shenandoah shenandoah komentáře u knih

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Milá, příjemná a oddechová kniha. Vlastně jsem měla pocit, že čtu literaturu pro děti. I díky postavě Šašy, která vidí svět, jaký by měl být, a je dost odvážná a podnikavá, aby to tak i bylo.

08.01.2024 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Užitečná, potřebná a pro mě i objevná. Psaná velmi stravitelným stylem.

13.07.2018 4 z 5

Drsné čtení. Kniha má výborné momenty, i ty slabší. To, že je až dokumentární, je podle mého plus. A přesto to čtete s napětím, třeba při útěku z internačního tábora nebo samotný boj o Izrael. Trochu pro mě bylo šokem chování Britů, ale když si vybavím jejich chování v koloniích, není se čemu divit.

25.02.2018 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tahle kniha ukazuje, že vtip a moudrost jdou ruku v ruce.

15.01.2017 5 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Cena knihy: 348 Kč
Výpovědní hodnota: nevyčíslitelná
Víc slov snad ani není potřeba. Vše ostatní najdete v knize.

12.03.2017 5 z 5

Skotsko po česku Skotsko po česku Paul Millar

Kniha je psána čtivým a zábavným způsobem. Dozvíte se spoustu zajímavých informací nebo si osvěžíte znalosti ze skotských dějin. Najdete tam několik zábavných historek, které vykreslují povahu Skotů a jejich země, někdy máte pocit, že vás autor (pravděpodobně záměrně) mystifikuje. Z knihy je také cítit autorův vřelý vztah k oběma svým zemím.
Moc se mi líbily ilustrace.
Dojem mi trošku zkazilo několik chybek, které buď unikly autorovi, nebo editorovi (u nakladatelství jako Argo to docela zamrzí).

06.04.2016 4 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

Velmi podobné Bratrstvu černé dýky. Ale není divu, když autorky jsou kamarádky.

14.03.2011 4 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Tohle bude doznívat dlouho. A nepůjde o slova, ale o pocity.

06.02.2016 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Kniha je to výborná, ale dala mi řádně zabrat. Nevím, čím to bylo, že jsem měla po čtení problém knihu znovu otevřít, hlavně v prostřední třetině knihy. Na začátku a na konci mě nic takového netrápilo. Možná tím zvláštním jazykem, který Waltari zvolil a který zároveň přispívá k jedinečnosti knihy. A těch znalostí, co musel autor mít, aby knihu napsal, za to ho nelze než obdivovat.
Takže ještě jednou - kniha je to skvělá a s klidným svědomím ji doporučím jakémukoliv zájemci, ale pro mne to byla malá knižní anabáze.

24.01.2016 5 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

České dějiny "očima" katedrály. Při čtení tohoto textu jsem ve zkratce prožila celou českou historii, chvílemi jsem cítila hrdost, jindy to bylo spíše k pláči, občas se tam mihlo i zadostiučinění. Překvapilo mě, co všechno si katedrála "prožila", nebo kolikrát cestovaly české korunovační klenoty. Moc pěkné čtení.

18.10.2011 5 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

Výborně napsáno. Celkem srozumitelně popsána problematika geologie a tektoniky a jak to spolu vše souvisí. Ukazuje, jak je v přírodě vše propojené a jak nepromyšlený zásah člověka (ať už z neznalosti, chamtivosti či ignorace) dokáže pracně budovanou rovnováhu přírody narušit. Některé příběhy jsem znala (výbuch Laki na Islandu), jiné mě překvapily (vraždění vrabců v Číně - to mi hlava nebere, lidská hloupost je opravdu nekonečná), jiné pro mě byly novinkou (zasolování půd v Austrálii). Jen občas mi chyběl dostatek představivosti, uvítala bych víc obrázků, dohledával jsem si je na internetu, ale ani s jeho pomocí si 250 metrů vysokou vlnu stále představit nedokážu.

08.02.2024 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvěle vyprávěný příběh. Dojemný, napínavý a stejně jako Zlodějka knih především o lidech, o jejich statečnosti a přístupu k životu ve víru války. Ta magická část byla pro mě třešničkou na dortu.

