seethelight seethelight komentáře u knih

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

"Tiše prožívala svůj Přítomný okamžik, aby prostor uprázdněný nenávistí zaujala láska.
Když pak nastala ta pravá chvíle, obrátila se k luně a na její počest hrála sonátu - a věděla, že ji luna poslouchá, pyšní se a budí u hvězd žárlivost."

To jsem jediná, komu se to zdá hrozný?

Nechápu zdejší hodnocení.
Někde jsem četla, že Coelho má být symbolem filozofie dneška. Pak se tedy spokojíme s velmi nízkou úrovní slohu a ještě nižší hladinou laciné filozofie.

...ke všemu zaobalené do rádoby nezištné snahy nechat nás podlehnout stále vnucovaným emocím, nebo nás snad úplně donutit ztotožnit se s Veronikou, netrpící vlastně ničím jiným než prostým stereotypem, který Coelho samozřejmě vydramatizoval do podoby, která z něj udělala bestselleristu a mnohé z nás přesvědčila, že máme stejné právo být lhostejní a pasivní k životu, protože žijeme "jenom" průměrný život.

Ještě to klišé s "dovolenými" a "zakázanými" emocemi, které si může dopřát jenom blázen nebo zarytý individualista, a jsem přesvědčená, že nechci číst dál.
Tohohle autora nepochopím. Po padesáti stránkách bych i sledování teleshoppingu hodnotila přínosněji a možná by se na mě dopustilo menšího množství manipulace.

22.10.2014 odpad!

Introverze není nemoc, ale po dočtení téhle knihy musí každý extrovert truchlit, že jí netrpí. Proč? Protože Steve Wozniak byl introvert. Takové je vysvětlení Susan Cainové.

Čekáte návod, jak být šťastným introvertem ve světě komunikace, ale - teď POZOR, VELKÝ SPOILER - on tam žádný není!
Susan Cain vás velmi pravděpodobně donutí považovat introverzi za privilegium, vychrlí na vás tisíce jmen úspěšných introvertů s doporučením: "Buďte jako oni, vždyť je to možné!", a seznámí vás se spoustou detailů, které se vám budou proklatě hodit, až si zase v pátek skočíte na burzu.
Taky líp porozumíte svému vnitřnímu já, až nastoupíte na Harvard Business School nebo se naučíte nenarušovat odměřené skupinky tichých Asiatů.
Tolik vědění ve 300 stranách.

Jenže. Pokud asi jako já neplánujete nakupovat akcie, a projevy před sálem plném lidí se zdají v nedohlednu, takhle kniha vám nemá co dát. Obeznámí vás se spoustou jmen lidí a studií, ale jak se podle toho zařídit, jak vzdorovat tlaku povrchních hovorů bez toho, abyste byli považování za někoho, kdo nic neříká, protože nemá co říct? Stránky pro běžné lidi, kteří se nepohybují po Wall Street, jako by chyběly.

01.02.2015 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Cituji z popisu:
"Není pohádka jako pohádka,..."
To teda není.

Je mi -náct a většinu času nedělám nic jiného, než že se snažím dospět. Co nejrychleji a nejefektivněji.
Ale vždycky, aspoň na těch pár minut, kdy čtu Malého prince, se přistihnu doufat, že se zítra ráno probudím a bude mě ze všeho nejvíc trápit problém zákeřných boabobů a pomíjivých květin.

31.07.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Čekala jsem, že mi Zlodějka knih ukradne pojem o realitě, jak by se od stále chváleného bestselleru dalo čekat, ale zůstala mi pevná půda pod nohama.

Často jsem se ztrácela v chronologii a kapitoly laděné spíš do povídek mě mnohdy nudily. Neměla jsem v lásce moc postav a konec mě nezasáhl. Celkově se mi kapitoly vlekly, postavy nepřekvapovaly a klíčové krádeže knih jsem čekala odvážnější a možná ještě dramatičtější.

19.07.2014 2 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Tess z d´Urbervillů - další proklatě zásadová žena z pera britského klasika.
Nejsem typ člověka, který tvoří sympatie na základě pevnosti zásad. Stejně jako Jana Eyerová, Tess se sice může pyšnit nezdolným charakterem a přirozeným smyslem pro morálku, ale ve své podstatě není nic víc, než Tess svázaná ve svěrací kazajce svého neměnného úsudku.

Sebekázeň, schopnost ignorovat společenské konvence, nechtěná krása a inteligence, zní to možná až moc dokonale na to, aby to nebylo nudné.

