sgjoli sgjoli komentáře u knih

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Docela mne zaujalo, že děj této knihy autorka zasadila do starověkého Egypta. Už dříve jsem četla knihy, kde se nevyskytuje žádný velký detektiv od A. Christie, ale takovýto posun hodně hodně do historie jsem ještě neviděla. Tak jsem byla zvědavá.
Zápletka nebyla vůbec špatná. Trochu mi to připomínalo Deset malých černoušků - v tom, že se ocitáme na jednom uzavřeném místě a kde máme omezený počet postav, které se postupně stávají obětí neznámého vraha. A čtenáře to nutí přemýšlet, kdo zatím stojí.
Musím ale říct, že mne to asi tolik nevtáhlo tolik, co jiné detektivky od této autorky. Některá místa v knize mi přišla trochu nudnější. Navíc mi přišlo, že hlavní hrdinka Reniseneb byla v některých ohledech trochu naivní - občas až moc.
Poslouchala jsem jako audioknihu a poslouchalo se to docela dobře. :-)
Nakonec hodnotím průměrně. Nebylo to špatné, bavilo mne to prostředí, zápletka fajn, ale už jsem od autorky četla lepší.

03.03.2024 3 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Jelikož první dva díly téhle série mne moc bavily, do závěrečného třetího dílu jsem se pustila okamžitě. A byť tenhle díl byl z celé série asi nejslabší, tak pořád vůbec nejsem zklamaná, protože i tohle mne vlastně ve výsledku bavilo.
Co se mi líbilo, tak to, že se tady skvěle spojují všechny dějové linie, které autor v téhle trilogii otevřel, a všechno se to tu vysvětlí, dořeší a celkově je to prostě uzavřené. Aspoň mně tam žádné zásadní informace nechyběly.
Opět to svým způsobem získává trochu detektivní nádech, byť čistokrevná detektivka to určitě není. Je to napínavé, svižné, pořád se tam něco děje. Co se vztahů mez postavami týče, je to občas pěkně zašmodrchané. Ono obecně těch postav tam je docela hodně, takže jsem se občas zamotávala. Ale ve výsledku asi nevadilo.
Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Matouše Rumla, který byl skvělý.

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

První díl série Platnéř mne moc bavil, a tak jsem věděla, že budu chtít v téhle sérii pokračovat. Do druhého dílu jsem se pustila docela rychle. A opět jsem si to moc užila.
Přišlo mi zajímavé, že na rozdíl od prvního dílu se v Pavoučí síti nevyskytuje detektivní linie. Pavoučí síť je spíše historickým dobrodružným románem. Ale přitom to bylo pořád neuvěřitelně zábavné, neuvěřitelně svižné a nenacházela jsem tam žádná hluchá místa.
Líbilo se mi, že se přesouváme mimo Prahu, i díky čemuž příběh dostává nový dech a novou jiskru - neb se prostorově nevážeme na to stejné prostředí. Autor tu zároveň zajímavě zpracovává různé intriky a kličky, které tu vymýšlí vysoce postavení lidé, takže i tohle příběhu dodává určitý náboj.
Audioknihu, kterou jsem poslouchala, namluvil Matouš Ruml, který se narace zhostil skvěle, i to mne bavilo.
Třetí - závěrečný díl si určitě nenechám ujít.

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Tenhle příběh jsem kdysi viděla zfilmovaný z Davidem Suchetem, ale vůbec jsem si nepamatovala, kdo je pachatel. A tak jsem si to moc ráda připomněla.
Prostředí elitní školy je vždycky nějakým způsobem lákavé, když se jedná o nějakou krimi zápletku. A tady se to potvrzuje. Ocitáme se v prostředí prestižní dívčí školy, ke dojde k několika vraždám a také k únosu. Příběh je napínavý, se spoustou otázek. Bavila mne i ta atmosféra toho prostředí, v němž se to odehrává.
Zajímavé je, že Poirot se tu objevuje až zhruba v polovině a přitom to tomu neubírá na napínavosti nebo nějaké kompaktnosti. Co se dalších postav týká, bavila mne ta rozmanitost jednotlivých charakterů. To pomohlo na určité plastičnosti celého děje a přišlo mi to prostě skvělé.
Kočka mezi holuby je rozhodně jedna z těch lepších detektivek od autorky, ke které se určitě někdy ráda vrátím.

