sarka45 sarka45 komentáře u knih

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Nejsem fanynka Kovyho, protože jsem představitelka poněkud starší generace a mohl by být můj syn . Upozornila mě na něj moje dcera, která je v té správné věkové kategorii. Pustila mi několik jeho videí a já zjistila, že je to velice chytrý kluk, který to má v hlavě pěkně srovnané. Moderním způsobem dokáže zpracovat a mladé generaci předat informace, kterým by jinak mladí nedopřáli sluchu. Vyjadřuje se k aktuálním problémům, k cestování, vzdělávání, politice. Informace zpracovává věcně, předává ověřitelná fakta, nabádá k vlastnímu přemýšlení. Moc se mi to líbí. Proto jsem si také přečetla knihu o jeho (krátkém) životě. Poodhalil v ní záležitosti svého soukromí, představil nám svou milující rodinu, svěřil se i se svým vyrovnáváním se svou sexuální orientací. Myslím, že i tím zase pomohl mnohým, kteří jsou v podobné situaci. Prostě mně se to líbí a strašně moc mu fandím.

26.05.2019 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Zajímavá kniha. Je to takové zhodnocení vlastního života hlavního hrdiny. Začátek knihy, ve kterém se vypráví o dětství hlavního hrdiny, mi hodně připomínal pohodu, která čiší z knih Zdeňka Svěráka. Další části už tak idylické nebyly. Ovšem závěrečné úvahy o jiných úhlech pohledu na jednotlivé události už dodaly knize onu Čapkovu jedinečnost. Nechal na čtenářích, aby si vybral tu správnou verzi toho "obyčejného" života. Typická ukázka, že vlastně nic není obyčejné. Že nic není černobílé. Na vše se dá nahlížet z různých úhlů pohledu. A je na každém jedinci, aby se rozhodl, jakými pohnutkami se dá vést.

26.05.2019 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Miluji knihu Pravidla moštárny. Ale tohle se mi tedy moc nelíbilo. Nějak mi unikl smysl této knihy. Patrně byla v době vydání poněkud šokující, čímž si jistě zajistila publicitu. Ale na dnešní dobu ve světě několika mnoha odstínů šedi už není ani šokující. Byla místa, kdy mě to i docela bavilo, ale moc jich nebylo. Možná mě i víc bavil život Jenny než Garpa. A život po Garpovi už mě nebavil vůbec. Dočetla jsem v rámci disciplíny.

26.05.2019 2 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Konflikt generací - matky a jejích dětí, konflikt v mužském a ženském chápání světa, konflikt mezi láskou a povinností - je mnoho způsobů, jak nazvat to, co prožívá hlavní postava krásné divadelní hry Karla Čapka. Velice, velice nadčasové a aktuální v každé době. Sama matka jsem velice rozuměla tomu, co hlavní hrdinka prožívá. A nejsem si jista, zda bych se dokázala správně rozhodnout. Protože ona se samozřejmě nakonec rozhodla správně. Člověk vždy musí bojovat proti zlu a bezpráví. I když je to velice těžké a ne každý je takto statečný.

10.05.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Úžasná divadelní hra. Karel Čapek byl neuvěřitelný vizionář. Už tehdy věděl, kam svět směřuje (a to stále). Uvědomoval si nebezpečí, které je s tím spjato. Varoval nás před ním. Ale my stále nedbáme.
Je neuvěřitelné, jak v takové zkratce - pouze svižnými dialogy - dokázal navodit atmosféru a vystihnout tragické události spojené s výrobou robotů. Dnes by z této myšlenky patrně vznikla několikadílná sága.
Drama je to tragické, leč v závěru nám svitne přeci jen nějaká naděje. Naděje je důležitá. Ale skutečně má ještě lidstvo nějakou naději?

26.04.2019 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Můj milovaný Karel Čapek. Jeho neuvěřitelně rozmanitý jazyk. Krásně vykreslené charaktery postav skrze příběh, kterým vysvětlují osud neznámého člověka. Zajímavé. Trochu víc se mi ale líbil Hordubal.

26.04.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Posloucháno jako audiokniha a tentokrát to bylo knize na škodu. Alespoň pro mě. Mám Vojtu Dyka moc ráda, ale tahle interpretace mi vůbec neseděla. Asi byla adekvátní románu, ale mně prostě strašně rušilo, jak Ford Prefect celou dobu koktá, zadrhává se a mluví jak po patnáctém pivu. Upřednostňuji klasické čtení. Jinak se mi ale kniha líbila, byla vtipná, absurdní, mám tenhle styl humoru ráda.

16.04.2019 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Posloucháno jako audiokniha. Upřímně jsem od této knihy vůbec nic neočekávala a byla jsem velice mile překvapena. Zjistila jsem, že jsme totiž naladěné na podobnou notu. Překvapilo mě,o jakých věcech Aňa přemýšlí a k jakým závěrům dochází. Ve spoustě záležitostí s ní naprosto souhlasím. Některé na mě působily doslova terapeuticky. Ano, některé myšlenky se opakovaly, ale to vyplývá z toho, že tyto fejetony psala do časopisu každý měsíc pět let. Navíc, některým myšlenkám se člověk prostě neubrání a samy se prostě vrací. Asi bych tyto příspěvky ani nenazvala fejetony, ale jen úvahami nad rodinou, dětmi, vztahy, životem i smrtí. Proto v nich někdo postrádal tu vtipnou pointu. Mně se to velice líbilo.
Jen mě mrzí, že jsem neviděla ilustrace, které všichni chválí. Asi budou úžasné, když soudím podle té úvodní.

