už nejsou mezi námi. Dozvíte se mnohem více. Třeba jak to bylo s osudem Lídy Baarové a její sestry Zorky Janů, kinematografii a programem kin za dob temna nebo jaké filmy v té době byly slavné, teda jaké se vůbec mohly hrát. Slavná éra ateliéru první republiky čeká na své příznivce :)

Až moc blízko Až moc blízko Eleanor Moran

Mia - psycholožka , i když je to práce dost náročná, ma své postupy jak se sem tam odreagovat. Jeden netradiční se naskytne ve spojitosti s tragédií. Miina kamarádka Lysette je v šoku: Její nejlepší kamarádka spáchala sebevraždu skokem ze střechy domu . Mia později ale zjistí, že tam nejede jen jako psychická podpora kamarádky. Musí změnit plány a několik týdnů zůstane ve službách místní policie, protože kolem ní se začnou dít věci...

42 dnů 42 dnů Silène Edgar

Příběh sourozenců z bohaté rodiny, které rodiče pošlou k příbuzným o celý měsíc dříve než končí škola musí být fajn čtení. Ale.. válka v něm taky hraje roli, i když to z něho nejde poznat. Z místa, které má na starost strýček John se vyklube Ústav pro mentálně handicapované. Pacienti jsou milí, oblečení jako postavy nebo věci, kterými si mysli, že jsou . Ale něco je jinak. Hodně jinak . Proč nejsou spolu s rodiči a co to říká pan, který "je" Ludvík XVI o vlcích?
Vyprávění pro děti o válce a tom , jaké to je být Žid za nacismu a ještě k tomu malé nevinné dítě.

Modrooký chlapec Modrooký chlapec Danielle Steel

"každý si zaslouží získat šanci."
Tentokrát z jiného, ale také smutného tématu. Ginny žije sama. Před třemi lety , ale tomu tak nebylo. Měla milujícího manžela a malého synka . Předvánoční autonehoda je ale stala život. Jejich společná fotografie dodnes zdobí krb. Ginny se s tím pořád nedokáže vyrovnat, smířit. Smrt Chrise a Marka si dává za vinu. Do jejího života ale v doslova život ohrožující chvíli vstoupí Modrásek - Malý chytrý kluk s neobvyklým jménem, ale smutným příběhem. Dokáže Ginny skloubit náročnou práci v humanitární organizaci spolu s péčí o malého sirotka?

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

První kniha od autorky, další seznámení. Nekončíme, v přátelském "rohovoru" budeme jistě pokračovat.
Henjo - čínský výraz pro ženy moře . Umí se potápět do velkých hlubin a lovit plody moře v jeho vodách.
Ale o tom tahle kniha není. Je to hlavně příběh stare ženy, která se ve vzpomínkách, které nejsou zrovna hezké vrací do dob, kdy žila jako malá s rodinou a babičkou ve velkém domě. Ve vesnici, kde stejně jako většina obyvatel patřila k jedné ze 7 společenství potápníků. Kromě porce odvahy k prvnímu potopení se musí skrývat před japonskými vojáky. V čase jsme se přesunuli do r.1938- Japonci napadají vesnice a místní Korejce kromě jídla připravují o životy. Vzpamatovat se z takového masakru trvá rok, ale děj po útoku žraloků postupně dostává opět klidný nádech moře . Doporučuji!

Pravé domácí Pravé domácí Ivanka Devátá

Superhumorné trapasy a životní osudy a vtipy o dětech a dospělých. První seznámení s autorkou před dvěma lety :-)

Až se mě dcera zeptá Až se mě dcera zeptá Halina Pawlowská

Vtipná a originální kniha o životě autorky a její rodiny. Plna chutných receptů a rad jak správně vařit. Ale trochu jiný humor než jaký od ní znám...

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Jedna rodina , deset dalších vztahových a
osudových příběhů. Byly by úplně běžné , kdyby v ději nezuřila 2. světová válka a rodina Kurcových nebyla židovská. Přestože kvůli své národnosti jsou jak už z hodin dějepisu víme lidé "nežádoucí", ti, kteří neexistují, snaží se skrývat pravou identitu, i když to není jednoduché musí se rozdělit a jít každý svou cestou. Nebo jak je to v příběhu se členové rodiny snaží spojit, aby společně bojovali proti gestapu a hlavně transportu, který by znamenal bohužel doživotní rozloučení..
Hodnocení: 5⭐
Zajímavosti:
Kniha je v závěru některých kapitol doplněna o data události v konkrétním roce, které zrovna prožíváme v určitých kapitolách s hlavními hrdiny knihy.
- Zajímavé je také to že příběh byl inspirovaný životním příběhem autorky ,která má předky, kteří přežili. Víc asi psát nemusím...