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Po Hoších od Bobří řeky a Tajemné Řásnovce jsem pořád měla chuť na něco dobrodružného pro mládež, a tak jsem se rozhodla zůstat ještě chvilku ve světě Jaroslava Foglara. A vybrala jsem si další z Foglarových klasických příběhů Pod junáckou vlajkou.
Poslouchala jsem jako audio a moc mne to bavilo. Je tu několik motivů, které tu Foglar moc hezky zpracovává. Jednak je tu hrozně hezky zobrazený přerod člověka, který se ze sebestředného lumpa toužícího po obdivu stane hodný kluk, co pomáhá druhým a je přátelský. Ten přerod z grázlíka do slušného člověka je tu skvělý a mně se to líbilo.
Pak se tu taky řeší otázka přerodu mladého kluka v muže, který už o klukovské radovánky ve skautu nemá úplně zájem. To jsem zatím u Foglara neviděla a přijde mi to jako zajímavý pohled na to téma skautingu. Co se děje se skauty, když se stanou dospělými.
Samozřejmě se tu potkáváme s přátelstvím, skautským životem, Foglar tu opět ukazuje určité ideály a hodnoty, které dle něj stojí za to uznávat.
Za sebe určitě mohu doporučit.

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Tak na tohle jsem se těšila. Sérii s Kim Stone poslouchám jako audio a dlouho jsem čekala, až bude k dispozici namluvený další díl. Takže když konečně vyšly Zlámané kosti v audio podobě, pustila jsem se do knihy hned, co jsem si ji pořídila. A opět mne to bavilo.
Kim a její tým vyšetřuje další případ a je to opět neuvěřitelně svižné, rychle mi to ubíhalo. Příběh sám o sobě má hlavu a patu, vysvětlení v závěru mi dávalo smysl. Autorka tu otevírá několik témat, které se jí tu podařil skvěle propojit tak, aby to do sebe všechno zapadalo.
Bavilo mne, jak tu Stacy a Dawson z Kimina týmu dostávají trochu víc prostoru a nejsou jen na vedlejší koleji.
Moc doufám, že vyjde další díl v namluvené podobě. Tuhle sérii namlouvá Jitka Ježková, kterou mám s touhle sérií neodmyslitelně spojenou a jejíž narace mne baví.

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Tahle kniha přináší řadu rozhovorů na témata točící se kolem odlišné orientace - z pohledu queer lidí s různými profesemi (terapeut, novinářka, právnička, jáhen, atd.). Rozhovory jsou vedeny velmi citlivě, zároveň jsem měla pocit, že jsem se tu dozvěděla řadu nových věcí a ještě v souvislostech. Což považuji za hlavní přínos této knihy. Předat informace, vzdělávat a díky tomu přispět, aby v naší společnosti byl bezpečný prostor pro všechny.
Musím říct, je mi smutno z toho, že ještě v dnešní době musí někteří lidé obhajovat svoji orientaci a vlastně bych si přála, aby tahle kniha v první řadě nemusela vůbec vznikat. Aby to přijetí LGBTQ+ lidí bylo u nás v naší společnosti samozřejmostí.
Filipu Titlbachovi určitě patří dík, že tyto rozhovory vedl a vydal je. Kniha je cenná v tom, že přináší autentické rozhovory s lidmi, kteří byli ochotni se podělit o své osudy, a přináší tak reálnou sondu do aktuálního tématu - čtenář má tak možnost pročítat reálné zkušenosti skutečných lidí - přímo z první ruky dá se říct. Myslím, že tak kniha má potenciál lidem otevřít oči, spoustu věcí objasnit či některé věci naopak vyvrátit. Zároveň velký dík patří všem, kdo dané rozhovory autorovi poskytli, že se o své zkušenosti podělili.
Knihu za sebe mohu určitě doporučit.

