Shaxx Shaxx komentáře u knih

Harry Potter a pokračování, o které nikdo nestál. Nemůžu si pomoct, ale celé tohle působí jak velmi špatná fan fikce. To, že je to v podobě scénáře divadelní hry, mi na tom vadilo asi nejméně. Možná by bylo příjemnější prolít si oči Savem, než tohle přečíst. Velký špatný.

29.08.2023 2 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Originál vyšel v roce 2009, u nás v roce 2021. A já si říkala, že to má nádech starých dobrých dystopických románů (ačkoli to čistá dystopie není, uvidíme, co přinesou další díly, ale myslím, že se to do toho vyvine) z podobných let (HG třeba), tak už vím proč :)). Je to svižné, čtivé, temné. Vězeňské prostředí mě vždy bavilo, takže to je další plus. Autor ví, kdy dodat pořádné napětí, aby člověk prostě musel číst dál. Hlavního hrdinu zrovna dvakrát nešetří a o vyhrocené situace není nouze. Jsem ráda, že jsem se nakonec k Lockdownu dostala, vídala jsem jen obálku a ani se zprvu nesnažila zjistit, co je obsahem. Ale díky pozitivním recenzím z okolí jsem to zkusila a nelituju.

29.08.2023 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

V roce 2017 jsem přečetla Hypnotizéra. A pak jsem přečetla Svědkyni ohně. Ne, skutečně netuším, jak se mi podařilo přeskočit druhý díl. Ale konečně po šesti letech se vracím napravit tuhle chybu :) Prostředí, ve kterém se děj odehrává, mi není nijak zvlášť blízké (problematika obchodu se zbraněmi) a je pravda, že některé části možná i díky tomu působily zdlouhavě, ale i tak jsem se bavila, bylo tu pár zajímavých zmínek o klasické hudbě, především tedy o houslích a Paganinim. Zápletka je na začátku pořádně zauzlovaná, Linna je sympatický vyšetřovatel a v konečném výsledku jsem spokojená, je to rozhodně lepší průměr v žánru, dávám tedy čtyři hvězdy. Docela mě to zas nabudilo na severské krimi, tak se možná i vrhnu na čtvrtý díl.

29.08.2023 4 z 5

Alcatraz versus ďábelští knihovníci Alcatraz versus ďábelští knihovníci Brandon Sanderson

Sandersonovka pro menší čtenáře, která konečně vyšla i v ČR. I když už dávno nezapadám do věkového profilu, na které tahle knížka cílí, pořád je to Sanderson a celkově mě i dětské, ya a middle grade knížky baví, tak jsem si řekla, proč ne? Měla jsem problém se začíst a to zejména kvůli formě obsahu. Hlavní postava se pořád obrací ke čtenáři, je mi jasné, že je to naschvál, aby navázal kontakt a spiklenecky zasvětil mladého čtenáře do děje, ale po několik stránkách už to věčné Teď si asi říkáš Určitě si myslíš... atd. začalo být dost otravné a vždy jsem to útrpně přelouskala a těšila se na část, kde bude normálně popisován děj. Když si odmyslím toto, příběh jako takový má povedený námět a najde se tu i pár fajn vedlejších postav. Hodnotím tedy jako průměr.

29.08.2023 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Pokaždé, když čtu další případ Roberta Huntera, mám příjemný pocit, protože vím, co čekat. Brutalitu, pár hlášek "hodně čtu", kapitoly vždy zakončené úderně a napínavě, časté opakování, jak je Robert geniální, sem tam nový prvek pro osvěžení. I Hovor se smrtí si drží standardní kvalitu, bavila jsem se a dávám palec nahoru za konec, ten se mi velmi líbil. Asi si teď dám od carterovek na chvíli pauzu, protože už mi moc dílů nezbývá :D

24.08.2023 4 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

První část, která se věnuje pouze Sophii, byla zmatená, depresivní a říkala jsem si, že pokud to takhle bude pokračovat dál, tak nevím, zda mě to bude bavit. Ale pak přišla část, kde na scénu přichází Frantz a hned to dostalo jiné grády a já to četla se spoustou "aha, ha!" a rázem mě to bavilo hned více. Nápad za mě zpracován nápaditě a zakončen solidně, velmi slušně napsaný psychothriller. Na další přeložené knihy od autora se určitě mrknu.

