Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Psáno s nadějí Psáno s nadějí Aly Martinez

Od Aly Martinez u nás doposud vyšly dvě série, které jsem okamžitě po vydání přelouskala. Sice u mě stále vede autorčina předchozí série, ale tato jí krásně dobíhá. Je to příběh plný bolesti, trápení, tajemství, ve kterém se objevuje také silná láska a sem tam erotika. Nelezete tu sice z postele do postele, každá lechtivá scéna tu má svůj význam. Psáno s nadějí je druhý a závěrečný díl nové série, která skončila naprosto nečekaně a otevřeně. Ačkoliv jsem měla mezi díly půlroční pauzu, a šla jsem do knihy se zatměnými vzpomínkami, po dočtení pár kapitol jsem okamžitě byla do děje ponořená. Natolik autorka umí čtivě psát, že knihy máte opravdu problém odložit. Psáno s nadějí je další skvělá kniha od autorky, která vás emočně vyždímá. Na velmi krátkém rozsahu si vás získá a vy budete mít problém knihu odložit. Opět je děj vyprávěn ze dvou úhlů pohledu. Mezi hrdiny to opravdu jiskří, což cítíte z každé strany. Zároveň ale dokonale pocítíte i jejich bolest. A nesmím opomenout ani skvělé dialogy.
Pokud máte rádi knihy, které vás emočně vyždímají, romantické příběhy s přesahem, pak potřebujete tuto autorku vyzkoušet. Doporučuji obě její série.

23.12.2021 4 z 5

Kačeří příběhy - Cesty za dobrodružstvím 2 Kačeří příběhy - Cesty za dobrodružstvím 2 kolektiv autorů

Samotné příběhy na sebe nijak nenavazují, takže nemusíte číst Kačeří příběhy za sebou chronologicky, ale klidně je můžete číst na přeskáčku. Celá jedna kniha obsahuje sedm kapitol příběhu Zlatá odysea, který vznikl v roce 1991.
Kačeří příběhy 2 mě bavil daleko víc než první příběh. Byl vtipný, napínavý a neustále se něco dělo. Linka odehrávající se ve vesmíru na jiných planetách mě velmi zaujala, protože si nevzpomínám, že bychom se kdy ocitli v nějaké jiné galaxii, ale možná se pletu.
Pokud i vy milujete Kačeří příběhy nebo máte rádi komiksy, toto dílko vám opravdu mohu doporučit.

22.12.2021 4 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Nespoutaná s podtitulem Probuďte se začněte žít je kniha, kterou autorka napsala sama o sobě. V podstatě se to dá nazvat i deníkem, ze kterého by si měl vzít čtenář poučení. Glennon v sobě dlouho dusila své pravé já. Žila životem, který podle všech měla, ale vlastně nežila. A přesně o tomto je tato kniha. O tom, že můžeme žít i jinak, bez předsudků. Tak, jak chceme sami.
Nespoutaná je rozdělena na hodně krátkých kapitol, které se různě proplétají a vyprávějí nám životní příběh hrdinky na přeskáčku. Což by za mě nebylo na škodu, kdyby se to v polovině nezlomilo spíše na příručku pro výchovu dětí. Autorka se začala lehce točit v kruhu. A to je vlastně jediný mínus, který jsem v této knize našla. Zatímco první polovina se jen hemží lepíky, ta druhá skomírá.
Glennon se zabývá tématy jako feminismus, bulimii, intimitu, nevěře, rodičovství ale i vztahu mezi stejnými pohlaví.
Co je pro mě Nespoutaná? Kniha plná pravdivých citátů a poučení, která zasáhne takřka každého. Rozhodně vám ji doporučuji přečíst, ale připravte se na to, že toto rozhodně není obvyklý román.

20.12.2021 4 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Ráda vyhledávám komiksy, které obsahují důležitá témata, což Naprostá šílenost naprosto přesně vystihuje. Líbí se mi, jak je uchopen tento komiks, který na jednu stranu představuje problematiku odlehčeně a s humorem, ale na druhou stranu ukazuje denní realitu. Naprosto výborné bylo zobrazení barev v tomto zpracování, kdy černobílou kresbu doplňovaly tři další barvy podle toho v jakém psychickém stavu se nacházela Anna. Za tento nápad rozhodně tleskám. Naprostou šílenost přečtete velmi rychle ale zanechá ve vás jak stopy humoru, tak úzkosti. Moc doporučuji.
Upřímně doufám, že vyjde další díl.

