Sabinaski Sabinaski komentáře u knih

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Když jsem byla malá, přečetla jsem si ji dokonce dvakrát. Tohle opravdu je křehké a působivé vyprávění desetileté holčičky a je to krásně napsané pro mladé čtenáře. Hluboce napsaný příběh, který zase ve mě něco zanechal. A všechny ty hrůzy převálcuje šťastný konec!

07.03.2018 5 z 5

Brilantní hororové příběhy. I když se mi opět líbí všechny, nejlepší je rozhodně Černý kocour! Ač brutální, tak naprosto temné, fantasiální a vybočující spolu s Christie nad ostatními horory a kriminálními příběhy. To je přesně ten případ mého hrdiny Edgara, který se umí odlišit od průměru. Bravo!

Etiketa Etiketa Ladislav Špaček

Tohle je bible chování. Špaček v knize i televizi jsou boží. Miluji tuhle klasiku, jak se vhodně oblékat a chovat! Naprosto mě dostává, když mě cizinci pouští první do restaurace a připadají si jako největší gentlemani na světě. Těžko jim však vysvětlit, že opak je pravdou, protože co kdyby tam byla rvačka, že ano...

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Další kniha, kdy jsem žila děj s hlavním hrdinou. Krásné líčení Robinsona, který zprvu jen přežívá na pusto prázdném ostrově, ale potom dokonce žije. Klobouk dolů, jak se umí postarat o svou stravu. Asi to bude tím, že je to chlap, protože já bych zajisté umřela hlady a nechytila a nezabila ani jedno zvíře. Umí se poprat s divochy a kanibaly a má věrného přítele Pátka. Moc hezké!

Babička Babička Božena Němcová

Babičkou jsem se teda povinně prokousala až do konce. Ač je to stará klasika s uječenou Viktorkou u splavu, na mě je děj příliš smutný a nudný. Když srovnám ty naše dva staročeské rivaly - Erben vs Němcová - pro mě vyhrál vždycky Erben. I když si Boženy samozřejmě moc vážím!

07.03.2018 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Vidím, že je to téměř všech nejoblíbenější kniha dětství. Já si ji poprvé přečetla až na vysoké a nemohu posoudit jinak. Astrid byla nadlidská dětská vypravěčka, protože mě v dospělosti vrátila hravě lousknutím prstu do dětství a hned jsem byla jedním z dětí z poklidné vesničky Bullerbyn a dělala s nimi všechny vylomeniny, jezdila do školy, prodírala se kupou sněhu a prožila krásné švédské Vánoce!

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Když jsem se o prokletém básníkovi Baudelairovi učila ve škole, byl to pro mě jednoznačně hrdina. Ten, co vystupuje z řady, z průměru. Ale možná jsem od Květů čekala víc. Ještě víc nekalosti, zvrhlosti a ohyzdnosti. Více skandálů a pobuřování.

07.03.2018 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

K tomu se nedá napsat nic jiného než nejlepší básně ever! Myslím, že i ten, kdo opovrhuje básněmi, po přečtení Kytice změní názor. Alespoň na tohle. Ohromné hororové, děsivé, až fantasy příběhy sepsány do veršů jsou prostě nezapomenutelné. Ač jsou všechny básně ze sbírky úžasné, mezi nejlepší pro mě patří Svatební košile, Vodník a především ejhle tuť - Polednice, matka všech básní! Verše si pamatuji od základní školy a rozhodně je nikdy nezapomenu. Kdo by taky zapomněl na malou, hnědou, s tváři divými, pod plachetkou osobu, která belhá o berličce, má hnáty křivé a hlas - vichřici podoba?

07.03.2018 5 z 5

Lustig je výborný. Tenhle strhující příběh nevinné mladé dívky ve mě něco hluboko zanechal už od povinné četby na střední škole. Ač takové knihy nevyhledávám, každý by si ji měl přečíst povinně! To, co se tehdy dělo s Židy, celé to prolínání až po koncentrační tábor, ta tragika, ta beznaděj, ten smutek! A ten odporný Bedřich Brenske! Vždy mi naskočí husí kůže.

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Další Hrabalova kniha s nekonečnými souvětími, které naprosto miluju. Postřižiny bych nazvala klasikou. Jak v knize, tak ve filmu. Tradiční staročeský večer o zabíjačce, dlouhovlasé Maryši, která vypije pivo na ex, Francinovi a jeho vtipném hlučném bratrovi Pepinovi. Když si na něho vzpomenu, musím se vždycky smát. Bod strhávám akorát za pasáž se psem, to si mohl Bohumil strčit od cesty. Jinak fenomenální!