22.08.2023 4 z 5

Když nás temnota miluje Když nás temnota miluje Elizabeth Engstrom

Obsahem jsou dvě novely, jedna kratší (Když nás temnota miluje, po které je sbírka pojmenována) a jedna delší Krása je...
Ačkoli obě novely měly zajímavý nápad, ze zpracování jsem nebyla nadšená. Možná jsem až velký rýpal, nevím. Ale hned u první novely, od prvních stránek, mi vadily detaily prostředí - měla jsem problém s tím, do jaké doby je příběh zasazen, konkrétně s tím rozeznat, jaký rok to má být, autorka nahazuje detaily, které mi k sobě prostě nepasují. Nevím, zda to měl být krok k tomu zmást čtenáře plynutím času, který pro hlavní hrdinku v podzemí, ve tmě a samotě plyne tak nějak divoce, ale spíš mi to prostě přijde jako nedomyšlené detaily, nad kterými někdo mávne rukou a někdo jako já je řeší :) Chování ostatních postav mi přišlo nelogické a jen přidalo do toho zmatku, který zanechal hořkou stopu nad jinak dobrou myšlenkou, protože popis v podzemí se mi celkem líbil a je to téma, které mě baví.
Druhá novela, Krása je... byla dobře nastartovaným příběhem, kde se prolínají dvě časové linie, ale opět, bohužel, nedotažené - zejména konec je slabým článkem řetězu. Jak nedokončená věta, co vyšumí do ticha.
Jinak styl psaní byl v pohodě, četlo se to dobře a má to dobré hororové prvky, které fungují dobře, jen prostě věci, které vytýkám nahoře, mi neumožnily si to užít naplno.

22.08.2023 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Sedmička zajela opět do staré dobré šablony, jako předchozí díly (krom Zloby). Přijde mi, že je tady level brutality o kapku vyšší, než předtím a nemůžu říct nic jiného, než paráda :) Série s Robertem Hunterem je pro mě prostě relax. A zatím se mi ještě neomrzela hláška "Hodně čtu", takže dobrý :D

18.08.2023 4 z 5

Báje o hadím srdci Báje o hadím srdci Radek Rak

Zvláštní čarokrásné počtení. Takový pěkný mix historie a magického realismu, odehrávající se v Polsku, v nádherných Beskydech. Příběh o tom, že není moudré jen tak bezhlavě dát někomu své srdce (zde to platí doslova), o pánech a kmánech a rovnováze mezi tím, o samotném hadím králi, který spí spánkem čarovným, o životě. Chválím překlad, který je velmi povedený. Text přímo přetéká čarovnem a je lehké se ponořit do popisu venkovského života se všemi tradicemi, pověrami, strastmi a radostmi. Bavila mě velmi první polovina, druhá část knihy, kde se trochu víc míchá do věcí politika, trochu ubrala na kouzlu, ale jinak hodnotím jako celek a ten mě velmi bavil. Snad od autora v ČR vyjde i něco dalšího :) A ta obálka a celkově grafické zpracování - nádhera.