20.12.2021 4 z 5

Kuráž a dobré srdce - Sbírka pohádek Kuráž a dobré srdce - Sbírka pohádek kolektiv autorů

Opět další dech beroucí ilustrace z pera slavného Disneyho. Děti si přijdou na své a pokud zrovna nebudou poslouchat příběh, budou knihou nadšeně listovat. Kuráž a dobré srdce je nejnovější sbírka z řady Disney Princezny a obsahuje osm příběhů s osmi hrdinkami. Tato sbírka přináší nové pohádky známých hrdinek, které přinášejí i dávku ponaučení. Poukazují na to, co mají společné - tedy na Kuráž a dobré srdce. Ukažte vašim holčičkám, že i ony mohou být princeznami!

14.12.2021 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Od autorky jsem před lety četla její new adult romanci Počkám na tebe, která se mi líbila. Za mě jako jo, ale i ne. Pěkně popořadě, první kapitola knihy byla naprosto perfektní. Poppy jde v převlečení do vyhlášeného domu, kde náhodou natrefí na svého budoucího strážce Hawkea. Ačkoliv se jedná o jejich první setkání, erotické napětí mezi nimi by se dalo krájet. Svět v této knize není nijak zobrazený do hloubky, nenajdete tu svět Středozemě, ale to autorka asi ani nechtěla. Vybudovala kostru světa a do toho zasadila erotickou romanci, tedy žánr, který jí je nejbližší.
Moje velmi oblíbená scéna je na sněhu, pro někoho možná až příliš obskurní, ale mně se líbila. Obsahovala přesný dostatek zlosti, prozření, erotického napětí a vášně.
Z krve a popela by mohla mít o něco méně stran, pak by pro mě byla naprosto perfektní. Místy byla hluchá místa, kterými si autorka připravovala svět a postavy na další okolnosti, ale raději bych tomu ubrala. Například zvrat knihy byl skvělý, dalo se to sice čekat, ale já jsme zápletku nečekala.
Takze sečteno, podtrženo, hodnotím 4/5⭐️ a těším se na další díl

14.12.2021 4 z 5

Mimoňka Mimoňka Sarah Andersen

Předchozí oblíbené knihy od autorky jsem nečetla, takže nemohu srovnat. Ale právě velká doporučení ostatních mě nalákalo na čtení, ze kterého jsem ve výsledku spíše zklamaná. Našla jsem si asi tak do pěti úsměvných momentů, jinak jsem jen otáčela strany a hledala skrytou dávku humoru. Po dalších knihách autorky nejspíše nesáhnu..

14.12.2021 2 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

Na knihy Heather Morris jsou rozporuplné názory, jedni její knihy milují, druzí je zatracují pro její romantickou idealogii. Pro mě je Heather Morris skvělá spisovatelka, která v knihách zobrazuje neuvěřitelnou odvahu a naději. Tři sestry vypráví příběh sester Mellerových ze Slovenska. Dívky mají mezi sebou naprosto skvělý vztah, který ještě umocnil pobyt v koncentračním táboře. Jedna druhou neuvěřitelně podporovaly a zachraňovaly. Vzájemná blízkost pro ně byla největší motivací žít.Cibi, Livia i Magda byly svědky neskutečných hrůz, krutosti a morbidity. Knihu jsem nemohla skoro odložit, byla jsem zvědavá a napnutá, jak to s dívkami dopadne. Kniha navíc nepřináší příběh jen z koncentračního tábora, ale jistá část knihy vypráví i o době kdy se dívky zachránily a nevěděly co dělat dál. Zachránění Židé sice unikli smrti, ale neměli domov, většina z nich ani svou rodinu. Co se s nimi dělo dál?
Knihu vám obrovsky moc doporučuji. Ke čtení si připravte kapesníčky, protože vás jistě dojme. Pokud nečtete válečné příběhy a třeba s nimi chcete začít, rozhodně doporučuji knihy Heather Morris. Na konci knihy najdete také fotografie hrdinek a doslov autorky, který opět doporučuji přečíst.

