Bůh v troskách ekniha

Ve svém skvělém románu Život za životem, jedné z nejprodávanějších knih pro dospělé v roce 2014, zkoumala Kate Atkinsonová možnosti nekonečných příležitostí – Ursula Toddová prožívala znovu a znovu převratné události dvacátého století. V Bohu v troskách obrací Atkinsonová pozornost k Ursulinu milovanému mladšímu bratrovi Teddymu – adeptu básnictví, pilotovi bombardéru RAF, manželu a otci – a sleduje ho na jeho cestě mezi nebezpečími a pokroky 20. století. Navzdory tomu, co zažil v bitvách druhé světové války, bude pro Teddyho nejtěžší prožít budoucnost, v niž ani nedoufal. Autorka získala za román Bůh v troskách cenu Costa Book Awards, stejně jako za předchozí knihu Život za životem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287866/buh-v-troskach-Joa-287866.jpg 446

A God in Ruins (2015)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno: (ekniha), Argo

000nugatovej

Nutnost být jedním z miliónů aktérů velkých dějinných údalostí (Teddyho účast v bombardovacích akcích Královského letectva patří k nejsilnějším okamžikům románu - odvaha, hrdinství, smrt, pochybnosti, nevíra, že ho čeká nějaký život i po válce), ale i poválečný život, který měl být klidný a prostý, přináší složité situace, které je nutno řešit (je přitom Teddy laskavý, jak si usmyslil?). Takový je lidský úděl.

Podobně (ač ne tak intenzívně) jako v předcházejícím románu Život za životem si tu autorka pohrává s možnými variantami života svých hrdinů. Aktuální vyprávění se tu propojují s trsy "vzpomínek na budoucnost". A nakonec je ta možná budoucnost zpochybněna závěrem. Jako by autorka chtěla zdůraznit, že jde o uměleckou fikci. Čtivou fikci, která vypovídá o zákrutách života a jeho složitostech ve XX. století.

salamandrina

Kniha, která chytne a nepustí. Příjemné překvapení - Život po životě mě moc nebavil a do této knihy se mi moc nechtělo. Jsem ráda, že jsem jí dala šanci. Vzor, jak bych chtěla umět psát.

kalache
21.02.2017

..."Všichni jsme v hloubi duše primitivové,proto jsme si museli vymyslet Boha,aby mluvil hlasem našeho svědomí,jinak bychom se zabíjeli napravo nalevo"...moc to nepomáhá,což.Ale kniha se čte,jako když plyne klidná voda...

MichelleS
31.12.2016

Začátek jsem měla hodně roztříštěný, díky předvánočnímu chaosu a svátečním návštěvám. Když jsem měla konečně klid do knihy se ponořit, začetla jsem se a příběh Teddyho se mi líbil víc než ten Uršulin z Života za životem. Zase tu bylo to, co se mi líbilo, mistrovská práce s detaily, užívala jsem si především scény z válečného období, vzpomínky na Liščí zátiší, vztah Teddyho a Nancy. Bohužel v poslední čtvrtině mě čekalo veliké zklamání díky částem z roku 2012 a celkovému závěru.

bookcase
20.08.2016

Hodně náročné díky přeskakování v časových rovinách. Celkově čtivé, mám ráda tyhle "britské" rodinné příběhy.

martanci2
07.08.2016

Vůbec nevím, co k této knize napsat. Snad jen, že je zdlouhavá a špatně se mi četla. Příběh je určitě krásný, ale nebavilo mě to. Dávám 4 hvězdy za příběh.

Raysee_97
20.07.2016

Prvních pár stránek jsem byla rozhozena z přeskakování času během samotných odstavců (nahlédutí, co se s postavou skutečně stalo na základě myšlenky někoho jiného) - na můj vkus až příliš často. Pak se to ale urovnalo, já si na na to dějové skákání zvykla (i autorka to začalo používat střídměji) a zjistila jsem, že každá událost z těch mnoha má vliv na ty další - proto se mi postupně tak zalíbilo řazení kapitol. Navíc komplikované rodinné vztahy, popis války, osudy lidí okolo Teddyho a Nancy.., Dílo bylo promyšlené, každá postava rozebraná z několika pohledů jak jí samotné, tak ostatních členů rodiny a Teddy, i když se mu během příběhu dostalo vypravování nejvíce, si stále udržel něco, do čeho ani čtenáři něbylo nahlédnuto. A proto byla takhle kniha tak krásná.

ambasador
09.04.2016

Me prvni setkani s autorkou, necetl jsem Zivot za zivotem, ale Ursula me v tehle knize zaujala, takze si ji urcite prectu. Buh v troskach ... zivot jednoho cloveka a jeho rodiny napric 20. stoletim. Mam moc takove rodinne sagy a tahle se mi take zalibila. Moralni dilemata, vyrovnavani se s hruzami valky, nase pošahane rodiny a psi, to vse a vice je v teto knize, ktera me mnohokrat dojala a zamackaval jsem slzu, protoze jsem Todduv zivot doslova hltal a prozival s nim. Konec je celkem zajimavy, ale nejsem fanda (polo) otevrenych koncu

Pett
31.03.2016

Příběh Teddyho mi moc srdeční chlopní nezahýbal, a to jsem za předchozí Ursulu byla schopná i dýchat... střídáním velkého časového rozmezí vám děj prozrazuje víceméně už na začátku, co s kým bude a to mi postupně ubíralo chuť do čtení... chybělo mi gradující poodkrývání jejich životních peripetií... chybělo mi to zběsilé hltání písmenek... jakékoli emoce... ALE... ten konec je naprosto geniální! Ta myšlenka dokonalá! Jen to tentokrát bohužel nestačilo k celkovému nadšení... škoda!

Kate Atkinson

Kate Atkinson