14.08.2023 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Taková milá ya fantasy romance se sympatickou hlavní hrdinkou (konečně po dlouhé době), odehrávající se v prostředí vražedných a nevrlých grimoárů aka knih, které vás s přehledem můžou kuchnout. Jakmile se na scéně objevil čaroděj a jeho společník, hned mi v hlavě naskočila asociace na anime Kuroshitsuji a když jsem si pak zpětně četla komentáře, rozhodně jsem nebyla jediná :) Četlo se to velmi dobře, nevadila mi romantika, ani veškeré klišé, které se zde objevilo, prostě mi to sedlo do noty. Možná závěrečný střet se záporákem na mě byl trochu uspěchaný a odbytý, ale jsem ochotná to odpustit, protože mě jinak zbytek velmi bavil. Od autorky jsem předtím četla jen Magii havranů a s tou se to nedá srovnávat, je vidět, že se od té doby výrazně posunula s kvalitou psaní vpřed.

07.08.2023 4 z 5

Zlatá Zlatá Marissa Meyer

Vypadalo to nadějně, ale romantická linka poslala celý příběh do kopru. A přitom to mělo tak dobře našlápnuto. Je to re-telling příběhu o Rampelníkovi. Má to chvilky, kde je to temné jak klasické pohádky od bratří Grimmů, moc fajn je přehršel různých bytostí z německého folkloru - nachtkrapp, drude, Erlkönig, Perchta a tak dále... A pak to pohřbí naprosto kýčovitá romance, kde není ani špetka chemie mezi postavami, působí to nuceně a hlavní hrdince prostě přepne. Což je malér, protože nějaká kapka sympatií se hledala už těžko na začátku, natož po zahájení romantické linky. Jednu hvězdičku nechávám za temné části, které mě bavily a za mytické bytosti.

03.08.2023 3 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Při čtení jsem si nemohla nevzpomenout na klasiku TO od Kinga, avšak s rozsahem tak o 700 stran méně :) Příběhy o přátelství, boji proti zlu a překlenu dětství do dospělého světa mě prostě baví. Tuhle knihu hezky vystihuje věta: ,,Every child deserves a parent, but not every parent deserves a child." Na hřbitově ani nemusí řádit krvelačné prastaré zlo, aby bylo pár dětem úzko. Trojice kamarádů má perné léto, musí řešit věci, které by děti jejich věku trápit neměly... Jistě, najde se tu chroupání kostí, trhání masa, rozkládání tkání, ale zrovna tohle je nakonec ten jemnější hororový prvek, který se zde objevuje. Svět nepotřebuje nadpřirozené nestvůry, plně si vystačí s tím, co po světě běhá a říká si člověk. Hezky se tu střetává zlo, které se běžně objevuje v béčkových hororech s realitou všedního dne a vytváří tak smutnou souhru. Nějakej smrdutej a slizkej ghúl, co se utrhl ze řetězu, je takový bonusový prvek k hrůzám, co se na ústřední trojici valí :) Je to psané čtivě, závěrečný střet je možná kapku trochu vyhrocený, ale každopádně jsem ráda, že se tohle dílko přeložilo, i když se jedná o starší záležitost (2007). Snad se přeloží i další knihy autora, určitě bych si od něj ještě něco přečetla.

29.07.2023 4 z 5

Rebelské srdce Rebelské srdce Katherine Locke

Byla jsem zvědavá, jak americká autorka dokáže zpracovat příběh o maďarské revoluci, jak dokáže do textu vdechnout lásku k rodné zemi, ve které byla pouze jako turista. A myslím si, že to klaplo. Mám ráda tyhle knihy, které mi ukážou střípky historie jiných zemí, stejně jako Dcery dvouhlavého draka mi ukázaly kousek temné historie Japonska/Koreji, o které jsem neměla tušení. Rebelské srdce ukazuje zásadní kousek historie Maďarska a do toho je to protknuté opravdu štědrou dávkou magického realismu, který nemusí každému sednout. Psané je to tak krásně lyricky až poeticky, což zvláštně kontrastuje s částmi, které popisují následky války, utrpení a zoufalství. Tuhle knížku nejde číst jako jednohubku, je nutné se do ní ponořit a procítit to. Část, se kterou jsem měla trochu problém je ta, kdy hlavní hrdinka změní své smýšlení a posune tak děj do další etapy, ale za mě tu nebyl dostatečně vykreslený bod zlomu, který by ji dodal nové přesvědčení a odvahu. Příběh si tenhle posun žádal, ale mohl být zpracován lépe. Romantická linka tu spíš není, možná jen velmi slabý nádech a nemá to co dělat s romantickou nebo tělesnou touhou. Spíš zosobňuje sounáležitost, touhu po opoře a pocit míru a klidu, který přichází v přítomnosti stejně smýšlejícího jedince. Moc fajn je i závěrečný doslov, kde autorka popisuje, nakolik se čím inspirovala a proč. Magický realismus mám ráda a tady zde byl zastoupen v takové hutné formě, možná to bylo i spojené s těžkým tématem, takže ve výsledku jsem spokojená.