25.12.2015 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když s knihou končíte, usmíváte se a je vám zároveň do pláče (lidé, kteří se někdy smáli na pohřbu, ví, o čem mluvím). Další kladnou vlastností knihy je její jazyk a styl psaní. Nemáte pocit, že přešlapujete na místě nebo že často zakopáváte. A skvělým nápadem je "osoba" vypravěčky.
A čem kniha pro mě je? O odvaze a obyčejné lidské slušnosti.

11.01.2015 5 z 5

Jdi za štěstím Jdi za štěstím Tracy Rees

Jednoduchý milý příběh (jako o Popelce). Napětí udržuje cesta za tajemstvím, ale od poloviny už ztrácí dech, protože už tušíte, ne-li víte, jak to skončí. Ze začátku také bavilo střídání přítomnosti a minulosti, ale pak to vyšumělo do ztracena. V poslední třetině je kniha už moc užvaněná.

13.05.2018 3 z 5

Penelopiáda Penelopiáda Margaret Atwood

Taková správná dávka ironie, dalo by se říct i jedovatosti. Svým způsobem zábavná ženská obžaloba mužského světa, ve kterém je muž tím víc oslavován, čím víc zabíjí a smilní (a v případě Odyssea i podvádí), ale žena by za to byla minimálně rozčtvrcena, samozřejmě až na krásnou Helenu - té projde všechno, a tak musí trpět ve své ctnosti (a bezmoci). Ano, feminismus z toho čiší na sto honů, ale klidně vám může vyjít, že Penelopa byla pěkná mrcha.

08.09.2017 4 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Krucifix! To zas byla kniha. Kniha, která rozesměje, rozpláče, nudí (mě teda trochu ze začátku, až jsem si říkala, že to zas bude na dlouhé lokte) nebo vám nedá vydechnout. A nebo se bojíte, co na vás v další kapitole vybafne, což bylo způsobeno formátem vyprávění, kdy byl z každého roku popsán jen jeden den, který sám o sobě nebyl zvláštní (většinou), ale ovlivňovaly jej události z uběhlého roku.
Trochu autorovi vyčítám ten závěr, působil ne mě snahou šokovat, ale to asi proto, že mi autor nedal, co jsem chtěla já. Jinak velká spokojenost.

06.03.2017 4 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Ta kniha je jedna velká bláznivina. Ale měli bychom si jí vážit, stejně jako si ve středověku vážili (alespoň některých) bláznů pro možnost říkat pravdu do očí. V této knize se i přes záplavu "keců" objevuje spousta skvělých myšlenek. Dalo by se říct, že nastavuje zrcadlo heroickým válečným románům. Na druhou stranu musím říct, že jsem kolikrát počítala stránky, které mi ještě zbývají k přečtení, přestože mě kniha občas rozesmála.

16.01.2016 4 z 5

Román o Doubravce České a Měškovi Polském Román o Doubravce České a Měškovi Polském Nina Bonhardová

Největším kladem knihy je popis pronikání křesťanství do Polska a jeho soupeření s pohanstvím. Křesťanství z toho zrovna moc "křesťansky" nevychází. Samotná kniha se četla dobře a zájemcům o dějiny raného středověku ve střední Evropě ji doporučuji.

22.01.2013 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Moje první setkání s Asimovem (když nepočítám stejnojmenný film) a jsem nadšená, přestože žánr sci-fi není moje káva. Je to čtivé, je to zajímavé a poutavé, je to nabité myšlenkami.

30.01.2012 5 z 5

Ďáblův slovník Ďáblův slovník Ambrose Bierce

Malá ukázka:
Člověk - Živočich natolik ztracený v nadšených úvahách o tom, co si myslí, že je, až přehlíží vše, čím by nepochybně být měl. Jeho hlavním zaměstnáním je hubení všech ostatních živočichů, jakož i svého vlastního druhu, jenž se nicméně zmnohonásobuje tak neochabující rychlostí, že zamořuje celou obyvatelnou zemi včetně Kanady.

18.09.2011