RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Dračí let Dračí let Anne McCaffrey

Perfektně popsaný svébytný svět plný draků. Jedná se o fantasy šmrncnutou špetkou sci-fi, velmi čtivé a propracované.
Byla to jedna z mých prvních fantasy knih a udělala na mě tehdy velký dojem. I když si myslím, že Pern je svět tak originální, že bych si jej pamatoval, i kdyby to byla jen několikátá kniha v dlouhé řadě cizích světů. Smysl koexistence lidí s draky a jejich těsné sepětí má svůj logický důvod – ochrana domovské planety.
Ten popis draků a jejich vztahu s jezdcem je nádherný (tuším, odkud později čerpal Paolini, když psal Eragona). Také popis líhnutí je poutavý. Je toho víc, ale nechci spoilovat…
Celkově úžasná záležitost.
Rozhodl jsem se, že si ji po mnoha letech znovu přečtu, abych si to připomněl. Například slova vymyšlená pro svět Pern: weyr, draken, hlídací wher…
Moc rád bych také ochutnal ze džbánku horký klah. Nevíte, kde by se dal sehnat recept?

13.04.2018 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Dnes jsem doposlouchal audioknihu... úžasná záležitost. Mistři české fantastiky Vrbenská a Medek stvořili úžasný fiktivní příběh z rané historie české země.
Líbil se mi poněkud nestranný popis postav , který přímo neurčoval, kdo je hrdina a kdo vedlejší figurka, kdo je záporák a kdo kladný hrdina. Všechno tak postupně vyplyne... těch několik různých keltských kmenů, popisovaných téměř až do konce knihy, mělo každý své pohnutky, a svým způsobem se mi líbily téměř všechny. Postava Kraka, který se kvůli pomstě stal vyděděncem, má charakter hlavního hrdiny, ale provede takové skutky, že jsem jej chvílemi nenáviděl. Přesto jsem mu až do konce držel palce, protože je prostě úžasně napsaný.
Popisy jsou detailní, dlouhé a psané bohatou, květnatou češtinou. Akční scény vás strhnou a nebudou chtít pustit, a až dojde k zase dalšímu nečekanému dějovému zvratu, přiková vás to ke stránkám jako daksanemetský mistr kovář.
Mytologie se zde tolik přirozeně mísí s fantazií a kouzly, tak, jak to možná kdysi v neprostupných hvozdech bylo, nebo jak tomu možná stále je, jen jsme civilizací otupěli a už to nevidíme...
A naprosto mne dostal popis fiktivních kněžek jisté bohyně, které uctívají koně (chovají to nejsilnější a největší plemeno v tehdejší Evropě) a podle koní si od narození chirurgicky upravují uši tak, aby byly do špičky jako koňské. A k tomu jsou výborné lučištnice... Co mi to jenom připomíná? :-) Myslím to v dobrém, ten nápad se autorům opravdu povedl.
Kdo má rád historickou fantasy, neváhejte a přečtěte si to. Je to perfektní.
Jen ještě musím varovat, že některé řádky jsou velice drastické (a to si myslím, že v tomto snesu hodně).

28.03.2018 5 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

U téhle knihy mě napadá věta ze Hřmění Divadla Sklep, když rozebírali Bibli: "I kdyby to bylo o polovinu kratší, tak je to pořád ještě dlouhý."
Tohle doporučuji... snad jen těm, kteří se chtějí potrápit. Lyrika v literatuře má své místo, popisy jsou důležité, ale... ale když je popis přes dvě strany, už je to moc.
Tohle bylo opravdu těžké sousto. Ještě dnes vzpomínám, jak jsem se do toho před lety v rámci povinné četby nutil, abych to vůbec dočetl.
Ztráta času.
I když... Napadá mě imaginární dialog:
X: "Hele, tys fakt dočetl Pohádku máje?"
Já: "Jo."
X: "Tyjo, tak to jseš fakt hustej..."
:-)

27.02.2018 1 z 5

Kolosální Conan Kolosální Conan Mike Mignola

Slovo bichle v případě tohoto mazlíka získává nový význam (kniha váží 5 kg).
Ještěže odebírám časopis Pevnost a všiml jsem si upoutávky na toto skvostné dílo, které bylo k dostání pouze na předobjednávku.
Jedná se o jedinečnou věc, o které věřím, že se stane legendou. Takovou knihu hned tak někdo doma nemá a doufám, že mé děti nebo časem vnoučata se budou ke mně vracet i kvůli tomuto pokladu (protože půjčovat tento skvost nehodlám).
Ale jen proto jsem ji neobjednával. Tušil jsem, že obsah bude dobrý, ale svazek předčil očekávání.
Kdo miluje komiksy, přijde si na své. Kdo miluje Conanovy příběhy, bude uchvácen.
Překrásné kresby či spíše umělecká díla přesahující okénka a někdy i stránky, k tomu perfektně vykreslená syrovost, drsnost a zároveň kouzlo Conanova světa...
Je to skutečně kolosální dílo!

