Sidonka3 Sidonka3 komentáře u knih

Podivná smrt Evropy Podivná smrt Evropy Douglas Murray

Jsem moc ráda, že byla vydána tato kniha o migraci do Evropy a že směla vyjít. Děkuju za ní. Doporučuji. Netřeba delšího komentáře.

20.09.2020 5 z 5

Romány V.V. jsou poučné a přístupné. Vondruška patří právem mezi naše nejpopulárnější spisovatele, kdo jiný umí zpřístupnit i pro laika takhle naší historii, různé doby a v takovém množství?
Husitská doba mě navíc zajímá. Zpočátku mě odrazovala objemnost knih, teď jsem ráda, že jsem se do nich pustila. Ano, možná je to charakterově ploché, jenže autor přitom dobře, ač rámcově, popisuje naší historii a to je velký klad.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tohle je prostě bomba! Detektivka, které se přečte na jeden zátah, protože vás nepustí, dokud jí nedočtete. Mě tedy alespoň pustit nechtěla.
Agatha asi začala to nyní již oblíbené téma různých krimi i hororových příběhů. Skupina lidí je zavřená na jednom místě odkud není cesty pryč, postupně umírají, vzájemně se podezřívají a nikdo neví, odkud nebezpečí přichází a kdo vůbec vraždí.
Každý tvůrce ovšem není geniální jako Agatha a já budu radši přednostně sahat po klasice.

20.09.2020 5 z 5

Pohádky (27 pohádek) Pohádky (27 pohádek) Hans Christian Andersen

V dětství jsem tyto trošičku náročnější pohádky s různými sociálními, psychologickými a jinými přesahy nedokázala docenit. O to více jsem se z nich radovala v pozdějším věku. Ano, je to smutné, o to víc však pravdivější a ze života. Pohádky jako život sám, ve vší kráse, strádání, naději, boji, utrpení, lidské povrchnosti apod. Jsou prostě pokladem. Chápu, že někomu to nemusí být sympatické, ale život takovej prostě někdy je.

Kreslené pohádky Kreslené pohádky Hans Christian Andersen

Krásný komiks, možná nejenom pro děti, s dojemným a realistickým příběhem o děvčátku, prodavačce se sirkami a jinými 4 stručnými pohádkami. Každý příběh má ilustrace od jiného umělce. Děvčátko se sirkami všemu vévodí, tento příběh mě vždycky dojme, a říkám si, že přes veškerou tragiku a nespravedlivost její životní situace, je smrt někdy opravdu až skoro vítaným vykoupením z bezútěšného života. V případě dítěte je toto "vykoupení" ovšem řečeno s velikým otazníkem a dost kontroverzním.
Vše je stručně až zjednodušeně podané a tudíž přístupné i pro ty, kteří by dlouhé texty nedaly, protože je čtení zkrátka nebaví a mají jiné zájmy. Což je fajn.

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Svého času kultovní, hodně moderní kniha a asi doteď zajímavá výpověď o době z pozdních osmdesátých let, včetně tehdejšího "schváleného" pohledu na svět. Pamatuji si, jak jsem to asi v patnácti letech doslovně četla ve frontě na banány a docela mi to čekání díky tomu ubíhalo.
Jen tak mimochodem, promiňte, že odbočuji na vedlejší kolej, ale nic není černobílé. Nemůžu si pomoct, některé zboží tehdy scházelo, některé věci hodně chyběly, ale zdálo se mi, že kvalita věcí na regálech šla rapidně dolů - bavlna byla tehdy skutečnou 100% bavlnou bez příměsí a vydržela mi dlouho, v potravinách bylo opravdu maso a ne nějaké drcené sajrajty z Německa.
Každá doba má v sobě něco zlé a něco dobré, samozřejmě záleží na poměru toho co převažuje a taky na jedinci, čemu dá kdo přednost a co mu vyhovuje. V každé době je něco tabu a něco se maluje na černo nebo příliš na růžovo, něco se zjednodušuje a jiné se přehlíží. Pak je fajn, že tu jsou knihy a podávají zpětně výpověď třeba o totalitní době, o které se samozřejmě takhle otevřeně mluvit nesmělo a to bez potřeby dalších komentářů.
Docela ráda bych si to zase přečetla, i když jsem z té knížky nikdy nebyla zrovna paf. Je přesto zajímavá, už ta anotace: ten, kdo myslí na hmotný zisk je špatnej, ochuzuje se o pravé hodnoty a určitě na to jednou dojede. No, neřekla bych. Zase záleží na jedinci, na jeho štěstí, inteligenci, zázemí, citu pro správnou míru a na mnoha jiných okolnostech.
P.S. Tak nějak nevím, jak tuhle knihu ohodnotit, nějakou tu výpovědní hodnotu to má (i tu nezamýšlenou, "nechtěnou"), zatím nechávám bez hvězdiček.

