Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly
Komentáře knihy Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly
Přidat komentář
Velmi kvalitně zpracovaná kniha o respektující výchově dětí, ač staršího vydání, pořád velmi aktuální. Líbily se mi konkrétní ukázky rozhovorů a shrnutí každé kapitoly.
Je tam rada uzitecnych rad a veci k zamysleni. Urcite bych knihu nehanil a myslim, ze je vhodne, aby si ji precetl kazdy, kdo to s vychovou mysli vazne.
Sam jsem ale radu pasazi preskakoval (zejmeny ty pribehy rodicu nebo zaverecne casti “po deseti letech”). Chvilema to na me bylo az moc “ezo” a ucene.
Normální rady.... asi záleží jak to máte nastavené jako dospělák k ostatním, jaké máte hodnoty, jak komunikujete, i jak vychovali vás. Děti nejsou malí dospěláci, vidí svět jinak, stačí si uvědomit a zkusit si jejich perspektivu - každý z nás zná fakt, že když se vrátí na místa dětství tak mu vše připadá malé, blízko, .... Rodiče, co za děti vše řeší, umetají cestičku, vymýšlí pořád nějaké aktivity nebo rodiče co se dětí pořád ptají, zda by chtěly radši housku A nebo B si prostě koledují o trable. Mít pravidla, jisté hranice, povinnosti a na 2.straně pochopení, pochvala, to přece musíme a chceme všichni.
Někde chyba je, jinak by se neřešilo, že děti dnes nemají k ničemu respekt, nic nemusí, ničeho si neváží, jsou jen na internetu, ani spolu jinak nemluví.... Někdo někomu něco nepředal? Neměl co? Nevěděl? Tahle kniha je dobře zpracovaná, má praktické odpovědi, může někomu dát směrovku "JAK".
Zatím nejpraktičtější a nejmoudřejší kniha o výchově, kterou jsem četla. Místy se to už sice dost opakuje (zvlášť ke konci), ale aspoň si to čtenář víc zafixuje.
Jedna z mých nejoblíbenějších kniho výchově dětí. Skvělé praktické rady, jak mluvit s dětmi, aby to fungovalo.
K této knize se budu určitě vracet. Rady v ní se dají dobře použít v běžném životě. Sympatické mi při jejím čtení bylo to, že si spisovatelka nehraje na vševědoucí, spíše je to taková laskavá přítelkyně, která poradí, když potřebujete :-)
Kniha se mi líbila, i když jsem s ní strávila docela dlouhý čas. Je to spíše taková cvičebnice, která obsahuje úkoly a otázky, na které si jako rodič máte odpovědět a zaznamenat si odpovědi. Dále obsahuje modelové rozhovory dítě- rodič a shrnující obrázky (kdybych se ke knize vracela, dost možná by stačilo projít si právě jen tyto obrázky, protože shrnují to nejpodstatnější). Na knize se mi líbilo nejvíce to, že neříká jen jak to nedělat a neříkat, ale dává návodné věty a příklady "jak to říkat a dělat správně". Každá kapitola obsahuje v první části teoretickou část (problematika a jak ji řešit, obrázky, stručné shrnutí) a ve druhé části kapitoly si lze přečíst komentáře, otázky a příběhy rodičů.
Dohromady obsahuje kniha jen 7 kapitol, ale rozsahem textu bych ji zařadila k těm trochu náročnějším knihám o výchově. Přesto ji doporučuji k přečtení! Mě nejvíce zaujaly kapitoly Jak pokárat, ale netrestat a Podporování samostatnosti.
Někdy jsem měla pocit, že by se rady z knihy daly uplatnit i v komunikaci mezi dospělými, ne jen mezi dospělým a dítětem. :-)
Výborná kniha o komunikaci (především s dětmi, ale nejen s nimi). Označení "světový bestseller" mě vůbec nepřekvapuje.
Velmi mi připomněla knihu Výchova bez poražených. Kniha Jak mluvit... nemá tak široký záběr, ale zato se mnohem podrobněji věnuje tématu komunikace. Je přehledně členěná, pro srozumitelnost doplněná krátkými komiksy a shrnutím na konci kapitol. Obsahuje také u každé kapitoly část s otázkami rodičů, které zazněly hlavně na seminářích pořádaných autorkami.