26.11.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Stvůra je původní česká detektivka, což je za mě první velké plus. Hlavní hrdinka Laura mi v ledasčem připomínala Eriku Fosterovou od Roberta Bryndzy. Další žena u policie, která není oblíbená a má v minulosti jisté stíny. Jejím novým parťákem se stává lehce divoký Adam Beneš, který byl v minulosti Lauřiným přítelem. Stvůra rozhodně není případ, ve kterém by byl prostor na nějakou romanci.Detektivka je rozdělená na tři části a má různě dlouhé kapitoly. Celá kniha je vyprávěna er-formou ovšem sledujeme osudy a myšlenky především jedné postavy, a to Laury. Hlavní hrdinka Laura mi neskutečně sedla. Její uvažování a pracovní nasazení mě bavilo a já se od knihy nedokázala odtrhnout. Četla jsem až do pozdních hodin abych odhalila, kdo je vrah. Sice se přiznám, že jsem vraha odhalila již v polovině, přesto jsem ale se samotným závěrem velmi spokojená.
Troufám si říct, že Stvůra není pouze čistá detektivka, proto jestli máte rádi thrillery, tuto knihu rozhodně nemůžete minout!

22.11.2021 4 z 5

Celou tu dobu Celou tu dobu Rachael Lippincott

Před dvěma lety jsem přečetla knihu Pět kroků od sebe kterou jsem si naprosto zamilovala. Od té doby jsem netrpělivě vyhlížela co nového od autorek vyjde.Celou tu dobu má naprosto dokonalý námět a zápletku. Jedná se o young adult contemporary velmi citlivého námětu vyprávěný z pohledu mužského hrdiny. Kyle je velmi zamilovaný a citlivý. Jeho ztráta životní lásky ho naprosto zničí a my postupně sledujeme, jak se snaží dát střípky svého srdce znovu dohromady. Ačkoliv vám kniha nastiňuje kam se děj bude dál ubírat, rozhodně neodhadnete, co se se z toho vyklube. Kniha obsahuje hlavně jeden zásadní zvrat, který mě naprosto bavil a mile překvapil. Bohužel se ale autoři rozhodli všechno trošku překombinovat a přidali další zvraty. Autorkám se skvěle povedlo vykreslit hlavního hrdinu Kyla. Za celou knihu se vyvíjel a dospíval. Na začátku příběhu to byl jen mladý teenager, ale postupně se zněl stal citlivý a odvážný muž. Celou tu dobu je o lásce, o ztrátě milované osoby a o hledání samu sebe.

11.11.2021 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Poupátka je kniha o velmi silném tématu. Od autorky jsem četla i její předchozí knihu, ale Poupátka jsou za mě daleko lepší. Je to velmi náročné téma a skvěle zpracované. Otevřené téma zneužívání je trpké, bolestné vnímané dětskýma očima. Co mě nejvíce šokovalo, byl fakt, jak to dospělí lidé přehlíželi. Bohužel se kniha zakládá na skutečných událostech. V knize mi chybělo ještě několik stran, potřebovala bych víc stran k nějakému rozuzlení.

11.11.2021 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Čtyřdílná série Po stopách Jacka Rozparovače na mě již roky všude číhá a láká mě na přečtení. Po stopách Jacka Rozparovače je naprosto perfektní young adult napínavá kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala. Už dlouho se mi nestalo, že bych knize z tohoto žánru neměla absolutně co vytknout. Velmi oceňuji, že se autorka na devadesát procent držela skutečných okolností, včetně jmen obětí a jejich zohavení. Viktoriánská Anglie a děsivé tajemství velmi nebezpečného vraha nebylo nikdy vyřešeno. Tato záhada je sice hlavní zápletkou knihy, ovšem autorka si dala záležet i s vykreslením postav. Hlavní hrdinka Audrey Rose je sedmnáctiletá dívka, která je jiná než dívky v jejím věku. Thomas je mladý muž, který se také učí od strýčka Jonathana. Má nesmírný důvtip a dedukci, kterou mi připomínal Sherlocka Holmese. Mlžný opar vraha potulujícího se v temných uličkách viktoriánské Anglie, skvělý hrdinové, výborné dialogy. To je jen hrstka kvalit této knihy. Mezi Audrey Rose a Thomasem vzniká pomalá lovestory, která začíná pěkně od nenávisti a postupuje nesmírně pomalu.
Co se závěru týče, odhalení vraha, se musím přiznat, že jsem to v poslední třetině knihy uhodla dřív než hlavní hrdinové. I přesto mě to ale na radosti z knihy nijak neubralo.