Příběh sám o sobě je to, co mě nutí zachovat dobré hodnocení. Přesto má-li být Tess z d´Urbervillů román kritizující společnost (a je jedno, že už ne příliš aktuální), Hardy nám předložil za vzor osobnosti, které sice můžeme charakterizovat velkými slovy, ale už nám nezbyde žádné místo pro ironii, rozpustilost, charisma..., jen hodně pro strnulost.

01.11.2014 3 z 5

Přiznání Přiznání Anna Todd

(SPOILER) Holky, slečny, dívky!
Já vím, že je to volnočasová četba a tak, ale
- v půlce knihy Hardin řekne Tesse, aby si pořídila prášky a ona prostě kývne. Takhle to v realitě nefunguje. Ve skutečnosti si měla Tessa dát čas na rozmyšlenou. A Hardin na ní nikdy nemá právo tlačit.

- o pár stránek dál přemýšlí Tessa: “Říká, ze se mnou chce být napořád, tak proč mu tak vadí se oženit? Takže budeme navždy jenom milenci?” V dnešní době už vynechání svatby nedělá z lidí věčný milence. Nechtít svatbu je absolutně ok. Naopak neochota se dohodnout není okej.

A teď POZOR. Je to romantická knížka, já to chápu. Ale velmi často se ti dva hádají, protože má Hardin problém, s kým (jakým klukem) se Tessa vídá nebo kterýho potká. Takhle ve skutečnosti, v opravdovým životě, začíná manipulace a koření domácí násilí. Kluk, co má problém, když jdeme s kamarádem na oběd, není fajn kluk. Kdyby byli Tessa a Hardin skuteční lidé a Tessa se omluvila, že byla s kamarádem na obědě, vzdala by se něčeho moc, moc důležitýho.

Přeju všem zábavné čtení a těm mladším čtenářkám ještě zdravý nadhled :) !!

10.10.2020

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

"Člověk musí být umělec i šílenec, bezmezně melancholický tvor (..), aby rozpoznal malého anděla smrti mezi obyčejnými dětmi."

Taky mi to rozpoznávání trvalo. Četla jsem Lolitu poprvé až 5 let potom, co mě naučili číst - spoustu promarněných let. Tenkrát jsem nerozuměla všemu. Ostatně později také ne. Neznám nikoho, kdo by mohl upřímně tvrdit, že v plné míře porozuměl Nabokově mistrovské hře se slovy, všudypřítomnému poetismu, který zní jako hudba, a který dělá Lolitu odlišitelnou od jakékoli jiné knihy klidně i z jediného odstavce.

Lolita - psychologie emoční smrti, společenských tabu, hranicích lásky a šílenství, a v neposlední řadě psychologický román o té nekonečné sobeckosti, kterou sebou přináší touha po malé Lolitě, Lo-li-tě, Doly..

22.08.2014 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na téhle knize je nejtěžší najít si postavu, kterou si je možné zamilovat. Protože to prostě nejde. Heathcliff žil pomstou, tahle kniha žije pomstou.
Ale hvězdičku navíc za vylíčení prostředí. Na vřesoviště v okolí Větrné Hůrky do smrti nezapomenu.

11.05.2014 3 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

"Pálí jako led," vypůjčím si Baudelairův citát užitý v doslovu knihy.
Nejnebezpečnější, co v knize najdete je hravá síla slov.

12.04.2015 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

"Nana snila o posteli, jaká dosud nikdy neexistovala, nikoliv o posteli, ale o trůnu, o oltáři, k němuž se bude chodit klanět celá Paříž a obdivovat se nahotě panovnice."

Tahle věta je celá kniha v pár slovech. Nana snila o poctě a moci markýzi, kterou viděla v úvodu knihy, ale byla to forma, jak toho dosáhnout, co jí dostalo tak daleko, ale vždy o vlásek dělilo od cíle. Odmítala role, které nepasovaly k postavení vážené dámy a slepá k vlastním chybám ignorovala, že je to ona sama, co se tak zoufale nehodí k vytouženému snu. Propadala marnivosti a bez záchvěvu svědomí sebou strhla každého, kdo byl nablízku.

Silné, ale bohužel příliš rozvleklé a nudné.

25.01.2015 2 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Když spojíte velkolepou emoční hru s působivým tématem "vyléčené kurtizány", nazvete ji bojem marnivosti a citu, zasadíte ji do vzkvétající Paříže, kam všechny tyhle příběhy patří, dovolíte smrti, aby si vzala za své, zabráníte lichotivému konci a postavíte zeď mezi realitou a předsudky, na které můžete balancovat a stejně si nebudete jisti, možná a pak docela jedině, stvoříte příběh Dámy s kaméliemi a já vám z celého srdce zatleskám.