27.07.2023 4 z 5

Kam se poděla Kam se poděla Amber Garza

Tenhle thriller má sice šokující zvrat, pro který si autorka ale bohužel nepřipravila dobře živnou půdu (komentář je bez spoileru, jen obecně). Hlavní postava Whitney, matka šestnáctileté Amelie, která zmizí, ztrácela moje sympatie každou další stránkou, až se to překlenulo do silné antipatie a mám za to, že nebyl účel ve čtenáři vyvolat tyhle emoce, určitě ne od samotného začátku. Starostlivé mámě, které zmizí dcera, by přeci čtenář měl fandit ne? Když se ukáže, že dcera v hromadě věcí lhala a plánovala za zády mámy, když je Whitney starostí o Amelii dotlačená do akcí typu rodičovská kontrola na telefonu atd... Nevím, třeba jiní čtenáři nebudou mít s postavou Whitney problém. Nepotřebuju mít vždy charaktery ráda, nebo se s nimi ztotožnit, abych si mohla užít příběh jako takový, ale tady to prostě nešlo. Taky mi vadily dost časté flashbacky do různých časů v minulosti.
V závěru autorka předvede docela slušné matení čtenáře, které nakonec rozplete, není to typ thrilleru, kde je konec nejednoznačný a musíte si leccos domýšlet, což je fajn. Ale za mě je to prostě klasický případ promrhaného potenciálu - dobrý námět, ne tak dobré provedení.

20.07.2023 2 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Nádherná obálka od Tomáše Kučerovského, která jako bonus svítí ve tmě. To je první, co na knize zaujme (a stokrát omílané nesuď knihu podle obálky si může jít sednout do kouta). Přiznám, že to byl chvilku boj se začíst, protože začátek byl skvělý, ale pak to razantně zpomalilo a chytlo to další dech až kolem stránky 200, ale stálo to za to. Ilmatařany bylo lehké si oblíbit, Šoleny snadné nesnášet a lidem přirozené fandit. V jedné části jsem si vzpomněla na Spasitele od Weira, i když zde bylo o poznání méně humoru. Tyhle střety mimozemských kultur mě baví, ať už jsou to Poutníci od Chambers, nebo kapku složitější záležitost Vzpomínka zvaná říše od Martine... Takže celkově spokojenost :)

16.07.2023 4 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

Velmi zdařilý thriller, psaný netypickou formou dopisů, které hlavní hrdinka z vězení adresuje advokátovi s prosbou, aby se ujal jejího případu. I přes pomalejší tempo vyprávění to zvládá udržovat napětí a hravě to míchá prvky nespolehlivého vypravěče, kapku paranormálna jakožto populárního prvku, který pomáhá rozbít zdravé sebevědomí a rozvinout paranoiu, chytré a uvěřitelné kličky do (nakonec) slepých uliček a celkově to je povedený počin. Ostatní knihy od autorky zas tak dobře hodnocené nejsou, tak uvidím, zda zkusím i něco dalšího.