12.04.2019 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Klasická Agatha Christie a moje milovaná slečna Marplová. Posloucháno jako audiokniha. Pan Brousek a paní Merunková byli skvělí, ale mám raději, když je audiokniha více čtena než hrána. Navíc už jsme měla své představy o jednotlivých postavách a pan Brousek měl očividně jiné :-). Ale přesto to bylo velice příjemné poslouchání.

10.04.2019 5 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Pavla Soukupa. Úvod této historické detektivky mě poněkud vyděsil, protože se všechny hlavní postavy sešly na jednání u pana Oldřicha ze Zlenic a já jsem se v nich naprosto nestihla orientovat. Navíc bylo v úvodu předestřeno i historické pozadí tohoto jednání, které mi hlavu ještě více zamotalo. Naštěstí mnoho dalších postav už nepřibylo, takže jsem se posléze zorientovala a další děj už sledovala bez nesnází. Jazyk byl poněkud archaický, ale v podání pana Soukupa zněl mile a srozumitelně. Zápletka byla zajímavá, pro mě těžko rozluštitelná, takže i napínavá, zajímavý pohled na život ve 14. století. Pan Soukup má úžasný hlas a jeho interpretace byla skvělá.

06.04.2019 4 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

Posloucháno jako audiokniha. Příjemná detektivka z anglického venkova, přesně podle mého gusta. Psychologie postav, vztahy na malé vesničce, kde si všichni vidí až do talíře, komplikovaná zápletka, milý detektiv s drobnými vsuvkami do jeho soukromí, to vše povýšeno nádherným přednesem pana Beneše.

25.03.2019 5 z 5

Vražda žádá metodu Vražda žádá metodu Dorothy L. Sayers

Detektivní příběh pozvolna plynoucí, nikdo nikam nespěchá, vše zvolna plyne, děj i dialogy. Dýchne na Vás stará doba, je ukázán pravý šlechtický život plný dobrého jídla, vybraných způsobů a pozorných sluhů. Je použit zajímavý jazyk, poněkud archaický. Je to sice trochu upovídané, ale mně se to líbilo.

22.03.2019 4 z 5

Třikrát lord Petr Třikrát lord Petr Dorothy L. Sayers

22.03.2019 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Svižná konverzační komedie. Zábavné, poučné.

15.03.2019 4 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Moc pěkná knížka rozhovorů s panem doktorem Honzákem, který to má moc pěkně poskládané v hlavě. Má neuvěřitelně mnoho zkušeností ze své praxe a k tomu neuvěřitelně rozsáhlé všeobecné vědomosti. Nebojí se věci nazývat pravými jmény a netají se svými názory. Moc přínosná kniha.

11.03.2019 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Takové pohodové čtení. Příběh se tak pomalu odvíjí, skládá se ze střípků příběhů a postav. Autor nahlíží na lidičky z ulice Na Plechárně velice vlídně a s pochopením, v každém najde něco pozitivního, co na něm může mít rád. Sice se někdy jejich dobré úmysly nedaří překovat v činy, ale nikdo z nich není zákeřný a zlý. Milé čtení. Připomíná mi to povídky pana Svěráka.

11.03.2019 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Knihu jsem četla kdysi dávno jako svobodná studentka za hluboké totality. Teď jsem se k ní vrátila v audioverzi, krásně načtenou paní Simonou Postlerovou. Bylo to velice zajímavé čtení. Neumím si představit, jak jsem ji tehdy vnímala. Patrně způsobem života a materiálními statky to pro mě muselo být sci-fi ve srovnání s tím, jak se žilo tady. A hlavní hrdinku jsem asi ve svém svobodném věku asi také nepochopila. Přesto se mi kniha i tehdy líbila. Teď už Betyně rozumím docela dobře. Nechápu, jak mohla tak dlouho trpět despotické a panovačné chování svého manžela. V manželství si mají být partneři rovni, což ovšem bývá problematické v případě, když muž tzv. "živí" manželku, jako v tomto případě. Závěr byl vcelku nadějný, i když si nejsem jista, zda se takovýto člověk dokáže změnit. Má to v sobě hluboce zakořeněné, navíc to o sobě i prohlásil, že nikdy jiný nebyl. Ale Betyna už je silnější a v tom vidím možná pro ni větší naději.

05.03.2019 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Zařazeno kvůli výzvě. Ale mám ráda i tento film, takže jsem věděla, do čeho jdu. Opět mě pan Harris nezklamal. Žádná zbytečná omáčka, rovnou do děje, člověk se nenudí a to i přesto, že ví, jak to dopadne. Za mě určitě pět hvězdiček.

28.02.2019 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Moc se mi do ní nechtělo, čtení o blázinci nebude moc optimistické, říkala jsem si. Navíc jsem kdysi viděla film. Ale nakonec nelituji. Zajímavá kniha. Ukázka moci a neuvěřitelné manipulace. A síly nezlomného ducha, který proti této moci bojuje bez ohledu na důsledky, které z tohoto boje pro něj plynou. Navenek ochmelka, hráč, floutek a rváč, uvnitř však čestný a charakterní člověk. Pěkná kniha. O tom, že bojovat se má, i když to vypadá beznadějně. Že zlu se člověk musí postavit.

26.02.2019 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Zajímavá kniha. Zvláštní. Plná informací. Ale i k zamyšlení.

15.02.2019 3 z 5