18.09.2020

Písek Písek Hugh Howey

Námět možná zajímavej, písek, který apokalypticky zahlcuje planetu, pohřbívá celá města a vniká do úst a plic lidí, kteří se snaží pohřbené věci zachraňovat a přežít na planetě, která už zřejmě spěje k zániku všeho živého. Zajímavé bylo, jak se do písku noří potápěči jako do vody a plují v něm, je vidět, že se autor nechal inspirovat vlastním pobytem na moři a potápěním. :)
Zpracování mě ovšem úplně nenadchlo, takové neslané nemastné vyprávění s průměrným jazykem, do kterého jsem se nedokázala většinu času plně ponořit. Už jsem čtení skoro chtěla vzdát, ale pak jsem se tam na poslední chvilku chytla na udičku mírného napětí nebo menšího zvratu a musela číst dál. Většinou ovšem knížka nemá extra spád ani originální děj, žádné extra nápady k zamyšlení, prostě taková průměrná nic moc oddechovka o fachčení se v písku.
Autor si mohl se situací víc pohrát, co, jak, proč, co bude dál, co se děje v pozadí, co s těmi, kteří jsou u kormidla, a on se spíše jednoduše zaměřil třeba jen na to, jak tu na třech stranách dělník mechanicky a nudně nosí kyblíky s pískem sem a tam.

17.09.2020 1 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Knize vadí trochu černobílej pohled na svět. Věřím, že život s adoptovanými dětmi nebyl vůbec žádný med, přesto je to jednostranně uvzdychané a nepříjemně pesimistické čtení. Výčet toho, co je špatně, mi nedělal dobře. :) Text mohl mít víc vrstev, za mě trochu povrchní pohled na věc.

15.09.2020 3 z 5

Života sladké hořkosti Života sladké hořkosti Lída Baarová (p)

Knihu jsem četla v roce 91, kdy se se vzpomínkovými knihami o dříve zakázaných osobnostech roztrhl pytel. Moc hezky se mi četla a do hereččina životního příběhu jsem se snadno vžila, i když tehdy jsem měla nároky na literaturu jiné než teď. Vím, že jsou více oceňované a snad i objektivnější Útěky zapsané Škvoreckým. A na tu se také chystám.
Přesto si na Života sladké hořkosti nestěžuji. Knížka pobavila, herečka zveřejnila zážitky z filmování, tehdejší doby i nějaký ten drb ze zákulisí, je plná fotografií a zhltla jsem to jako malinu. Navíc je spjatá s krásným létem, kdy jsem byla čerstvě zamilovaná a během čekání na to, až se přítel vrátí z práce, jsem si knihu četla na našem nádherném místě, v poetickém lese, na mechu a trávě měkké jako kobereček, pod vysokými stromy propouštějící paprsky slunce, mám se čtením prostě spojené hezké okamžiky.
To nejhorší o sobě možná herečka neřekla, něco vypustila nebo poopravila, nicméně na knihu vzpomínám s láskou a nostalgií. Že se mi to četlo snadno a zdálo se mi to tehdy zajímavé, to mi nikdo nevezme.
Kniha je psaná beletristickou formou, obsahuje přímou řeč a protože jsem tehdy o herečce mnoho nevěděla, měla i spád. Dávám 5 hvězd, hodnoceno dřívějším pohledem na svět a dalšími okolnostmi.