08.11.2021 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Na knihu mě před lety upozornila moje maminka, která ji četla a moc se jí líbila. Říkali mi Leni je velmi úspěšná kniha jak u nás, tak v zahraničí, kde sklidila celou řadu ocenění. Téma únosu a poněmčování je velmi silné téma, které jsem v knihách doposud asi neobjevila. Leni je desetiletá holčička, která přišla o tatínka ve válce. Žije v Německu s matkou, bratrem a babičkou a všímá si toho, že není ve své rodině zrovna miláček. Nejprve nechápe proč, ale velmi záhy začne pojímat podezření, že možná nežije se svou skutečnou rodinou. Odhalování těžkého tajemství pro malou holčičku není vůbec snadné. Pro mě je velmi ojediněle zpracované téma knihy, a hlavně určení pro děti. Je to velmi těžký námět a o to víc mi přijde zajímavé, že se autorka nebála dílo zpracovat pro děti. Existuje také pokračování. Závěr knihy mi způsobil husí kůži a rozhodně se jedná o knihu, kterou bychom si měli předávat z generace na generaci. Říkali mi Leni je přesně ta kniha, která vás v každém věku osloví jinak. Dětskýma očima objevíte první zákoutí válečných tragédií, starší čtenáři v ní najdou úzkost a hrůzu spojenou s krádežemi dětí. Zkrátka tato kniha je pro každého. Navíc je doplněna nádhernými ilustracemi, které celému příběhu dodávají tu pravou atmosféru.

08.11.2021 4 z 5

Medvídek Pú - Pohádky před usnutím Medvídek Pú - Pohádky před usnutím kolektiv autorů

Medvídek Pú patří mezi jednu z nejoblíbenějších Disney postaviček vůbec. Letos slaví krásné kulaté 95.narozeniny. Medvídek Pú Pohádky před usnutím je nová nádherná publikace obsahující šest krátkých příběhů s ponaučením. Kniha je vhodná jako první čtení, protože text není nijak náročný, má velká písmena a ztučněné poučné fráze. Jednotlivé příběhy jsou krátké, plné ilustrací a přinášení skvělý námět, ze kterého si dítě odnese to nejlepší. Pokud máte rádi Medvídka Pú a hledáte vhodnou knihu pro vaše nejmenší, rozhodně doporučuji. Jedná se o knihu skutečných hodnot, které si vaše dítě zamiluje a bude v ní nadšeně listovat. Vhodné i jako krátké čtení před spaním.

08.11.2021 4 z 5

100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny Červená propiska

Čeština je velmi náročný jazyk a ačkoliv se učí ve školách, troufám si říct, že školáci a posléze studenti neodcházejí s pocitem, že jazyk perfektně ovládají. Téměř na den přesně jsem vloni přečetla první knihu od dua Červená prospiska 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny. Z knihy jsem byla natolik nadšená, že s pořízením dvojky jsem neváhala ani minutu. Malý měkký paperback se nese ve stejném duchu jako první kniha. Bíločerná kombinace doplněná červenou, nemám absolutně co vytknout. Je tady spousta slov, ve kterých se nesmírně často chybuje. Například slova fólie, jediný, měkoučký, tamější nebo co horší chybovost ve slovech my a mi. Za mě je toto nezbytnost pro každého, kdo chce vypilovat svou češtinu.

08.11.2021 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Jizva je velmi krátký román odehrávající se ve dvou časových rovinách. O válečném masakru v Životicích jsem se díky knize Jizva doslechla zcela poprvé. Hlavní hrdinka Katarzyna je žena, která má dvě dospělé děti, manžela a práci. Má opravdu krásný vztah se svou tchyní. Je to obyčejná žena, která není ničím výjimečná, za to udělá správnou věc a chce se dopátrat minulosti své tchyně. Čím blíže je pravdě, tím více je to pro ni bolestné. Danuta Chlupová vystavěla opravdu povedený příběh s reálnými hrdiny, kde základem je tajemství, které se na konci dozvíte.
Líbilo se mi protkání dvou časových rovin, které dohromady tvořilo moc pěknou mozaiku. Ačkoliv jsou všechny postavy smyšlené válečné události jsou reprezentovány zcela pravdivě. Jizva je román o Životické tragédii a rodinném tajemství, které vás bude napínat až do samého konce. Jizva je poutavě napsaný román u kterého bych uvítala daleko víc stran. Pokud máte rádi historické romány a líbí se vám knihy Šikmý kostel nebo knihy od Aleny Mornštajnové, tak si tuto knihu bezesporu musíte přečíst.

