Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Mě bude bavit asi všechno, co kdy Michel Faber napíše. Od první novely této útlé knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout, tak moc jsem chtěla přijít záhadě na kloub (stejně jako hrdinka), druhá novela měla skvělý nápad, prostředí i vyústění. Další, prosím!

16.09.2020 5 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Překvapivě příjemná a zábavná knížka, po které jsem sáhla v regálu městské knihovny díky přitažlivé obálce. Chytrý nevtíravý humor se vine celou novelou, to hlavní ale tkví v postupném odhalování osobnosti slečny učitelky v závislosti na tom, jak její žačky dospívají a jejich vnímání se proměňuje. Krásný jazyk a dobře vykreslená atmosféra jsou dalším plusem, který mě nalákal k dalšímu prozkoumávání autorčina díla.

07.09.2020 4 z 5

Klub Klub Takis Würger

Moc se mi líbí, jak tenhle Němec píše, jakou umí udělat atmosféru a jak na pár stránkách vykreslí plnohodnotný a přitažlivý příběh. Tak jako ve Stelle je hlavní hrdina tichý, hodný kluk, nevtíravě sympatický, a i tady ho čeká těžká volba, ve které musí prokázat svůj morální postoj. Detektivkou bych ale knihu nenazývala, od začátku mi bylo jasné, co se tam stalo a kdo byl asi viníkem. Mnohem zajímavější byla úvaha o moci, jak vzniká, jak se vzájemně posiluje a proč nás opravňuje k tomu si myslet, že jsme něco víc než ostatní. Autorovy znalosti boxu a univerzitního prostředí byly pomyslnou třešničkou.

27.08.2020 5 z 5

Náš Coney Island Náš Coney Island Billy O’Callaghan

Čekala jsem víc. Víc Coney Islandu a jeho zašlé slávy, víc z minulosti obou hrdinů, abych pochopila, proč jsou přesvědčeni, že se tak nesmírně milují, ačkoliv se vídají jen na jeden den v měsíci, i když už léta. Dostala jsem ale nekonečné stránky popisů muchlovaček v hotelových pokojích a vlastně mě to moc nebavilo. Mělo to mnohem větší potenciál, ale autorovi se asi nechtělo jít víc do hloubky. Obálka je lepší než příběh samotný.

21.08.2020 3 z 5

Lze k tomu napsat jen, že počtvrté už to neoslní.

21.08.2020 3 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Tohle bylo strašný. Teda, knížka je to výborná, ale četla jsem ji se sevřeným žaludkem, přitom na začátku to vypadalo jako celkem v pohodě příběh singl mámy, která dělá co může, aby dceři zařídila slušný život, aby na tom byla líp, než ona sama. A ona to vážně byla dobrá máma, akorát se to po cestě hodně zvrhlo, nutno ale říct, že ne její vinou. Mrzelo mě, jakou ránu vztah matka-dcera dostal, alespoň to ale mělo šťastný konec.

21.08.2020 4 z 5

Bůh v troskách Bůh v troskách Kate Atkinson

(SPOILER) Mám ráda kladné hrdiny, a tím Teddy Todd je. V knize sledujeme celý jeho život od idylického dětství v Liščím zátiší přes životní poslání pilota bombardéru RAF, které ho natolik naplňovalo, že po konci války nemohl najít další směr, přes jeho roli manžela, otce a nakonec dědečka, díky kterému vnoučata Sunny a Bertie konečně poznají jaké to je, být milovaným dítětem. Racionální studená Nancy, jeho dětská láska, si čistě dle mého názoru Teda vůbec nezasloužila, jejich manželství bylo "přirozenou" volbou, a možná právě to bylo špatně. A nebo se nic z toho nestalo a Teddy skončil pohřbený na dně Severního moře, v troskách svého halifaxu F-Fox?

16.07.2020 5 z 5

Stella Stella Takis Würger

Ze všeho nejvíc byla Stella milostným příběhem a portrétem Berlína jaký byl, než ho zničila válečná hrůza: dekadentní, přitažlivý, tepající životem, plný umění, hudby, tance a zábavy, což autor vystihl báječně. A ten milostný příběh stál taky za to, on byl sympatický a bláznivě zamilovaný, dobře vychovaný kluk, který toužil po lásce, a dokonce i ji jsem dokázala v určitých momentech chápat. Líbilo se mi i shrnutí historických faktů, kterými začínala každá kapitola pojmenovaná podle daného měsíce jednoho roku, kdy ještě štěstí neochvějně stálo za Hitlerem, roku 1942.

16.07.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak mě napadá, vydal vůbec Host někdy nějakou špatnou knihu? Jestli jo, zatím jsem se s ní nesetkala. I Houbařka je dobrá, čtivá, zajímavá, gradující a poodkrývající tajemství kousek po kousku až do konce, a to já mám ráda, když mě autor dokáže udržet zvědavou.

