Příběh Operace Valkýra

Příběh Operace Valkýra

Podtitul: Stauffenbergův atentát na Hitlera a jeho následky Stauffenbergův atentát na Adolfa Hitlera z 20. července 1944 byl nejpropracovanějším pokusem o odstranění nacistického diktátora za celou dobu existence Třetí říše. Ačkoli plány na Hitlerovo zavraždění, vycházející jak z armádních kruhů, tak od izolovaných jednotlivců, byly mnohem staršího data a některé z nich došly i praktické realizace, teprve akce hraběte Stauffenberga ohrozila Hitlera přímo na životě a svým spojením s přípravou převratu, který by svrhl nacistický režim jako takový, představovala vyvrcholení snah odpůrců režimu. Kniha Iana Kershawa \\\'Příběh Operace Valkýra\\\' sestává ze tří kapitol převzatých z jeho dvousvazkové biografie o Adolfu Hitlerovi a doplňují ji četné dokumenty přímých aktérů dramatu. Ty v českém překladu zčásti vycházejí vůbec poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29612/pribeh-operace-valky.png 3.97

Luck of the Devil. The Story of Operation Valkyrie (2009)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Argo

Sarah01
03.06.2014

Poměrně stručný popis průběhu spiknutí, původně koupeno pro 12ti letého syna a myslím, že pro tento věk určitě postačí, i když občas jsem se ve složitých větách ztrácela i já. Výpis účastníků, jakou kdo hrál roli, v čem bylo spiknutí nedůkladné až tak, že vlastně neuspělo, i popis opatření bezprostředně po atentátu, to vše v knize obsaženo je, a čtenář, který nechce jít příliš do detailů, může být spokojen. Pokud se budu chtít dozvědět více, koupím něco obsáhlejšího....například by mě zajímalo, z jakého důvodu byl donucen k sebevraždě Rommel, když nebyl přímým účastníkem spiknutí. Po přečtení jsem nabyla přesvědčení, že pravděpodobně bylo dobře, že se operace Valkýra nepovedla, konec války by to možná zkomplikovalo, ale také je možné, že by i úspěch tohoto atentátu nezaručil vůbec nic a spojenci by bez ohledu na něj pokračovali dál v obsazování Evropy, jak se dohodli.

MartinezZ
25.09.2013

Zajímavý soupis dění před (většina knihy) během (menšina) a po 20. červenci. Zajímavé pro mě byly především ty informace o lidech a dění před skutkem a po něm, protože jsem velmi nedávno četl Liddel Hartovu Historii 2. světové a Válku z druhého břehu, kde události samotného skutku byly také podrobně popsány, takže tady mě už nemělo jaksi co překvapit. Navíc mi přišlo, že dění od samotného atentátu pod zatýkání a popravu spiklenců se tu věnovalo poměrně málo místa. Ono se ve výsledku všemu věnovalo poměrně málo místa, protože knížka jde zhltnout takřka na posezení, díky ve skutečnosti pouze 119 stránkám textu (zbytek jsou fotografie, jmenný rejstřík a pár počátečních stránek). Možná by mě tak zaměřením knihy i více zajímalo, co se konkrétněji a adresněji dělo v Německu, potažmo přímo Berlíně během vydávání rozkazů z pohledu zúčastněných vojáků a jejich velitelů, tyto rozkazy vykonávajících, a krátce poté - například z výpovědí pamětníků (žili-li v době sepisování knihy ještě nějací). Kniha mi tak přišla tak trochu neúplná. Navíc mi poněkud neseděl styl psaní autorův nebo překladatelův, tedy velké množství vsuvek ve vlastním textu (ne v přepisech výroků nebo dokumentů), díky kterým jsem se v některých dlouhých větách doslova ztrácel. Čtivosti knihy to tedy skutečně nepomáhalo. Ian i případní fandové knížky nechť mi promine, ale pro mě za dobré ***.