18.02.2018 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Dost nechápu, co to dělá mezi knihami, vždyť jde o hru... Ale samozřejmě zaslouží plný počet hvězdiček. Dal bych i šestou, protože je to pro mne srdeční záležitost, která je navíc stále aktuální. Svět, který jsem pro Dračák vytvořil, mne totiž inspiroval k tomu, abych začal sám psát.

17.02.2018 5 z 5

Dagon a jiné horrory Dagon a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Konečně jsem se dostal k Lovecraftovi. Mrazí z toho, ale je to fascinující - to příšerné, hluboké a bezbřehé tajemno. Žádné nechuťárny... Takhle má podle mne vypadat horror.
Některé nápady bych označil i za sci-fi prvky. A je to psáno tak výstižným, bohatým jazykem, dokonale popíše atmosféru... člověk tuší, jak to asi skončí, ale nutí jej to číst dál...
Dagon - 90%
Šepot v temnotách – 100%
Proměna Juana Romera – 80%

19.07.2018 5 z 5

Kočkodlak Xin Kočkodlak Xin Konrad T. Lewandowski

Neotřelý hrdina s mimořádnými schopnostmi posazený do drsného světa skrznaskrz prosáklého magií.
Zlá kouzla se s normálním světem obyčejných lidí sice střetává neustále, ale jsou schopny vedle sebe koexistovat. Charakter Xina se mi líbil - jednoduše, ale zároveň skvěle vymyšlený , někde na pomezí protipólů zmíněných světů. Jeho schopnosti mi přišly místy trochu přehnané (...drápy rvaly ocel...), ale má i své slabé stránky a musí jim čelit. A ten jazyk, kterým je kniha psaná:

„Výsosti, to bylo politováníhodné nedorozumění...“ Bero se domníval, že uspěl a proto se rozhodl promluvit.
„Opravdu?“ Redren si znovu promnul krk. „Takže tě nechám narazit na kůl hned potom prohlásím, že došlo k nemilému nedorozumění. Dám tě sundat a nejlepší chirurgové udělají všechno, aby ti zachránili život. Co ty na to? Po tom zákroku ti každý z tvých věrných zaklínačů a přívrženců bez problému vleze do zadku celou hlavou. To sis vždycky přál, ne?“

A samozřejmě perfektní scény plné zvířecí i lidské vášně.
Vše dohromady se krásně doplňuje. Je zde plno známých prvků, ale neokoukaně zpracovaných, má to spád.
Za mě jednoznačných 5*.

17.07.2018 5 z 5

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

Slyšel jsem, že Wetemaa je výborná kniha a tak jsem přečetl první svazek, který se mi dostal do rukou. Až pak jsem zjistil, že se jedná o volné pokračování. Přesto se jedná o samostatný příběh.
Nápad s vlastním příběhem jednotlivých postav družiny je dobrý a perfektně zpracovaný. Čím vším museli hrdinové projít... (mimo mnoho jiných situací mám na mysli zvlášť jednoho družiníka, který byl od mala zvyklý snášet bolest a jen proto byl schopen se dostat ze zajetí, kde měl ruce svázané trnitými šlahouny)
Druhá část knihy již pojednává o společném dobrodružství. Ocenil jsem zvláštní kouzlo a zároveň syrovou krutost popisovaného světa, který patří mezi ty jedinečné, ty, které si zapamatujete. Navíc líčení dobrodružství skupinky schopných, kteří se vydávají za téměř nesplnitelným úkolem - úplně si dokážu představit partu lidí u mapy a kostek...
Jen konec a poslední přání vladaře mi dojem z knihy trochu zkazil. Od té chvíle to pro mne byl jen takový hořký "dojezd". Celkově se mi však kniha líbila a chystám se na předchozí díly.

16.07.2018 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Kniha pro kluky o klucích a klukovinách.

