Sariklen Sariklen komentáře u knih

Den co den Den co den David Levithan

Nemůžu si pomoct, ale víc hvězdiček dát nemůžu. Originální nápad, ale atmosféra, která na mě z knihy sálala, mi nedovolila si knihu užít, ani z ní mít dobrý pocit. Jako bych všechno četla a vnímala přes tmavou hustou nepropustnou mlhu. Přesto jsem byla v zajetí příběhu a přečetla knihu na jeden zátah. Z jedné strany proto, že jsem chtěla vědět, jak to dopadne a z druhé strany, že jsem to chtěla mít za sebou. Když už jsem to jednou rozečetla a na stole mám druhý díl... Ale byly momenty, kdy jsem přeskakovala. Děj často stagnoval a nikam se v zásadě neposouval. Nedokázala jsem si vytvořit vztah k postavám, radost postav mě nechávala chladnou. Objektivně tam bylo hodně zajímavých a poučných věcí, ale nedokázala jsem je přijmout. Atmosféra knihy dělá nejvíc. Jsem zvědavá na další díl, nepředpokládám, že se mi bude číst líp, ale když už nic, zajímá mě, jak bude pokračovat děj.

20.08.2019 2 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

3,5*. Celkem mi trvalo, než jsem se vyznala v tom, kdo je kdo. Kapitoly jsou totiž rozděleny mezi tři vypravěčky. Jakmile jsem do toho ale zaplula, děj začínal odsýpat a čtení se stalo snadným. Závěr mě navnadil na další díl.

16.08.2019 3 z 5

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

Pro mě nejlepší z celé dosavadní série. Velice se mi líbila atmosféra příběhu, odlišná od předchozích dvou knih. Humorná místa zde byla stejně jako ta dojemná, která ovšem převládala. A nějak se nemůžu rozhodnout, jestli moje nejoblíbenější postava je Bella nebo Velké Kotě. :)

14.07.2019 5 z 5

Kam jdou lidé s nemocnou duší Kam jdou lidé s nemocnou duší Josef Gabriel

Kniha pomocí příběhů reálných lidí s duševním onemocněním přibližuje veřejnosti téma psychiatrických nemocí. Zatím je ve společnosti stále kryje rouška stigmatu a nevědomosti, proto je velice milé, že se s tímto tématem setkáváme, a navíc prostřednictvím těch, kteří jej prožili a prožívají na vlastní kůži - nejen samotných pacientů, ale i jejich nejbližších. V druhé části knihy se nám totiž přibližují i náhledy matek na situace jejich dětí. Co příběh, to originál, žádný není podle šablony. Ani propuk nemoci, ani vyrovnávání se s ní a přístup. Kniha se nesnaží odpovědět na všechny otázky, předává nám možná někdy trochu syrový pohled do lidského nitra. A to je dobře, že se nesnaží o zaobalování nebo chození kolem, ale jde přímo k jádru věci. Ať si to čtenář přebere a zpracuje svým způsobem. Pohledů na věc a zkušeností má na to v knize dost. Přes to všechno jsou jednotlivé příběhy napsány velice stravitelnou a poutavou formou.

13.05.2019 4 z 5

Ledový oheň Ledový oheň Chris D'Lacey

Obsahově a dějově zajímavější a napínavější než první díl. Jsem zvědavá, jestli i ten třetí bude pokračovat v rovině gradace :) Fascinuje mě autorova fantazie a celý propojený koncept příběhu, promyšlený do detailu. Jediné, co mi dělalo problém, bylo vyznat se ve všech těch jménem začínajících na G. Nejlepší je mít předchozí díl po ruce a listovat v něm a ujišťovat se o identifikaci jednotlivých postav.

19.04.2019 5 z 5

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Adele Faber

Byť se název může zdát zavádějícím a manipulativním, tak opak je pravdou. Kniha představuje mistrně popsané zásady efektivní a zdravé komunikace, zde v konkrétních případech použito s dětmi, osobně si ale myslím, že jsou to metody (a díky nim naučené schopnosti), které můžeme (a měli bychom) využít kdykoli a s kýmkoli. Řekla bych, že je to určitě knížka na koupi, ne jen na půjčení z knihovny. A pokud, tak určitě udělat výpisky :) Kniha se nedá přečíst na jeden zátah, je potřeba informace vstřebat, zpracovat a zažít a poté teprve pokračovat dál. Doporučuji všem, kteří chtějí zlepšit vztahy s druhými lidmi.

