Hitlerův mýtus: Obraz a skutečnost ve Třetí říši

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha zachycuje stěžejní úlohu propagandy při tvorbě Hitlerova mýtu. Přes mimořádnou Vůdcovu oblibu u německého lidu však s obratem německého válečného štěstí po útoku na Sovětský svaz, Vůdce již nemohl předpokládat bezbolestná vojenská vítězství a vyhlídky na konec války, a kniha tak sleduje i jeho postupný nezadržitelný pád spolu se zhroucením třetí říše. Právě využití moderních technik propagandy a manipulace veřejného mínění zůstává znepokojivým poselstvím i pro současnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29613/big_hitleruv-mytus-obraz-a-skutecnost-v-C2J-29613.jpg 3.412
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

The 'Hitler Myth': Image and Reality in the Third Reich, 1987


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Hitlerův mýtus: Obraz a skutečnost ve Třetí říši

sumcicka
02.01.2015

Knihu jsem četla se záměrem dozvědět se, jak se Hitlerovi podařilo zmanipulovat celý národ tak, že stovky tisíc lidí v jeden okamžik zvedaly pravice a provolávaly mu slávu, slepě ho následovaly a až do posledního okamžiku věřily, že Německo zachrání pomocí tajných zbraní. Ani po jejím přečtení však, bohužel, nejsem o nic blíž k pochopení příčiny, takže kniha svůj účel nesplnila.

eraserhead
09.08.2013

Zpočátku jsem měl s knihou menší problém, protože jsem čekal trochu něco jiného, ale nakonec to splnilo svůj účel. Důkladnější odhalení fungování mýtického kultu osobnosti, specificky zaměřené na jednu konkrétní zemi a jednu konkrétní osobnost. Kershaw minimálně prokáže, že náplň a bytostná existence kultu osobnosti přežívá nezávisle na politickém přesvědení dané osobnosti. Úplně stejně, jako si lidé mysleli, že Stalin byl dobrý a o zlech, které se za doby jeho vlády děly, nic nevěděl a pak když to všechno prasklo si mysleli, že Stalin to tedy přehnal, ale Lenin, to byl kabrňák, za něj by se něco takového nestalo, tak i v nacistickém Německu se dokázali lidi navzájem zmasírovat tak, že dokázali Hitlera jako osobnost, vůdce, nadbytost odpostit od veškeré obklopující reality a udělat z něj mýtickou postavu, mimo realitu, mimo čas, mimo zdravý úsudek. Tohle je všeobecné myšlení, Kershaw však záhy ukazuje, že to všechno nebylo tak jednoduché a "růžové", že Hitlerův mýtus narážel na překážky, měl své slabiny a v jistém okamžiku se držel jen čirým zázrakem. Z obecného hlediska je nejzajímavější poslední kapitoval ohledně antisemitismu, skvělá ukázka nacistické manipulativnosti a prášení od huby. Kniha veskrze zajímavá, leč vyžadující alespoň více než zběžné znalosti o dané době, daném tématu.


Rafa-P
13.06.2012

Četl jsem to loni, ale moc mi toho v paměti nezůstalo, takže nic moc.