01.07.2018 3 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Tato kniha svým názvem vlastně spoiluje sama sebe.
Nezáleží mi na tom, kdo informace podává, jestli spisovatelka, nebo fiktivní mnohobytost. Důležité je sdělení a to se mi celkem líbí. Protože je to celkem jasná věc, která se opakuje v mnoha jiných knihách či zdrojích: Člověk je sám strůjcem svého života, nebo lépe – naše myšlenky jsou tím, co nám utváří život; na co myslíme, to přitahujeme. Publikace toto rozvíjí do detailu a dává návod, jak co nejlépe zapracovat na svých myšlenkách k dosáhnutí hmatatelného výsledku. Některé komentáře říkají, že je to příliš podrobné a hlavní myšlenka lze vyjádřit výrazně stručněji. Jsem toho názoru, že určitá část lidí ocení spíše tento polopatický návod. Mě osobně to vyhovovalo též.
Každopádně doporučuji. Hlavně pesimistům.
Pokud by tato kniha byla dobrá alespoň k tomu, že byste potkávali méně protivných lidí, tak splnila svůj účel :-)

26.06.2018 4 z 5

Rytíři - od Římanů po současnost Rytíři - od Římanů po současnost Petr Dvořáček

Mé dítě si v této knize listuje podezřele často. A protože začal nedávno číst, neustále se ptá a já mu vysvětluji. Trochu mu závidím, že ve svém věku toho ví o zbraních a zbrojích tolik, co já sám se naučil až o dost později. Nejlepší je, jak o tom pak poučuje mladšího: "Víš, co je tohle? To je řemdih." Nebo: "Plátová zbroj je lepší než kroužková, tu neprostřelíš šípem." :-)

04.06.2018 4 z 5

Generální úklid Generální úklid Jan Vodňanský

"Dřív než tvoje oči usnou
pohladím tě rašplí drsnou."

"Jde poručík z kasáren,
hlavu plnou prasáren."
(báseň má ještě druhou sloku)
"Jde poručík z prasáren,
hlavu plnou kasáren."

Texty pana Vodňanského, mezi kterými najdete i jeho známější písně, ale hlavně méně známé básničky ve stylu, v kterém jsem citoval na začátku.
Naprosto báječná záležitost.

04.06.2018 5 z 5

20 000 mil pod mořem (převyprávění) 20 000 mil pod mořem (převyprávění) Clementina Coppini

Taková zásadní kniha a zatím žádný komentář? Vlastně to chápu, taková kvalita vlastně komentovat nepotřebuje...

Tato kniha je mimořádná. Podle mne jedna z nejlepších Verneovek. Fantazie autora pracovala naplno a vytvořila neuvěřitelné dobrodružství.
Kdyby Verne ještě Jules, asi by koukal, jak dnešní technický svět vypadá. Nicméně i tak si v něm kapitána Nema dokážu představit.

Je mezi vámi někdo, kdo si myslí, že Nemo je veselá oranžová rybička? Pokud ano, šup šup, honem si přečtěte tuto knihu, ať se vzděláte :-)

21.05.2018 5 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

"Zvoní budík. Otevírám oči, podívám se na ruce, pak na břicho. Je to dobré - jsem vyspalý do růžova."
Miluji tento humor a na písních autora jsem vyrostl. Nemohu jinak, než 5*.

11.04.2018 5 z 5

Několik myšlenek v knize je velmi podnětných. Pochopit rozdíl mezi pasivy a aktivy a využít toho (pořídit si nějaké aktivum, aby mi vydělávalo) není špatná myšlenka.
Vždyť už Bibli se píše podobenství (nejsem nijak moc aktivní křesťan, ale toto si pamatuji), jak otec dal každému ze třech synů zlatou hroudu a ocenil nejvíc toho, který majetek zmnožil a přinesl jich po čase zpět 10...
Samozřejmě za vším stojí úsilí a pilná práce. Vždyť všichni úspěšní lidé obětovali velkou část svého volného času (alespoň zpočátku) právě práci. Jde o to, že úsilí vynaložené na získání a udržení aktiva se časem rentuje, kdežto úsilí vynaložené na práci hodnocenou hodinovou mzdou je jaksi jednorázové.
Nutně ovšem musíme vycházet z principu, že část populace nikdy takto uvažovat nebude. Je to vlastně dobře, protože jinak by to nefungovalo (např. ty byty si někdo musí pronajímat).
Pro ty, kteří jsou však finančně gramotní, je kniha zajímavým rozšířením obzorů. Daleko víc ohledně tohoto tématu však sepsal o pár desetiletí dříve například Tomáš Baťa...