Platnéř Platnéř František Niedl

Měla jsem chuť na nějaký historický román, a tak jsem sáhla po audioknize Platnéř od Františka Niedla. A jsem mile překvapena, protože tohle mne docela dost bavilo.
Spíš než čistý historický román je Platnéř historickou detektivkou, minimálně tenhle první díl. Líbilo se mi, že to ale nesledujeme čistě jen z pohledu vyšetřovatele Parduse, ale i z pohledu mladého kluka učícího se platnéřskému řemeslu, který v příběhu hraje velkou roli. A také podle něho se tahle série jmenuje.
Do jaké míry jsou historické reálie uvedeny správně, to říct neumím, nejsem historik. Ale to historické prostředí tu na mne působilo realisticky zpracované, tvořilo to zajímavé prostředí pro hlavní dějovou linku, ale přitom to nebylo na úkor děje samotného. Nerušilo to, nestrhávalo to pozornost.
Kniha je psaná velmi čtivě, jako audiokniha se mi to poslouchalo velmi dobře, plynulo to, měla jsem pořád chuť poslouchat. Hodně tomu pomohl i Matouš Ruml, který audioknihu namluvil.
Určitě budu v této sérii pokračovat, bavilo mne to. Za sebe mohu doporučit.

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Na tuto knihu jsem na internetu znamenala docela dost pochvalných komentářů, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet. A musím přiznat, že nejsem tak úplně nadšená. Knihu jsem poslouchala jako audio a to mi asi pomohlo, abych se dostala na konec. Číst to v tištěné podobě, nejsem si jista, zda bych vůbec dočetla.
Přitom podle anotace mi to znělo zajímavě. Téma přátelství, jakkoliv třeba neobvyklého, je hodně nosné téma. A navíc v prostředí hor? To mi znělo jako zajímavá kombinace, která by mohla přinést silný emocionální zážitek. Aspoň tak to na mne dělalo dojem. Bohužel jsem si silný čtenářský zážitek neodnesla.
Nevadí ani tak to, že kniha nemá pořádně děj - silný příběh se dá stavět i na emocích či atmosféře. Ale já se u knihy bohužel prostě nudila. Ta síla přátelství, které mělo panovat mezi hlavními hrdiny, se tu na mne moc nepřenesla. Pokud se autor snažil do knihy vpravit nějaké přesahující poselství, které si čtenář z knihy odnese, já to bohužel v knize neuměla najít.
Spousta míst pro mne zcela postrádala smysl - hodně míst tu pro mne bylo hluchých, nic neříkajících, hodně to tu knihu natahovalo.
Celkově to tak pro mne bylo spíše průměrné dílo. Ráda jsem se s autorem seznámila, ale tento text mi bohužel prostě nesedl.

25.02.2024 3 z 5

Bible vagíny Bible vagíny Jen Gunter

Vyposlechnuto jako audiokniha a asi si to budu muset pořídit i tištěně. Tato publikace přináší souvislý a srozumitelně napsaný text o ženských intimních partiích - beze studu, civilně, velmi obšírně. A znovu zopakuji - srozumitelně, což je podle mne velmi důležité.
Autorka vychází nejen ze svého odborného vzdělání z pozice lékařky, ale i z praxe z rozhovorů s reálnými ženami, které jí prošly ordinací, kdy si tak mohla udělat sama ucelený obrázek o tom, co ženy trápí - nejen z medicínského hlediska, ale i obecně v rámci přístupu ve vztahu lékařka-pacientka. S čím ženy nejčastěji za ní jako lékařkou chodí, o čem se pacientky bojí mluvit, na co se bojí zeptat, o jakých věcech by žena měla v rámci svého těla vědět, ale třeba jí chybí dostatečné informace, atd.
Jak jsem psala, kniha je hodně obšírná, ale přitom psaná tak čtivě a srozumitelně, že si čtenářka nepřipadá zahlcena informacemi a taky si nepřipadá hloupě, že by něčemu nerozuměla. Protože tady je všechno popsané a vysvětlené hodně polopaticky.
Kniha je dělena do různých kapitol a čtenářka má tak možnost vracet se k tomu, co je nejvíce zajímá. Já třeba některé kapitoly poslouchala detailně, hodně pozorně - některé jsem zase spíše přelítla, ale mám možnost se kdykoliv vrátit, když by mne nějaké konkrétní téma zajímalo více, což je skvělé.
Za sebe moc doporučuji. Kniha je hodně poučná a rozhodně stojí za pozornost.

