sf1 sf1 komentáře u knih

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Naprosto vynikající sci-fi v té nejčistší a nejlepší podobě, která zcela po zásluze vyžrala všechna nejdůležitější SF ocenění. Fascinující popis vnitřního světa Rámy, záhady, které skoro všechny zůstanou nevysvětleny a mrazivě okázalá ignorace lidstva, které si myslí, jak je úchvatně jedinečné... Clarke na vrcholu sil!

24.12.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Ten pozvolný návrat demence mi přišel daleko děsivější než cokoli, co kdy napsal Stephen King.

16.02.2022

Solaris Solaris Stanisław Lem

Začalo to jako klasické dobrodružné sci-fi s ústředním tajemstvím, v polovině se to náhle změnilo ve filozofický traktát a úděsně nudný popis mimozemského oceánu.

15.09.2023 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Srovnávat Artemis s Marťanem je nesmysl. Taky snad srovnáváte Nadaci s Koncem Věčnosti? Artemis je stejně jako Marťan kvalitní sci-fi připomínající starou školu z Astoundingu plnou zběsilé akce, dějových zvratů a happy endingu jako dělo.

01.01.2022 5 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Problém této ságy, pokud ji celou přečtete v krátkém čase, je, že autor nejen vykrádá sám sebe (doslova opisuje celé pasáže), ale ještě si protiřečí. 2010 nenavazuje na 2001, 3001 popírá epilog 2010, co bylo v jednom díle zakázané, už v dalším nevadí. Celá tetralogie je i přesto dost dobré sci-fi, komu sedí Clarke, ať se klidně vrhne i do Odysey. Ale ta nekonzistentnost čtenářský zážitek děsně sráží.

16.01.2022 3 z 5

Plutoshine Plutoshine Lucy Kissick

Deci sci-fi rozmělněné v pěti litrech růžové knihovny. Těžce stravitelná břečka určená pro nevím koho, třináctileté slečny, co chtějí zkusit sci-fi? Krasožvásty z přebalu "sci-fi nové éry v tom nejlepším duchu děl A. C. Clarka" a "světový bestseller pro čtenáře Andyho Weira" jsou naprostá lež.

23.05.2023 1 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Podobně fascinující hard SF jako Dračí vejce.

31.10.2021 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Hrůzostrašné komiksové vyprávění o tom, že jakmile jde do tuhého, lidé se k sobě dokážou chovat jako ty nejodpornější svině.

17.01.2024 5 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Pokud se začne váš desetiletý syn ptát, proč má den zrovna dvacet čtyři hodin, proč neefektivně spalujeme ropu a domácí úkol bude chtít vypočítat binární soustavou, zpozorněte. A přečtěte si tento perfektní román.

21.03.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Křečovitě nevěrohodná, absurdní zápletka, některé vedlejší postavy existují jen pro svedení čtenáře na falešnou stopu a k tomu celkově mimořádně nechutné.

29.01.2024 2 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nečtěte Červenku před Šváby! Autor zde vyzradil jméno vraha ze Švábů.

26.09.2023

Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Ljuba Štíplová

Poklad kapitána Kida považuji za nejlepší dlouhé dobrodružství Čtyřlístku. Napínavé, vtipné a s parádní pointou.

19.02.2022 5 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Velký kultovní prd. Co povídka, to originální nápad, ovšem zpracování čtenářsky odpudivé. Povídky jsou nesrozumitelné, bez pointy, plné plytkého žvanění, působící jako kdyby si autor hlavně honil vlastní ego.

03.02.2022 2 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Celá druhá trilogie je naprosto zbytečná, nenabízí téměř nic navíc, nerozvíjí děj ani postavy zajímavým směrem a navíc je nudná.

28.05.2023 1 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Nic moc jsem od románu nečekal, protože byl vyhrabán z koše roky po smrti autora, a ještě se odehrává na Divokém západě. Jaké bylo mé příjemné překvapení, když se z očekávané laciné kovbojky vyklubala mistrná fabulace a jedna z nejlepších Crichtonovek. A největší překvapení odhalí autor až v doslovu.

09.02.2023 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Tak především tohle není sci-fi ale fantasy. A to navíc nesnesitelně nudná a blbá. Stále mám pocit, že bych měl za dočtení této slátaniny dostat nějaké ocenění.

18.01.2022 odpad!

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Sem tam fóreček k pousmání, ale většinou plytké plácání o všem a o ničem.

26.12.2021 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Koukám, že se tady pár ženských z knihy málem podělalo. No takže se laskavě uklidníme, ano? Kniha je výborná, žádné morbidní ani šokující hnusy se nekonají, hutná atmosféra kolem ujeté rodinky je výborná a finále znamenité. A čte se to mimochodem samo, protože je to tak dobře napsáno.

25.11.2023

Kdosi buší na dveře Kdosi buší na dveře Håkan Nesser

Autor ani vydavatel se nikde neobtěžovali uvést, že se nejedná o román, ale o soubor tří delších povídek, které spolu nesouvisí. Zaplaťpámbu, že jsou všechny nadprůměrné, přesto jsem od Nessera čekal víc.

24.10.2023 4 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Komiksové zpracování je naprosto špičkové, neexistuje lepší český sci-fi komiks, a to ani po skoro padesáti letech od vzniku. Když jsem jako děcko objevil v antikvariátu ABC speciál 1986 s kompletními 48 díly, a ještě navíc za pár šupů, tak jsem se málem podělal blahem. Románové zpracování mi ale přijde nudné, chaotické a vlastně zbytečné. Uděluji plný počet za komiks, dvě hvězdy za knihu.

19.09.2023 5 z 5