15.09.2020 5 z 5

Filatelistické povídky Filatelistické povídky František Langer

Potěší snad každého sběratele, ať už jste sběratelé poštovních známek či čehokoli jiného. Plusy i mínusy sběratelství, například kam to vede, když tato záliba příliš zasahuje do života. Ale což, někdo tak chce žít a ke štěstí mu stačí (nebo kvůli svému podivínství musí stačit) filatelie, pídění se po něčem, kochání se úlovky a objevy, i když je to třeba na úkor osobních vztahů, takže proč ne?
Zájem o filatelii skutečně může podstatně ovlivnit život, i když je jeho fanoušek umírněný. Povídka "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" , zfilmovaná pod názvem "Poslední dopis", je toho důkazem. (Herci Somr + Tříska + Abrhám, hodně doporučuji, skvělé drama z válečného prostředí).
Autor knihy František Langer byl československý spisovatel, dramatik, legionář a vojenský lékař, který dosáhl hodnosti Brigádního generála a mimo jiné byl také filatelistou, takže tuto vášeň a toto prostředí znal, umírněnější i bizarnější figurky z filatelistické platformy a tak zkrátka věděl, o čem píše. Nicméně známky jsou krásné věcičky, to je jasné, díky nim si i člověk rozšiřuje vzdělání (zeměpisné, znalosti významných osobností nebo událostí) a snadno lze těm umělečtějším, vzácným propadnout v dětském i dospělém věku.

15.09.2020 5 z 5

Až tak moc tě nežere Až tak moc tě nežere Greg Behrendt

Tuhle knížku miluju!
Povinná četba pro všechny zakoukané dívky a ženy, které sice samy tuší, že něco nehraje, když jim někdo atraktivní nevolá, ztrácí permanentně jejich telef.číslo nebo mu permanentně umírá papoušek, není dobře jeho babičce, má moc práce či se mu pochroumá auto vždy, když máme rande a on opravdu NEMOHL přijet, ač by tak strašně moc za námi chtěl. Bohužel, muži jsou mnohdy pokrytci a nechci říct že přímo slaboši, ono se totiž těžko říká druhému na rovinu: "Nemám o tebe zájem, zapomeň na mě." Většina lidí nechce ubližovat někomu, kdo jednostranně miluje. Nemáme si prodlužovat trápení a dělat marné naděje, to je hlavní poselství této knihy.
Kniha je psaná formou naivních, fiktivních dopisů a veleupřímných odpovědí a protože je psaná s nadhledem a vtipně, rozhodně se nejedná o žádnou depku. Už jen ty názvy kapitol: Asi tě zas tak moc nežere, když tě nepozval ani na rande (jasně, podle tebe jenom neměl odvahu nebo ti řekl: brnkni mi sama).
Pro ty, kdo knihu nechtějí číst (což je podle mého škoda), namátkou třeba tohle:
- Když ti muž říká, že neumí být věrný, měla bys mu věřit. :)
- Kdo si tě chce najít, ten si tě najde, i když by mu právě vymřela celá papouščí voliéra :) ( s tebou by přeci přišel na lepší myšlenky nebo by u tebe hledal oporu, apod.).
S filmem má kniha společný jen název. Nenechte se zmást, tohle je jednoduchá, ale praktická knížka bez příběhu pro ty, co si rádi malují věci na růžovo, i když pravda by je bolela mnohem méně než dlouhodobé nepřiznávání si zjevné skutečnosti.

13.09.2020 5 z 5

Labutě, labutě... Labutě, labutě... Oldřich Smutný

Dojemné, autentické, nikoli kýčovité povídání o labuti (tuším že jménem Honzík), spíše pro mládež než pro děti (i když v anotaci stojí že je to určené už pro čtenáře od 9 let). Na některé scény v životě nezapomenu ani na dojem, jaký ve mě kniha zanechala a to jsem jí viděla naposledy před listopadem 89.
P.S. ... A pak mi zase někdo vyprávějte, že zvířata nemají duši, v policejním a právnickém slovníku to jsou věci... a podobné hlouposti!