18.02.2024 5 z 5

Spi! Spi! Annelies Verbeke

Kniha "Spi!" byla dárkem, který jsem dostala od Ježíška, a bylo to příjemné překvapení. O autorce ani knize jsem předtím nikdy neslyšela, ale anotace zněla lákavě, tak jsem se do knihy chtěla pustit brzy. A čtení stálo za to.
Na to, že se jedná o autorčin debut, působí kniha vlastně docela dost vypsaně a obsahem hodně vyzrále. Máme tu dva hlavní hrdiny, kteří se potýkají s nespavostí. Téma je to pro mne spíše vzdálené - jak v reálném životě, tak v literatuře. Na téma nespavosti jsem četla dosud snad jen jednu knihu. A musím říct, že na tom malém prostoru, který tato kniha nabízí, přináší autorka k tématu nespavosti docela dost.
Nahlížíme do mysli dvou zcela rozličných lidí a pozorujeme chaos, zoufalství a místy takové jako odevzdání, které našim postavám jejich problém s nespavostí přinesl. Autorka se tím tak snaží nastínit, jaké to je s tímto problémem žít.
Za sebe mohu říct, že se ty emoce z této knihy na mne přenášely docela dost. Vůbec jsem postavám jejich osud nezáviděla, vlastně mi jich bylo líto. Zároveň mne to přimělo přemýšlet nad tím, co takový člověk s nespavostí prožívá. Vcítit se do té pozice. Není to snadné, ale autorka tomu tímto textem docela dobře napomáhá. A za to jí děkuji, protože mi to zase přiblížilo něco, co sama moc neznám.
Styl psaní je hodně hutný, autorka píše hodně úsporně a řadu věcí si člověk musí vyčíst mezi řádky, domýšlet se. A mně se to moc líbilo.
Nevím, co přesně mi chybělo, abych dala plný počet hvězd. Nicméně 4 hvězdy zcela jasně a těším se, s čím dalším autorka přijde.

18.02.2024 4 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Po doposlouchání audioknihy "Hoši od Bobří řeky" jsem byla pořád naladěná na dobrodružné příběhy pro mládež - proto jsem se rozhodla ještě zůstat ve světě Jaroslava Foglara a pustila jsem se do Tajemné Řásnovky. A i když v tomto případě hodnotím jen průměrně, i tak to byl moc fajn poslech.
Tak jak Foglar v Rychlých šípech přišel s tajemnými Stínadly, tak v tomto případě přichází s další čtvrtí, která budí jakýsi rozruch a nese si auru tajemna a napětí - tím je čtvrť zvaná Řásnovka v blíže neurčeném městě. Vykreslení téhle čtvrti a její specifické atmosféry mne na téhle knize hodně bavila a moc jsem si to užila.
Stejně tak klubová činnost jednotlivých skupinek, vzájemné přátelení - ale i rivalita, to tu najdeme a je to fajn. Klub, kolem kterého se tenhle příběh točí, tu opět zastává určité hodnoty, které se autor pomocí příběhu snaží předat svým čtenářům. Což je pro Foglara dost specifické a baví mne to.
Přiznám se ale, že mne příběh nevtáhl do sebe tolik, co Rychlé šípy nebo Hoši od Bobří řeky. Taky se mi zdálo, že tu některé otázky pro mne zůstávají nedořešené, asi bych chtěla víc odpovědí.
Nicméně v audioknižní podobě to byl vcelku fajn poslech a jsem ráda, že jsem se s touto knihou seznámila. Ale asi to nebude titul, ke kterému bych se chtěla pravidelně vracet. Nakonec tedy 3 hvězdy z 5.