07.03.2018 4 z 5

Podivné přátelství herce Jesenia Podivné přátelství herce Jesenia Ivan Olbracht (p)

Ke knize jsem se dostala jen díky referátu v hodině češtiny. A musím říct, že jsem byla docela překvapena. Kniha nemá nijak závratný děj, spíš líčí osudy dvou herců, kteří se od sebe naprosto odlišují. Na jedné straně stojí herec Jiří Jesenius - hodný a obětavý člověk a na druhé herec Jan Veselý - dobrodruh a pobuřovatel. Kniha se v pozadí zabývá taky herectvím a později vypuknutou válkou. Tato část se mnou významně pohnula. Netradičně smutné a krásné dílo s patetickým závěrem.

07.03.2018 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Vtipná satira o tom, jak to pak dopadne, když se to přepískne s pitím. :) Aneb milý sen o netradičním výletě a jistých domorodcích jako je Měsíčan Hvězdomír Blankytný, Lunobor, Etherea nebo létající Pegas a jejich staročeštině. A pozor, ''čeština nikdy nevyhyne''.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Úžasné. Knihy o starověkém Egyptě jsou snad vždycky prima. Naprosto jsem prožívala příběh Sinuheta s ním, od jeho dětství až po stáří. A kdyby se mě někdo zeptal, co ve mě zanechalo největší dojem z přečtení, bylo by to rozhodně otevírání lebky!

Slavní detektivové Slavní detektivové Julian Symons

Ke knize jsem se dostala jen proto, že byla v rodinné knihovně. Čekala jsem od knihy o slavných detektivech víc napětí, víc zajímavostí... Nápad to byl dobrý, ale nejsem si jistá, jestli se autorovi podařilo vystihnout to, cos si původně naplánoval. V průběhu čtení jsem si trošku připadala, že čtu nějakého začátečnického autora, který se teprve učí psát. V jedné povídce dokonce vložil jen vzájemné dialogy mezi ním a detektivovým asistentem! No nevím teda :)

07.03.2018 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první Nesbova. Vybráno samozřejmě kvůli sněhuláka. Sněhuláci jsou prima, je to zábava takového postavit, o to nepříjemnější, když vám ho někdo postaví čelem k baráku a jeho děsivě černé oči na vás zírají. A navíc je to podpis vraha. No nic, i tak mě to neodradí od stavení sněhuláka, ale teď ruku k dílu :)

Musím říct, že jsem se docela první třetinou knihy s donucením prokousávala a nevěřícně jsem kroutila hlavou nad tím, čím že ten Nesbo tak všechny ohromil? Taky v knize několikrát bylo zmíněno, že je Harry Hole tak úžasný detektiv. A pokud se nemýlím, tak vraha určil snad třikrát a vždycky se zmýlil? S přibývajícím počtem stran mě však víc a víc mrazilo a já se víc a víc začítala do knihy a tak dále... A navíc, Harry je sympaťák, jen pozor na ten alkohol. Takže všechno, co mě na začátku knihy nenadchlo, Nesbovi pro Sněhulákův masakrální závěr odpouštím! Když je pak vše na konci jasné, je prima přečíst si znovu první krátkou kapitolu s Jonášem, která konečně dává smysl :)

13.02.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Musím podotknout, že od tohoto dílu jsem u Harryho pravidelně u konce začala bulet jako malá. Příběh začíná kouzelnickým šampionátem ve famfrpálu ještě o prázdninách. Proč nemůže mezi námi mudly taky existovat tento fantastický sport? Škoda. Myslím, že by mi to na koštěti rozhodně šlo, ale problém by byl vyhnout se zrádnému Potlouku :) Spoiler: Jinak potom celý školní rok je v podstatě o kouzelnickém turnaji a Harry je nečekaně vybrán mezi soutěžící. Úkoly jsou safra těžké, nezvládl by je ale nebýt pomoci ostatních. Super nová postava je bývalý bystrozor Pošuk Moody a nechutným se stává Červíček alias bývalá Ronova krysa. Sympatickým mi rozhodně není bulharský obří famfrpálec Viktor Krum, který doprovází na ples Hermionu. No jo, chudák Ron... A snad nejsem jediná, komu se nelíbí vztah Harryho a Cho Chongové? Upřímně, Harryho mám sice ráda, ale mojí nejoblíbenější postavou je přeci jen cool smolař Ron, biflující se šprtka Hermiona a vtipní bratři Weasleyovi. Kdo by pak taky během turnaje nefandil krasavci Cedrikovi? Napětí sílí, Harry vyhrává a Cedrik umírá. A tímto začíná Potterovská série nabírat tragického rysu.