13.09.2020 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Kdo by neznal alespoň některou z klasických třinácti povídek (novel), které jsou v knize Povídky malostranské? Povídky se dočkaly toho nejlepšího ocenění, jaké mohou literární texty mít, staly se nesmrtelnými. Na to, že byly texty původně určené pro časopisy (byť na svou dobu prestižní), to je velké štěstí nejenom pro autora, a je to štěstí zejména i pro nás, čtenáře.
Jazyk trochu zastaral, obsah nikoli. Náměty jsou ze života, něco je odkoukané, něco odposlouchané, něco vyfabulované, charaktery lidí a kritika nešvarů společnosti je pořád živá a aktuální. Charakteristika hrdinů i jejich příhod je bezvadná a pražský život 19.století jako malovaný. Pomluvy, zlomyslnost, hamižnost, pokrytectví, nespravedlnost a jiné vlastnosti jsou s námi lidmi pořád a ovlivňují životy obětí, stejně jako to dobré, co někdo vykonal. Běžné obrázky ze života lidí, šťastných a zejména těch nešťastných, obyčejných a zvláště těch podivínštějších, mají stále co říct, jak už to u klasických příhod bývá.
Mám doma starou knihu po matce s půvabnými ilustracemi a moc lituji toho, že kouzelné ilustrace se už v knihách nenosí. Byla bych jednoznačně pro, aby se vrátily zpět i v novějších knihách pro dospělé čtenáře a obohacovaly tak děj a pomáhaly nám se dostat do světa postav, dělat nám radost a doplňovat, oživovat vyprávěný děj.

13.09.2020 4 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Hůlová má za stylistiku ode mě jedničku s hvězdičkou, forma mi sedí, její vyjadřovací, literární schopnosti jsou obdivuhodné. V tomto směru se čte jedním dechem. Bohužel není moc dějová ani dramatická, všemu vévodí jazyk a pokus o psychologii postav.
Co mi u ní obecně ve všech knihách trochu vadí je to, že se dokáže spíše vžít do postav intelektuálnějších, ti obyčejní už jí tolik nejdou. Když má popsat, co se honí hlavou prostému člověku, občas jí to vyjde, většinou však postavy uvažují pořád příliš rozumově až trochu filozoficky, umí si dát věci do souvislostí, výstižně popsat co a proč se stalo, případně jaké to bude mít důsledky, prostí lidé ovšem ve skutečnosti jednají více podvědomě až pudově a málokdy něco rozebírají. V jejích knihách tito tipy proto působí vyumělkovaně a trochu nepřesvědčivě. Hůlová je intelektuálka a tak mluví všechny její postavy, ti jednoduší prosťáčci maximálně mluví nespisovně. (Viz Umělohmotný třípokoj nebo Strážci občanského dobra). Naopak dobře jí to vyšlo v Paměti mojí babičce.
Román Přes matný sklo je knížka, kterou si s chutí přečtu, zaklapnu a už se k ní pravděpodobně nevrátím, maximálně jen pro to, abych si po čase připomenula, o čem že to vůbec bylo. Příliš nevýrazné, hodnotím především stylistickou stránku.

13.09.2020 4 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Komiksu Habibi nemůžu upřít krásné grafické zpracování, zdobné, umělecké ilustrace od C.Thompsona jsou skutečně velkolepé a rozhodně pomáhají emociálněji vnímat text. Bavilo mi to číst, ovšem je to plné symboliky a alegorie, takže ne zcela jednoduché, čistě odpočinkové čtení. Četla jsem před lety a bohužel se mi už obsah ztrácí v mlze, v hlavě mně utkvěla hlavně erotická linka, tuším mezi dvěma otroky. Čtení mi na daný okamžik zabavilo, nyní s odstupem se mi to ovšem zdá skoro málo. Za mě zapomenutelný komiks, které se časem vytratí z mysli. Kniha se snaží o myšlenkový, náboženský, trochu filozofický přesah, pro někoho poněkud kontroverzní, s nímž se každý nedokáže ztotožnit.

13.09.2020 3 z 5

Deníky cizince Deníky cizince Elly Griffiths

K přečtení knihy mě nalákala obálka se slibným nadpisem gotický thriller. Pár rádoby tajemných prvků tu je ( třeba bílá magie, tajemný spisovatel, který dříve učil na univerzitě, kde se příběh odehrává včetně jeho vyšinuté ženy a tajemné dcery Mariany), ovšem atmosféra mi nepřesvědčila. Styl psaní mě už vůbec nesedl, takže jsem musela přeskakovat.
Je tam pár dobrých nápadů. Například jedna z hlavních postav Clare vyučuje na univerzitě tvůrčí psaní a píše si doma osobní deníky. Někdo je ovšem tajně čte a vpisuje pod její záznamy svoje osobní vzkazy. Pak odstraňuje lidi, kteří Claře ublížili, nebo si to alespoň záhadný padouch po přečtení deníků myslí.
Celkově jsem ovšem nenadšená. Konec unáhlený a slaboučký. Tajemství dcery Mariany patrně i úmyslně úsměvně vyřešené a vrah naprosto neuvěřitelný, podle toho jak byl popsán, jeho činy k jeho povrchně popsané povaze a chování neseděly. Knížku jsem nakonec zaklapla se zavrtěním hlavy: "To byla ale blbost," a k autorce se už nevrátím. Jak říkám, pár lepších momentů, jako celek to ovšem drhlo a příliš nebavilo. Do svého fantazijního, nepromyšleného světa mi spisovatelka přesvědčivě nevtáhla.