18.02.2024 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Po nějaké době jsem měla chuť na něco dobrodružného pro mládež, ale jelikož Rychlé šípy mám načtené už mockrát, rozhodla jsem se zkusit další klasiku od Jaroslava Foglara, a to Hochy od Bobří řeky.
Z dnešního pohledu se podobné příběhy mohou zdát neuvěřitelně naivní a naprosto nerealistické, až moc dokonalé. Ale víte co? Mně to vlastně bylo docela jedno. Tenhle příběh o přátelství, lidskosti, odvaze, práce na sobě samém - to vše spojené s dobrodružstvím, to je prostě strašně fajn a já se v tom příběhu cítila vlastně hrozně dobře.
To poselství, které kniha přináší, je jednoznačné. Pěstovat svůj charakter, snaha být dobrým člověkem, pomáhat, atd. - to z tohoto příběhu sálá s naprostou samozřejmostí. A pokud je člověk aspoň trochu otevřeného srdce a mysli, může na něho kniha zapůsobit a třeba i ovlivnit.
Poslouchala jsem to jako audioknihu a hrozně mne to bavilo. Škoda, že jsem se k tomuhle prvně dostala až jako dospělá. Číst to jako dítě, asi by mne to pohltilo, zasáhlo a ovlivnilo ještě víc.
Nakonec 4 hvězdy z 5 a přemýšlím, že v létě si to dám jako odpočinkovou, dovolenkovou četbu v tištěné podobě. :-)

18.02.2024 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Do knihy Umění války jsem se pustila ne proto, že by mne nějak zajímala válečné strategie či řádění, ale spíš proto, že to je součást literární historie a historie. Zajímalo mne, proč se lidé k této knize i v dnešní době pořád vrací a zda má kniha co říct i dnešnímu čtenáři.
Kniha je členěna do několika oddílů, které se věnují jednotlivým postupům, jak se připravit na válečné tažení, jak postupovat, čeho se vyvarovat. Je to hodně prakticky orientované, není tam tak žádná vata, která by mohla vést k nějaké mylné interpretaci. Psané je to hodně srozumitelně, přímočaře, v souvislostech. Autor vysvětluje, proč dává takové rady, jaké dává. A co se může stát, pokud se případný vojevůdce těmito radami neřídí.
Jak moc jsou jednotlivé body použitelné v dnešní praxi, v dnešní době plné vyspělých zbraní a při současných komunikačních/informačních možnostech, to musí posoudit jiní - lépe znalí. Přemýšlela jsem nad tím, zda se některé rady a postupy dají použít i v jiných situacích mimo válečné běsnění. A kupodivu jsem tam pár zajímavých myšlenek našla. Asi to teda má něco do sebe.
Knihu jsem poslouchala v audio podobě, která mne bavila. Tištěnou verzi jsem zkoušela číst před lety a moc mne to nechytlo.
Celkově hodnotím 3 hvězdami. Asi to není dílo, ke kterému bych se chtěla pravidelně vracet. Uvědomuji si, že titul má svoji (literárně) historickou hodnotu, kterou nechci zpochybňovat. Bohužel ale asi nedovedu vidět tu hodnotu natolik, abych hodnotila výše.