12.03.2019 5 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Jako oddechovku bych tuto knížku nenazvala. Příběh nás nutí přemýšlet, přehodnocovat priority, uvědomovat si důležité a přemýšlet nad svými chybami a nedostatky. Dějová linie s otcem je velice emotivní a emoce v průběhu knihy jen gradují. I ostatní vztahové linie jsou poměrně hluboké a nenechají člověka bez pohnutí. Dala bych pět hvězdiček, ale na mě to bylo ke konci příliš emotivní na to, abych se k ní ještě minimálně v blízké době, a kdo ví, jestli vůbec, vrátila. Přesto doporučuji všem.

17.05.2024 4 z 5

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Přišlo mi to takové... nijaké. Easton řešil problémy pořád tím stejným způsobem, trochu za vlasy přitažené mi přišla jeho neschopnost od začátku ukončit tu pochybnou věc s Felicity. Vygradovaný závěr mi do líného děje vůbec nepasoval. Navíc mi přišlo, že je Easton jiný než jak byl popisován z pohledu Elly v předchozích dílech.

29.01.2020 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Slabší 4. Román se četl sám, ale mnohdy mi určité situace a dialogy přišly přitažené za vlasy. Co se mi nelíbilo, bylo až moc velké množství explicitních scén a o sexu se mluvilo tak často, jako o počasí. Každopádně postavy propracované, děj taktéž. Zbývající díly si patrně přečtu, jsem zvědavá na pokračování.

22.01.2020 4 z 5

Marika píše Vincimu Marika píše Vincimu Taťána Březinová

První příběh z pohledu dívky prchající z internátu, kam přišla z dětského domova. Děj každopádně zajímavý, ale jelikož se s podobnými osudy setkávám a problematika dětí z ústavní péče mi není neznámou, nebylo nic z knihy pro mě překvapující nebo šokující. Atmosféra tohoto příběhu mě do děje nevtáhla. Hodnotila bych na 2*. Druhý z pohledu vychovatelky v diagnostickém ústavu. Atmosféra už byla znatelně lepší a dokázala jsem se vžít do pocitů a myšlenek vychovatelky, jakožto i dětí. Samostatně bych ohodnotila 3*. Celkem za knihu 3*.

16.10.2019 3 z 5

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Musím říct, že nic moc. Plytké, nijaké, vlastně až do pár posledních stránek to jde hodně po povrchu a zabývá se to jen jedním tématem. Děj se moc neposouvá, zvraty skoro žádné... Snad další díly budou lepší.

20.09.2019 2 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Nebylo to špatné, naopak to bylo velice milé čtení, ale chyběl tomu rozměr navíc (jako byl třeba u autorčiny knihy Láska a jiné úkoly). Skoro veškerý děj se točil kolem hrdinky a onoho náhradního kluka. Další stejně silná dějová linka tam nebyla. Závěr nebyl nijak překvapující... Ovšem, jednu věc přeci jen ocenit musím - linku, která řešila, abychom víc vyjadřovali to, co si myslíme a co cítíme. A linka se sociálními médii také nebyla špatná. Ovšem žádná z nich nebyla příliš v popředí příběhu. Kvůli těmto dvěma, byť slabším, linkám dávám 4*, bez nich by to bylo na 3*.

07.09.2019 4 z 5

Romsko-český a česko-romský kapesní slovník Romsko-český a česko-romský kapesní slovník Milena Hübschmannová

Úžasná publikace pro někoho, kdo by rád pronikl do podstaty romského jazyka a pokud se s ním aktivně setkává, tak i něco porozuměl nebo uměl říci. Pro tyto účely je skvělá gramatika v zadní části slovníku. Zároveň u skoro každého slova je spoustu frází a přísloví, ve kterých se používá. Skvost mít tento slovník doma :)

01.09.2019 5 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

Tak tohle bylo něco. Když jsem četla závěr knihy, měla jsem údivem a šokem otevřenou pusu. Šokovat autorky vážně umí, a gradovat taky. V knize bylo hodně nečekaných momentů, ale ten závěr... Nemůžu se dočkat pokračování, posledního dílu. První díl byl takový nic moc, ale pořád ušel, zato tento je mnohem víc. Více děje, více myšlenek, více propracované postavy, více gradace.

28.08.2019 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Co si pamatuju předchozí díl, tak bych řekla, že tento je lepší, byť na první příčce je stále ten první. Milé počtení, jak je u série Lara Jean po prvním díle očekáváno. V tomto díle nečekejte žádné veliké zvraty, byť bez zvratů se to samozřejmě neobejde :) Stále moc hezké, s hlubokými myšlenkami a vtipnými momenty, u kterých někdy nechyběl ani výbuch smíchu.