08.09.2020 1 z 5

Nezvyklý zájem o mrtvoly Nezvyklý zájem o mrtvoly Ann Granger

Tahle knížka mi udělala velikou radost. Je to sice detektivka, ne však drsná, nevlídná, naopak má hezkou viktoriánskou atmosféru a sympatické postavy. Čtení mě fakt těšilo a tak jsem ráda, že je to pouze 1.díl ze série s názvem Lizzie Martinová.
Nechybí tady ani skoro až romantický prvky jako z kvalitnější červený knihovny, ani naťuknuté problémy sociální nerovnosti (podvyživené děti chudých, bez budoucnosti, zastávají i velmi těžké fyzické práce a posluhují zhýčkaným zbohatlíkům, kterým peníze bez úsilí naopak spadly skoro samy do klína a budoucnost mají jistou už pouhým narozením se do privilegované vrstvy). Viz věta:
"Jsou nemoci, které napadají jen chudáky a rodí se ze zoufalství." "Není chyba chudých, že pro ně nejsou školy a tudíž ani vidina lepší budoucnosti." "Bylo zbytečné od bohatých očekávat soucit, každé bezpráví si svojí vlastní logikou beztak zdůvodní."
Přesto na mě nepadla při čtení tíha, protože to je odlehčené hezkými vztahy některých postav k druhým lidem apod. Postava finančně skoro až negramotného lékaře, který tak myslel na ostatní, že se zapomněl postarat o věno vlastní dcery a nechal jediného potomka na holičkách, je až trochu přehnaná, ovšem nevyvracím, že podobné věci se možná občas opravdu i reálně můžou za určitých okolností stát.
Takže je to taková mírňoučce přislazená detektivka, milá a skvěle se čte. Je tam plno vlastně i známých pravd, i tak je potřeba je číst, připomínat si je, slyšet o nich a zlehka o nich popřemýšlet. Je to oddechové, ale rozhodně ne zbytečné čtení.

Co už nechválím jsou tolikrát přede mnou zmiňované gramatické chyby a to dost hrubé. Sama nejsem na gramatiku žádný expert, ale vynechávat celá slova, často ve slovech písmena nebo napsat v ich formě jednu větu ženským rodem a druhou mužským, to už je docela průšvih. Jinak by byl překlad Ok, ve smyslu, že není krkolomný a dobře se čte, ale opravdu nechápu, co se to v současných nakladatelstvích děje, když u oddechovějšího čtiva prochází takováhle práce. Nehledě na ty nemístná modernější slova jako "cítil se jako robot" nebo "zavolal si taxi" (koňské spřežení s kočím). Boha jeho, takhle viktoriánskou mluvu zmrskat!

