Bílé břízy na podzim

Bílé břízy na podzim https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/797/bile-brizy-na-podzim-797.jpg 4 41 6

Děj své starší novely umístil autor do polopusté pohraniční krajiny a do prostředí „černých“ vojáků, mladých obětí poúnorové diskriminace. Poslal jim do kasáren dívku, která svou exhibicí podnítí nejen jejich mužskou fantazii a touhu po svobodě, ale v jednom z nich vzbudí i opravdový milostný ohlas. Tragický závěr obsahuje silný očistný tón. Na záložku nového vydání, oproštěného od jakékoli cenzury, autor napsal: „Tuhle knížku jsem napsal už dávno; nejdřív neměla vyjít; zůstala trčet na cenzuře, potom vyšla zmrzačená; věděl jsem, že přijde čas a sednu a přepíšu ji, aby vypadala, jak jsem chtěl...“... celý text

seethelight
12.02.2023 4 z 5

Po přečtení knihy jsem jí dala 3 hvězdičky - moc mě nenadchla. Dnes, po několika únavných letech, které mi přijdou jako celý život, si se zvláštní určitostí stále pravidelně vybavuju onu zvláštní melancholii, které se ukrývá v Břízách na podzim.
Hodnocení zvedám na 4.

NemcovaKN
12.01.2018 1 z 5

Myslím, že jsem autora asi úplně nepochopila a tento styl psaní není můj šálek. Pro mě byl děj o ničem a příběh neměl hloubku. Naštěstí kniha má jen pár stránek, protože jinak bych se nedonutila ji dočíst do konce. A to už je, co říct!

milan.krimsky
02.01.2016 4 z 5

Smutný příběh z počátku 50. let (odhaduju na r. 1953)

alabra
25.05.2014 3 z 5

Těžká četba o těžké době.

Lulla71
29.05.2013 5 z 5

Jeden musí mít na paměti, že bejt Černej Baron, nebylo tak veselý jako napsal Švandrlík... Arnoštova balada je realistická a citlivá.

jprst
04.01.2012 4 z 5

V podmínkách a za situací, které autor popisuje, je asi hodně těžké být lidský.

vojenské prostředí

Arnošt Lustig
česká, 1926 - 2011
2001  77%Colette z Antverp
2002  82%Démanty noci
2007  79%Dita Saxová
1968  90%Hořká vůně mandlí
2003  81%Krásné zelené oči

Kniha Bílé břízy na podzim je v