14.01.2023 5 z 5

Příběh Operace Valkýra Příběh Operace Valkýra Ian Kershaw

Útlá publikace vypráví o jednom ze 42 atentátů na Vůdce . Nejen odhalení atentátníka a následky atentátu, ale zmínky o Bílé růži, Hitlerových cestách nebo přiložených dokumentech o popisu atentátu, výpisy Hitlerova projevu nebo výňatky ze soudního procesu a fotografie přináší tato knížka.

Marnotratný syn Marnotratný syn Danielle Steel

Přečtená loni.

Peter- manžel a táta dvou potomků- má konečně v životě štěstí. Ale na hodně krátkou dobu. Hospodářská krize dopadne na kolegy z práce, lidi z okolí, ale nejvíce na něho. Z bohatého muže se stal během pár dní skoro bezdomovec. V okamžicích přemýšlení nad rodinnou budoucností , se vrací do dětství. Rodiče se viděli v mladšim bratrovi Michaelovi a Petera vnímali jako zbytečného , černou ovci rodiny. Peter se po letech odhodlá k setkání s někym koho nechtěl vidět. Ale okolnosti krize ho donutí se nad sebou zamyslet. Čas setkat se tváři v tvář nadešel... Jak se sourozenci dají dohromady?

Vévodkyně Vévodkyně Danielle Steel

Jako bych četla Jako v pohádce od stejné autorky. Akorát tady je to vše realističtější. Angelice zemře matka hned po jejím narození a o pár let později to ani s otcem nevypadá moc dobře. Když i on zemře, ocitne se Angelika pod rukama svých ziskuchtivych a zákeřných bratrů a její rodiny. Stejně jako Popelka a Camilla bude nucena opustit domov. Skončí jako chůva několika dětí. Právě ji baví, ale není to to, co by od života čekala. Po nečekaných událostech zakotví v Paříži. Tam se seznámí s mladou dobitou ženou, z jsi ho vyprávění zjistí, že neměla šťastný život. Otevřou si Le Boudoir- luxusní nevěstinec s významnými klienty , kde budou zaměstnané ženy s podobnými osudy jako ony dvě. Angelika ale i přesto žije na okraji společnosti. Podaří se ji někdy vrátit se na rodné panství Belgrave zahalené tajemstvím a zášti?

Zrychlené okamžiky Zrychlené okamžiky Jarmila Marie Skalná

Další vydané dílo od autorky pohybující se na dvou kontinentech zároveň mi připomíná slavný Dekameron.
Deset povídek, deset životních okamžiků ve zrychleném sledu , deset nahlédnutí do života několika lidí. Autorka umí dobře nastínit situace v povídkách a vcítit se do jejich pocitů, takže se jeji čtenáři cítí jako přímí účastníci a prožívají děj, jakoby v knize opravdu byli. Potěšilo mě, že v některých povídkách spisovatelka spojila citlivá témata války a rodinných vztahů dohromady.

Nora Nora Jarmila Marie Skalná

Můj první recenzenční výtisk od paní autorky.
Citlivě napsaný příběh o hledání sebe sama. Mladá Nora má problémový vztah s rodiči, protože se skoro pořád hádají. Proto se začne hodně bavit se svým bratrancem. Ten ji dává podporu, která se ji doma bohužel nějak nedaří najít. Nora se snaží pochopit svět a získat zpět své okolí a příbuzné. Podaří se ji to?

Kuky se vrací Kuky se vrací Jan Svěrák

Přečteno před lety.

Nádherný příběh o dětské představivosti a jedné cestě malé plyšové hračky zpátky domů.

Ondra je alergický na prach, ma astma . Mamka mu proto vyhodí jeho Kukyho- malého červeného plyšaka s velkýma černýma očima a usmevem, který má příšitý takže se směje i když sám nechce. Skončí na skládce, že které se dostane do lesa, kde potká plno kamarádů, kteří mu pomůžou se dostat zpět za Ondrou.
Film - kniha je přesně podle něho a taky se mi moc líbil. Viděla jsem ho před roky a pamatuji si přesně hlas pana Zdeňka Svěráka a dětský hlas Kukyho . Krásný a dobrodružný film. Jo a abych nezapomněla.. ilustrace jsou boží, luxusní :*