01.09.2020 5 z 5

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

A máme tu další čtivou ságu, první díl ženského historického románu. Příběh začíná v roce 1913, tedy počátkem 20.století. Doba se rychle mění a moderní, emancipovaná Agneta se musí vypořádat nejenom s dobou a rychle se měnící politickou situací, musí se přizpůsobit i technickému pokroku a vybojovat své místo na slunci, protože ženy jsou stále v zajetí společenských předsudků a brány jako méněcennější než muži. Tato mladá šlechtična se chtěla původně oprostit od své rodiny a stát se malířkou, osud však do jejích záměrů vstupuje. Po smrti svých mužských příbuzných, majitelů panství se o majetek musí postarat ona a převzít odpovědnost, i když o tento úkol zpočátku nestojí a svého cíle, studovat a pracovat, se nechce vzdát. Jako žena to nemá lehké, bojuje s předsudky své společenské vrstvy (dokonce i s vlastní chladnou matkou), rovnoprávnost je ještě v plenkách a práce ženu s dobrým postavením v očích veřejnosti spíše degraduje.
V bezmála pětisetstránkové knize se to hemží různými postavami a tak je třeba mít s románem trpělivost, nepřečte se za jeden den, osobně bych ho na některých místech zkrátila. I když by mohl mít trošičku větší spád, jedná se o kvalitnější ženské čtivo, je to hezky a srozumitelně napsáno, hrdinka není ani nevýrazná, ani nevlídná, ani s odpuštěním přihlouplá, takže tento román patří mezi zdařilejší kousky pro ženy.
Někomu se i tak může zdát román abych tak řekla zjednodušený (viz komentář níže), na obranu této knihy však musím říct, že se přiznaně řadí k červené knihovně (viz nyní již notoricky známá obálka, momentálně tak v módě - žena nafocená zezadu hledí před sebe na nějakou přírodní scenérii, nakladatelství Ikar, anotace), takže kdo hledá historický román v pravém smyslu, které by potěšil i většinu mužských čtenářů, musí se poohlédnout někde jinde.
Osobně doporučuju nedávno vydanou Hlavu světa, která je dokonalá, opravdu čtivá a naprosto srozumitelná, má velký spád, je dramatická, nechybí zde ani lásky a líbila se jak ženám tak i mužům s různými nároky na literaturu.

28.08.2020

Past na Persea Past na Persea Luděk Pešek

Bylo to zajímavé, pro mě ovšem nepříliš přívětivé čtení. Svět na Argu totiž příjemný není. Je to nehezký svět, kde je hnusné všechno, otrokářský, tajemný a zpočátku velmi nepřehledný a neuvěřitelně krutý systém se skrytými zákony, nedobré jídlo, nemožnost utvářet vztahy s druhými lidmi. Je zde prostor jen pro strach, nedůvěry ke všemu a ke všem, ohýbání mysli, morálky, manipulace, vnucování určitého stylu života, znásilňování sebe sama a pracného dopátrávání se toho, co po něm ti nahoře vlastně vůbec chtějí.
Jedinci je nastíněná jen nejasná představa jakéhosi fiktivního štěstí, kterého prý má člověk dosáhnout, pokud bude na slovo poslouchat vychovatele a jiné autority. Věci ovšem nejsou nazývány pravými jmény, například vězeňská cela a vymývání mozků je zastaralý pojem, taková zařízení prý na Argu neexistují, mají tam jen výchovné instituty. Štěstí se zde dosáhnout nedá, ani toto slovo nemá svůj skutečný význam. Na Argu by jste žít nechtěli, tato totalitní společnost nenabízí naprosto nic hezkého, je hodně černobílá. Po přečtení mi nebylo zrovna lehko ani dobře u srdce, něco tomu scházelo, bylo to poněkud jednostranné.
Rozhodně to však není sci-fi, nad kterým by se nedalo zamyslet.

27.08.2020 3 z 5

Nevěsta jeho bratra Nevěsta jeho bratra Rachael Anderson

Momentálně mám období, kdy čtu více oddechovek než jindy a tento románek se mi četl lehce. Něco podobného jsem na tu dovolenou potřebovala.
Je to druhý díl ze série, první, "Snoubence mé sestry", ovšem nutně nemusíte znát, protože to je samostatný příběh. (Já ovšem i jedničku všem romantickým duším doporučuju).
Líbilo se mi, že tady měla hrdinka trochu více překážek a méně idylický osud, než našla svoje štěstí. Něco špatného v minulosti zažila a alespoň chvilku musela něco přetrpět a trošičku se snažit, aby samota a smutek nevzaly nadvládu nad jejím životem. Hledala únik z dosavadního života, který nejdříve nalezla třeba jen v maličkosti, dokud nenašla oporu ve vztazích.
Nemusíte se bát něčeho temného, vše je tu podáno zběžně, až nehluboce, letmo a i ty potíže jsou skoro takové bezproblémové. Škoda, že se tak snadno a rychle nevyřeší i trable ve skutečném životě, v těchto pohádkách je zpočátku i komplikovanější život vlastně docela snadný.
Trochu mi vadil překlad, v některých slovech i vypadávala písmenka, to mi trochu kazilo dojem, jinak jsem celkem spokojená, protože jsem právě teď hledala něco nenáročného a přitom milého.
Nevěstě jeho bratra dávám tři hvězdičky a Snoubenci dokonce o hvězdu víc. Opravdu příjemné a jednoduché čtení.

16.08.2020