Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/187877/zlodejka-knih-UP0-187877.jpg 4.65783

The Book Thief (2005)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Argo

Kniha Zlodějka knih

Sharona73
dnes

Po shlednuti filmu jsem si myslela, ze ji uz nemusim cist. Nakonec se mi prece jen dostala do ruky a jsem za to rada. Byl to uplne jiny zazitek.

cherubinka
dnes

Znáte to, je bestseller, všichni jsou z něj nadšení, tak si ho taky zařadíte k přečtení, začnete číst a.... Nic. Stále čekáte, kdy přijde to Wow, které tam viděli ostatní.
Nemůžu se přidat do tábora obdivovatelů této knihy. Až do dobré poloviny mě nebavila. Vadil mi styl vyprávění, vadil mi překlad. Němčina, čeština... Jak kdyby Liesel nemluvila německy, ale bůh ví jak. A taky mi vadilo naznačování a skákání v příběhu sem a tam. V polovině knihy se nedělo nic. Konec už byl zajímavější, možná jsem si zvykla na styl, který mě přiměl zamyslet se nad pohledem na válku, který mi byl vyprávěn.
I tak nemůžu knihu hodnotit příliš kladně. Dočetla jsem ji, to ano, čtivá byla ale...není to ono.

motovidlo
včera

Dobrá kniha s mierne predvidateľným koncom, pútavo písaná, potešili ma vety typu "z očí mu hľadeli bolesť a krik"

Arsi
včera

Skvělá kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak to šlo rychle, úplně mě kniha dostala. Krásná a smutná zároveň.

letadlosknihou
včera

Úžasné, úžasné. Když se člověk prokouše prvními - méně záživnými - kapitolami, tak je mu odměnou nadherný příběh. Taky jste si po přečtení začali vážit toho, že můžete mít doma tolik knih?

koki.veru
předevčírem

Velice zajímavá a neobvyklá kniha. Mám raději thrillery, ale jednou za čas si přečtu nějakou knížku z druhé světové války a tahle byla opravdu unikátní. Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale postupně to bylo lepší a lepší a na konci jsem spíš byla naštvaná, že knížka končí.

domihruzkova

Kniha určitě zajímavě napsaná, pomohla mi lépe pochopit filmovou podobu, ale určité pasáže se mi četly obtížněji, proto 4*

slezmon

Jedna z nejúžasnějších knih, které jsem četl.

Páájinka

Smutně nádherná knížka, která je tak jedinečně napsaná.

Lucajda111

Super kniha.precetla jsem ji jedním dechem.

crazyslunicko

Z počátku jsem si říkala, že to asi bude pravděpodobně taková ta dlouhá nudná knížka a budu mít problém se pořádně začíst, ale stačilo přečíst další a další stránky a věděla jsem, že jsem na omylu. Zlodějka knih mě do sebe vtáhla a úplně jsem to prožívala s ní. Jaký měla hlad, jak se nechala stáhnout ke krádežím. Užívala jsem si její chvíle s jejím adoptivním otcem, který ji učil ve sklepě číst. To jak postupně ztrácet zákazníky na praní prádla a bylo ji to hrozně moc líto. V podstatě žila v cizí zemi s cizími lidmi a byla z toho hrozně nešťastná. Zdály se ji celou dobu ošklivé sny a nemohla se jich zbavit.

Tyrkysovka

Tato kniha byla zajimavá a na přemýšlení.Ale tento žanr nebyl mezi moje oblibeným

Teri27

Dojemný příběh, který vypráví smrt.Ale klidně by mohl být kratší.

Venny345

Když jsem se dostala na konec tohoto příběhu, tak bylo ráno. Probouzející se obloha měla fialovou až trochu narůžovělou barvu. Klid...
Dostal se ke mně vskutku silný příběh malé sladké Liesel. Chuť mi však vždy upravila nějaká ta ironická poznámka vypravěčky. Ano donutilo mě to zamyslet se nad vším, co mám a v jakém blahobytu si žiji. Jedinečný román, moc se mi líbil styl psaní autora. Mám pouze jednu výtku - prostředek knihy byl velmi zdlouhavý a vůbec nemusel být tak obsáhlý, často se věci i opakovaly, ale odměnou pro mě byl závěr, ten se povedl!

Ivn

Úžasný příběh, krásně se čte .

david9690

Líbil se mi moc nápad psaní některých částí knihy z pohledu SMRTI. Jak odněkud z blízké vzdálenosti popisuje pocity a myšlenky lidí se kterými se setkává a těmi kdo jsou v okolí. Opravdu zajímavý nápad, kniha napsaná velmi zručně, příběh je vystavěn velmi realisticky a přesto si uchovává určitou snovost a hořkosladkou chuť. Ale za mě moc fajn kniha a oceňuji autora, že konec neudělal jako sladký happy-end. Skvělé hlavní postavy, které si prostě čtenář musí zamilovat.

tatasek

Tahle kniha mi málem vzala chuť číst, přečteno 200 stran a vzdávám to. Styl psaní se mi líbí ale nějak mi v knize chybí příběh, vlastně bych ani nedokázal říct o čem to je. Tak snad čtenářsky dospěju a jednou se k této knize vrátím.

natalie8531

Tak jo. Celých 400 stránek si zamilováváte ulici Himmelstraße, a během několika pár stran se to celé zbortí. Ano. Poplakala jsem si.