18.02.2024 3 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Před nějakým časem jsem zaznamenala pár pozitivních ohlasů na tuto knihu, a tak jsem se rozhodla "Pamatuj na smrt" vyzkoušet, a to ve formě audioknihy. A jsem velmi mile překvapená.
Kombinaci young adult literatury s thrillerem nemám v literatuře příliš prozkoumanou a navíc autor Aleš Novotný byl pro mne dosud neznámým jménem. Nakonec jsem dostala velmi svižný a napínavý příběh se skutečně thrillerovým nádechem, z českého prostředí, z prostředí náctiletých a s rozuzlením, které jsem odhadla vlastně až na poslední chvíli. Takže jsem dostala to, co jsem víceméně čekala. Ta thrillerová část je samozřejmě uzpůsobena mladšímu publiku, ale to nic knize neubíralo na napínavosti a neutěšené atmosféře knihy jako celku.
Autor tu otevírá také témata, která se nějak vážou na fakt, že většinu postav zde tvoří studenti - vztahy s rodiči, vztahy mezi sourozenci, vztahy se spolužáky, škola, první lásky/sex, obecně hledání sebe sama. Autor to tu zakomponoval velmi dobře - tak, aby to nebylo na úkor hlavní dějové linie. Vlastně se to tu navzájem dobře doplňuje.
Takže nakonec jsem vlastně spokojená, v rámci žánru se jedná o povedené dílo a solidní 4 hvězdy z 5 jsou pro mne na místě.

11.02.2024 4 z 5

Úsvit Úsvit Jiří W. Procházka

Nějakou dobu jsem zvažovala, zda jít do kina na film, ale nakonec jsem si Úsvit vyposlechla v audio podobě a moc jsem si to užila. Jedná se o jednohubku odehrávající na Slovensku a je to inspirované skutečnými událostmi. Otevírá se tu téma hermafroditismu a toho, jak společnost přijímá, respektive nepřijímá lidi, kteří se nějak odlišují.
Toto psychologické drama tu zobrazuje uzavřenou skupinu lidí, kterých se vlivem událostí tato tématika hermafroditismu nějak dotkne - čtenář tu pak pozoruje rozličné reakce: od pohrdlivých, přes vyděšené po hlasy snažící se o edukaci na tomto poli. Na dvou protichůdných stranách tu stojí lidskost a snaha pomoci proti sobecké snaze "zbavit se problémů", ignorantství, vlastnímu prospěchu, neochotě postavit se věcem čelem. A mne to celé nějak zasáhlo, hodně jsem to prožívala. Což jsem vůbec nečekala.
Příběh byl napsaný velmi svižně, rychle mne to pohltilo, vztahy mezi postavami mne udržovaly v napětí, atmosféra se nesla v dost tíživém duchu, přitom to bylo ale také dost napínavé. Audioknihu namluvila Anita Krausová, jejíž přednes mne velmi bavil.
Kniha byla napsaná podle filmového scénáře. A když mne bavila kniha, budeme mne patrně bavit i film, tak se na něho přeci jen někdy podívám Tomuhle počinu dávám lepší 4 hvězdy, možná 4,5 - nečekala jsem od knihy mnoho, ale nakonec jsem si to dost užila.

11.02.2024 4 z 5

Paměť dívky Paměť dívky Annie Ernaux

Možná jsem vskutku barbar, ale o Annie Ernaux jsem v nedávné době skutečně slyšela poprvé, a to díky této knize, která mne zaujala v edičním plánu nakladatelství Host. Vůbec jsem nevěděla, že je autorka nositelkou Nobelovy ceny za literaturu. O to s větší zvědavostí jsem se do její knihy pustila.
Autorka se retrospektivně vrací do roku 1958, aby se vyzpovídala a hlavně si uzavřela jednu kapitolu svého života, která ji významně ovlivňovala ještě nějakou dobu poté. Autorka hovoří v této knize o svém 18letém já dost často ve třetí osobě - jako o "té dívce", není to tak čistě autobiografické dílo.
Autorka tu otevírá téma dospívání, prvních sexuálních zkušeností a téma touhy po fyzickém kontaktu s opačným pohlavím - z pohledu mladé dívky, která své dospívání prožívá koncem 50. let minulého století. A zároveň toho, jak snadné je podlehnout tomu druhému, nechat se ovládnout. A jak těžké je to vyrovnat se s tím.
Jak to vnímá dívka v té době? Jaké má dostupné informace o touze, fyzické lásce, sexualitě a jak s tím pracovat? S jakými překážkami se musí vypořádat? Na jaká tabu ze strany společnosti naráží? Jak bylo na přelomu 50. a 60. let vnímáno téma panenství a jeho ztráta? Otázek mnoho a to, jak se s tím musí vypořádat mladá duše, která nemá moc o co se opřít a z čeho čerpat, působí jako jízda na horské dráze.
Z hlediska tématu to je hodně zajímavé čtení, které ve mně vyvolalo řadu otázek - na některé z nich si zatím neumím odpovědět, o něčem si ještě musím víc popřemýšlet. Knihu si kvůli tomu budu chtít určitě časem ještě přečíst jednou.
Proč nedávám vyšší hodnocení - je to dáno tím stylem psaním. Občas to na mne působilo jako volný proud myšlenek a já se ztrácela v tom, co se autorka vlastně snaží říct. Některé pasáže byly z hlediska stylu psaní pro mne těžší, musela jsem se vracet a číst si to znova, abych se chytla. Ne vždy se mi to četlo snadno. Ale přitom obsahově to je určitě velmi zajímavé čtivo. Nakonec tedy 3 hvězdy z 5.