Kniha se věnuje tomu, jak uznat pocity dítěte, jak motivovat ke spolupráci, jak dítě pokárat, ale netrestat, jak podpořit samostatnost atd. Ke každému tématu nabízí různé metody s uvedením konkrétních příkladů. Je to vlastně příručka, která učí mluvit ohleduplněji, citlivěji a s respektem. Jak vyjádřit vztek, aniž bychom ublížili. Jak stanovit hranice a zůstat laskavý a vstřícný. A mnoho dalšího. Knihu doporučuji každému, kdo tohle neumí přirozeně sám od sebe a chce se to naučit.
Tato knížka mě bavila stejně tak, jako Sourozenci bez rivality. Bavila mě a to tak, že už mě nepustila a během pár hodin jsem ji přečetla, i když mě zaměstnávala naše malá prďolka.
Vyhovoval mi styl, jakým byla kniha napsaná. Reálné příběhy a pak shrnutí s radami.
Velmi inspirativní kniha, která mi mnohé dala. A tentokrát poučena jsem si knihu koupila a rovnou si v ní značila důležité pasáže a rady, abych ji pokaždé nemusela číst, když potřebuji něco konkrétního osvěžit nebo najít.
A můžu říct, že to funguje. Ke spoustě věcí jsem měla sklon, ale na druhou stranu jsem si toho dost neuvědomovala, nebo nedomyslela, že by to mohlo být vnímáno špatně.
Je to super se s dítkem nepřetlačovat, ale být parťáci. Doufám, že si tuto respektující komunikaci zažiju a budu tak fungovat běžně, aniž bych nad tím musela přemýšlet.
Kniha, ke které se budu určitě ještě často vracet. Samozřejmě ne všechno na všechny funguje, ale inspirace je zde veliká a hodí se v komunikaci nejen s dětmi.
Kniha o komunikaci s dětmi založené na vzájemné ohleduplnosti a pozitivní motivaci. Zatím nejlepší kniha, kterou jsem o výchově dětí četla a ze které budu čerpat i jako pedagožka. Oceňuji konkrétní příklady, stručná shrnutí a především komiksy - skvělé pro snadné nalistování a zopakování hlavních myšlenek a postupů v každodenním shonu.
Pokud máte doma už nějakou tu svou ratolest a postupně zjišťujete, že ač se v některých situacích snažíte sebevíc, stejně očekávané výsledky nepřichází, pak je tato kniha ta správná volba.
Mohu ji srovnat s knihou "Respektovat a být respektován", která je taktéž velmi nápomocná. Na mě ale působila více učebnicově, s méně příklady než tato. Tato poskytuje velké množství ukázek z praxe, spousty příkladů, ve kterých můžete najít "to svoje". Doporučuji vracet se k ní a postupně pilovat "nový jazyk", který dokáže divy.
Byť se název může zdát zavádějícím a manipulativním, tak opak je pravdou. Kniha představuje mistrně popsané zásady efektivní a zdravé komunikace, zde v konkrétních případech použito s dětmi, osobně si ale myslím, že jsou to metody (a díky nim naučené schopnosti), které můžeme (a měli bychom) využít kdykoli a s kýmkoli. Řekla bych, že je to určitě knížka na koupi, ne jen na půjčení z knihovny. A pokud, tak určitě udělat výpisky :) Kniha se nedá přečíst na jeden zátah, je potřeba informace vstřebat, zpracovat a zažít a poté teprve pokračovat dál. Doporučuji všem, kteří chtějí zlepšit vztahy s druhými lidmi.
Zpočátku jsem si říkala, že to stejně nebude fungovat, že zas něco, co akorát posiluje kult dítěte, ale pak jsem nad tím začala víc přemýšlet a dospěla jsem k tomu, že takhle nějak by měla vypadat komunikace s každým, nejen s dítětem. Je to sice ideál a rodič je jen člověk, který vypění, potrestá, ale když se bude snažit na sobě pracovat, může být vztah s dítětem zdravější (a nejen s ním). Někdy si říkám, že některé knihy by měly být povinné:-)
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium

80 %
54 %
20 %
Knížka je velmi praktický napsaná, obsahuje spoustu konkrétních situací, jak respektujícím způsobem komunikovat s dětmi. Jsem nadšená, že u nás tipy fungují. Knížku jsme měla půjčenou u knihovny, ale určitě si ji pořídím, abych ji mohla časem přečíst znovu.