24.06.2014 4 z 5

Když život ještě býval náš Když život ještě býval náš Marian Izaguirre

Život býval náš; ať už očima Loly a Matíase, kteří strádají kvůli režimu, nebo Rose, která pátrá po čase, který už prožila.
Autorka občas skloubí pár příliš strojených situací, což nepůsobí dobře hlavně v první polovině knihy, ale ve výsledku na tom nesejde, jelikož kniha promlouvá sympaticky, pod řádky si nese něco naléhavého a konec vyznívá do ztracena. Repertoár čtenáře se nutně rozrůstá o bod na časové ose.
"Kdy?" - "V pondělí, včera, minulé Vánoce, za měsíc, tenkrát, když život ještě býval náš."

30.12.2015 4 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Nevím, jak moc je to chyba překladu, ale tak hrozné přímé řeči jsem dlouho nepotkala, trhá to uši. Příběh bez nápadu. Hlavní hrdinka mělká jako miska s instantní polévkou. Hlavní hrdina: no, takový povědomý.

10.07.2023

Bílé břízy na podzim Bílé břízy na podzim Arnošt Lustig

Po přečtení knihy jsem jí dala 3 hvězdičky - moc mě nenadchla. Dnes, po několika únavných letech, které mi přijdou jako celý život, si se zvláštní určitostí stále pravidelně vybavuju onu zvláštní melancholii, které se ukrývá v Břízách na podzim.
Hodnocení zvedám na 4.

12.02.2023 4 z 5

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Citace z knihy: "Smích je stejně univerzální jako slzy. Úsměv dělá po celém světě holku hezčí! Říkám svým sestřičkám: Holky, usmívejte se, protože jste krásný, a když jste navíc v ovulaci, nemusíte dát ani halíř za kosmetiku. Příroda si přeje, aby život pokračoval dál." - Radkin Honzák

Musím uznat, že hrot toho, proč to holky někdy v životě nemaj lehký, se skutečně nakousl. Bodrý, žoviální sexismus.
Knihu jsem nečetla, jen dostala a prolistovala. DÍlko hodnotit proto nebudu, jen chci dát ostatním též prostor nechat se odradit.

27.12.2022

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Je to strašně problematické čtení, které dospívajícím napomáhá romantizovat si jasně toxické vztahy.
Autorka velmi špatně píše a mnohdy tomu chybí logická souslednost.
Postavy nesmírně ploché - matka, otec, nevlastní matka, kamarádi - všichni splývají.

26.12.2022 odpad!

Chopin - básník tónů Chopin - básník tónů Robert Loucký

Velice srozumitelné zasvěcení do Chopinova díla. Nadbytečná zaujatost ve vztahu k Sandové.

15.06.2017 4 z 5

Presne taká, aká si Presne taká, aká si Emily Nagoski

Oceňuji poctivý přístup založený na vědeckých důkazech. Kniha má 3 přínosné polohy, první, že ohraničuje ženskou sexualitu jako rozdílnou od mainstreamové unisex sexuality a kriticky rozbírá obrazy ženské sexuality v kultuře, druhá, že hodně validuje a nikdy není normativní, a třetí, že je překvapivě praktická. Na internetu jsou ke stažení přítomné pracovní listy, což je fajn.
Mínusy za trapné zpovědi smyšlených kamarádek a vágní repetitivní pasáže. Pod čarou: slovenský překlad anatomických struktur z angličtiny je nedobrý.

09.04.2024 4 z 5

Člověk revoltující Člověk revoltující Albert Camus

Považujte to za druhý díl, kdy prvním je Mýtus o Sisyfovi. Pokochejte se, kam Camus za necelou dekádu pokročil a buďte lítostiví, že nám jedna ponurá autonehoda upřela třetí dějství, kde by třebas došel ještě dál.

23.03.2024 4 z 5

Karl Marx: Životopis intelektuála Karl Marx: Životopis intelektuála Rolf Hosfeld

Kniha funguje dobře jako životopis, ale neočekávejte filozofický vhled do Marxových myšlenek. Všechno psané před vás položí jako historický pomník - /myšlenkově vás to nebude skoro nic stát/ - což se podle mě vůbec nehodí, jelikož s Marxem se chceme alespoň jednou v životě intelektuálně utkat. Nebo ne? Tak vám to říkám, abyste taky nebyli zklamaní. Promýšlet tedy jděte do jiné publikace, např. do Filozofie dějin od Lowitze, doporučuji.

23.03.2024 3 z 5