15.07.2023 4 z 5

Řezník a střízlík Řezník a střízlík Alaina Urquhart

Tak tohle bylo velké špatné. Obsahuje to spoustu nelogických částí, ba až přímo naivních, dá se říct. Od člověka, co má titul z trestního práva (mimo jiné), má true-crime podcast a tráví čas v márnici, nehledě na to, že bude mít kolem sebe dost zdrojů potřebných k rešerším, bych čekala asi něco lepšího Kvalita psaní také není moc valná. Malé plus za snahu o neobvyklou formu vyprávění, tj. hned od začátku čtenář ví, kdo je vrah a napětí je budováno hlavně díky konfrontaci s hlavní hrdinkou, ke které zákonitě v nějaké části musí dojít. Co se týče postav, nejvíce prostoru a popisu zde dostává hlavně záporák. Asi nejlepší části jsou s ním, a vzhledem k tomu, že jeho chvilky jsou hlavně o brutalitě u obětí, tak je to smutné skóre. Hlavní hrdinka Wren je dost neslaná nemastná, její osobnost nijak zvlášť nevyniká, skoro se až dá říct, že žádnou nemá, nebo aspoň nestojí za zmínku. Nesmírně ploché postavy, které nevzbudí zájem čtenáře. Konec je matoucí, působí dojmem nedokončeného návrhu zakončení, který se omylem dostal do hotové knihy. Vzhledem k počtu stran je pro mě nepochopitelné, proč to má mít druhý díl, po kterém rozhodně nesáhnu.

14.07.2023 2 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Zloba byla super, ale zatím pro mě vede předchozí díl, Jeden za druhým. Nicméně Zloba vnáší do hry nový prvek v podobě jedné postavy, která slibuje svou přítomností poctít Huntera i v budoucnu a rozbíjí tak šablonu, podle které většinou příběh jede. Stejně tak je to prý první díl, kde je většina zápletky a postav inspirovaná skutečnými fakty a lidmi. Vzhledem k tomu, že je to klasicky brutus, tak to probouzí čtenářovu zvědavost - minimálně tu moji ano :)

12.07.2023 4 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Zajímavý námět, krásná obálka, nedotažené zpracování. Vždycky přes léto mi trošku vyměkne mozek a sahám po odpočinkovější četbě, což Polibek múzy rozhodně splnil. Nemůžu ale dát víc hvězdiček, protože je tu pár zásadních nedostatků, které mi v tom brání, zejména:
nedokonalý a nedotažený worldbuilding
velmi křečovitá romance, nevydařený pokus o hate-love dynamiku
hlavní hrdinka se nechová na svůj věk, mentalitou je cca o 5 let dozadu
ich forma tomu nepřidává
závěr je spíchnutý horkou jehlou a nemůžu říct, že mi vše dávalo smysl a to se většinou považuju za pozorného čtenáře
detektivní linka je...úsměvná

Jinak je to škoda, námět je originální a knihomolská tématika je pro mě vždy zárukou plusu. Až na výše zmíněné se to četlo dobře a tempo bylo svižné. Pokud do češtiny vyjdou i další díly, přečtu si je, druhý díl vyšel o čtyři roky později, tak se třeba autorka vypsala :)

12.07.2023 3 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Třetí srážka s Mellickem a zatím jako neporažený favorit zůstávají Lidožrouti. Obecně na povídky moc nejsem, takže tenhle formát mi nesedí... A tady tomu není jinak. Nejvíc mě bavila asi úvodní povídka, po které je sbírka (jestli se třem kouskům dá říkat sbírka) pojmenovaná, to byla ujetost dle mého gusta. Úplně mimo mě šla naopak povídka Porno v srpnu, u které ani autor sám nechápe, že v ní někdo hledá hlubší smysl :D Někdy netřeba hledat něco v něčem, kde reálně nic není...Ale aspoň se studentíci literatury nenudí :) Fantastická orgie byla takový zábavný průměr, což je i moje hodnocení téhle knihy - průměr.

12.07.2023 3 z 5