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Matčina panenka je velmi mrazivá, temná a rozhodně nejstrašidelnější kniha, kterou jsem kdy četla. Takhle zlou postavu jsme v thrilleru a psychothrilleru ještě neměli.
Nicméně i přesto, že je nesmírně čtivá, akční, tak jsem s ní měla jeden malý problém, některé scény mi přišly příliš vyumělkované a přitažené za vlasy. Thriller je napsaný velmi jednoduše a ihned mě vtáhl do děje, nicméně mi chybělo více popisu. Na druhé straně je kniha o to více napínavá a čtenáři nedovolí ji odložit, takže jí to nijak neublížilo. Celá zápletka je přitom vymyšlená geniálně a bohužel si dovedu představit, že se něco podobného může stát. Psychický stav matky byl vykreslen velmi vyšinutě a nebudu zapírat, že mi z ní stály chlupy hrůzou. Na závěr je nutno říci, že na to, že se jedná o autorky debutový psychologický thriller, tak musím smeknout klobouk a těším se na její další počiny.

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Od Delphine jsem prozatím přečetla tři knihy včetně této, a jejími dvěma předchozími knihám (Vděk a No a já) jsem byla naprosto nadšená. Noc nic nezadrží je odlišná od autorčiných knih. Autorka v knize jde doslova až na dřeň trápení své rodiny a čtenáře seznamuje s tragickou minulostí svých kořenů. Je až s podivem kolik toho jedna rodina dokázala vytrpět. Kniha v úvodu začíná traumatickým zážitkem, kdy hlavní hrdinka nachází svou matku mrtvou. Spáchala sebevraždu nebo se jednalo o náhodu? Delphine se pomocí deníků, nahrávek či lékařských zpráv snaží dát dohromady celistvý pohled na život své matky od jejího útlého věku až po poslední výdech.
Tento román sklidil celou řadu literárních ocenění. Není se čemu divit, je to opravdu výjimečná kniha ale na druhou stranu, pro leckoho horko těžko stravitelná. Sama se musím přiznat, že se mi nečetla vůbec lehce. Tolik trápení si snad jedna rodina nemůže zasloužit.

30.10.2021 2 z 5

Zvířátková sbírka pohádek Zvířátková sbírka pohádek kolektiv autorů

Zvířátková sbírka povídek od Walta Disney je další sbírkou v řadě za nejmilejšími, vánočními nebo postýlkovými pohádkami. Tato sbírka na výšku nižších knih je opět vytištěna na kvalitním křídovém papíře a obsahuje celkem 18 příběhů se známými hrdiny. Knihu otevírá příběh Odvážné Vaiany se jménem Pua a Heihei, který popisuje chaos na ostrově před jarní slavností. V této knize není nouze o klasické postavy z tvorby Disney jako jsou Dumpo, Lady a Tramp, Medvídek Pú, jako se můžete těšit na hrdiny z filmů nových - Vaiana, Ratatouille, či Coco. Pokud milujete vy nebo vaše ratolesti Disney příběhy, tato nádherná sbírka vás rozhodně nesmí minout!

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Unikátní autobiografická kniha, kterou napsal sám Mistr. Hudební ikona české ale i světové popmusic to neměl od dětství snadné. Karel o své biografii uvažoval řadu let, ale opravdovým iniciátorem se stal krutý verdikt v roce 2015, kdy mu diagnostikovali neléčitelnou nemoc. Má cesta za štěstím je dojemnou biografií, při jejímž čtení máte pocit, že slyšíte samotného Karla, jak vám svůj život vypráví. Stylizace textu není žádný odborný text, nýbrž se jedná o zcela přirozenou češtinu bez odborných termínů v takřka beletristickém pojetí. Zkrátka tak, aby se lidem kteréhokoliv věku dobře četla. Při čtení jsem měla několikrát slzy na krajíčku. Čím více stran obrátíte, tím více budete Karla znát.
Karel to neměl lehké a jeho cesta za štěstím nebyla zdaleka snadná a přímočará. O tom dobře svědčí i rozsah biografie, která čítá na 700 stran. Ačkoliv je v knize kolem 1 800 fotografií, tak se nemusíte bát toho, že by bylo textu nějak pomálu.
Má cesta za štěstím je autobiografickým počinem nejúspěšnější české hudební ikony. Vzpomínky jsou subjektivní, takže již nyní můžete narazit na internetu na zpochybňování věrohodnosti některých pasáží. Takhle si to pamatoval Božský Kája a takhle o tom vypráví.

06.10.2021 5 z 5