11.02.2024 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Tato kniha byla dárkem od Ježíška a podle anotace mi to znělo jako něco, co by mne mohlo bavit. Ježíšek mne asi fakt zná. :-) A i kdy nakonec hodnotím průměrně, jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst.
Tématem mi kniha vcelku sedla do vkusu. Potkáváme se tu se třemi generacemi jedné rodiny - děda, táta, dcera. Celkově nemá kniha nějaký výraznější děj, je to spíše ponor do mezilidských, primárně mezigeneračních vztahů. Sonda do toho, co mohou mít tři generace společné (mnohdy nečekaně) a co je naopak od sebe odlišuje a kvůli čemu se od sebe vzdalují. A jak moc důležité, ale zároveň těžké je mezi sebou mluvit a vyjádřit, co každé generaci chybí, jaké má kdo očekávání a jak je někdy náročné ta očekávání naplňovat. A to se mi tu moc líbilo.
Vlastně nikdo z této knihy na konci nevychází jako jasný vítěz nebo poražený. Každá generace se potýká s vlastními potřebami, problémy, vítězstvími, které generace následující může vnímat naprosto opačně. Čtenář jako nestranný pozorovatel pak má možnost vidět, co koho trápí nebo co koho nakonec těší.
Musím říct, že ve výsledku na mne padal z téhle knihy docela splín a bylo mi smutno. Nemožnost komunikace, těžkosti pochopit, co mi ten druhý říká, skoro jako by to nemělo řešení a ty problémy ve vztazích byly bezvýchodné. Poslední částí knihy se sice autor snažil jakoby vyvolat pocit naděje, pokud by se vše vyvíjelo správným směrem. Ale ve mně ten deprimující pocit zůstal až do konce.
Pro každou generaci jsem měla vlastně pochopení, proč se chová, jak se chová, a proč kdo smýšlí, jak smýšlí, i když jsem ne vždy s nimi souhlasila.
Co mi brání v tom, dát vyšší hodnocení, je ten styl psaní. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo co a proč říká. A občas ten styl psaní byl pro mne trochu kostrbatý, musela jsem i některé věty občas číst opakovaně, nečetlo se mi to plynule. Koukám, že autorovi vyšly i další texty, tak ho ráda opět vyzkouším. U této knihy dávám 3 hvězdy z 5.