06.04.2018 3 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Fantasy přitažená za vlasy a vykoupaná ve vodce. Hrdina Jakub Vandrovec je tak nesympatický, až si ho paradoxně zamilujete. Je to fantasy a zároveň parodie na fantasy. Četl jsem před lety, už si to přesně nepamatuju; jen vím, že jsem se u toho báječně bavil.
A taky od té doby vím, že nejdůležitější věci ve špajzu jsou: vodka, špek a chleba.

27.03.2018 4 z 5

Srub U zlatého klíče Srub U zlatého klíče Miloš Kocourek

Nádherná dobrodružná kniha pro všechny kluky. Četl jsem v mládí několikrát.
V knize jsem si oblíbil rčení, které používal jeden z chlapců, aby se nebál hrobů a duchů zemřelých. I dnes si na to někdy vzpomenu, když vidím třeba pomníček u silnice, a zašeptám si: "Pokoj jeho duši."

11.03.2018 4 z 5

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Velmi povedené dílo. O trpaslících se mnoho nepíše a už zdaleka ne takto rozsáhle. Byl jsem na knihu moc zvědavý a nezklamala mě. Příběh vykořeněného Tungdila je spletitý, plný překvapení a do poslední chvíle napínavý. Trpasličí kultura je moc pěkně vymyšlena – drží se většiny zažitých schémat (tak, jak to máme my fanoušci fantastiky rádi – pijí pivo, mají vousy, jsou dobří ve zpracování kovu a kamene, stateční bojovníci...), přitom však dodává mnoho promyšlených detailů, které správně okořeňují a tuto obdivuhodnou rasu moc pěkně vykreslují. Heitz si třeba docela šalamounsky poradil s tím, jestli trpaslice také mají vousy.
Magická moc v tomto fiktivním světě je vymyšlena poměrně originálně. Také zlí alfové jako protipól elfů je zajímavý nápad, který příběhu dodal nové možnosti.

Avšak oproti tomu, jak jsou trpaslíci a jejich království popsáni perfektně, docela nejasný dojem jsem měl ze zbytku „Skryté země“, některé věci mi nesedly. Sousední království mi splývala, nebyla podle mě popsána tak, jak by si možná zasloužila. Také pojmy „oběh“ a „cyklus“ byly matoucí, kvůli jejich podobnému významu jsem zpočátku netušil, o jakém časovém úseku se píše a odhadoval jsem z kontextu – možná by si zasloužilo lepší překlad.
Přes tyto drobné detaily se jedná o strhující příběh, jeden ze záchytných bodů v moři fantastiky.

06.03.2018 4 z 5

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Mám rád knihy, po kterých se díváte na svět trochu jinak. Tato mezi ně patří.
Podle mě se také dá zařadit mezi knihy, které člověk lépe přijímá v určitém období života, jindy jsou možná těžko "stravitelné".
Důležité informace jsou zde zabaleny do napínavě postaveného příběhu. Sice to člověka vtáhne a chce se dozvědět, jestli se hlavní postavě podaří odhalit části proroctví, které se mu postupně odhaluje.... Pamatuji si však, že asi v polovině knihy mě toto schéma začalo trochu štvát (mnoho stránek "omáčky" popisující jen honičku džunglí). Chápu ale, že to asi má smysl, aby člověk pochopil a přijal jednu konkrétní myšlenku, jinak je toho trochu moc najednou.
Celkově mne však sdělení v knize velmi zaujala. I když by se dalo říci, že jsou některé myšlenky převzaté, myslím si, že jsou spíše společné pro mnoho knih, protože jsou všeobecně platné a nadčasové.
Hodně zajímavý mi přišel systém psychologických schémat, které se mezi generacemi prarodič-rodič-dítě přenáší výchovou a mění v protipól a zase zpět (viděl jsem analogii ve vlastní rodině).

05.03.2018 4 z 5

Runový meč Runový meč Pavel Renčín

Nápad na personifikované podstaty měst je geniální, města jsou velmi trefně ztvárněna. Také zabijácká D1 a konflikt magie versus technika se mi velmi líbí. Postav je mnoho, ale každá je natolik svébytná, že si je člověk zapamatuje. V neposlední řadě napínavý děj plný zvratů jsou další prvky, kvůli kterým si kniha zaslouží plné hodnocení.

18.02.2018 5 z 5