13.02.2018 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tímto dílem jsem prolomila Harryho ságu. Druhý díl je rozhodně lepší než první. I tak miluju všechny její knihy a některé se nadají než přečíst dvakrát. V němčině i angličtině. Roztomilý je skřítek Dobby (pozor, spoiler), který chce mermomocí zabránit Harrymu, aby do Bradavic vůbec neodjel. Celý pokus dostat se přes zeď na nástupiště 9 a 3/4 je úžasný a cesta létajícím autem jakbysmet. Knihu vlastním doma v češtině a naprosto ji zbožňuji. Ilustrovaný plán Bradavic je boží a už jen jména kapitol ''V Krucáncích a kaňourech'', ''Vrba mlátička'' nebo ''Šmejdi a šepot'' prozrazují, že se čtenář má rozhodně na co těšit. ''Přeslazený'' profesor Zlatoslav Lockhart je úděsně slizký. A ufňukaná Uršula vtipná. Pan Weasley se tolik zajímá o život mudlů. A není nad tajné výlety pod kouzelným pláštěm. Bravo, JKR.

13.02.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry je klasika a ač mám ráda různé žánry, fantasy série Pottera je to nejlepší, co jsem kdy četla. Pamatuji si, když se knihy vydávaly, čekala jsem v knihkupectví frontu. Nemohla jsem se dočkat, kdy se Harry zase vydá Bradavickým expressem z nástupiště 9 a 3/4 do kouzelnické školy. Trojice kamarádů Harry-Ron-Hermiona má krásné přátelství. Jako v každé škole jsou i v Bradavicích studenti normální, tak i ''nenormální'' (Malfoy a spol). Učitelé hodní (Profesorka McGonagallová) a zlí (Severus Snape). Příběh kouzelnických studentů se hltá jedním dechem a nejeden čtenář touží v Bradavicích studovat. Všechno se odehrává v jednom ''hradě'' a nic víc ''člověk'' nepotřebuje. Čtyři kouzelnické koleje, do kterých se dostanete přes schody, ale bacha, protože jsou očarované, rády mění směr. Pak musíte projít přes obraz, ale bez hesla to neprojde. Kdo by taky nechtěl hrát famfrpál? Existuje lepší sport? Pochybuji. Honění se na koštěti za zlatonkou je nepřekonatelné. A pozor, do Zapovězeného lesa se nesmí, ale když ono to tak láká! Navíc navštívit přítele Hagrida se musí. A na Vánoce se přeci nejezdí domu za rodinou, protože prožít svátky v Bradavicích stojí za to, když je jídelní sál tak krásně vyzdoben. I když rodina Weasleyova je ohromná - otec, kterého tolik zajímá život mudlů, dvojčata, která srší vtípky nebo samotný smolař Ron. Tohle rozhodně není pohádková kniha pro děti o kouzelnickém učni. Je to příběh pro úplně všechny věkové kategorie. Viva JKR!

13.02.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kdybych měla určit, která z Harryho je moje nejoblíbenější, tak asi tato, ač je to samozřejmě těžké. I když patří ke knihám s největším počtem stran, co jsem kdy četla, dá se přečíst třemi dechy za tři dny. Obecně se Harry v knize a ve filmu nedá vůbec srovnávat, především tento díl, který se ve filmu rozhodně nepovedl. V knihách rozhodně miluji šprtku Hermionu, ač já jsem byla vždycky pravým opakem, tak ona byla a je pro mě naprostým vzorem. Nejvtipnější je, kdy se učí na zkoušky NKÚ a přistihne se při nočním biflování, že tuhle knihu už vlastně četla. Dokonalé. V pátém dílu je zlo ještě větší než kdykoli předtím a všichni se musí naučit bojovat proti Mozkomorům. Nejohavnější postavou je Dolores Umbridgeová, kterou jsem chtěla celou dobu odstranit z povrchu zemského á la Adava kedavra. Opět úžasná jsou dvojčata Weasleyova, která předvádí ohromné kouzelné kousky. A pozor, tolik nenáviděný Snape mi začíná být sympatický.

13.02.2018 5 z 5

Smrt na Nilu / Death on the Nile Smrt na Nilu / Death on the Nile Agatha Christie

Koupila jsem si tohle bilingvální česko-anglické vydání a myslela, že si kupuji klasický Agátin román Smrt na Nilu. Ale není tomu tak, je to kniha čtyř povídek a jedna z nich se jmenuje Smrt na Nilu, avšak děj je přesto jiný. Byla jsem zprvu zklamaná, že se nejedná o vraždy, ale i tak se povídky četly jedním dechem. Agáta je prostě mistryně a byť i z krádeže umí udělat velké dílo.

13.02.2018 4 z 5