16.06.2020 4 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Když jsem začala číst, bála jsem se, že to bude další kniha o manželském trojúhelníku, nevěrách a naivních studentkách, které musejí být za každou cenu cool, což byla sice pravda, ale ty vole, taky to byla fakt pecka. Asi nikdy jsem nečetla tak přesnou sondu do nitra mladý holky, která dělá, jak je nad věcí, drsná a cynická, ale ve skutečnosti je strašně zranitelná a křehká. Takže ačkoliv jsem měla předsudky, autorka si mě získala a jsem zvědavá na její další vývoj.

04.06.2020 4 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Čtenáři tady na Databázi zatím moc nadšeni nejsou, já musím napsat opak, protože knížka mne okouzlila. Je ale třeba říct, že pokud člověk očekává klasicky vystavěný příběh se začátkem, zápletkou, gradací a vyvrcholením, může být opravdu zklamán. Kniha totiž popisuje víceméně prostý život jednoho divadelního osvětlovače, mistra a průkopníka svého řemesla, od dětství do smrti, s jeho láskami, obavami a životními dramaty. Mnohem působivější jsou totiž kulisy barokní Prahy a Kuksu, kde nám autorka odhalí mnoho historických faktů a souvislostí. A možná byl hlavní postavou spíše mocný a odvážný hrabě Špork? Pro mě jako milovníka Prahy, historie a umění skvělé dílo.

04.06.2020 5 z 5

Tohle mě tak strašně bavilo! Hlavní kouzlo téhle space opery je to, jak rychle vám přirostou k srdci postavy, čtivost a zajímavé prostředí - přímo si užíváte objevování dalších a dalších planet, měsíců, přístavů, vesmírných tržišť a jejich obyvatel. A ačkoliv je divné to o scifi napsat, měla jsem z toho vysloveně "feel good" pocit. Půjdu do dalších dílů.

28.05.2020 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Skvělá kniha o těch stránkách mateřství, o kterých se nemluví, a o jedné nešťastné ženě, které možná matkou vůbec být neměla, protože to chce spoustu nesobeckosti, trpělivosti a potlačení sebe sama, na což není vlastně nikdo připraven, dokud dítě nemá. Depresivní, děsivé, přesto přitažlivé.

14.05.2020 4 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Od jisté doby nedočítám špatné knihy - dříve jsem dočítala vše, ale s ubývajícím množstvím volného času už si vybírám, co stojí za to, a proto jsem Rekviem za Pluto za polovinou odložila. Moc se mi líbil nápad s planetou neplanetou, zpracování ale bylo mizerné. Nesympatické postavy, u kterých jsem si po dvaceti stránkách říkala, ať už se na to vyserou, strašné dialogy, chabé vtipy. Pokud chcete knihu číst proto, že vás zaujala (mimochodem krásná) obálka, tak se na to snad radši vykašlete.

17.04.2020 2 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Oddechová literatura slušné úrovně, je to takové milé, malebné a konec vysloveně potěší.

17.04.2020 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tato knížka je bezpochyby výjimečná, jak svým zpracováním, v němž využívá vědeckou metodu, tak tématem, které si zasloužilo beletrizaci a odhalilo zapomenutou část historie. Přesto jsem měla na konci pocit jakési nedotaženosti, kvůli které ubírám hvězdičku.

15.04.2020 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kousek po kousku odkrývaná tajemství, náznaky, pocit, že vypravěčka myslí, že víme víc, než skutečně víme, v tom tkví hlavní síla dalšího vynikajícího díla britského nobelisty. Tušila jsem, kam to bude směřovat, a bylo to těžké, hořké a zejména smutné. Kniha oproti očekávání nenabízí téma vzpoury, osoby jednají s klidem a vědomím předurčenosti, nebojují, přijímají svůj osud.

26.03.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Nechala jsem se nalákat knižními bloggery na "úplně jiný příběh z války, vůbec ne takový, jako všichni ti tatéři z Osvětimi" (které nečtu, takže jestli jsou ještě slabší, tak potěš), a bohužel jsem dostala jen další válečnou limonádu. Příběh ukazuje, že válka není černobílá, což dojde asi každému, komu už bylo patnáct, nejde nikterak do hloubky. K dobru autorovi přičítám čtivost a napínavý konec, určitě ale nejde o žádné veledílo. Z podtitulu "Láska proti říši" mě úplně bolí oči.

17.03.2020 3 z 5

Napoleon a Josefína - příběh lásky Napoleon a Josefína - příběh lásky Theo Aronson

Velmi čtivá literatura faktu, která vás vtáhne do života a bouřlivého vztahu vojevůdce/konzula/císaře Napoleona a jeho první ženy Josefíny. Pokud vás zajímají velké milostné příběhy a život jednoho z nejslavnějších Francouzů, určitě stojí za přečtení.

12.03.2020 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Kniha ve mně zanechala obrovskou kocovinu, velký román, po kterém mi další knížky připadají polovičaté. Zulejka je silná postava, která paradoxně v gulagu najde větší spokojenost, než v područí tyranského manžela a tchyně, přestože jí původní život připadal dobrý - nic jiného neznala. Nejsilněji na mě zapůsobilo, že i za tvrdých podmínek se lidé snaží žít co nejnormálněji, a že vždy může být přítomna láska, mateřská i ta partnerská.

11.03.2020 5 z 5