21.08.2019 4 z 5

Ikarův let ke slunci Ikarův let ke slunci Anna Hessová

Drsná a zároveň ve svém jádru velice smutná kniha. Po dočtení mi celý děj leží na srdci jako těžký balvan. Jak prostředí, ve kterém vyrůstá, ovlivňuje člověka, je známo. V této knize se to táhne jako červená nit celým dějem. Stejně jako životy každého z nás. Přesto to neznamená, že kdo vyrůstá ve špatném prostředí, tak je odepsán a jeho život je odsouzen k pobytu ve vězení. Spousta událostí, na první pohled vypadajících možná jako malých a bezvýznamných, v životě Matea znamenalo mnoho a někdy i to nejdůležitější, co zažil. Rozjasňovalo to tmu a mlhu, ve které žil. Někdy na chvilku, jindy se mu to zapsalo nadosmrti. Proto se nebojme dělat "malé věci". Protože malé věci dokážou změnit celý život. Změní moment a aktuální prožívání. A aktuální naladění tvoří budoucí skutky. A ty tvoří budoucnost. To je poselství, které jsem si z této knihy vzala. Více chápejme, více mějme rádi a o to méně odsuzujme.

17.08.2019 5 z 5

Ohnivá hvězda Ohnivá hvězda Chris D'Lacey

Ze všech třech dílů, které byly přeloženy do češtiny, je tento nejpropracovanější a nejvygradovanější. V knize se prolíná několik dějových linií, jeden velký příběh rozsekaný na dílčí části, které v závěru dojdou spojení. První díl bych teď zpětně hodnotila více jako lehkou nenáročnou četbu, druhý díl už byl propracovanější a dějově plnější. A tento třetí exploduje mnohými zvraty, napětím, životním nebezpečím, šokujícím závěrem a jedinečným příběhem, který navazuje na všechny události prvního i druhého dílu a dává jim jiskru pochopení.

03.05.2019 5 z 5

Dospívající a pět jazyků lásky Dospívající a pět jazyků lásky Gary Chapman

Od autora jsem kdysi dávno četla Pět jazyků lásky a četla se mi mnohem lépe, než tato jeho publikace. Tuto jsem nedočetla, i když jsem se hodně snažila. Překousala jsem se do půlky a dál ani ťuk. Styl, kterým je napsaná, mi nevyhovuje. Každopádně ale obsahuje mnoho a mnoho velice důležitých a zajímavých momentů pro život s dospívajícími. Hodně věcí ve mně rezonovalo, ale hrozně těžko jsem se k tomu prokousávala. Rozhodně ale na autora nezanevřu, chtěla bych si znovu přečíst Pět jazyků lásky a zkusit i jeho Děti a pět jazyků lásky. Jsem obzvlášť zvědavá, jaká bude poslední zmiňovaná, protože zde (což mě docela pobuřovalo, možná i z toho pramení celková nechuť knihu dočíst) jsem měla silný pocit, že autor nepovažuje děti za svéprávné a svobodné bytosti, ale někoho, kdo je povinen se podřizovat rozkazům a příkazům starších lidí. Druhá podstatná věc, která mi hodně vadila, byť se tam vyskytla jen jednou nebo dvakrát (alespoň v té první polovině knihy), bylo označení "jiné sexuální identity" (v knize doslova "záměna sexuální identity") za psychický problém (zapříčiněný citovým odmítnutím rodičů). Nebýt těchto dvou prvků, dala bych tři hvězdičky, takhle je to na dvě.

05.04.2019 2 z 5

Dračí oheň Dračí oheň Chris D'Lacey

Velikostí písma i tloušťkou kniha naznačuje, že nepůjde o náročnou četbu. Přesto obsahuje takřka v každé kapitole nečekaný zvrat či vyústění situace, autor umí skvěle gradovat napětí. Společně s hlavní postavou se ponoříte do děje a budete si přát, abyste taky měli svého vlastního hliněného dráčka. Hrrrr!

21.03.2019 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Druhou půlku knihy jsem musela přečíst naráz, jedno, že jsem ji zaklapla až ve tři ráno. Pohltí vás stejně, jako Erebos pohltí postavy v knize. Zvraty a napětí skoro na každé stránce. Konec vás jen přesvědčí o tom, jak je všechno do puntíku promyšlené a propojené.

17.03.2019 5 z 5