11.02.2024 3 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Knihy Julie Caplinové poslouchám výhradně jako audio - při práci je to docela fajn kulisa. Je to nenáročné, odpočinkové a ještě se to točí kolem jídla, což je mi příjemné.
Nikdy ty knihy z této série nehodnotím kdovíjak vysoko, není to přelomová literatura, co by vám měnila život. Nicméně tento konkrétní příběh hodnotím místo obvyklých průměrných 3 hvězd spíše podprůměrně. Máme tu opět stejný model - hrdinka se ocitá v jiné zemi, aby zažila něco nového, je v tom zakomponované jídlo a taky láska. S tím jsem počítala a to jsem vlastně i dostala. Ale...
Co mne dost iritovalo, bylo chování hlavních postav. Něco podobného jsem zaznamenala už u Hradu ve Skotsku. Paralela je v tom, že se postavy i tady na můj vkus chovají poněkud dětinsky, neúměrně svému věku. A to, jak se na začátku seznámí a co je spojí dohromady, mi úplně nesedělo. Na mne až moc kýčovité s lehkým nádechem trapnosti. Nevím, úplně se mi to do vkusu netrefilo.
Když už zmiňuji Hrad ve Skotsku, tak vtipné mi přišlo, že se v této knize objevuje hlavní hrdinka právě Hradu ve Skotsku - Izzy. Přiznávám, že tuhle sérii poslouchám na přeskáčku a Hrad ve Skotsku jsem poslouchala už dříve, byť časovým uspořádáním se děj Hradu odehrává až po Domku v Irsku. Zároveň je tu zmíněna Mína, kterou jsme potkali již v Chatě ve Švýcarsku, která Domku v Irsku předchází. Minimálně tyto tři příběhy (Chata ve Švýcarsku, Domek v Irsku a Hrad ve Skotsku) jsou spolu provázané svými postavami a zcela volně na sebe navazují. Ale opravdu jen volně, tak se nebojte, dá se to poslouchat i na přeskáčku, nic velkého si nevyspoilerujete.
Nakonec tedy 2 hvězdy z 5. Tenhle díl mi úplně neseděl - hlavně tedy tím chováním postav, které bylo prostě na mne až moc otravné.

11.02.2024 2 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kroky vraha jsou mým druhým setkáním s Michaelou Klevisovou a prvním setkáním s vyšetřovatelem Bergmanem. A nebylo to vysloveně špatné.
Zápletka samotná je solidně zpracovaná, má to pár zajímavých zákrut, aby čtenář neodhadl všechno hned, ale přitom to není překombinované a čtenáře množství možných rozuzlení nezahltí. To bylo fajn.
Bavil mne vyšetřovatel Josef Bergman, který mi byl sympatický. Působil vcelku zkušeně a budil jako policajt důvěru, že se své práci věnuje pečlivě a s nasazením. Mrzelo mne však, že tu neměl tolik prostoru. Doufám, že v příštích dílech dostane toho prostoru více - ráda bych ho jako postavu poznala trochu blíže. I to, že toho prostoru měl tady méně, je pro mne důvod, proč nehodnotím větším množstvím hvězd.
Příběh sledujeme jednak z pohledu policie, ale také z pohledu dalších postav, které nějak s případem souvisí, ale nejsou součástí policejního sboru. U některých postav jsem se trochu vztekala nad tím, jak se chovají - někteří jedinci byli na pár facek. Některé postavy dostávají na můj vkus víc prostoru, než by bylo za mne nutné. Některé pasáže tak pro mne byly z mého pohledu trochu nezáživné. Ale autorčino rozhodnutí respektuji.
Celkově to působí jako detektivka křížená s rodinným / psychologickým dramatem. Otevírají se tu zajímavé otázky rodinného zázemí a toho, jak to někteří jedinci mohou mít těžké a kvůli zázemí snáze sklouznou k ilegální činnosti. A jak je to vlastně snadné se dostat do potíží, i když člověk nemusí být v podstatě zlý a záměrně se dopouštět nelegálních přečinů.
Oceňuji to, že se případ odehrává v Praze - v končinách, které jsou mi blízké a známé. Působilo to na mne reálněji, autentičtěji a že se to tak klidně mohlo stát.
Celkově hodnotím průměrně. Nebylo to špatné. Zápletka fajn, vyšetřovatel sympaťák, rozuzlení jsem neodhadla. Ale pár výhrad mám, viz výše. Knihu jsem poslouchala jako audio v podání Kristýny Kociánové, jejíž provedení mne bavilo. Určitě zkusím i další díly.

04.02.2024 3 z 5