Vilma232

Další z příběhů o tom, jak válka zasahuje do životů civilního obyvatelstva. Zvláštní způsob vyprávění, zajímavé postavy... Teď už se můžu podívat na film.

ivis77

Výjimečná kniha. Výjimečně mám potřebu si pustit co nejdřív i film, abych se s postavami zase setkala.

Allla9

Kniha, která mě pohltila. Krásně napsané.

Ronnie68

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla .... má své kouzlo

Val

Přiznám se, že jsem byla z knihy z počátku lehce rozpačitá. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila způsob, jakým se nám autor snaží celý příběh vyprávět.
Každopádně to netrvalo dlouho. :-) Nechat příběh vyprávět Smrt byl originální nápad. Její věcnost, ironie a ke konci i lehká dávka lítosti byly velmi uvěřitelné. Ono tady bylo vlastně uvěřitelné úplně všechno a úplně všichni. Napsat, že mi na konci ukápla slza by bylo značně nepřesné. To nebyla slza. To bylo celé moře. Troufám si říct, že je Zlodějka knih jednou z nejsilnějších knih, které jsem četla.

A .... úplně chápu poslední vzkaz od Smrti ( vypravěčky ) na konci knihy : Lidi mě děsí ...

Lorej

Z této knihy jsem trochu rozpačitá. Kdybych měla začít tím, co se mi líbilo, tak v první řadě to bude vypravěčka, která byla velmi originálně pojata. Příběh zlodějky knih byl ze začátku utahaný, ale jakmile jste si vytvořili s postavami vztah, bylo těžké se nenechat dějem pohltit. Konec byl velmi emotivní a dojemný. Celkově jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, bylo to něco trochu jiného.
Snad jediné, co bych knížce vytkla, byla ta počáteční utahanost a občasné zbytečné okecávání. Ale myslím si, že grafická úprava to spolehlivě vykompenzovala.

Sylvanas

Válečnou tématiku mám vážně ráda, ale tohle mě prostě nebavilo. Snažila jsem se dokopat k tomu, abych přečetla knížku celou, ale nešlo to. Jednoduše mi to přišlo o ničem a styl, kterým to bylo napsané, byl pro mě šíleně zmatený a nepřehledný.

Polak

… kniha výborná, film nic moc. Polak

Kimon
06. únoraodpad!

Hmm. Poutavá? Čtivá? No, mám za život přečteny stovky knih, ale tahle Smrt psala svou knihu nejspíše totálně zhulená. Při čtení jsem měl pocit, zda jsem si omylem nepůjčil v knihovně dílo psané v nějakém jazyku Křováků či nějakých pralesních kmenů v okolí neznámé jihoamerické řeky. Po zjištění, že ve svém stylu vyprávění a myšlení ta zhulená Smrtka pokračuje až do konce vyprávění, pak cca po 20 stranách od počátku tohoto "ujetého" díla jsem knihu odložil. Dobrá kniha musí mít nejenom zajímavý děj, ale ten MUSÍ BÝT napsán čtivou formou se zdravým rozumem, aby ho čtenář pochopil a nemusel luštit jako křížovku v exotickém jazyku. Film byl jsem zhlédl již před léty, a díky přeloženému scénáři z jazyka Křováků do srozumitelného významu a skvělému režisérskému zpracování jsem jej hodnotil čtyřmi hvězdičkami. https://www.csfd.cz/film/346598-zlodejka-knih/prehled/

Johnnyman

Skvěle napsaná kniha. Poutavý a velice čtivý příběh. Tuto knihu řadím k "top knihám", které jsem kdy četl!!!

uzasna6491

Skvělá knížka, moc se mi líbila, teda hlavně konec :) rozplakala, rozesmála a udivila.. začátek byl mírně zdlouhavý, ale pak to začlo.. možná mi mírně vadilo, že smrt vyzradila pro koho si přijde tak v polovině knihy, ale možná tím mě nechala ji celou přečíst na jeden nádech ;) doporučuji!

lucianah

Ze začátku mě příběh naprosto uchvátil - skvělé metafory, originální vypravěč a děj mě bavil, navíc to je úplně jiný způsob vyprávění průběhu 2. světové války. Ale ještě před půlkou přišla nuda, zbytečně zdlouhavé, kniha by byla mnohem záživnější, kdyby byla o půlku kratší. Nekoněčné zdlouhavé přehlídky toho samého (Max ve sklepě, noční můry Liesel, o kterých pak ani nebyla zmínka, že skončily??), zbytečné líčení těch samých událostí, které s dějem v podstatě vůbec nehýbaly a nic se nedělo a najednou v posledních stránkách rychlý konec.
Přestože je to téma a nápad na zpracování skvělé - myslím, že spousta jiných autorů by si s tím poradila lépe. Nadhodnocená kniha.